Προς το περιεχόμενο

Συν και Πλην "μισθοδοσίας"


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Τόσα έπαιρνα στην προηγούμενη και τόσα περίπου στην νυν . Αληθινά είναι 

600? 450 δίνω στο ενοίκιο.

Ελλάδα για να πεις ότι ζεις με ενοίκιο μόνος θες 2.5κ τουλάχιστον

Όχι θες 5κ.  Ρε μην τρολάρετε για ψίλου πήδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι κάτι  χρήστες που άνοιγαν κάτι ωραία threads και λέγανε "ο εργοδότης μου χρωστά λεφτά 8 μηνών και κάνει την πάπια παρακαλώ βοηθήστε με" κι όταν τους έλεγαν από κάτω γιατί δέχτηκες να δουλέψεις κατάμαυρα; αυτοί απαντάγανε "εεε είχα ανάγκη τα λεφτά μην κρίνεις δεν είσαι στη θέση μου κλπ". Τώρα εσύ OP ΕΧΕΙΣ επιλογή. Από κει κι έπειτα ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

 

Επίσης κάτι που δεν είδα να αναφέρθηκε, 800 ευρώ καθαρά σημαίνει κάτι παραπάνω από 1000 μικτά. Θα στα δώσει κι αυτά 200 μαύρα ή τα τρώει η μαρμάγκα; Γιατί αλλιώς ο τύπος μάλον ψάχνει για μαλάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lmao οτι θες 2,5κ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για να μεινεις μονο στο νοικι,σοβαρευτειτε,σαμπανιες στο τουμπανο που εκοψε το μαλλι απο το gntm στη μυκονο θα εριχνα με τετοιο ποσο.

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greengr21 είπε

Lmao οτι θες 2,5κ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για να μεινεις μονο στο νοικι,σοβαρευτειτε

Καλά...μείνε με μαμά τώρα..καλό βράδυ παίδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Καλά...μείνε με μαμά τώρα..καλό βράδυ παίδες 

Μια χαρα νοικιαζω με τα χρηματα που περνω τωρα και ανετα μαστορα ποσο δε θα γραψω,αλλα με τετοιο nickname δε χρειαζεται να σχολιασω τιποτα να σαι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, AristidisZ said:

To πιο βασικό από όλα είναι τι γίνεται αν δε σου δίνει τα μαύρα (το έχει πάθει φίλος btw) 

Εκεί τι κάνεις ; 

Εκτός από αυτό θα το πάω και παραπέρα.

Γενικά μιλώντας, όταν σου λέει να τα πάρεις μαύρα σου έχει ήδη επικοινωνήσει ότι τα νόμιμα δικαιώματά σου αν δε βολεύουν τα έχουμε χεσμένα.

Πιστεύεις ότι αυτή είναι η μοναδική περίπτωση που θα το βρεις μπροστά σου αυτό με το συγκεκριμένο εργοδότη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greengr21 είπε

Μια χαρα νοικιαζω με τα χρηματα που περνω τωρα και ανετα μαστορα ποσο δε θα γραψω,αλλα με τετοιο nickname δε χρειαζεται να σχολιασω τιποτα να σαι καλα.

Εάν είσαι 2κ + είσαι οκ καλό βράδυ 

3 λεπτά πριν, defacer είπε

Εκτός από αυτό θα το πάω και παραπέρα.

Γενικά μιλώντας, όταν σου λέει να τα πάρεις μαύρα σου έχει ήδη επικοινωνήσει ότι τα νόμιμα δικαιώματά σου αν δε βολεύουν τα έχουμε χεσμένα.

Πιστεύεις ότι αυτή είναι η μοναδική περίπτωση που θα το βρεις μπροστά σου αυτό με το συγκεκριμένο εργοδότη;

Πότε μαύρα..εκτός και είσαι του θανάτου και θες χρήματα άμεσα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nikolas2000 said:

Να κάθομαι να δουλεύω από 19 χρ και να πληρώνω τόσα για ποιο λόγο; για να μοιράζουν επιδόματα στον κάθε τεμπέλη που δε θέλει να κόψει την κάρτα ανεργίας και να πάει να δουλέψει;

Δε λέω, μεγάλοι μαλάκες αυτοί οι τεμπέληδες. Μη σου πω μεγαλύτεροι από αυτούς που τα παίρνουν μαύρα για να έχουν επιδόματα και διευκολύνσεις που δε δικαιούνται. Τον κώλο μου ρε και χέστηκα για τους άλλους, αν όλοι οι τεμπέληδες ήταν έτσι η Ελλάδα θα ήταν πλούσια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να γραψω και λιγο σοβαρα το κρατος δεν δινει απολυτως κανενα κινητρο στον εργαζομενο να απαιτησει ολα τα νομιμα,ενα κινητρο θα ηταν να συνδεοταν το επιδομα ανεργιας με τον μισθο,πχ να επαιρνε εργαζομενος το 50-60% του ποσου του μισθου σαν επιδομα ανεργιας αν απολυοταν και οχι 3 και 60(ουτοπικο το ξερω).Καλα για συνταξη σε 30+χρονια δε θα σχολιασω,εδω δε ξερεις τι θα γινει του χρονου σε αυτη τη χωρα...Επισης το επιδομα ενοικιου ΑΝ θα το δωσουν θα ενισχυσει τη μαυρη εργασια και την υποασφαλιση,δηλαδη το κρατος ειναι τοσο γτπ που προσπαθει να δωσει κινητρο στον εργαζομενο να δηλωνει οσα λιγοτερα γινεται.

