Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια και από μένα,Εδω και 5 μερες  είμαι και εγω κάτοχος του 7530 και έχω μόνο θετικά να πω για το μόντεμ.Καταρχήν εχω vdsl 200 απο καφαο και είμαι 165 μέτρα απόσταση . Με το speedport plus με το ζόρι έπιανα 165Mbps και στην καλύτερη 170 Mbps με SNR 6. Πριν 2 μήνες αγόρασα ένα Asus DSL-AC68VG και έφαγα τα μούτρα μου γιατί κλείδωνα πιο κάτω απο το μόντεμ του ΟΤΕ (έφαγε πόδι την επόμενη μέρα).Εχτες με το που έβαλα το 7530 κατευθείαν κλείδωσε στα 192 Mbps με το 7.25 firmware.Το μόντεμ είναι βράχος χωρίς αποσυνδέσεις και πιο γρήγορο σερφαρισμα (κατά την γνώμη μου ) απο το speedport.Με το speedport ειχα καθε μερα 1000- 2000 CRC error και με το 7530 ΤΙΠΟΤΑ !!!. Κουφό ??? η κατι δεν παει καλα ? ?Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι έχει αλλάξει το Line attenuation και απο 5-6 που ειχα πριν τωρα ειναι 18.Επίσης νομίζω οτι στην απόσταση δεν είναι σωστό γιατί μου βγάζει 320 μέτρα ενώ εγώ είμαι 165. Δεν έχω κάνει το ritz!box tweaks και ούτε θα το κάνω για δεν με χαλαει έτσι όπως είναι τωρα.Ανεβάζω και photo για να δείτε και εσείς. Για να σας προλάβω ... ζω δίπλα στην θάλασσα και καταλαβαίνετε οτι ο χαλκός είναι σε μαύρα χάλια.Εχω PET απο το κουτί έξω κατευθείαν στο μόντεμ χωρίς διακλαδώσεις.
 

1.jpg

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, panagelos said:

γεια και από μένα,Εδω και 5 μερες  είμαι και εγω κάτοχος του 7530 και έχω μόνο θετικά να πω για το μόντεμ.Καταρχήν εχω vdsl 200 απο καφαο και είμαι 165 μέτρα απόσταση . Με το speedport plus με το ζόρι έπιανα 165Mbps και στην καλύτερη 170 Mbps με SNR 6. Πριν 2 μήνες αγόρασα ένα Asus DSL-AC68VG και έφαγα τα μούτρα μου γιατί κλείδωνα πιο κάτω απο το μόντεμ του ΟΤΕ (έφαγε πόδι την επόμενη μέρα).Εχτες με το που έβαλα το 7530 κατευθείαν κλείδωσε στα 192 Mbps με το 7.25 firmware.Το μόντεμ είναι βράχος χωρίς αποσυνδέσεις και πιο γρήγορο σερφαρισμα (κατά την γνώμη μου ) απο το speedport.Με το speedport ειχα καθε μερα 1000- 2000 CRC error και με το 7530 ΤΙΠΟΤΑ !!!. Κουφό ??? η κατι δεν παει καλα ? ?Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι έχει αλλάξει το Line attenuation και απο 5-6 που ειχα πριν τωρα ειναι 18.Επίσης νομίζω οτι στην απόσταση δεν είναι σωστό γιατί μου βγάζει 320 μέτρα ενώ εγώ είμαι 165. Δεν έχω κάνει το ritz!box tweaks και ούτε θα το κάνω για δεν με χαλαει έτσι όπως είναι τωρα.Ανεβάζω και photo για να δείτε και εσείς. Για να σας προλάβω ... ζω δίπλα στην θάλασσα και καταλαβαίνετε οτι ο χαλκός είναι σε μαύρα χάλια.Εχω PET απο το κουτί έξω κατευθείαν στο μόντεμ χωρίς διακλαδώσεις.
 

1.jpg

2.jpg

CRC ειναι τα errors που δεν μπορεσε να διορθωσει το μοντεμ. Στη περιπτωση σου ομως, εχεις 213 δευτερολεπτα απλων error (1 error / sec) και αλλα 21 δευτερολεπτα πολλαπλων error (>1 error / sec) = 234 δευτερολεπτα οπου το μοντεμ ειχε φθαρμενα πακετα απο την ωρα εκκινησης του DSL.

Πιθανοτατα να εχεις θεματα συνδεσμολογιας-καλωδιωσης, καλο θα ηταν να διαβασεις αυτο τον οδηγο: https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf (να σε προλαβω, δεν εχει να κανει με το αν εισαι σε διαφορετικη εταιρια, η τεχνολογια παραμενει ιδια). Το VDSL ειναι υπερευαισθητο και θελει συγκεκριμενους χειρισμους - προδιαγραφες για την βελτιστη αποδοση.

