Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 14/07/2020 at 16:38, SPANK said:

WPA3 δεν ξέρω αν είναι σε πολλά router διαθέσιμη ήδη , γενικά δεν το έχω δει πολύ να κυκλοφορεί ακόμη οπότε πολύ καλή προσθήκη μόλις επιστρέψω θα το βάλω

nai δεν εχουν πραγματι πολλα ρουτερ ακομα.τωρα ποσα θα παρουν απο τα ηδη υπαρχοντα θα δειξει.πολλοι κατασκευαστες κλασσικα θα σου πουν θες wpa3 πηγαινε στο νεο μοντελο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορεί κάποιος που το έχει δουλέψει το συγκεκριμένο router να μου πει μέχρι πόσες καταχωρήσεις μπορείς να βάλεις στην call blocker list και εαν έχει σημαντικές διαφορές από το 7590 στο θέμα διαχείρησης τηλεφωνικών κλήσεων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, tarantules said:

Μπορεί κάποιος που το έχει δουλέψει το συγκεκριμένο router να μου πει μέχρι πόσες καταχωρήσεις μπορείς να βάλεις στην call blocker list και εαν έχει σημαντικές διαφορές από το 7590 στο θέμα διαχείρησης τηλεφωνικών κλήσεων;

σεsoftware ειναι το ιδιο με διαφορα οτι δεν εχει isdn interface και δεν παιρνει την tdm πανω. και επισης λιγο πιο αργο wifi. κατα τα αλλα ιδιο λειτουργικο ιδιες λειτουργιες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα θεματάκι και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στο router από κινητό εκτός τοπικού δικτύου, δηλαδή μέσω data :

Στο Overview μου βγάζει κανονικά το DynDNS οτι είναι ενεργοποιημένο και οτι είναι επιτυχώς logged on , πήγα και στην καρτέλα Internet - Perimit Access - FritzBox Services και ενεργοποίησα το Internet access to the FritzBox via HTTP enabled , αλλά βάζοντας στον browser του κινητού (με data) τη διεύθυνση και το port 34981 δεν μπαίνω στο μενού του router.

Τι δεν κάνω καλά;

Επίσης εαν υπάρχει λύση να αλλάξω το login timeout και να μην χρειάζεται να ξαναβάζω κωδικό στο router για να μπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο site της AVM εμφανίστηκε ο διάδοχος του "απλού" πλέον Fritzbox 7530 και συγκεκριμένα το Fritzbox! 7530 AX με πλήρη υποστήριξη για WiFi 6 (εξ ου και το ΑΧ στην ονομασία του προϊόντος). Περισσότερα εδώ. Με το καλό να έρθει σύντομα στην Ελλάδα, αν και απ' ό,τι καταλαβαίνω η καταχώρηση πρέπει να είναι πολύ πολύ πρόσφατη, οπότε θα χρειαστεί μια μικρή αναμονή. Όποιος σκόπευε να αγοράσει το 7530 καλύτερα να περιμένει λίγο ακόμα για την αναβαθμισμένη έκδοση ΑΧ.

Update: στο συγκεκριμένο site αναφέρεται ότι θα κυκλοφορήσει εντός του Νοεμβρίου (άγνωστο σε ποιες αγορές εννοεί) στην τιμή των 169 ευρώ.

 

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lamargos είπε

Στο site της AVM εμφανίστηκε ο διάδοχος του "απλού" πλέον Fritzbox 7530 και συγκεκριμένα το Fritzbox! 7530 AX με πλήρη υποστήριξη για WiFi 6 (εξ ου και το ΑΧ στην ονομασία του προϊόντος). Περισσότερα εδώ. Με το καλό να έρθει σύντομα στην Ελλάδα, αν και απ' ό,τι καταλαβαίνω η καταχώρηση πρέπει να είναι πολύ πολύ πρόσφατη, οπότε θα χρειαστεί μια μικρή αναμονή. Όποιος σκόπευε να αγοράσει το 7530 καλύτερα να περιμένει λίγο ακόμα για την αναβαθμισμένη έκδοση ΑΧ.

Update: στο συγκεκριμένο site αναφέρεται ότι θα κυκλοφορήσει εντός του Νοεμβρίου (άγνωστο σε ποιες αγορές εννοεί) στην τιμή των 169 ευρώ.

https://www.amazon.it/AVM-Router-Supervectoring-server-Germania/dp/B08BZPXCKD

Η πρωτη ενημερωση διαθεσιμοτητας - τιμης θα ειναι σιγουρα αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Εχω κάνει αίτηση αναβάθμισης της γραμμής Nova από 24αρα σε Fiber (FTTC) 100. Μου είπαν ότι με την αναβάθμιση θα περάσει η τηλεφωνική γραμμή μέσω του router (VOIP).

