Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, kifinas είπε

Υπάρχει.

Εύκολος αλλά με λίγες επιλογές τρόπος από το Internet, DSL, Line settings στο advanced view.

Ο ζόρικος τρόπος να κατεβάσεις backup με το config, να πειράξεις το downstream margin offset σε text και να το στείλεις πίσω στο ρούτερ. 

- Αυτό που υπάρχει αφορά-αποκλειστικά-την αύξηση του SNR και όχι τη μείωσή του που θέλουν οι περισσότεροι.

- Ο "ζόρικος τρόπος", αν επιδιώκουμε τη μείωση του SNR, δεν λειτουργεί με Fritz που έχει ένα από τα τελευταία firmware, το έχω δοκιμάσει. Παλαιότερα, κάποιοι ισχυρίζονταν ότι ήταν εφικτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, kifinas είπε

Πολύ καλό ρούτερ, πολύ καλό WiFi, εξαιρετικές δυνατότητες στην τηλεφωνία. Το μόντεμ του όμως είναι ελαφρά χειρότερο του speedport. 

Σίγουρα αξίζει αλλά έχει και τα αρνητικά του (κόστος αγοράς, λίγο χειρότερο μόντεμ). 

καλημερα 

Αγορά του συγκεκριμένου fritzbox 7530 απο γερμανο ,θα ειναι η international εκδοση ,μιας και στο site τους δεν αναφερει κατι ? Ευχαριστω 

 

καλημερα 

Αγορά του συγκεκριμένου fritzbox 7530 απο γερμανο ,θα ειναι η international εκδοση ,μιας και στο site τους δεν αναφερει κατι ? Ευχαριστω 

Επεξ/σία από naeg15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naeg15 είπε

καλημερα 

Αγορά του συγκεκριμένου fritzbox 7530 απο γερμανο ,θα ειναι η international εκδοση ,μιας και στο site τους δεν αναφερει κατι ? Ευχαριστω 

καλημερα 

Αγορά του συγκεκριμένου fritzbox 7530 απο γερμανο ,θα ειναι η international εκδοση ,μιας και στο site τους δεν αναφερει κατι ? Ευχαριστω 

επειδη εχω αγορασμενο το 7590 απο Γερμανο ειχε την international εκδοση .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ICE-T είπε

επειδη εχω αγορασμενο το 7590 απο Γερμανο ειχε την international εκδοση .

Μια χαρά . Μόλις το παράγγειλα και εγώ .

Σε ευχαριστω πολύ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, filipN είπε

- Αυτό που υπάρχει αφορά-αποκλειστικά-την αύξηση του SNR και όχι τη μείωσή του που θέλουν οι περισσότεροι.

- Ο "ζόρικος τρόπος", αν επιδιώκουμε τη μείωση του SNR, δεν λειτουργεί με Fritz που έχει ένα από τα τελευταία firmware, το έχω δοκιμάσει. Παλαιότερα, κάποιοι ισχυρίζονταν ότι ήταν εφικτό...

Με 7 κάτι μου είχε παίξει κανονικά. Παλαιότερα είχες telnet.

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Μπορείτε να προτείνετε με το συσκευή θα πετύχω Wi-Fi extension για ένα διαμέρισμα που είναι στον ίδιο όροφο, περίπου 10-12 μέτρα από το router ;

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, dolph said:

Καλησπέρα,

Μπορείτε να προτείνετε με το συσκευή θα πετύχω Wi-Fi extension για ένα διαμέρισμα που είναι στον ίδιο όροφο, περίπου 10-12 μέτρα από το router ;

Ευχαριστώ,

σε fritz υπαρχουν τα  fritz repeater 3000, 2400,1200,1750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ!

Θεωρείς κάποιο από αυτά πιο καλό για αυτή τη δουλειά ή απλά πάμε στο φτηνότερο που να είναι και διαθέσιμο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, dolph said:

Καλημέρα και ευχαριστώ!

Θεωρείς κάποιο από αυτά πιο καλό για αυτή τη δουλειά ή απλά πάμε στο φτηνότερο που να είναι και διαθέσιμο; 

αναλογως την χρηση.απο το 1200 και πανω ειναι ολα dual band.μετα υπαρχει και η λυση των powerlines.ολα εχουν γινει και review εδω στο insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή ψάχνομαι για πρώτη φορά να πάρω ένα καλό μόντεμ ρούτερ, θα ηθελα να ρωτήσω αν παίζει ρόλο το ότι η ταχύτητα του Wi-FI είναι χαμηλότερη από τα TP-LINK Archer VR900 και ASUS DSL-AC68U που σκέφτομαι ως εναλλακτική, τα οποία έχουν ταχυτητα wi-fi  600Mbps στα 2.4GHz  και 1300Mbps στα 5GHz, ενώ το FRITZ!BOX 7530 έχει  400 Mbit/s στα 2.4 GHz και 866 Mbit/s στα 5 GHz. 

Μέσα στη βδομάδα θα μου ενεργοποιηθεί σύνδεση  100Mbps από Nova. 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@poulinos. Υπάρχει κάποιος οδηγός για τις ρυθμίσεις του QoS, και του πως να δίνουμε προτεραιότητα σε games στο συγκεκριμένο router; 

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/4/2020 στις 7:38 ΜΜ, cbol είπε

Επειδή ψάχνομαι για πρώτη φορά να πάρω ένα καλό μόντεμ ρούτερ, θα ηθελα να ρωτήσω αν παίζει ρόλο το ότι η ταχύτητα του Wi-FI είναι χαμηλότερη από τα TP-LINK Archer VR900 και ASUS DSL-AC68U που σκέφτομαι ως εναλλακτική, τα οποία έχουν ταχυτητα wi-fi  600Mbps στα 2.4GHz  και 1300Mbps στα 5GHz, ενώ το FRITZ!BOX 7530 έχει  400 Mbit/s στα 2.4 GHz και 866 Mbit/s στα 5 GHz. 

