Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 Αυτή τη στιγμή έχω vdsl 50mbps και περιμένω οπτική ίνα για αναβάθμιση. Το σπίτι είναι 80τμ και παρεμβάλλεται μαξ ένας τοίχος μεταξύ ρουτερ και δωματίων. Είμαι μεταξύ 7530 ΑΧ και 7590. Κινητά και laptop υποστηρίζουν ac άρα θεωρώ αξίζει η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδια, ήθελα να σας ρωτήσω μιας κ επεσε στα χέρια μου απο ένα φίλο ενα 7530 κ το συνέδεσα 2-3 πραγματάκια.

1. Έχει αναφερθεί , οτι στις ρυθμισεις εκει που εχει για maximum speed προς τα δεξια ( by default) κ maximum stability αριστερά δν είναι απόλυτα ακριβής. Δλδ οτι δν σημαινει απαραίτητα προς τα δεξιά ειναι οντως η μεγιστη ταχυτητα.Εσεις προτεινετε καποια ρύθμιση απο τις δοκιμές σας;
2. Στο ρουτερ που έχω πάνω τώρα μου βγάζει στις πληροφορίες σύνδεσης στον υπολογιστή Gateway 192.168.1.1 και DNS 192.168.1.1 δλδ το ρούτερ το βρίακω στο 192.168.1.1.Εαν ηθελα να αλλαξω και να έχει διεύθυνση για να μπω ομοίως το 7530 την 192.168.1.1 κ οχι 192.168.178.1 είναι αυτός ο οδηγός σωστός ; 
https://en.avm.de/service/fritzbox/fritzbox-7360/knowledge-base/publication/show/19_Changing-the-FRITZ-Box-s-IP-address/

Επειδή εχω μπερδέψει τι είναι τι 3. Εαν θελω κ η ip που θα δινει το ριυτερ μου να ειναι της μορφης 192.168.1.Χ την κάνω αυτη την αλλαγή εδω που λεει  Enabling the FRTITZ!box’s DHCP server?

https://en.avm.de/service/fritzbox/fritzbox-7590/knowledge-base/publication/show/201_Configuring-FRITZ-Box-to-always-assign-the-same-IP-address-to-a-network-device/
 

Ευχαριστώ
 

Επεξ/σία από iceage2609
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2021 στις 2:31 ΜΜ, Badass είπε

Καλησπέρα,

 Αυτή τη στιγμή έχω vdsl 50mbps και περιμένω οπτική ίνα για αναβάθμιση. Το σπίτι είναι 80τμ και παρεμβάλλεται μαξ ένας τοίχος μεταξύ ρουτερ και δωματίων. Είμαι μεταξύ 7530 ΑΧ και 7590. Κινητά και laptop υποστηρίζουν ac άρα θεωρώ αξίζει η διαφορά.

https://www.youtube.com/watch?v=ZaoSmBVsQTs

Συμφωνα με αυτό το τεστ το 7530 ΑΧ φαίνεται να είναι λίγο καλύτερο στα 2.4 και 5ghz από το 7590, η χειρότερο αν το έχω καταλάβει ανάποδα  μια και δεν τα πάω καλά με τα γερμανικά . Σημείωσε ότι κατά πάσα πιθανότητα αναμένεται και 7590 AX έκδοση μέσα στην φετινή χρονιά.

Επεξ/σία από Helioslolz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έκανα χθες βλακωδώς το Update στο Fritzos 07.25 και με το καλημέρα έχουμε θεματάκι.

Από εκεί που έβλεπα attainable 128mbps και κλείδωμα στα 110mbps με χαμηλό snr, τώρα ότι και να κάνω ξεκινάει με attainable 75mbps το οποίο προοδευτικά ανεβαίνει στα 83mbps μετα΄από ώρα και μένει εκέι με ένα snr στα ύψη (!6)

image.png.0d97fbc6e0ca0da50b3254d714afb6dd.png

Τράβηξα ξανά backup και έκανα ξανά το tweak. Τζίφος! Έβγαλα από το ρεύμα και σύνδεσα ξανά. Τζίφος! Έκανα restore τις ρυθμίσεις από το backup που είχα προ-update όπου και πάλι τζίφος!