Θέλω να αγοράσω το AVM FRITZ!Box 7530 router. Ξέρετε αν μπορεί να υποστηρίξει την τηλεφωνία το συγκεκριμένο router (χωρίς να το συνδέσω μετά το router που θα μου δώσει η Nova) κι αν ναι, πως μπορεί να γίνει τι ρυθμίσεις χρειάζεται να βάλω?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nikkal είπε

Καλησπέρα,

Εχω κάνει αίτηση αναβάθμισης της γραμμής Nova από 24αρα σε Fiber (FTTC) 100. Μου είπαν ότι με την αναβάθμιση θα περάσει η τηλεφωνική γραμμή μέσω του router (VOIP).

Θέλω να αγοράσω το AVM FRITZ!Box 7530 router. Ξέρετε αν μπορεί να υποστηρίξει την τηλεφωνία το συγκεκριμένο router (χωρίς να το συνδέσω μετά το router που θα μου δώσει η Nova) κι αν ναι, πως μπορεί να γίνει τι ρυθμίσεις χρειάζεται να βάλω?

Ευχαριστώ

Αρχικα θα πρεπει να ρωτησεις την Nova αν θα σου δωσει τους κωδικους VOIP γιατι θελεις να βαλεις after market modem. Αν δεν τους δωσει, θα πρεπει να βρεις τροπο να τους τραβηξεις μεσα απο το μοντεμ που θα σου δωσουν (λογικα καπου θα υπαρχει root access στο φορουμ για το μοντεμ που θα σου δωσουν) και μετα εφοσον τα τραβηξεις τα στοιχεια αυτα, θα τα περασεις 1-1 στο fritzbox. Ειναι μετριο ως δυσκολο να περαστουν και ενδεχομενως να μην υπαρξει επιτυχια (εχουν υπαρξει περιπτωσεις που δεν δουλευε με τιποτα το VOIP, για αγνωστους λογους, οχι μονο σε Nova αλλα και αλλες εταιριες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/1/2019 στις 4:41 ΜΜ, poulinos είπε

αλλο το voip αλλο η tdm.

voip μπορεις να σεταρεις και να το εχεις σε οποια τηλεφωνα θες ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ FRITZ  ή απλα να το βγαλεις απο τις fxs και να το στειλεις στα υπολοιπα δωματια. Μπορεις και τα δυο να κανεις αν θες.

η tdm μπορει ειτε να παιξει στο σπιτι κανονικα σαν τηλεφωνια οπως αν δεν υπηρχε στο FRITZ ειτε να συνδεθει στο fRITZ και να παιξει με συσκευες που εχουν συνδεθει στο FRITZ ή και τα δυο μαζι.

Απλα το 7530 δεν μπορει να το κανει αυτο(το δευτερο).Δεν μπορει να δεχτει tdm τηλεφωνια  παρα μονο voip. Αν εχεις πχ cosmote και voip ναι θα μπορει να παιξει αφου ειναι voip και θα μπορεις να την εκμεταλευτεις και με τους 2 τροπους. και με συσκευες ασυρματες πανω στο fritz και με συσκευες συνδεδεμενες στις fxs του Fritz. αν ομως εχεις tdm το συγκεκριμενο μοντελο δεν θα μπορεσει να την εκμεταλευτει.

Με τον ορο TDM λογικά εννοείς την POTS τηλεφωνία και μου κάνει εντύπωση που δεν μπορει να τη διαχειριστεί όταν το 7140 (άνω των 15 ετών μοντέλο) του εδιναν αυτή τη δυνατότητα. Οκ όλα καποια στιγμη θα περάσουν σε voip αλλά εως τότε όποιος εχει pots θα χάνει σε features. Μπραβο παντως που το ανέφερες.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, skiabox είπε

Το συγκεκριμένο vdsl modem υποστηρίζει φραγή ανεπιθύμητων αριθμών;

Ευχαριστώ.

Nαι. Αρκεί να είναι voip η τηλεφωνία σου.

image.png.d9032ca72bfcf5c730266967e1460c06.png

Επεξ/σία από Sarandis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...