Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 minute ago, DimosthenisG said:

Το θέμα δεν είναι αυτό. Αυτά θα φθηνηνουν. Το θέμα είναι η σφαλιάρα στο σβέρκο για όσους επένδυσαν σε wifi6

True, αλλά για οικιακή χρήση έτσι κι αλλιώς το 6 υπερκαλύπτει. Εξάλλου αν δεν χρησιμοποιείς αρκετά APs για να έχεις σωστή/καλή κάλυψη με το 6ghz, δεν πρόκειται να δεις οφέλη στα σπίτια μας με τσιμέντο/τούβλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

True, αλλά για οικιακή χρήση έτσι κι αλλιώς το 6 υπερκαλύπτει. Εξάλλου αν δεν χρησιμοποιείς αρκετά APs για να έχεις σωστή/καλή κάλυψη με το 6ghz, δεν πρόκειται να δεις οφέλη στα σπίτια μας με τσιμέντο/τούβλο.

Θα πάμε σε λύσεις mesh σε κάθε δωμάτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, DimosthenisG said:

Θα πάμε σε λύσεις mesh σε κάθε δωμάτιο

Ελάχιστοι σε σχέση με την συντριπτική πλειοψηφία που μένει με το WiFi του modem/router των ISPs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ελάχιστοι σε σχέση με την συντριπτική πλειοψηφία που μένει με το WiFi του modem/router των ISPs. 

Ναι εννοείται αυτοί θα μείνουν με ac για πολλά πολλά χρόνια, εμείς όμως που γράφουμε σε τεχνολογικό φόρουμ πρέπει να είμαστε πιο ενημερωμένοι....

Και σωστοί καταναλωτές, γιατί εγώ το βλέπω το έργο από τώρα, θα έχει βγει το 6e και θα βλέπουμε διαφημίσεις για το "νεο" wifi 6! 

Άσε που είναι και η πιο συνετή λύση να περιμένεις την πραγματικη καινοτομία των 6ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, DimosthenisG said:

Ναι εννοείται αυτοί θα μείνουν με ac για πολλά πολλά χρόνια, εμείς όμως που γράφουμε σε τεχνολογικό φόρουμ πρέπει να είμαστε πιο ενημερωμένοι....

Και σωστοί καταναλωτές, γιατί εγώ το βλέπω το έργο από τώρα, θα έχει βγει το 6e και θα βλέπουμε διαφημίσεις για το "νεο" wifi 6! 

Άσε που είναι και η πιο συνετή λύση να περιμένεις την πραγματικη καινοτομία των 6ghz

Προσωπικά περιμένω την Ubiquiti να βγάλει 6E, αλλά σκέψου ότι δεν τα έχουν καν ακόμα στο Early Access Store (aka "beta" store). Τώρα Δεκέμβριο κυκλοφόρησαν (general availability) τα 2 πρώτα τους WiFi 6 μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, DimosthenisG said:

μεγαλο fail να δωσεις λεφτα για WIFI 6 οταν σε λιγο θα κυριαρχήσει το WIFI 6E

και μετα το wifi 7 και μετα το 8.αγοραζεις οταν εχεις αναγκη.ιδιο ακριβως με τα pc.αλλωστε εχει να κανει με τις αναγκες.αλλοι ειναι με 802.11ac και ειναι  more than happy ενω αλλοι παιζουν ακομα και με 802.11n

12 hours ago, DimosthenisG said:

Το θέμα δεν είναι αυτό. Αυτά θα φθηνηνουν. Το θέμα είναι η σφαλιάρα στο σβέρκο για όσους επένδυσαν σε wifi6. Διάβασα για το νέο iphone 13, θα είναι 6e.

100 και 150 ευρω ρουτερ δεν το λες και επενδυση οταν θα φυγει και ανετα σε αγγελιες.καλοδεχουμενο οτι ερθει αλλα δεν σημαινει οτι τους ενδιαφερει ολους αλλιως καθε τριμηνο θα αλλαζαμε και modem router. εδω αλλοι ψαχνουν modem router με 30 ευρω .τι θα τους πεις;παρε με 200;ολα ειναι θεμα αναγκης 

12 hours ago, Thresh said:

True, αλλά για οικιακή χρήση έτσι κι αλλιώς το 6 υπερκαλύπτει. Εξάλλου αν δεν χρησιμοποιείς αρκετά APs για να έχεις σωστή/καλή κάλυψη με το 6ghz, δεν πρόκειται να δεις οφέλη στα σπίτια μας με τσιμέντο/τούβλο.

