Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο vpu (προϊόν είναι, όχι τεχνολογία) θα έχεις υπηρεσίες Internet από DSLAM του ΟΤΕ σε καμπίνα και κλασική τηλεφωνία που θα σου δίνει η Forthnet από το κέντρο. Έτσι χάνεις όλες τα voice features του 7530. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μα όλοι και εδώ και στο support της Forthnet λένε πως οι νέες αιτήσεις πάνε VOIP υποχρεωτικά, άρα δε γίνεται να χρησιμοποιήσω μόνο το fritzbox 7530. Οπότε και VOIP να βάζαμε, πάλι θα είχα στη μέση το router της Forthnet για τηλεφωνία, άρα θα είχα χάσει ότι αναφέρεις.. 

Οπότε, περιμένω να δω αν θα πάμε με vpu για να βγαίνω με τον εξοπλισμό της Fritz και μόνο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,
ξερετε αν με κάποιο τρόπο μπορούμε να εγκαταστήσουμε torrent client (transmission) στο fritzbox ωστε να μην χρειάζεται να έχουμε ανοικτό το pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πήρα και εγώ το εν λόγω ρούτερ και το συνέδεσα έχοντας Cosmote VDSL 50 και VoIP τηλεφωνία. Ενώ έχω ίντερνετ κανονικά, το τηλέφωνό δεν δουλεύει. Τους πήρα τηλέφωνο και αυτοί μου έστειλαν έναν κωδικό για την ενεργοποίηση της ευρυζωνικής μου τηλεφωνίας αλλά δεν βρίσκω πως να το χρησιμοποιήσω στο μενού της συσκευής. Υπάρχει κάποιος οδηγός που μπορώ να χρησιμοποιήσω;

Double post

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Φαντάζομαι ότι θα αναφέρεται στις παλαιότερες αναρτήσεις σας, αλλά επειδή τα λεφτά για το 7530 δεν είναι και λίγα και επειδή έχω δεινοπαθήσει με το Speedport plus (4 router σε 6 μήνες), η απλή μου ερώτηση είναι η εξής: σε 50mbps γραμμή VDSL με τηλεφωνία Cosmote (ένα σταθερό), είναι συμβατό το 7530; Γίνειται αυτόματα η παραμετροποίηση;

Αυτό το απλό!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλά Χριστούγεννα και καλή Χρονιά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, georgio83 είπε

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Φαντάζομαι ότι θα αναφέρεται στις παλαιότερες αναρτήσεις σας, αλλά επειδή τα λεφτά για το 7530 δεν είναι και λίγα και επειδή έχω δεινοπαθήσει με το Speedport plus (4 router σε 6 μήνες), η απλή μου ερώτηση είναι η εξής: σε 50mbps γραμμή VDSL με τηλεφωνία Cosmote (ένα σταθερό), είναι συμβατό το 7530; Γίνειται αυτόματα η παραμετροποίηση;

Αυτό το απλό!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλά Χριστούγεννα και καλή Χρονιά σε όλους!

αξιζει καθε σεντ, απλα και μονο που θα ξεφορτωθείς τον καρκινο των ρουτερ των εταιριων

δουλευει κανονικοτατα, αν εχεις θεμα θα παρεις τον οτε και θα στα πουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/12/2019 at 12:49, kgliat said:

Συμφωνώ πώς παίζει άψογα.. Αρκεί να έχεις VOIP όμως νομίζω.. Πάρε 13888 για επαλήθευση να δεις τι γραμμή έχεις.. 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!! 

και voip να μην εχει παιζει.

On 20/12/2019 at 17:30, johnt said:

Καλησπέρα σε όλους,
ξερετε αν με κάποιο τρόπο μπορούμε να εγκαταστήσουμε torrent client (transmission) στο fritzbox ωστε να μην χρειάζεται να έχουμε ανοικτό το pc?

δεν γινεται τουλαχιστον με official τροπο

On 24/12/2019 at 11:59, georgio83 said:

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Φαντάζομαι ότι θα αναφέρεται στις παλαιότερες αναρτήσεις σας, αλλά επειδή τα λεφτά για το 7530 δεν είναι και λίγα και επειδή έχω δεινοπαθήσει με το Speedport plus (4 router σε 6 μήνες), η απλή μου ερώτηση είναι η εξής: σε 50mbps γραμμή VDSL με τηλεφωνία Cosmote (ένα σταθερό), είναι συμβατό το 7530; Γίνειται αυτόματα η παραμετροποίηση;

Αυτό το απλό!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλά Χριστούγεννα και καλή Χρονιά σε όλους!

