Προς το περιεχόμενο

Νερό στην επιφάνεια του αστεροειδούς Bennu εντόπισαν τα επιστημονικά όργανα του OSIRIS-REx


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεχνατε και ενα πραγμα,τη θρησκεια εμεις την δημιουργησαμε για να παιρνουμε δυναμη.Δε λεω οτι ειναι κακο,φυσικα χρειαζομαστε κατι να στηριζομαστε σε αυτες τις δυσκολες εποχες.

Αλλα οχι και να λεμε το αγιο φως ερχεται απο πανω.Ελεος πια.Ετσι οπως συνεχιζουμε μονο πισω θα πηγαινουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι δεινόσαυροι πάθανε ότι πάθανε γιατί σταμάτησαν να πηγαίνουν Εκκλησία.

Ναι θα ακούσετε και άλλα.

Και επιμένω, αν ΔΕΝ ξέρετε τι εχω περάσει και από ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άντλησα δύναμη και κουράγιο, μη με πιάνετε.... στα πληκτρολόγια σας.

Άντε καλή συνέχεια, έχουμε και προσωπικές ζωές να ασχοληθούμε...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, risingsun είπε

Ξεχνατε και ενα πραγμα,τη θρησκεια εμεις την δημιουργησαμε για να παιρνουμε δυναμη.Δε λεω οτι ειναι κακο,φυσικα χρειαζομαστε κατι να στηριζομαστε σε αυτες τις δυσκολες εποχες.

Αλλα οχι και να λεμε το αγιο φως ερχεται απο πανω.Ελεος πια.Ετσι οπως συνεχιζουμε μονο πισω θα πηγαινουμε.

Ενώ τώρα πάμε μπροστά... Οι θρησκείες πάντως είναι όντως δημιουργημα του ανθρώπου διότι από λίγο έως πολύ αναπαύουν τα πάθη του με μία εξαίρεση μόνο.

3 λεπτά πριν, Mindworm είπε

Οι δεινόσαυροι πάθανε ότι πάθανε γιατί σταμάτησαν να πηγαίνουν Εκκλησία.

Ναι θα ακούσετε και άλλα.

Και επιμένω, αν ΔΕΝ ξέρετε τι εχω περάσει και από ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άντλησα δύναμη και κουράγιο, μη με πιάνετε.... στα πληκτρολόγια σας.

Άντε καλή συνέχεια, έχουμε και προσωπικές ζωές να ασχοληθούμε...

Αγαπητέ, γενικεύεις και υπερβάλλεις ως προς το πρώτο σκέλος.  Όσο αφορά το δεύτερο να το τηρείς πρώτος εσύ. Δε νομίζω να σε έθιξε κάποιος.  Για να σου απαντήσω στο ίδιο ύφος, ομοίως ξέρω πολλές μα πάρα πολλές περιπτώσεις πλην της δικής μου που ομοίως άντλούν δύναμη από την διδασκαλία της Ορθόδοξης εκκλησίας και κυρίως το βίωμα της διαμέσου της συμμετοχής στα μυστήρια. Επίσης βλέπω καθημερινά τι μου συμβαίνει όταν κάνω τα δικά μου και παρεκκλίνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, andreaseto είπε

Αυτό γιατί ισχύει μόνο για σένα;

Άσχετο... Που κολλάει αυτό;  Αν το συνδέσεις σαν αποτέλεσμα των θρησκειών (και να μη γελιόμαστε συνήθως όταν λέει ο κόσμος για θρησκείες εννοεί την Ορθοδοξία που την ταυτίζει με την Παπική εκκλησία) πάλι λάθος είναι.

Ας αφήσουμε λίγο στην άκρη τις θρησκείες και την Πίστη μας και καταλάβετε ότι αυτό που λέει ο silverado,  αν κατάλαβα καλά, είναι ουσιαστικά ότι "Χωρίς Θεό όλα επιτρέπονται". Δε ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά σήμερα στην Ελλάδα είμαστε πιο άθεοι από ποτέ και ειδικά εναντίον της Ορθοδοξίας υπάρχει φοβερό μένος.