Είδα αντίστοιχες αναφορές για θέματα πτώσεων και σε άλλους χρήστες (σε άλλη ενότητα)

Έχει κανείς καμία ιδέα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yositosi Όταν σου δείχνει Line Branching στα stats σημαίνει ότι κάπου υπάρχει διακλάδωση στην καλωδίωση σου με αποτέλεσμα να επηρεάζει την γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Andresalonika είπε

@yositosi Όταν σου δείχνει Line Branching στα stats σημαίνει ότι κάπου υπάρχει διακλάδωση στην καλωδίωση σου με αποτέλεσμα να επηρεάζει την γραμμή.

Η γραμμή μου δεν έχει την παραμικρή διαφορά με πριν! Μιλάμε για αλλαγή με το που περάστηκε το νέο firmware χθες το βράδυ. Είναι δεδομένο ότι δεν παίζει κάτι από εκεί!!

Τώρα σε άλλη κοινότητα μου είπαν ότι παίζει "μπέρδεμα" με το tweak και κάπου χαζεύει (δεν ισχύει ο κανόνας που είχαμε -100 τιμή για να ταβανιάσει). Θα δοκιμάσω με τιμή -10 το βράδυ που σε άλλον δούλεψε και θα δω αν συνέλθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, yositosi said:

Η γραμμή μου δεν έχει την παραμικρή διαφορά με πριν! Μιλάμε για αλλαγή με το που περάστηκε το νέο firmware χθες το βράδυ. Είναι δεδομένο ότι δεν παίζει κάτι από εκεί!!

Τώρα σε άλλη κοινότητα μου είπαν ότι παίζει "μπέρδεμα" με το tweak και κάπου χαζεύει (δεν ισχύει ο κανόνας που είχαμε -100 τιμή για να ταβανιάσει). Θα δοκιμάσω με τιμή -10 το βράδυ που σε άλλον δούλεψε και θα δω αν συνέλθει.

ετυχε να δω λογο του post σου στα ποσα κλειδωνω και απο 107 που επιανε γενικα επεσε στα 100 νταν. και δεν εκανα καν το update ακομα. (cosmote 100αρα που δινουν overhead 10%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Andresalonika είπε

@yositosi Όταν σου δείχνει Line Branching στα stats σημαίνει ότι κάπου υπάρχει διακλάδωση στην καλωδίωση σου με αποτέλεσμα να επηρεάζει την γραμμή.

 

3 ώρες πριν, Xvipes είπε

ετυχε να δω λογο του post σου στα ποσα κλειδωνω και απο 107 που επιανε γενικα επεσε στα 100 νταν. και δεν εκανα καν το update ακομα. (cosmote 100αρα που δινουν overhead 10%)

το λοιπόν... βρέθηκε η λύση οπότε ας το ανεβάσω για να βοηθηθούν και άλλοι. Το νεό fritzos πρέπει να έχει άλλη "κλίμακα" που μετράει στις ρυθμίσεις, οπότε στο tweak η τιμή -100 που έπαιζε παλαιότερα μάλλον το μπερδεύει. Έβαλα -10 αντί για -100 και όλα επανήλθαν στα παλιά καλά επίπεδα

image.png.ad7b3d4dda6b23800d5a2406518d72a4.png

Σε αυτό το σημείο επίσης να τονίσω ότι χθες μετά το Update το seamless rate adaptation έβγαινε on, ενώ πλέον είναι off... Πραγματικά δεν ξέρω που μπέρδευε και τι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yositosi είπε

το λοιπόν... βρέθηκε η λύση οπότε ας το ανεβάσω για να βοηθηθούν και άλλοι. Το νεό fritzos πρέπει να έχει άλλη "κλίμακα" που μετράει στις ρυθμίσεις, οπότε στο tweak η τιμή -100 που έπαιζε παλαιότερα μάλλον το μπερδεύει. Έβαλα -10 αντί για -100 και όλα επανήλθαν στα παλιά καλά επίπεδα

Στην 7.25 έχουν ενημερώσει τον driver του modem ίσως γι'αυτό συμπεριφέρεται έτσι. Το καλό είναι ότι βρέθηκε μια καλή τιμή για πάρεις το max της γραμμής με το tweak. 

Πάντως απ'ότι βλέπω η γραμμή σου φαίνεται πολύ καλή και αν διορθώσεις την διακλάδωση που έχεις (Line branching) δεν θα χρειαστεί καν να βάλεις το tweak. Μακάρι να μην έχεις αστάθειες, αποσυνδέσεις κλπ...

Δες 2 γραμμές μου που είχα Line branching και τις διόρθωσα.