ναι αυτοματα.στην χειροτερη τους παιρνεις ενα τηλεφωνο και γινεται αυτοματα απο το συστημα οπως εγραψαν χωρις να μιλησεις καν με υπαλληλο.

On 22/12/2019 at 18:08, Thanasis159 said:

Καλησπέρα,

Πήρα και εγώ το εν λόγω ρούτερ και το συνέδεσα έχοντας Cosmote VDSL 50 και VoIP τηλεφωνία. Ενώ έχω ίντερνετ κανονικά, το τηλέφωνό δεν δουλεύει. Τους πήρα τηλέφωνο και αυτοί μου έστειλαν έναν κωδικό για την ενεργοποίηση της ευρυζωνικής μου τηλεφωνίας αλλά δεν βρίσκω πως να το χρησιμοποιήσω στο μενού της συσκευής. Υπάρχει κάποιος οδηγός που μπορώ να χρησιμοποιήσω;

Double post

κατι εκανες λαθος.κωδικο δινουν αν θελησεις να σεταρεις τηλεφωνια σε αλλο ρουτερ εκτος fritz και speedport.δηλαδη σε ρουτερ που δεν το υποστηριζουν.fritz kai speedport υποστηριζονται οποτε ζητα να σεταρουν την τηλεφωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/12/2019 at 16:55, Lumini said:

εγω εχω forthnet (nova) 100ρα με το ρουτερ fritz, εχω αξεπεραστο δυκτιο και κανονικα τηλεφωνο. δε καταλαβαινω τι κωδικους εννοεις? για voip?

η προσφορα της nova ειναι πολυ καλη, 100ρα με 30 ευρω, και συν 5 ευρω για απειρες αστικες κλησεις και κινητα.

γιατι απλα δεν εχεις voip τηλεφωνια.αν ειχες voip τηλεφωνια δεν θα επαιζε.

On 12/12/2019 at 12:34, kgliat said:

Update :

Μίλησα με εμπορικό τμήμα Forthnet, με κατάστημα και τεχνικό τμήμα και κατέληξαν στο συμπέρασμα πως για να παίξει μόνο το Fritz box 7530 πρέπει να με περάσουν σε vdsl VPU, πράγμα που κάναμε στην αίτηση. Ευελπιστώ περιμένοντας.. Μου είπαν πως με τους κωδικούς που θα στείλουν θα παίξει Internet και τηλεφωνία χωρίς δικό τους εξοπλισμό να παρεμβαλlλεται.. Το θέμα είναι να περάσει η αίτηση με VPU. Είναι άραγε η κλασική tdm αυτή η τεχνολογία;;; 

ναι τηλεφωνια απο το αστικο κεντρο .σε vlu ειναι voip .σε vpu παιρνεις tdm.

On 12/12/2019 at 13:02, kifinas said:

Στο vpu (προϊόν είναι, όχι τεχνολογία) θα έχεις υπηρεσίες Internet από DSLAM του ΟΤΕ σε καμπίνα και κλασική τηλεφωνία που θα σου δίνει η Forthnet από το κέντρο. Έτσι χάνεις όλες τα voice features του 7530. 

εκτος αν αποφασισουν ποτε να το υποστηριξουν οπως εκανε η cosmote.εχει και για vodafone αλλα δεν ξερω αν παιζει το Voip.

On 12/12/2019 at 14:20, kgliat said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μα όλοι και εδώ και στο support της Forthnet λένε πως οι νέες αιτήσεις πάνε VOIP υποχρεωτικά, άρα δε γίνεται να χρησιμοποιήσω μόνο το fritzbox 7530. Οπότε και VOIP να βάζαμε, πάλι θα είχα στη μέση το router της Forthnet για τηλεφωνία, άρα θα είχα χάσει ότι αναφέρεις.. 

Οπότε, περιμένω να δω αν θα πάμε με vpu για να βγαίνω με τον εξοπλισμό της Fritz και μόνο.. 

δεν πανε ολες voip.ειδικα απο kv οτε παιζει πολυ tdm απο το αστικο κεντρο. δεν μπορεις να βαλεις το ρουτερ της forthnet μονο για την τηλεφωνια.οχι τουλαχιστον με απλο τροπο.θα πρεπει να εχει και ιντερνετ και απλα μετα το 7530 να παιξει σαν Router με One to one nat ωστε να "ειναι" σαν να μην εχεις του παροχου μπροστα.