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα ποιος θα αναγκασει τις επιχειρησεις να μην πληρωνουν μαυρα? αφου οταν παει ειτε το ΙΚΑ ειτε η επιθεωρηση μονο στο γραφειο του διευθυντη για φακελακι πανε 

Οταν η διαφθορα στον απλο δημοσιο υπαλληλο ειναι τοσο διαδεδομενη δεν υπαρχει ελπιδα και το ανησυχητικο ειναι οτι αυτο αντικατοπτριζει την κοινωνια μας.

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasivouzoukos είπε

Μην απελπίζεσαι και ψάχνε πάντα για κάτι καλύτερο. Δεν ξέρω τι προσόντα έχεις αλλά σκέψου την λύση του εξωτερικού (όχι ότι εκεί θα βρεις τον επίγειο παράδεισο αλλά τέτοια χάλια δεν θα έχει). Η Ελλάδα σε λίγα χρόνια θα είναι μια χώρα  λαθρομεταναστών, δημοσίων υπαλλήλων και γέρων. Βάλτα κάτω και συζήτησε με την οικογένεια σου τα επόμενα βήματα, απελπισίες και μοιρολόγια δεν βγάζουν πουθενά. Το μυαλό πρέπει να είναι καθαρό και ψύχραιμο όταν παίρνει αποφάσεις.

Απο το 1998 έως το 2009 είχα δουλειά σε βαριά βιομηχανία σε σοβαρή εταιρία που την απαξίωσαν και πουλήθηκε στους Γερμανούς οι οποίοι μετονόμασαν το τμήμα μου,το πούλησαν σε εκκαθαριστή ο οποίος το πτώχευσε και χάσαμε 200 άτομα τις αποζημιώσεις μας,δεν μπορέσαμε να βγούμε ούτε ταμείο ανεργίας.Ακόμα στα δικαστήρια είμαστε.

Δουλειά με ανθρώπινο πρωινό σταθερό ωράριο,άδειες καλοκαίρι Χριστούγεννα και Πάσχα και με 1000€+ μηνιάτικο.

Τώρα έχω δουλειά με τα μισά χρήματα,ανώμαλα ωράρια,με άδεια μόνο χειμώνα όποτε τους καπνίσει,σε κλάδο security που είμαστε αναλώσιμοι.Αν έπαιρνα τουλάχιστον 750-800€ σε αυτή την δουλειά και θα ήμουν ικανοποιημένος.

Δυστυχώς οι περισσότερες δουλειές δεν πληρώνουν αρκετά,δεν βάζουν ένσημα κλπ. και σου βγάζουν το λάδι.Μόνο με μέσον υπάρχει ελπίδα για καλή σχετικά δουλειά με παραπάνω χρήματα.Οι γνώσεις και ειδικά η προϋπηρεσία μετράει,όμως δεν είμαι ειδικευμένος στην ειδικότητά μου ως μηχανοτεχνίτης που πήρα απο την σχολή,αλλά με κάποια εμπειρία ως εφαρμοστής-μονταδόρος.

Θα μπορούσα να εργαστώ ως διανομέας με καθαρά 1000€+ αλλά είναι επικίνδυνη και ψυχοφθόρα δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, APPLEGEEK said:

 

Ελλάδα για να πεις ότι ζεις με ενοίκιο μόνος θες 2.5κ τουλάχιστον

 

Και αυτό με πολλές στερήσεις. 

Από 5Κ και πάνω ίσως βγεις και για κανένα καφέ μια φορά τη βδομάδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Απο το 1998 έως το 2009 είχα δουλειά σε βαριά βιομηχανία σε σοβαρή εταιρία που την απαξίωσαν και πουλήθηκε στους Γερμανούς οι οποίοι μετονόμασαν το τμήμα μου,το πούλησαν σε εκκαθαριστή ο οποίος το πτώχευσε και χάσαμε 200 άτομα τις αποζημιώσεις μας,δεν μπορέσαμε να βγούμε ούτε ταμείο ανεργίας.Ακόμα στα δικαστήρια είμαστε.

Δουλειά με ανθρώπινο πρωινό σταθερό ωράριο,άδειες καλοκαίρι Χριστούγεννα και Πάσχα και με 1000€+ μηνιάτικο.

Τώρα έχω δουλειά με τα μισά χρήματα,ανώμαλα ωράρια,με άδεια μόνο χειμώνα όποτε τους καπνίσει,σε κλάδο security που είμαστε αναλώσιμοι.Αν έπαιρνα τουλάχιστον 750-800€ σε αυτή την δουλειά και θα ήμουν ικανοποιημένος.

Δυστυχώς οι περισσότερες δουλειές δεν πληρώνουν αρκετά,δεν βάζουν ένσημα κλπ. και σου βγάζουν το λάδι.Μόνο με μέσον υπάρχει ελπίδα για καλή σχετικά δουλειά με παραπάνω χρήματα.Οι γνώσεις και ειδικά η προϋπηρεσία μετράει,όμως δεν είμαι ειδικευμένος στην ειδικότητά μου ως μηχανοτεχνίτης που πήρα απο την σχολή,αλλά με κάποια εμπειρία ως εφαρμοστής-μονταδόρος.

Θα μπορούσα να εργαστώ ως διανομέας με καθαρά 1000€+ αλλά είναι επικίνδυνη και ψυχοφθόρα δουλειά.

τι δουλειά? τι εχεις σπουδάσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DrLo είπε

Αυτό που λες είναι εντελώς παράλογο. 

Δηλαδή για να μη σε πιάσουν τα τεκμήρια να φανερώσεις και φορολογηθεί τεκμαρτά πχ για 10 αντί για 8 είναι  καλύτερα να φανερώσεις από την αρχή 10?

Για να μη το έχεις έννοια ας πούμε?



Κατάλαβες τι έγραψα ή όχι ; 

Τι σχέση έχει η ανάλωση με αυτό που λες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...