Σε τι καταστάση είναι η σήμερα η κοινωνία μας χωρίς Θεό λοιπόν;

Για δείτε λίγο ιστορικά τι συμβαίνει όταν μία κοινωνία ξεπέφτει ηθικά και ειδικά όταν σαν έθνος απόμακρυνόμαστε από την Ορθοδοξία.

ΟΛΑ είναι θέμα ΠΙΣΤΗΣ. Πόσοι έψαξαν αν οι γονείς τους είναι όντως γονείς τους πχ; Ακόμα και στα μαθηματικά υπάρχει πίστη, δεν αποδεικνύονται όλα.

Ε; για εξηγα πως ειναι η κοινωνια στην ελλαδα και που φταιει η απομακρυνση απο το θεο; γιατι μετα θελω να σου συγκρινω κοινωνιες που ειναι μια χαρα χωρις θεο και καλυτερα (σχεδον ολες οι χωρες πρωτου κοσμου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Hellaslover είπε

Ε; για εξηγα πως ειναι η κοινωνια στην ελλαδα και που φταιει η απομακρυνση απο το θεο; γιατι μετα θελω να σου συγκρινω κοινωνιες που ειναι μια χαρα χωρις θεο και καλυτερα (σχεδον ολες οι χωρες πρωτου κοσμου) 

Αλήθεια σου φαίνεται μια χαρά η κοινωνία που θες και εξήγηση;  Εν συντομία η αμαρτία έχει γίνει νόμος και πλέον η Πίστη, η Πατρίδα και  Οικογένεια είναι υπό διωγμό!

Όσο αφορά τις άλλες κοινωνίες που θα μου φέρεις ως παράδειγμα θα ήθελα να μου πεις ποιες εννοείς. Απλώς πχ αν είναι τίποτα Σουηδία κλπ ξανασκέψου το διότι έχουν ένα κάρο αυτοκτονίες και προβλήματα πλέον με την αλλοίωση που έχουν επιφέρει οι "οικονομικοί μετανάστες".

Τέλος κρίνεις αγνοόντας την ιστορία προφανώς αλλά και τις τρέχουσες εξελίξεις διεθνώς αλλά και "τοπικώς". Δε χρειάζεσαι να ανατρέξει κάποιος ούτε στην ιστορία αλλά ούτε και στα σχετικά "πρόσφατα" (κάποιων δεκαετιών) λόγια Αγίων της Εκκλησίας για να καταλάβει κάποιος ότι φλερτάρουμε έντονα αφενός με Ελληνοτουρκικό πόλεμο και αφετέρου με 3ο παγκόσμιο πόλεμο. Υπερβάλλω;

Επεξ/σία από andreaseto
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Αναφορά σε κείμενο

It is well established that religiosity correlates inversely with intelligence. A prominent hypothesis states that this correlation reflects behavioral biases toward intuitive problem solving, which causes errors when intuition conflicts with reasoning. We tested predictions of this hypothesis by analyzing data from two large-scale Internet-cohort studies (combined N = 63,235). We report that atheists surpass religious individuals in terms of reasoning but not working-memory performance. The religiosity effect is robust across sociodemographic factors including age, education and country of origin. It varies significantly across religions and this co-occurs with substantial cross-group differences in religious dogmatism. Critically, the religiosity effect is strongest for tasks that explicitly manipulate conflict; more specifically, atheists outperform the most dogmatic religious group by a substantial margin (0.6 standard deviations) during a color-word conflict task but not during a challenging matrix-reasoning task. These results support the hypothesis that behavioral biases rather than impaired general intelligence underlie the religiosity effect.

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2017.02191/full

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Σπατάλη χρήματος είναι και οι πόλεμοι καθώς και η ανάπτυξη στρατιωτικού εξοπλισμού. Θα προτιμούσα να κόψουν από εκεί παρά από οποιαδήποτε έρευνα.

Ωραία ιδέα. Επειδή το έχουμε δέσει ότι δεν υπάρχει κανείς άλλος εκεί έξω και ότι, αν υπάρχει, σίγουρα θα μοιράζεται την εξέλιξη της τεχνολογίας στον ίδιο βαθμό με εμάς και αποκλείεται να μας φτάσει εκείνος πρώτος. Και ότι σίγουρα θα έρθει με διάθεση για τσάι και συμπάθεια απέναντί μας. Καταπληκτικό - ας αρχίσουμε να ετοιμάζουμε μπουκέτα από λουλούδια, αποκλειστικά, και να μάθουμε στον Τσαβούσογλου να τραγουδάει με διαγαλαξιακή προφορά το "γουι αρ δε γορλννττττ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως νοιώθω πολύ μόνος επειδή κατανοώ τη θέση του μέσου ανθρώπου στον κόσμο, κυρίως μέσω του αυθαίρετου πληθυντικού στο "δεν έχουμε ιδέα".

