Προς το περιεχόμενο

Τι εμπειρία έχετε από Refurbished υπολογιστές


RePaSam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τελευταία ο υπολογιστής μου (9 ετών) μου κάνει πολλά νούμερα και αυτές τις μέρες συνέχεια βγάζει και κάτι άλλο. Ο φίλος μου - τεχνικός μου είπε ότι έχει σοβαρά θέματα η μητρική και να αρχίσω να σκέφτομαι καινούργιο pc και μάλιστα μου πρότεινε refurbished από συγκεκριμένο ηλ. κατάστημα.

Θέλω να μου πείτε τι γνώμη έχετε για αυτούς τους υπολογιστές και κυρίως τι εμπειρία. Αξίζουν;

Έκανα μία έρευνα αγοράς και έχω κλίνει προς αυτόν

 

Συγγνώμη για την κατάχρηση αλλά για να μην ανοίξω νέο θέμα. Υπάρχει δωρεάν office ή κάτι αντίστοιχο; Γιατί δε λέει να δώσω 220€...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβά πολύ.Αν πας για τέτοιο υπολογιστή (refurbished) ψάξε και αλλού.Προσωπικά έχω πάρει ένα desktop και 3 laptop και όλα δουλεύουν μια χαρά.Έχουν και εγγύηση 1 έτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, RePaSam είπε

Καλησπέρα, τελευταία ο υπολογιστής μου (9 ετών) μου κάνει πολλά νούμερα και αυτές τις μέρες συνέχεια βγάζει και κάτι άλλο. Ο φίλος μου - τεχνικός μου είπε ότι έχει σοβαρά θέματα η μητρική και να αρχίσω να σκέφτομαι καινούργιο pc και μάλιστα μου πρότεινε refurbished από συγκεκριμένο ηλ. κατάστημα.

Θέλω να μου πείτε τι γνώμη έχετε για αυτούς τους υπολογιστές και κυρίως τι εμπειρία. Αξίζουν;

Έκανα μία έρευνα αγοράς και έχω κλίνει προς αυτόν

Συγγνώμη για την κατάχρηση αλλά για να μην ανοίξω νέο θέμα. Υπάρχει δωρεάν office ή κάτι αντίστοιχο; Γιατί δε λέει να δώσω 220€...

1.Εντάξει είναι τα refurbished όπως λέει και ο φίλος πάνω αλλά το συγκεκριμένο δεν αξίζει μια. Για καινούργιο με κανα διακοσάρι δεν το σκεφτεσαι;

2.https://www.allkeyshop.com/blog/catalogue/category-antivirus-software/search-Office/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κοιτάς μόνο grade Α. ρίξε και μια ματια για τπτ άλλο μπας και βρείς κανένα i3 δέυτερης γενιάς η παραπάνω στα ίδια χρήματα, και καλύτερα να μην είναι ssf της dell. μου έτυχε περίπτωση το 24pin του psu να είναι διαφορετικό και να κάνω πατέντα για να δουλέψει.

Επεξ/σία από ZAFIRIOSNT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ZAFIRIOSNT είπε

να κοιτάς μόνο grade Α. ρίξε και μια ματια για τπτ άλλο μπας και βρείς κανένα i3 δέυτερης γενιάς η παραπάνω στα ίδια χρήματα, και καλύτερα να μην είναι ssf της dell. μου έτυχε περίπτωση το 24pin του psu να είναι διαφορετικό και να κάνω πατέντα για να δουλέψει.

Φίλε δεν κατάλαβα κρι. Λίγο πιο απλά και ελληνικά, μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. grade A στην ουσία είναι η ποιότητα του refurbished

2. ο i3 είναι δυνατότερος επεξεργαστής

3. τα ssf κουτιά είναι σαν αυτό στο link που έδωσες και θέλουν συγκεκριμένα τροφοδοτικά

4. σε μαρκας dell με καμένο τροφοδοτικό, το ανταλακτικό του ήταν πολύ συγκεκριμένο και αναγκαστικά έφτιαξα ένα με πατέντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ZAFIRIOSNT είπε

1. grade A στην ουσία είναι η ποιότητα του refurbished

2. ο i3 είναι δυνατότερος επεξεργαστής

3. τα ssf κουτιά είναι σαν αυτό στο link που έδωσες και θέλουν συγκεκριμένα τροφοδοτικά

4. σε μαρκας dell με καμένο τροφοδοτικό, το ανταλακτικό του ήταν πολύ συγκεκριμένο και αναγκαστικά έφτιαξα ένα με πατέντα.

