Προς το περιεχόμενο

R9 270 2GB σε 4Κ Tv ???


Lazarus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. 


Βρηκα μαλλον φτηνα μια R9 270 2GB και την προσθεσα στο build που φτιαχνω με υπομονη. Σκοπος ήταν να παιζει 4Κ ταινίες στη 50" τηλεοραση που εχω συνδεμενη.Αυτό γιατί η ενσωματωμενη UHD630 "κολλαγε" και βαρυγκομουσε να παίξει τα αρχεια .x265 στην τηλεοραση. Αυτο που παρατηρω με την R9 όμως ειναι πως τα Windows 10 δινουν max 2560x1440  αναλυση στην τηλεοραση και τιποτα παραπανω. Να υποθεσω πως δεν "σηκωνει η κάρτα να δώσει σήμα σε 4Κ;; Κανονικα εχω μια απλη οθονιτσα 22" FHD συνδεμενη στον υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημα που θες μπορει να δώσει. Decoding 4k hevc δεν μπορει να κάνει η r9 270 και θα πρεπει να το κάνει ο επεξεργαστής.

Ποιον επεξεργαστή έχεις? Η uhd630 κανει decoding αλλα ίσως να μην μπορει high bitrate (πχ ολοκληρο bluray)

Στο laptop μου στον 7300hq η  630 μπορουσε μέχρι ~16000kbps περιπου. Μετα αρχιζανε τα σπασιματα, οποτε τα εβαζα στην nvidia 1050 που ειχε.

Επεξ/σία από EddieObscurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω @sportikus και @EddieObscurant.

18 ώρες πριν, sportikus είπε
Resolution 4096x2160 Pixel DisplayPort Resolution
2560x1600 Pixel Dual Link DVI Resolution
2160P HDMI Resolution



Αρα μονο απο DisplayPort θα μπορεσω να παρω αυτη την αναλυση; Επισης απο HDMI σε HDMI της μητρικης Z370 Aorus 7 με τον i5 8400 εδωσε σημα 4096x2160 αλλα κολλουσε υπερβολικα για να μπορεσω να δω οτιδηποτε. 

11 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

Σημα που θες μπορει να δώσει. Decoding 4k hevc δεν μπορει να κάνει η r9 270 και θα πρεπει να το κάνει ο επεξεργαστής.

Ποιον επεξεργαστή έχεις? Η uhd630 κανει decoding αλλα ίσως να μην μπορει high bitrate (πχ ολοκληρο bluray)

Στο laptop μου στον 7300hq η  630 μπορουσε μέχρι ~16000kbps περιπου. Μετα αρχιζανε τα σπασιματα, οποτε τα εβαζα στην nvidia 1050 που ειχε.

i5 8400 εχω για επεξεργαστη. Λιγο το χω μπερδεμενο. Decoding ειναι και οταν απλα επισης αναπαραγει καποιο αρχειο αντιστοιχο;;; Στοχος αρχικα ειναι να βλεπω απλα ταινιες και επεισοδια απο .mkv αρχεια με .x264 η .265 κωδικοποιηση.

 

Επεξ/σία από Lazarus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτή την κάρτα στο pc μου και τη συνδέω μέσω hdmi με τηλεόραση 4k. Μπορεί μετά βεβαιότητος να παίξει σε 2160 ανάλυση με hdmi, όμως μόνο στα 30 hertz. Από αυτά που είχα βρει όταν είχα ψάξει, φταίει η έκδοση hdmi της κάρτας που νομίζω είναι 1.5 και όχι 2.0 που θα μπορούσε να δώσει 60 hertz σε 4Κ. Το αποτέλεσμα είναι πολύ εκνευριστική κίνηση ακόμα και με το ποντίκι. Βέβαια ταινίες μπορείς να δεις μια χαρά όταν δεν ξεπερνούν τα 30 fps. Εγώ πάντως έχω κάποιες μικροδιακοπές στον ήχο στο 4Κ, δεν ξέρω αν φταίνε drivers ή το καλώδιο hdmi (είναι και πεντάμετρο), οπότε το έχω γυρίσει σε 1080 και είμαι οκ (παρεμπιπτόντως κατέβασα πολύ πρόσφατη ταινία σε 4k, απογοητεύτηκα. Η διαφορά στην ανάλυση είναι αμελητέα. Ο "κόκκος" της εικόνας είναι μεγαλύτερος από την ανάλυση). 

Επεξ/σία από Panahs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Panahs Βλεπω ηδη διαφορα στην ποιοτητα εικονας οταν παιζω την ταινια 4Κ απο το pc και το βλεπω στην τηλεοραση, με οταν το παιζω μεσω streaming απο το player της τηλεορασης(παιζει καλυτερα φυσικα)(smart tv χρησιμοποιει το pc σαν server). Θελω απλα να εχω τον ηχο απο τα 5.1 του υπολογιστη γιατι δεν μπορω να τα συνδεσω στην τηλεοραση λογω ελειψης εξοδου!!!!!

Επεξ/σία από Lazarus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lazarus είπε

i5 8400 εχω για επεξεργαστη. Λιγο το χω μπερδεμενο. Decoding ειναι και οταν απλα επισης αναπαραγει καποιο αρχειο αντιστοιχο;;; Στοχος αρχικα ειναι να βλεπω απλα ταινιες και επεισοδια απο .mkv αρχεια με .x264 η .265 κωδικοποιηση.

Nαι decoding αφορα την αναπαραγωγη της ταινιας και ποιος την αναλαμβάνει. cpu ή gpu (εξωτερική ή ενσωματωμένη)

x264 μπορει να κανουν όλα χωρις προβλημα. Hevc (x265) μπορει να κάνει μονο η ενσωματωμένη, η r9 270 δεν μπορει. Αν με την uhd630 εχεις σπασιματα σε υψηλο bitrate , απενεργοποιησε το hardware acceleration και ασε να το κάνει ο επεξεργαστής (software renderer) . Αυτο θα το ρυθμίσεις απο το προγραμμα που χρησιμοποιεις (πχ k-lite codec pack). O επεξεργαστής σου ειναι αρκετα δυνατος ωστε να μην εχει καποιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...