Μου θυμίζει ένα παλικάρι που μου έθετε κοσμολογικά (νόμιζε) ερωτήματα και όταν του απαντούσα με επιστημονικά δεδομένα, απαντούσε απλώς με τη φράση "άρα βάζουμε ερωτηματικό!". Ε προφανώς σε αυτό τον άνθρωπο αξίζει αυτός ο θεός που ο ίδιος επέλεξε, μιας και για κάποιους ανθρώπους τέτοιες ανάγκες δεν είναι ντροπή.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Εγώ πάντως νοιώθω πολύ μόνος επειδή κατανοώ τη θέση του μέσου ανθρώπου στον κόσμο, κυρίως μέσω του αυθαίρετου πληθυντικού στο "δεν έχουμε ιδέα".

 

Care to explain?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Εγώ πάντως νοιώθω πολύ μόνος επειδή κατανοώ τη θέση του μέσου ανθρώπου στον κόσμο, κυρίως μέσω του αυθαίρετου πληθυντικού στο "δεν έχουμε ιδέα".

 

14 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Θα συνεχίσουμε να ψάχνουμε. Ευτυχώς. Για να μη νιώθουμε μονοι. 

Είναι κρίμα που έχει καταλήξει offtopic το θέμα γιατί είναι ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Απλώς τροφή για σκέψη. Δεν είναι λίγο περίεργο να νιώθουμε μόνοι μας ενώ είμαστε τόσα δισεκατομμύρια που αλληλοσκοτωνόμαστε κιόλας; Έστω ότι βρίσκουμε εξωγήινη ζωή, νοήμων, ειρηνική και μπορούμε να επικοινωνούμε και να τα λέμε από κοντά μάλιστα. Θα πάψουμε να νιώθουμε μόνοι μας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, silverado said:

Να φανταστω οτι αντλησες δυναμη απο το Αλεκση ;
Απο την μπριζα της ΔΕΗ ;
Απο το σπανακι ;

Σε ευχαριστώ για το level που έπιασες προς ένα άτομο που έχει περάσει σοβαρό ατύχημα και κατατάσσεται στα ΑΜΕΑ.

image.png.fb5b6ce648b1a9213df4cdf9d36ac4b1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, silverado είπε

Αν ειχατε τη δυνατοτητα να ζησετε σε εναν κοσμο που δεν θα υπηρχαν θρησκειες,
τοτε θα βλεπατε οτι ο κοσμος αυτος θα ηταν 100 φορες χειροτερος απο τον προηγουμενο.
Πρεπει να παθετε για να μαθετε και νομιζετε οτι αυτο σας κανει πιο εξυπνους .

Το θέμα είναι φιλοσοφικό....και εάν δεν γινόταν ο β παγκόσμιος πόλεμος λοιπον.,τώρα θα έστελνες ακόμα τελεξ , ιντερνέτ ίσως τώρα να το εφεύραν ,και στην ιατρική ακόμα θα έκαναν ηλεκτροσόκ σε ανθρώπους με επιληψία.....γιατί ως γνωστόν ενώ ο πρώτος και ο δεύτερος παγκόσμιος ξεκλήρισε εκατομμύρια ανθρώπινες ζωές από την μία,από την άλλην ξεκόλλησε την ανθρωπότητα από τεχνολογική στασιμότητα εκατό ετών και απολαμβάνουμε σήμερα τεχνολογικα επιτεύγματα χάρη του τελευταίου μεγάλου πολέμου.... Πιστεύω εάν είχες την δυνατότητα να πατήσεις ένα κουμπί και να εξαφανιζες από την ιστορία τον β παγκόσμιο πόλεμο αλλά να ζούσες σήμερα σε εποχή με διπλάνα ακόμα....σίγουρα η πλειοψηφία δε θα πατούσε το κουμπί και θα άφηνε να γίνει ο WWII ....οπότε ,άλλο το τι μας βολεύει και άλλο το τι πρέπει ....τα ρητορικά ερωτήματα κρύβουν πολλές φορές και ρητορικές απαντήσεις που δεν μας συμφέρουν αλλά μας βολεύουν μια χαρά.....οπότε δε θα έλεγα ότι θα συμφωνουσα να ζούσα σε έναν κόσμο χωρίς θρησκείες λόγο ιδεολογίας ....θα προτιμούσα όμως να ζήσω σε έναν κόσμο χωρίς πολιτικές παρατάξεις και πολιτικά καλούπια .....θα με βόλευε καλύτερα να κυβερνάνε οι άξιοι ,παρά εάν υπάρχει ιερεας στην γειτονιά μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Care to explain?