Ευχαριστώ

 

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να δω στον Η/Υ και έχω μόνο περιορισμένη εικόνα από ένα κινητό 5".

Επεξ/σία από RePaSam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δευτερη περιπτωση, υποτιθεται οτι το refurbished δινοταν με (την υποσχεση) ολοκαινουργιου δισκου:
ε οταν το τσεκαρα μετα, ειχε τον μαμα δισκο, με 1000αδες(!!) ωρες λειτουργιας => ωρες λειτουργιας (και)
του μηχανηματος
[...] εκτος απο bad sectors στο δισκο, για bonus!😢 Εννοειται, αλλαχθηκε μετα, με εξτρα
βεβαιως εξοδο του αγοραστη.. Και δεν ξερω τι απο τα 2 σεναρια του καταστηματος ηταν πιο επικινδυνο:
1) Το γνωριζαν κανονικα απο πριν, και ετσι του ειπαν ψεματα στα μουτρα του, περι "καινουργιου δισκου"?
η
2) Δεν ασχοληθηκαν -ουτε μισο λεπτο!- με το μηχανημα που πουλουν, για να δουν: σε τι κατασταση ειναι..?
☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, RePaSam είπε

 

Έκανα μία έρευνα αγοράς και έχω κλίνει προς αυτόν

 

Εχει νοημα: αν σκοπευεις του να κανεις μετα μονος σου cpu upgrade!
για παραδειγμα με εναν φθηνο i5-2400/i5-2500, θα ειναι μετα σαν τον
    http://www.cosmodatastock.gr/product/295433/hp-compaq-8200-elite-sff-intel-core-i5-2400-4gb-ram-250gb-hdd-dvd-rw-windows-7-professional

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Εχει νοημα: αν σκοπευεις του να κανεις μετα μονος σου cpu upgrade!
για παραδειγμα με εναν φθηνο i5-2400/i5-2500, θα ειναι μετα σαν τον
    http://www.cosmodatastock.gr/product/295433/hp-compaq-8200-elite-sff-intel-core-i5-2400-4gb-ram-250gb-hdd-dvd-rw-windows-7-professional

Φίλε, είμαι σκράπας σε τεχνικής φύσεως θέματα. Ούτε από που έρχεται το κάθε καλώδιο ξέρω. Οπότε τι αναβάθμιση να κάνω μόνος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RePaSam είπε

Φίλε, είμαι σκράπας σε τεχνικής φύσεως θέματα. Ούτε από που έρχεται το κάθε καλώδιο ξέρω. Οπότε τι αναβάθμιση να κάνω μόνος μου;

Σκράπας είσαι,λεφτά δεν παίζουν πάνε καρφί για αυτόν από το μαγαζάκι που πρότεινε ο radiohead,είναι παρόμοιος με αυτόν που κοιτούσες αρχικά.Ο δεύτερος που πρότεινες δεν αξίζει.Δεν είναι ότι καλύτερο τα refurbished αλλά το budget σου είναι τέτοιο που δεν υπάρχει άλλη επιλογή.Για τα λεφτά τους συνήθως είναι καλά πάντως.Όσον αφορά το μεγέθος αν καεί το τροφοδοτικό κρατάς ότι έχει αξία και πετάς τα υπόλοιπα,για 60€ μιλάμε σιγά μην κοιτάμε και το μέλλον...χρήση δεν μας έχει πει αλλά φαντάζομαι βασικά πράγματα θέλεις,οπότε θα σε καλύψει.Αν το πάρεις και δεν σε καλύψει (το ψιλοαποκλείω) έλα πάλι να πάρεις ιδέες,αναβαθμίζεται εύκολα το μηχάνημα.

http://www.cosmodatastock.gr/product/321794/pc-lenovo-thinkcentre-m71e-sff-intel-pentium-dual-core-g630-4gb-ram-250gb-hdd-windows-7-professional

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mhlogiatros είπε

Του βάζεις και μια 1030 λες ;

Πιθανότατα θα μπορούσε,αλλά δεν αξίζει η κάρτα να κάνει παραπάνω απο το pc και επίσης θέλει παραπάνω ραμ ίσως και επεξεργαστή για να αξιοποιηθεί η κάρτα.Τα ενσωματωμένα γραφικά είναι οκ για καμιά ταινιούλα youtube κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...