Μέσα στη βδομάδα θα μου ενεργοποιηθεί σύνδεση  100Mbps από Nova. 

Ευχαριστώ πολύ

μπα δεν θα δεις διαφορα σε καθημερινη χρηση, μη ξεχνας οτι πρεπει και η εκαστοτε συσκευη να μπορει να υποστηριξει τις ταχυτες των wifi του ρουτερ. Εγω εχω το asus απο αυτα που λινκαρες. Ειναι εξαιρετικο, βεβαια χανεις την τηλεφωνια (προσωπικα δεν μ ενδιαφερει). Εχει και app, μεταξύ απειρων αλλων δυνατοτητων,  που βλεπεις αν πασα στιγμη ποιος ειναι συνδεμενος και τον πετας εξω αν θες η του μειωνεις την ταχυτητα. Πειραζεις snr. Δεν υποστηριζει βεβαια ταχυτητες πανω απο 100mpbs.

 

Έχω πάνω συνδεμένες 24/7, 30+ συσκευές και δουλεύουν απροβληματιστα. 

Screenshot_20200419-033434_ASUS Router.jpg

Επεξ/σία από heavyrain
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ και κάποιο διάστημα ζαχαρώνω το παραπάνω modem-router μιας και είμαι με το default του OTE (Speedport Plus - 50άρα) αλλά θέλω να το πάρω από amazon λόγο τιμολογίου.

Γνωρίζει κάποιος αν π.χ το παρακάτω είναι το international version (μιας και από ότι κατάλαβα μόνο αυτό μπορεί να κουμπώσει με OTENET+ voip) και ότι μπορώ να αλλάξω το web ui στα αγγλικά?

https://www.amazon.it/dp/B07HNRTZY6

Από την μετάφραση του τίτλου:


- "AVM FRITZ!Box 7530 International Modem Router, Wireless Veloce AC+N 1266 Mbit/s, velocità Internet fino a 300 Mbit/s, Base DECT, Media Server, interfaccia in italiano, Bianco/Rosso" 
- "AVM FRITZ! Box 7530 International Modem Router, Fast Wireless AC + N 1266 Mbit / s, Internet speed up to 300 Mbit / s, DECT Base, Media Server, Italian interface, White / Red".


καταλαβαίνω ότι είναι το international αλλά το τελευταίο κομμάτι με τρομάζει.

Ευχαριστώ πολύ.

p.s bonus ερώτηση: στο παραπάνω η πρίζα είναι η κλασική ή θα θέλω και αντάπτορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση σε όποιον μπορεί να το γνωρίζει, καθώς αναμένω την αναβάθμιση της γραμμής μου σε fiber (ftth) Cosmote και έχω μία απορία σχετικά με τη λειτουργία των τηλεφωνικών συσκευών στο σπίτι με το συγκεκριμένο ρούτερ (7530). Είδα ότι το Speedport Plus, που δίνει η Cosmote, (αλλά και στο 7590) έχει τουλάχιστον δύο θύρες για σύνδεση αναλογικής τηλεφωνικής συσκευής, τις οποίες εν προκειμένω ο τεχνικός του ΟΤΕ σύνδεσε με τέτοιο τρόπο στο splitter της γραμμής ώστε να υπάρχει "επιστροφή" και να λειτουργούν κανονικά και οι τηλεφωνικές συσκευές στα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού.

Στο συγκεκριμένο ρουτερ (7530), που υπάρχει μόνο μία αντίστοιχη θύρα για τη σύνδεση αναλογικής τηλεφωνικής συσκευής, υπάρχει δυνατότητα χρησιμοποιώντας το ως αποκλειστικό modem/router σε ftth σύνδεση αντί του Speedport Plus, να δώσει αντίστοιχα τηλεφωνικό σήμα και στις υπόλοιπες τηλεφωνικές συσκευές και αν ναι, πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, lamargos said:

Μία ερώτηση σε όποιον μπορεί να το γνωρίζει, καθώς αναμένω την αναβάθμιση της γραμμής μου σε fiber (ftth) Cosmote και έχω μία απορία σχετικά με τη λειτουργία των τηλεφωνικών συσκευών στο σπίτι με το συγκεκριμένο ρούτερ (7530). Είδα ότι το Speedport Plus, που δίνει η Cosmote, (αλλά και στο 7590) έχει τουλάχιστον δύο θύρες για σύνδεση αναλογικής τηλεφωνικής συσκευής, τις οποίες εν προκειμένω ο τεχνικός του ΟΤΕ σύνδεσε με τέτοιο τρόπο στο splitter της γραμμής ώστε να υπάρχει "επιστροφή" και να λειτουργούν κανονικά και οι τηλεφωνικές συσκευές στα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού.

Στο συγκεκριμένο ρουτερ (7530), που υπάρχει μόνο μία αντίστοιχη θύρα για τη σύνδεση αναλογικής τηλεφωνικής συσκευής, υπάρχει δυνατότητα χρησιμοποιώντας το ως αποκλειστικό modem/router σε ftth σύνδεση αντί του Speedport Plus, να δώσει αντίστοιχα τηλεφωνικό σήμα και στις υπόλοιπες τηλεφωνικές συσκευές και αν ναι, πως?

οπως και τωρα απλα με ενα τηλεφωνικο διακλαδωτη στην fxs1.οι επιστροφες ειναι λαθος στο vdsl αλλα οκ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...