Neapoli.jpg

Verginas.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

αν και απότι βλέπω έχω ήδη ερωτηθεί, δε μου είναι απολύτως ξεκάθαρο λόγω έλλειψης γνώσης απο την μεριά μου στο συγκεκριμένο κομμάτι. 

Αυτή τη στιγμή έχω σε 100αρα Cosmote γραμμή το Speedport Plus και τους τελευταίους 2 μήνες έχω απελπιστεί απο αποσυνδέσεις ανά 2 μέρες περίπου. Το ρουτερ κρατάει το DSL συγχρονισμένο και χάνει τη σύνδεση με Internet και Telephony. Το Speedport συγχρονίζει στα 60000 σταθερά και τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε είπε οτι είναι θέμα καλωδίωσης καθώς η κολώνα του ΟΤΕ δίνει 82 και η διαφορά είναι μεγάλη σε 100αρα γραμμή οπότε φταίει η καλωδίωση. Επειδή το θέμα της καλωδίωσης το αφήνω σαν worst case scenario, κοιτάζω το 7530 μήπως λύσω το θέμα με τις αποσυνδέσεις όμως έχω την εξής απορία:

1) Αυτή τη στιγμή βγαίνει ένα καλώδιο τηλεφώνου, μπαίνει σε splitter και απο εκεί βγαίνει μια γραμμή DSL και μια τηλεφώνου οι οποίες μπαίνουν στις αντίστοιχες θύρες του Speedport Plus. Αν δε κάνω λάθος έχω VOIP. Με το 7530 θα συνδέσω το DSL στην αντίστοιχη θύρα και απο το Splitter θα συνδέσω το τηλέφωνο στο Fon; Θα συνδέσω μόνο το DSL και παίρνει το τηλέφωνο μόνο του;

2) Οι αποσυνδέσεις φαίνεται να έγιναν πιο έντονες μετά απο στήσιμο Plex Server. Με το 7530 υπάρχει περίπτωση να εξυπηρετούνται καλύτερα τα Requests με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αποσυνδέσεις;

Με συγχωρείτε εάν έχω γράψει μπούρδες, είμαι αρχάριος ακόμα στο κομμάτι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Perifin είπε

Καλησπέρα σας, 

αν και απότι βλέπω έχω ήδη ερωτηθεί, δε μου είναι απολύτως ξεκάθαρο λόγω έλλειψης γνώσης απο την μεριά μου στο συγκεκριμένο κομμάτι. 

Αυτή τη στιγμή έχω σε 100αρα Cosmote γραμμή το Speedport Plus και τους τελευταίους 2 μήνες έχω απελπιστεί απο αποσυνδέσεις ανά 2 μέρες περίπου. Το ρουτερ κρατάει το DSL συγχρονισμένο και χάνει τη σύνδεση με Internet και Telephony. Το Speedport συγχρονίζει στα 60000 σταθερά και τεχνικός του ΟΤΕ που ήρθε είπε οτι είναι θέμα καλωδίωσης καθώς η κολώνα του ΟΤΕ δίνει 82 και η διαφορά είναι μεγάλη σε 100αρα γραμμή οπότε φταίει η καλωδίωση. Επειδή το θέμα της καλωδίωσης το αφήνω σαν worst case scenario, κοιτάζω το 7530 μήπως λύσω το θέμα με τις αποσυνδέσεις όμως έχω την εξής απορία:

1) Αυτή τη στιγμή βγαίνει ένα καλώδιο τηλεφώνου, μπαίνει σε splitter και απο εκεί βγαίνει μια γραμμή DSL και μια τηλεφώνου οι οποίες μπαίνουν στις αντίστοιχες θύρες του Speedport Plus. Αν δε κάνω λάθος έχω VOIP. Με το 7530 θα συνδέσω το DSL στην αντίστοιχη θύρα και απο το Splitter θα συνδέσω το τηλέφωνο στο Fon; Θα συνδέσω μόνο το DSL και παίρνει το τηλέφωνο μόνο του;

2) Οι αποσυνδέσεις φαίνεται να έγιναν πιο έντονες μετά απο στήσιμο Plex Server. Με το 7530 υπάρχει περίπτωση να εξυπηρετούνται καλύτερα τα Requests με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αποσυνδέσεις;

Με συγχωρείτε εάν έχω γράψει μπούρδες, είμαι αρχάριος ακόμα στο κομμάτι.  