το πιο συχνο προβλημα παραπονο που βλεπω ειναι το θεμα καλυψης οχι το θεμα ταχυτητας.δηλαδη οι πιο πολλοι απλα θελουν να εχουν ιντερνετ παντου και δες τους νοιαζει και τοσο η ταχυτητα.

12 hours ago, DimosthenisG said:

Θα πάμε σε λύσεις mesh σε κάθε δωμάτιο

ελαχιστο κοσμο εχω δει με mesh. δυστυχως οι πιο πολλοι θα παρουν κατι των 20 30 ευρω και θα μεινουν και με το ρουτερ του παροχου

12 hours ago, Thresh said:

Ελάχιστοι σε σχέση με την συντριπτική πλειοψηφία που μένει με το WiFi του modem/router των ISPs. 

ακριβως.αντε και ενα repeater των 20 ευρω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βιάζεστε για το 6E. Η μπάντα δεν είναι καν ελεύθερη ακόμα στην Ευρώπη. Εκεί που μπορεί κάποιος να παραπονιέται είναι στο πολύ αργό timeline που έχουν εταιρείες όπως η AVM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Παρακολούθησα και τις 14 σελίδες της συζήτησης.

Το δικό μου θέμα είναι πως στην γραμμή πού έχω ( cosmote 100 ) με το  speedport έχω κάποια αστάθεια στην ταχύτητα.   Ήταν ένα θέμα που είχα στην αρχή όμως κάποια στιγμή σταθεροποιήθηκε σε μια ταχύτητα ~90 mbit.   Θεωρείτε πως θα μπορέσω να κερδίσω σε αυτό τον τομέα με το 7530;  Μου το είχε προτείνει ένας από τους τεχνικούς της cosmote σε σχετική ερώτηση μου.  Το θέμα είναι πως στην αρχή δίστασα γιατί από όσο είδα το έχουν στα ~150€ .   Το θέμα όμως είναι πως θέλω να έχω σταθερότητα.  Μέσα στο σπίτι έχω έχω αρκετά καλές επιλογές για Wifi & Ethernet με Gigabit Poweline και AP-AC_PRO Ubiquiti.   Γενικά το τοπικό δίκτυο πετάει αλλά εκεί που χάνουμε πάντα είναι η πρόσβαση στο internet.  Μετά από χρόνια επιτέλους έκαναν τις επενδύσεις για καμπίνες και πήγαμε από τα 8 mbit στη Βέροια  στα 100 (θεωρητικά).   Έχω επίσης απομονώσει μόνο το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή του ΟΤΕ στην πολυκατοικία και έχω μία πρίζα μόνο στο σπίτι ( Schneider Electric ).  Επίσης παντού συσκευές gigabit Και cat6 καλώδια.    Σε γενικές γραμμές μπορώ να  περιμένω κάτι καλύτερο στην σύνδεση ( ταχύτητα , σταθερότητα ) στο internet σε σχέση με το Speedport Plus;  Η γραμμή φτάνει στον κατανεμητή του ΟΤΕ στην πολυκατοικία στα 100. Είμαι στον 1ο όροφο ( μικρή απόσταση από τον κατανεμητή ).

Δείχνω πολύ απελπισμένος;

Δείτε μερικές από τις διακυμάνσεις σε μερικά λεπτά σε φωτογραφίες.

Ξεκινά και ανεβάζει από τα 87+ στα 107 mbit και όσο ανεβαίνει αρχίζει η αστάθεια.

Μετά από λίγο ξαναπάει στα 87+ και 90+ κ.ο.κ.

 

Γιώργος   

2020-12-23_19-53-44.png

2020-12-23_19-33-31.png

2020-12-23_19-05-13.png

2020-12-23_18-19-19.png

Επεξ/σία από geobikas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/12/2020 at 12:28, nikpapa said:

Τι ε'ιναι και που χρησιμοποιείται η analog ans ISDN landline? Επίσης ξέρετε αν το 7530 δεχεται usb "πολύπριζο"?