On 24/12/2019 at 13:46, Lumini said:

αξιζει καθε σεντ, απλα και μονο που θα ξεφορτωθείς τον καρκινο των ρουτερ των εταιριων

δουλευει κανονικοτατα, αν εχεις θεμα θα παρεις τον οτε και θα στα πουνε

ενας που δεν επαιξε η τηλεφωνια απευθειας πηρε τηλεφωνο και στον ελεγχο γραμμης μαλλον εγινε Zero touch και επαιξε πριν μιλησει με υπαλληλο,.απλα το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα το router πάνω στην τηλεφωνική μπρίζα, χωρίς splitter και δούλεψε κανονικά, πήρε τηλεφωνία μόνο του και όλα οκ! Μια άλλη ερώτηση, αν τυχόν το έχει δοκιμάσει κανείς. Συνέδεσα πάνω ένα ασύρματο dect μέσω της δυνατότητας του router. Ενώ η τηλεφωνία παίζει κανονικά, δεν δουλεύουν κάποιες λειτουργίες του ασυρμάτου, πχ η αναγνώριση, παρότι ενεργοποίησα την αντίστοιχη ρύθμιση μέσω του Fritz. Το έχει συνδέσει κάποιος άλλος να μας πει αν παίζει κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Thanasis159 said:

Τελικά έβαλα το router πάνω στην τηλεφωνική μπρίζα, χωρίς splitter και δούλεψε κανονικά, πήρε τηλεφωνία μόνο του και όλα οκ! Μια άλλη ερώτηση, αν τυχόν το έχει δοκιμάσει κανείς. Συνέδεσα πάνω ένα ασύρματο dect μέσω της δυνατότητας του router. Ενώ η τηλεφωνία παίζει κανονικά, δεν δουλεύουν κάποιες λειτουργίες του ασυρμάτου, πχ η αναγνώριση, παρότι ενεργοποίησα την αντίστοιχη ρύθμιση μέσω του Fritz. Το έχει συνδέσει κάποιος άλλος να μας πει αν παίζει κανονικά;

οπως θα δεις και εδω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/711074-οδηγός-παραμετροποίησης-fritzfon-και-voip-telephony-στα-fritzbox-χαρακτηριστικά-και-δυνατότητες/

εγω εκανα το αναποδο και ειχα θεματα. γενικως δεν με παραξενευει που μπορει να συναντησεις διαφορα θεματα.θα μπορουσες να το στειλεις σαν bug στην avm για να το δουν μηπως ειναι καποια ασυμβατοτητα και το φτιαξουν.εναλλακτικα απλα βαζεις ενα fritz!fon(δεν ειναι πολυ ακριβα) και κανεις παρα πολλα.

***Easter Egg. Τα FRITZ!Fon υποστηρίζουν το Dect Standard και το DECT GAP Profile. Αυτό σημαίνει ότι τα FRITZ!Fon μπορούν να γίνουν Register σε ένα Dect Station τρίτου κατασκευαστή. Υποστηρίζονται όμως μόνο οι βασικές λειτουργίες, όπως το να πραγματοποιήσουμε ή να απαντήσουμε κλήσεις. Οπότε διάφορα Features όπως ο αυτόματος τηλεφωνητής, Rss Feed, E-mails και διάφορα άλλα δεν υποστηρίζονται. Δοκιμάσαμε να κάνουμε Register τα FRITZ!Fon C4 και C5 με το Dect Station του Panasonic και έγιναν επιτυχώς. Είχαμε εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις χωρίς όμως αναγνώριση κλήσεων. Επίσης παρατηρήσαμε ότι στο Panasonic Dect Station είχαμε ταυτόχρονα Register και το Panasonic Dect εκτός από το FRITZ!Fon C4 και στις εισερχόμενες κλήσεις κουδούνιζαν και τα δύο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά και Καλή Χρονιά. Ψάχνω για modem για σύνδεση Nova 100/10 mbps  (vectoring fftc) pstn/pots είμαι μεταξύ fritzbox 7490 και 7530 ποιο θα μου προτείνατε και γιατί;  Πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι καλύτερο; ΥΓ. Θα ήθελα να έχει και voIP για το μέλλον . Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...