Καλησπέρα,

Βάλε από τον τοίχο (πρίζα) στο dsl και από το fon στο τηλέφωνο, χωρίς splitter ή φίλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, gkas1973 είπε

Καλησπέρα,

Βάλε από τον τοίχο (πρίζα) στο dsl και από το fon στο τηλέφωνο, χωρίς splitter ή φίλτρο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Όταν λέτε απο το fon στο τηλέφωνο, εννοείτε στην συσκευή του τηλεφώνου; Εάν δε κάνω λάθος απο τον τοίχο βγαίνει μια πρίζα, δε βγαίνει πρίζα τηλεφώνου αλλά θα το τσεκάρω.

Επομένως, εάν καταλαβαίνω καλά έχουμε:

Πρίζα τοίχου->dsl χωρίς splitter και ξεχωριστό καλώδιο απο το fon->στην συσκευή του τηλεφώνου;  Εάν ναι, τότε σε περίπτωση που έχω και άλλες συσκευές τηλεφώνου στο σπίτι οι οποίες συνδέονται σε δικές του πρίζες θα λειτουργήσουν αυτόματα;

Επεξ/σία από Perifin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Perifin είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Όταν λέτε απο το fon στο τηλέφωνο, εννοείτε στην συσκευή του τηλεφώνου; Εάν δε κάνω λάθος απο τον τοίχο βγαίνει μια πρίζα, δε βγαίνει πρίζα τηλεφώνου αλλά θα το τσεκάρω.

Επομένως, εάν καταλαβαίνω καλά έχουμε:

Πρίζα τοίχου->dsl χωρίς splitter και ξεχωριστό καλώδιο απο το fon->στην συσκευή του τηλεφώνου;  Εάν ναι, τότε σε περίπτωση που έχω και άλλες συσκευές τηλεφώνου στο σπίτι οι οποίες συνδέονται σε δικές του πρίζες θα λειτουργήσουν αυτόματα;

Όχι αυτή η σύνδεση είναι τέλεια για ασύρματο τηλέφωνο. Εγώ έχω βάλει το router στην πρώτη πρίζα και έχω αποσυνδέσει τις υπόλοιπες. Για να έχεις και άλλες συσκευές (σταθερές) θα πρέπει όντως να κάνεις την συνδεσμολογία με φίλτρα & splitter. Βέβαια όσο πιο πολλά πράγματα παρεμβάλεις τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις να σου δημιουργείται "βραχυκύκλωμα" (χαλασμένο φίλτρο/splitter κλπ)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , σε εμένα το Seamless Rate adaptation ειναι Off - Off, σημαίνει κάτι αυτό ? Δεν γνωριζω ποιες είναι καλές τιμές,διαβάζω διάφορα που αναφέρετε οσον αφορα τα νουμερα των μετρησεων και επαγωγικα προσπαθω να κρινω.

Αυτό με το Line branching το λεει και εμενα. Εγω δεν εχω καν τηλεφωνο,απλα εχω την μια ακρη του καλωδιου που ηρθε μαζι με το ρουτερ κ λεει DSL και απο οτι καταλαβαινω ειναι ακρη ethernet καλωδιου στο πισω μερος του μοντεμ (μεγαλυτερο σε μεγεθος) και την αλλη μια ακρη που μοιαζει με πιο μικρο εθερνετ και δεν εμπαινε στη λεφωνικη υποδοχη.Επρεπε να το βάλω σε ενα Splitter που εχει μια ακρη τετοια που λεει DSL και παει στο μοντεμ με μια ακρη τηλεφωνικου καλωδιου απο την άλλη.

Αυτό είναι που έχει σαν αποτέλεσμα να λέει Line branching? Μπορω να αφαιρεσω το σπλιτερ? 

Screenshot 2021-03-30 at 19.44.38.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Αξίζει η αγορά του, για έναν απλό χρήστη, που θέλει σταθερότητα στην σύνδεση κυρίως για να σερφάρει, αλλά καί να ακούει μουσική μέσω internet και να βλέπει ταινίες 4k στο Netflix;

Αξίζει να αντικαταστήσω το Speedport Plus της Cosmote, πού τελευταία μου κάνει συνεχείς επανεκκινήσεις καί περιμένω επίλυση από την Cosmote;

ΥΓ.Γραμμή 100άρα.

Συνδεδεμένες συσκευές 15, όλες μέ Wi-Fi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...