 

οι fxs και η bri ειναι για voip τηλεφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/12/2020 at 20:31, jimakos234 said:

Καλησπερα, εχω μερικες ερωτησεις:

1. Εχω καποια powerline avm οποτε και αυτα πιστευω θα παιξουν χωρις καποιο προβλημα, σωστα? (AVM FRITZ!Powerline 530E Set)
2. Το εχω παραγγειλει απο Ιταλια (International Version) για να αντικαταστησει ενα ASUS DSL-87VG σε cosmote 50. πιστευω εκανα καλα(?).  Αυτο που θελω να ξερω, για να υποστιριξει αυτοματα το προφιλ του ΟΤΕ, πρεπει να παρει τα τελευταια update? Αν ναι θα πρεπει να το συνδεσω σαν bridge με το υπαρχον και να το συνδεσω ετσι αρχικα?
3. Επειδη περιμενω για ιναλαν σε κανενα 6μηνο, που θεωρητικα ειπε θα υπαρχει καλυψη συντομα στην περιοχη , το υποστηριζει σαν παροχος? (αν ναι, και το VOIP?)

1.ναι θα παιξουν μια χαρα.

β.μπορει να χρειαστει μονο την πρωτη φορα να μιλησεις με οτε και μετα ολα οκ.

γ.αναλογως τι voip δινει η Inalan και αμα θα σου δωσει τα στοιχεια κτλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια  σας  παίδες...

Έχω  γραμμή  στην   COSMOTE  50ρα  αλλά  OVER  ISDN

Στο  υπάρχον  ρούτερ  έχω  καρφωμένα  και  τα  δύο  τηλέφωνα , βλέπω  ότι  κάτι  τέτοιο  δεν  υποστηρίζεται  από  το  7530 . Τι  γίνεται  σε  αυτή  την  περίπτωση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, vps said:

Γεια  σας  παίδες...

Έχω  γραμμή  στην   COSMOTE  50ρα  αλλά  OVER  ISDN

Στο  υπάρχον  ρούτερ  έχω  καρφωμένα  και  τα  δύο  τηλέφωνα , βλέπω  ότι  κάτι  τέτοιο  δεν  υποστηρίζεται  από  το  7530 . Τι  γίνεται  σε  αυτή  την  περίπτωση ???

αν εννοεις οτι θες το isdn interface και οχι τις 2 fxs τοτε πολυ απλα θα πας στο 7590.αν εννοεις οτι απλα εχεις δυο διαφορετικες γραμμες τοτε και το 7530 κανει αφου εχεις 2 fxs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

αν εννοεις οτι θες το isdn interface και οχι τις 2 fxs τοτε πολυ απλα θα πας στο 7590.αν εννοεις οτι απλα εχεις δυο διαφορετικες γραμμες τοτε και το 7530 κανει αφου εχεις 2 fxs.

Ευχαριστώ  καταρχάς  για  την  απάντηση...

Έχω ISDN  στον  ΟΤΕ  χρόνια , με  βολεύει  γιατί  έχω  στο  ίδιο  νούμερο  δύο  τηλέφωνα που  μπορούν  να  λειτουργουν  αυτόνομα , Στο  ρούτερ  που  έχω  τώρα ( ένα HHUAWEI ) έχει  δύο  υποδοχές  για  τα  τηλέφωνα  (Νέο  υβριδικό )  αν  το  λέω  καλά ....στο  7530  βλέπω  μια  υποδοχή  FON ...Σωστά ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, vps said:

Ευχαριστώ  καταρχάς  για  την  απάντηση...

Έχω ISDN  στον  ΟΤΕ  χρόνια , με  βολεύει  γιατί  έχω  στο  ίδιο  νούμερο  δύο  τηλέφωνα που  μπορούν  να  λειτουργουν  αυτόνομα , Στο  ρούτερ  που  έχω  τώρα ( ένα HHUAWEI ) έχει  δύο  υποδοχές  για  τα  τηλέφωνα  (Νέο  υβριδικό )  αν  το  λέω  καλά ....στο  7530  βλέπω  μια  υποδοχή  FON ...Σωστά ???

 

ναι το 7530 εχει μια Fxs οποτε η θα πας στο 7590 ή θα βαλεις το 7530 και το δευτερο καναλι φωνης θα το δρομολογησεις στο dect του Fritzbox και απο εκει πχ σε ενα Fritz!fon>οσο ξερω παιζει κανονικα αυτο χωρις προβλημα.απλα προυποθετει ενα Fritz!fon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διαβάσει όλα αυτά και προερχόμενος από nighthawk που μας άφησε (άτιμο 2020) , καθαρά για χρήση gaming σκεφτόμουν να αγοράσω ένα 7530 και να συνδέσω ένα rog router που θα κάνει όλα την δουλεια. Αξίζει αυτή η κίνηση ή δεν αντέχει πολλά πολλα και θα κρεμάει οπότε είναι μονόδρομος το 7590 ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χρόνια πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...