Οσο αναφορα για την αποσταση του ΚΑΦΑΟ, εσυ κοιτας σαν 2 σημεια μονο, δηλαδη το σημειο Α (καφαο) απεχει 165 μετρα απο το σημειο Β (κατανεμητης), δεν υπολογιζεις την εσωτερικη καλωδιωση απο το καφαο εως το κατανεμητη και απο τον κατανεμητη εως το διαμερισμα σου και απο το πριζακι εως το μοντεμ σου. Ωστοσο, η καλωδιακη αποσταση που σου εμφανιζει, ειναι στο περιπου, αλλα εχει σχετικα καλη ακριβεια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες.
Υπαρχει καποιος τροπος να κραταω τα logs απο το DSL Information Screen και συγκεκριμενα τα error counters ωστε να μπορω να τα δω μετα απο reconnection?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ashaman είπε

Καλησπερα παιδες.
Υπαρχει καποιος τροπος να κραταω τα logs απο το DSL Information Screen και συγκεκριμενα τα error counters ωστε να μπορω να τα δω μετα απο reconnection?

Δυστυχώς, μέχρι στιγμής, δεν υπάρχει τρόπος. Μετά από επανεκκίνηση χάνεις όλα τα logs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δυστυχώς, μέχρι στιγμής, δεν υπάρχει τρόπος. Μετά από επανεκκίνηση χάνεις όλα τα logs.

Το φοβομουν γιατι οσο και να ειχα ψαξει δεν εβρισκα τετοια επιλογη αλλα λεω μηπως. Thnx φιλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα παρακαλούσα οποίος ξέρει να με βοηθήσει, προσπαθώ να σεταρω τη σύνδεση αλλά μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα. 
 

The internet connection check failed. The internet service provider is not responding to PPPoE packets. Repeat the test at a later point in time.

 

είναι το γερμανικό version και στη λίστα των service providers έχω επιλέξει other γιατί δεν έχει τους ελληνικούς.. η σύνδεση μου είναι Nova όχι VoIP φυσικά. 

Edit

 

Πήρα την εξυπηρέτηση Nova, απλά ήθελε στο VLAN ID η οποία ήταν απενεργοποιημένη σαν επιλογή τον αριθμό 835. Έπειτα τα υπόλοιπα ρυθμίζονται αυτόματα 

Επεξ/σία από cbol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cbol είπε

Θα παρακαλούσα οποίος ξέρει να με βοηθήσει, προσπαθώ να σεταρω τη σύνδεση αλλά μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα. 
 

The internet connection check failed. The internet service provider is not responding to PPPoE packets. Repeat the test at a later point in time.

 

είναι το γερμανικό version και στη λίστα των service providers έχω επιλέξει other γιατί δεν έχει τους ελληνικούς.. η σύνδεση μου είναι Nova όχι VoIP φυσικά. 

Edit

 

Πήρα την εξυπηρέτηση Nova, απλά ήθελε στο VLAN ID η οποία ήταν απενεργοποιημένη σαν επιλογή τον αριθμό 835. Έπειτα τα υπόλοιπα ρυθμίζονται αυτόματα 

Για να βγάλει την λίστα με τους ελληνικούς ISP, θα πρέπει να επιλέξεις ως Region την Ελλάδα.

C81E6D3F-9C29-4417-9F44-4C95C030CDD2.jpeg.76032a084aa524b0756fd478903c3d14.jpeg

 

Στην δική σου περίπτωση βέβαια, δεν θα έκανε κάποια διαφορά μιας και δεν υπάρχει το προφίλ της Nova.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το WiFi του 7530 ΑΧ δεν το θεωρώ και πολύ καλό όσον αφορά την ισχύ του. Χρησιμοποιούσα προηγουμένως ένα Huawei AX3 Pro (Κινέζικη έκδοση) ως router πάνω στο moder της Nova και πραγματικά τα έσπαγε τη ισχύς του WiFi.

Μιας και είμαι σε απομακρυσμένο σημείο από το router, η ισχύς του WiFi του 7530ΑΧ είναι ακριβώς η μισή... το 5GHZ δεν πιάνει αρκετά ώστε να συνδέεται σε αυτό και αυτομάτως με πετάει στο 2,4GHZ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, cbol said:

Πάντως το WiFi του 7530 ΑΧ δεν το θεωρώ και πολύ καλό όσον αφορά την ισχύ του. Χρησιμοποιούσα προηγουμένως ένα Huawei AX3 Pro (Κινέζικη έκδοση) ως router πάνω στο moder της Nova και πραγματικά τα έσπαγε τη ισχύς του WiFi.

Μιας και είμαι σε απομακρυσμένο σημείο από το router, η ισχύς του WiFi του 7530ΑΧ είναι ακριβώς η μισή... το 5GHZ δεν πιάνει αρκετά ώστε να συνδέεται σε αυτό και αυτομάτως με πετάει στο 2,4GHZ... 

Αρχικα ανουσια η συγκριση, το ενα ειναι ρουτερ μονο και το αλλο μοντεμ-ρουτερ, ωστοσο το κινεζικο που ειχες μαλλον ακολουθει αλλα προτυπα-κανονες-νομους οσο αναφορα την ισχυ και οχι τα ευρωπαικα, και τελος, στο ρουτερ που ανεφερες εχει 4 κεραιες εξωτερικες, το fritzbox καμια, εχει μονο εσωτερικες.