Κάποιοι άνθρωποι έχουν περισσότερη ιδέα από κάποιους άλλους. Ο Higgs πχ είχε μια θεωρία για ένα σωματίδιο (και το αντίστοιχο πεδίο) η επίδραση και μόνο του οποίου είναι αρκετά περίπλοκο (αλλά εφικτό!) να εξηγηθεί. Την ίδια περίοδο, ένας τυχαίος αξιόλογος άνθρωπος σε κάποιο μέρος του κόσμου, απέδιδε την λειτουργία του κόσμου στη σοφία ενός δημιουργού, ο οποίος είναι αδύνατον να εξηγηθεί/μελετηθεί.

Ο πρώτος επιβεβαιώθηκε πειραματικά και παρατηρησιακά. Δεν έχουν και οι δύο την ίδια "καμία ιδέα". Απλώς ο μέσος φοβισμένος άξεστος, θα προσπεράσει το αποδεδειγμένο λόγω δυσκατανοησίας και θα φτάσει κουτοπόνηρα μέχρι τα ερωτήματα που όντως κανείς δεν έχει απαντήσει για να νοιώσει λιγότερο ανεπαρκής.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Κάποιοι άνθρωποι έχουν περισσότερη ιδέα από κάποιους άλλους. Ο Higgs πχ είχε μια θεωρία για ένα σωματίδιο (και το αντίστοιχο πεδίο) η επίδραση και μόνο του οποίου είναι αρκετά περίπλοκο (αλλά εφικτό!) να εξηγηθεί. Την ίδια περίοδο, ένας τυχαίος αξιόλογος άνθρωπος σε κάποιο μέρος του κόσμου, απέδιδε την λειτουργία του κόσμου στη σοφία ενός δημιουργού, ο οποίος είναι αδύνατον να εξηγηθεί/μελετηθεί.

Ο πρώτος επιβεβαιώθηκε πειραματικά και παρατηρησιακά. Δεν έχουν και οι δύο την ίδια "καμία ιδέα". Απλώς ο μέσος φοβισμένος άξεστος, θα προσπεράσει το αποδεδειγμένο λόγω δυσκατανοησίας και θα φτάσει κουτοπόνηρα μέχρι τα ερωτήματα που όντως κανείς δεν έχει απαντήσει για να νοιώσει λιγότερο ανεπαρκής.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ποτέ σε αυτή την αντιπαράθεση Θεού και επιστήμης, είναι πώς είναι δυνατόν το γεγονός ότι επειδή κάποιος παρατήρησε ένα σωματίδιο ή ανακάλυψε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε από μία έκρηξη, να αναιρείται αυτόματα η ύπαρξη του Θεού. Είναι τελείως παράλογο. Δηλαδή αν πάρω ένα μολύβι, ζωγραφίσω σε ένα χαρτί, έρθει ένας επιστήμονας και εξηγήσει επιστημονικά γιατί η επαφή του μολυβιού με το χαρτί αλλοίωσε το χαρτί, αυτό αναιρεί ότι η ζωγραφιά προήλθε από μένα;

Επεξ/σία από andreaseto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, αλλά αν βρω ένα χαρτί με μια ζωγραφιά επάνω χωρίς να ξέρω πώς σχεδιάστηκε και σου πω ότι το σχεδίασε ο θεός, (θέλω να πιστεύω πως) δε θα το πιστέψεις.

Επεξ/σία από Lucifer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...