Προς το περιεχόμενο

NIKON DSLR D3400 η D3500;


rockmike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αγορά κάμερας dslr.

Ποια είναι καλύτερη; Εχω διαβάσει διάφορα στο internet και εχω μπερδευτεί.

(Θα είναι η πρώτη μου DSLR κάμερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι 1η κάμερα, πάρε mirrorless καλύτερα. πχ https://www.e-infin.com/eu/item/3718/canon_eos_m100_mirrorless_digital_camera_with_15-45mm_lens_(black)

Σαφώς πιο μικρό μέγεθος, και καλύτερα jpeg αρχεία χωρίς μεγάλες διαφορές αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με raw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickolas είπε

Αν είναι 1η κάμερα, πάρε mirrorless καλύτερα. πχ https://www.e-infin.com/eu/item/3718/canon_eos_m100_mirrorless_digital_camera_with_15-45mm_lens_(black)

Σαφώς πιο μικρό μέγεθος, και καλύτερα jpeg αρχεία χωρίς μεγάλες διαφορές αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με raw.

Σε ευχαριστω πολυ! Θα το τσεκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Καλησπερα, η μια αντικατεστησε την αλλη, δεν διαφερουν και πολυ νομιζω. Μονο στο wifi που εχει η καινουργια. Οποια βρεις φθηνοτερα

Σε ευχαριστω πολυ φιλε θα το δω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rockmike είπε

Σε ευχαριστω πολυ φιλε θα το δω!

Δες και σύγκριση προδιαγραφών 

https://cameradecision.com/compare/Nikon-D3500-vs-Canon-EOS-M100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rockmike είπε

Kαλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αγορά κάμερας dslr.

Ποια είναι καλύτερη; Εχω διαβάσει διάφορα στο internet και εχω μπερδευτεί.

(Θα είναι η πρώτη μου DSLR κάμερα)

    Τεχνικά είναι ίδιες , δλδ τα σωθικά τους είναι όμοια , στην D3500 τα εξωτερικά χειριστήρια στην πλάτη της μηχανής έχουν μεταφερθεί στην δεξιά πλευρά κάτι το οποίο πρέπει κάποιος να εκτιμήσει από κοντά , κρατώντας την μία αλλά και την άλλη στα χέρια του ώστε να έχει ασφαλές συμπέρασμα , εφόσον είστε δεξιόχειρας ίσως να σας φανεί πιο φιλική στο κράτημα , πέραν αυτού αναφέρεται πως η νεότερη έχει μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας στην χρήση , κάτι που μόνον η εμπειρία κάποιου που δουλεύει ήδη με D3400 μπορεί να μας δώσει μέτρο σύγκρισης . Για συνδεσιμότητα μέσω WiFi κλπ θαλεγα να το ελέγξετε μιας και κάποιες εταιρείες όταν αναφέρονται σ' αυτή την δυνατότητα δεν εννοούν ακριβώς ότι υπάρχει δυνατότητα απευθείας σύνδεσης της συσκευής σε ένα ας πούμε οικιακό δίκτυο . Καλή επιτυχία στην επιλογή σας , καλές λήψεις !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D3500 δεν επρεπε καν να εχει βγει σαν ξεχωριστο μοντελο απο την Nikon. Μιλαμε για επουσιωδη updates σε λεπτομερειες που δεν κανουν καμια διαφορα. Εαν αισθανεσαι καλυτερα να λες οτι εχεις νεοτερο μοντελο οκ. Αλλιως ειναι το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπω με μια προχειρη ματια οτι η  συγκεκριμενα d7000 εχει οριακα χειροτερο αισθητηρα και απο την d3300 (δεν ξερω σε σχεση με το τελευταιο revision/fine tuning στην d3500)

Φυσικα η σειρα D7000  ειναι ανωτερη σε εργονομια χαρακτηριστικα κλπ

Οποτε σαν ιδεα δεν ειναι κακη...πρεπει να βαλεις κατω και τι τιμες παιζουν για να συγκρινεις

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D7000 ειναι πολυ παλιο μοντελο πλεον, αν και για την εποχη της ειχε τρομερο αισθητηρα (της sony) τον ιδιο που φοραγε και η D5100 που ειχα καποτε.

Η 3400 με την 3500 ουσιαστικα οι διαφορες ειναι 5% πιο μικρο μεγεθος και βαρος.

Θα σου προτεινα να βρεις την D3300 μτχ, κατω απο 300 ευρω, η οποια εχει και βυσμα εισοδου μικροφωνου, κατι που στις επομενες το αφαιρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα εσπρωχνα προς d5300 η ακόμα d5200.

Έχουν κάποια features παραπάνω από την σειρά d3x00 και σαφέστατα καλύτερο σύστημα εστιασης.

Εάν θέλεις κ έξτρα ρυθμιστικά/κουμπάκια κοιτάς και την σειρά d7x00 αλλά για πρώτη μηχανή δεν εκτιμώ πως είναι απαραίτητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...