Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση μπαταρίας σε Macbook Pro Retina 13" 2015


Narcos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα guys. Εχω φτασει αισιως τους 1300+ κυκλους στην μπαταρια του macbook μου και η αληθεια ειναι πως πλεον κραταει ελαχιστα οταν δεν το εχω στην φορτιση. Μιας και ετοιμαζομαι να το στειλω στην Document για το γνωστο θεμα ξεφλουδισματος της οθονης περιμετρικα ετσι ωστε να γινει δωρεαν η αντικατασταση, τους ειπα πως ενδιαφερομαι και για αλλαγη μπαταριας! Αποτελεσμα? 250 ευρω...... Το σκεπτικο τους ειναι πως σε αυτα τα μηχανηματα που ειναι unibody, δεν αλλαζει απλως η μπαταρια αλλα ολο το πανω συστημα (πληκτρολογιο, touch, κλπ)!

Τι φαση? Υπαρχει καποια αλλη οικονομικοτερη λυση που δεν την εχω σκεφτει, χωρις ταυτοχρονως να κανει εκρηξη το μηχανημα πανω μου καποια στιγμη λογω "περιεργης" μπαταριας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Narcos είπε

Γεια χαρα guys. Εχω φτασει αισιως τους 1300+ κυκλους στην μπαταρια του macbook μου και η αληθεια ειναι πως πλεον κραταει ελαχιστα οταν δεν το εχω στην φορτιση. Μιας και ετοιμαζομαι να το στειλω στην Document για το γνωστο θεμα ξεφλουδισματος της οθονης περιμετρικα ετσι ωστε να γινει δωρεαν η αντικατασταση, τους ειπα πως ενδιαφερομαι και για αλλαγη μπαταριας! Αποτελεσμα? 250 ευρω...... Το σκεπτικο τους ειναι πως σε αυτα τα μηχανηματα που ειναι unibody, δεν αλλαζει απλως η μπαταρια αλλα ολο το πανω συστημα (πληκτρολογιο, touch, κλπ)!

Τι φαση? Υπαρχει καποια αλλη οικονομικοτερη λυση που δεν την εχω σκεφτει, χωρις ταυτοχρονως να κανει εκρηξη το μηχανημα πανω μου καποια στιγμη λογω "περιεργης" μπαταριας?

Όντως η μπαταρία είναι κολλημένη και στα 'επίσημα' service σου αλλάζουν όλο το topcase (μάλιστα κρατάνε το δικό σου και δε στο δίνουν να το έχεις για ανταλλακτικό).

Για ρώτα και i-system μια μπας και σου κάνουν καλύτερη τιμή! 

.

.

.

(αστειεύομαι φυσικά, 360 ευρώ μου είχαν πει όταν είχα ρωτήσει, ενώ η document 260)

Τελικά την άλλαξα μόνος μου αλλά ήταν αρκετά δύσκολο να τη ξεκολλήσω (χωρίς να αποσυναρμολογήσω όλο το macbook). Γενικά αν δε το κατέχεις το άθλημα μη το επιχειρήσεις. Μπορεί να προκαλέσεις πρόβλημα στο trackpad.

Ρώτα το @jrepair , όπως σου είπε ο @Aprile να δεις μήπως αναλαμβάνει αυτός. Υπόψιν όμως ότι μια καλή μπαταρία (ποιοτική) κάνει 80-100 ευρώ. Βάλε και τα εργατικά. Κοίτα εδώ πως γίνεται.

Να ξέρεις ότι η Apple κάνει νερά να σου αλλάξει την οθόνη αν η μπαταρία είναι φουσκωμένη. Απαιτεί πρώτα να γίνει επισκευή μπαταρίας στο service και μετά να σου αλλάξει δωρεάν την οθόνη!

Οπότε έχε το υπ' όψιν σου σε περίπτωση που τους πεις ότι δε θες να σου αλλάξουν την μπαταρία αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα ηδη με τον jrepair και το παλικαρι οντως μπορει να μου βρει λυση! Παρολα αυτα... Βλεπω πως στο συνολο γλυτωνω περιπου 100 ευρω απο το να το στειλω στην Document! Και σκεφτομαι... Το μηχανημα ειναι 3+ χρονων... Θα αλλαχθει η οθονη... Θα αλλαχθει μπαταρια και ολο το top case... Θα γινει και ενας σχετικος καθαρισμος απο μεσα αφου θα ανοιχθει ετσι κι αλλιως... Εμ, καινουργιο μηχανημα παιρνω! Χαχαχα! Και δεν εχω σκοπο για αλλαγη macbook στο αμεσο μελλον... Αρα μαλλον φευγει για εξουσιοδοτημενο... Ευχαριστω παιδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Narcos είπε

Μιλησα ηδη με τον jrepair και το παλικαρι οντως μπορει να μου βρει λυση! Παρολα αυτα... Βλεπω πως στο συνολο γλυτωνω περιπου 100 ευρω απο το να το στειλω στην Document! Και σκεφτομαι... Το μηχανημα ειναι 3+ χρονων... Θα αλλαχθει η οθονη... Θα αλλαχθει μπαταρια και ολο το top case... Θα γινει και ενας σχετικος καθαρισμος απο μεσα αφου θα ανοιχθει ετσι κι αλλιως... Εμ, καινουργιο μηχανημα παιρνω! Χαχαχα! Και δεν εχω σκοπο για αλλαγη macbook στο αμεσο μελλον... Αρα μαλλον φευγει για εξουσιοδοτημενο... Ευχαριστω παιδες!

Καθαρισμός μέσα μη το λες, μπορεί να μη γίνει στη πράξη. Εμένα μου είπαν ότι μου έκαναν από isystem και δεν είχαν κάνει. Με τις ίδες σκόνες το παρέλαβα (ξέρω, γιατί πριν το στείλω στο service το έβγαλα high res photo - έτσι κάνω καθώς δεν τους πολυ-εμπιστευομαι).

Όσον αφορά το top case, υπόψιν σου ότι δε σου βάζουν καινουργιο αλλά μπορεί να είναι certified refurbished. Μπορεί λέω. Το ίδιο και με την οθόνη.

Τέλος, η εγγυηση που θα σου δώσουν είναι 3 μήνες! (πράγμα που εμένα με ξενέρωσε πολύ γιατί όλο το topcase μου είναι σε άριστη κατάσταση, οπότε γιατί να αλλάξεις κάτι που ήδη δουλευει σωστά;).

Παρόλα αυτα, φαντάζει λογική η επιλογή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...