Γιατι δεν συνδεεις το ρουτερ πανω στο fritz μονο για το wifi?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω, απόλυτα σωστό το σχόλιό σου, αλλά θα περίμενα κάτι καλύτερο από το συγκεκριμένο modem-router... Ωστόσο, και το TP-LINK VR400 που ειχα για κάποιους μήνες που είναι modem-router και αυτό, ήταν πολύ καλύτερο από άποψη Wi-Fi...  

Έχω πάρει και ένα repeater απο την ίδια εταιρία το FRITZ! Repeater 3000, και δυσκολεύεται να πιάσει σήμα ώστε να το αναμεταδώσει, τη στιγμή που ακριβώς στην ίδια τοποθεσία το Huawei AX3 Pro έπιανε 5GHZ στον υπολογιστή μου... Αλλά εκτός απο αυτό, βλέπω και κάποια κολλήματα στο mesh μεταξύ των δύο συσκευών, πχ είμαι σε απόσταση ενός μέτρου από το 7530 και το laptop συνεχίζει να συνδέεται με το repeater σε πολύ χαμηλό Tx rate.. δεν ξέρω, το πήρα για καλύτερα και έχω απογοητευτεί με το WiFi... 

Αν είναι να το χρησιμοποιώ μόνο ως modem το 7530, δεν έχει νόημα γιατί δεν χρησιμοποιώ τις δυνατότητές του - μόνο για ισχυρό Wi-Fi ενδιαφέρομαι, επομένως μπορώ να βάλω το moder της Nova και από πάνω σαν router το Huawei AX3 Pro, όπως δλδ το είχα και πριν... 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2021 στις 6:10 ΜΜ, cbol είπε

Δεν λέω, απόλυτα σωστό το σχόλιό σου, αλλά θα περίμενα κάτι καλύτερο από το συγκεκριμένο modem-router... Ωστόσο, και το TP-LINK VR400 που ειχα για κάποιους μήνες που είναι modem-router και αυτό, ήταν πολύ καλύτερο από άποψη Wi-Fi...  

Έχω πάρει και ένα repeater απο την ίδια εταιρία το FRITZ! Repeater 3000, και δυσκολεύεται να πιάσει σήμα ώστε να το αναμεταδώσει, τη στιγμή που ακριβώς στην ίδια τοποθεσία το Huawei AX3 Pro έπιανε 5GHZ στον υπολογιστή μου... Αλλά εκτός απο αυτό, βλέπω και κάποια κολλήματα στο mesh μεταξύ των δύο συσκευών, πχ είμαι σε απόσταση ενός μέτρου από το 7530 και το laptop συνεχίζει να συνδέεται με το repeater σε πολύ χαμηλό Tx rate.. δεν ξέρω, το πήρα για καλύτερα και έχω απογοητευτεί με το WiFi... 

Αν είναι να το χρησιμοποιώ μόνο ως modem το 7530, δεν έχει νόημα γιατί δεν χρησιμοποιώ τις δυνατότητές του - μόνο για ισχυρό Wi-Fi ενδιαφέρομαι, επομένως μπορώ να βάλω το moder της Nova και από πάνω σαν router το Huawei AX3 Pro, όπως δλδ το είχα και πριν... 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Καλά μη γράφουμε τώρα και ότι δεν έχει ισχυρό wifi το 7530.

Εχει από τα ισχυρότερα wifi που έχω δει ποτέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ισχυρό είναι υποκειμενικό.. πάντως είναι χειρότερο από το TP-LINK VR400 και πολύ χειρότερο από το Huawei AX3 Pro... 

εκτός αν η ΑΧ έκδοση που είναι καινούργια διαφέρει από το απλό 7530..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2021 στις 6:11 ΜΜ, cbol είπε

Το ισχυρό είναι υποκειμενικό.. πάντως είναι χειρότερο από το TP-LINK VR400 και πολύ χειρότερο από το Huawei AX3 Pro... 

εκτός αν η ΑΧ έκδοση που είναι καινούργια διαφέρει από το απλό 7530..

Παντως, σε σχέση με το VR600 πάντως που είχα πριν από αυτό το σήμα του πάντως είναι αρκετά καλύτερο (δεν ξέρω αν έχει σημασία ότι το έχω ορθιο σε τοποθέτηση βέβαια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
56 λεπτά πριν, psyastral είπε

Σε cosmote 100mbps το τηλέφωνο θα λειτουργεί ? γιατί κάπου στη περιγραφή στο skroutz γράφει Έξτρα
Virtual Private Network (VPN)
Ναι
VoIP
Όχι <----

 

Δεν ξερω τι μπορει να εννοουν. Εγω παντως σε Voda το εχω με VOIP και παιζει μια χαρα. Σε Cosmote απ'οτι εχω διαβασει ειναι ακομα πιο ευκολο γιατι δε χρειαζεται να κανεις κολπο να βρεις τους κωδικους της τηλεφωνιας, στους δινουν οι ιδιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...