Προς το περιεχόμενο

Νερό στην επιφάνεια του αστεροειδούς Bennu εντόπισαν τα επιστημονικά όργανα του OSIRIS-REx


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Lucifer είπε

Κάποιοι άνθρωποι έχουν περισσότερη ιδέα από κάποιους άλλους. Ο Higgs πχ είχε μια θεωρία για ένα σωματίδιο (και το αντίστοιχο πεδίο) η επίδραση και μόνο του οποίου είναι αρκετά περίπλοκο (αλλά εφικτό!) να εξηγηθεί. Την ίδια περίοδο, ένας τυχαίος αξιόλογος άνθρωπος σε κάποιο μέρος του κόσμου, απέδιδε την λειτουργία του κόσμου στη σοφία ενός δημιουργού, ο οποίος είναι αδύνατον να εξηγηθεί/μελετηθεί.

Ο πρώτος επιβεβαιώθηκε πειραματικά και παρατηρησιακά. Δεν έχουν και οι δύο την ίδια "καμία ιδέα". Απλώς ο μέσος φοβισμένος άξεστος, θα προσπεράσει το αποδεδειγμένο λόγω δυσκατανοησίας και θα φτάσει κουτοπόνηρα μέχρι τα ερωτήματα που όντως κανείς δεν έχει απαντήσει για να νοιώσει λιγότερο ανεπαρκής.

Μάλλον από τα γραφόμενα μου υποθέτεις ότι είμαι υπέρμαχος της θρησκείας. Δεν είμαι. Αν έδωσα τέτοια εικόνα, mea culpa.

Δεν κρίνουμε την επιστημονική μέθοδο. Αυτό έλειπε. Απλα ας μην "πυροβολούμε" ανθρώπους που πιστεύουν στην ύπαρξη του "Δημιουργού", προσπαθώντας να συγκρίνουμε το θεο με το...WiFi.

Έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμα, πολλά ερωτήματα να απαντήσουμε για να είμαστε απολυτοι και άκαμπτοι στις θέσεις μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, adi32 είπε

Δώσε χρήμα να πάμε και εκεί να δούμε αν υπάρχει ένα μόριο νερού.

Οι Αμερικανοι ενδιαφέρονται να βρουν πλανήτη να πάνε οταν καταστρέψουν τη γη. 

Τα παιδάκια στην Αφρική δεν τα λυπάται κάνεις? 

6 ώρες πριν, spectaculator είπε

Τύφλα να χει το Perrier! Εδώ λιμοκτονούν σε εκατό μεριές του πλανήτη. Αν θέλουν να κάνουν κάτι καλό, ας αρχίσουν από εδώ. Καλή η έρευνα, αλλά μερικές φορές άτοπα είναι απλά σπατάλη χρήματος, ειδικά όταν σε πολλές περιοχές η ανθρωπιστική κρίση χτυπά κόκκινο.

Αν πρέπει να κόψουν από κάτι είναι από πολεμικούς εξοπλισμούς το είπε και ο D.Luffy. Πέρα από αυτό.

Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικά ενδιαφέροντα, άλλος θέλει να σώσει την ανθρωπότητα, άλλος θέλει να μάθει από που προήλθαμε, άλλος να ανακαλύψει τι υπάρχει πέρα από εδώ κτλ. Για να μην το αναλύσω περισσότερο είναι ότι πιο κακό διάβασα, γιατί η μη χρηματοδότηση της επιστήμης και τέτοιων ενεργειών μόνο αρνητικά μπορεί να προσφέρει στην ανθρωπότητα. Επίσης όποιος θέλει να βοηθήσει τα παιδάκια στην Αφρική, (την θεωρώ πολύ λάθος σαν φράση), υπάρχει χώρος και πολλές εθελοντικές οργανώσεις για όλους.(Μην περιμένεις από τους αμερικάνους να το κάνουν για σένα).

6 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

φιλε μου, εσυ που τα ξερεις ολα γινεσαι πιο απολυτος απο εμενα..

Εγω, αν και πιστευω στον θεο, δεν μιλησα καθολου δογματικα.

Ειπα ενα απλο πραγμα, οτι υπαρχουν καποιοι κανονες της φυσικης που γνωριζουμε και που θεωρητικα ισχυουν σε ολο το συμπαν.. Οσο ισχυουν λοιπον αυτοι οι κανονες, τοτε και να υπαρχει ζωη αλλου, δε θα το μαθουμε ποτε. Ποτε δεν ειπα οτι δεν υπαρχει. Ειπα οτι θεωρω αδυνατο να το μαθουμε, αρα για μενα δεν υπαρχουν και δε με ενδιαφερει το θεμα. ΘΕωρω οτι εχουμε πολυ πιο σοβαρα ζητηματα να λυσουμε εδω. Εσυ προφανως ετοιμαζεις βαλιτσες για τον Αρη, μαζι με τον Elon, εγω που θα μεινω εδω νοιαζομαι για το εδω βασικα, εξαλλου τα λιγα χρονια που μας αναλογουν ειναι κριμα να τα σπαταλουμε ετσι. 

Τωρα για την θρησκεια που σε εχει καταστραψει, ο μονος που σε εχει καταστρεψει ειναι αλλοι συνανθρωποι σου, που με τον μανδυα της θρησκειας, την ιδεολογιας κλπ κανουν ασχημα πραγματα.

Τουλαχιστον ο Χριστιανισμος, αν διαβασεις αγια γραφη, διδασκει αγαπη, ειδικα ο ορθοδοξος. Σε αντιθεση με αλλες θρησκειες που διδασκουν σφαγη.

Απο την αλλη και ο Κομμουνισμος ειναι ωραια ιδεα, αλλα οι κομμουνιστες σφαξανε πολυ κοσμο, φτιαει η ιδεα? ή αυτος που πισω απο την ιδεα ηθελε να σε υποταξει?

Γιαυτο ξεκολλατε απο αυτες τις ανοητες ιδεες και μαθετε επι τελους να βλεπετε αντικειμενικα. αν σε χαλανε οι παπαδες προβλημα σου, εμενα με χαλανε οι μαλακες παπαδες, οι μαλακες πολιτικοι, οι μαλακες γιατροι, οι μαλακες δασκαλοι, κλπ...οι υπολοιποι δε με χαλανε, ισα ισα.. ομως εξ αιτιας αυτων, δεν ειναι μαλακια η θρησκεια, η ιατρικη, η διδασκαλια κλπ.. ελπιζω να στο ειπα τοσο απλα οσο για ενα παιδι 10 χρονων, να καταλαβει τα αυτονοητα

Ας πιστεύεις σε ότι θές. Αλλά όπως εσύ θεωρείς για το αν θα βρούμε αλλού ζωή, έτσι θεωρούν και κάποιοι για τον Θεό. Νομίζω να κατάλαβες τι εννοώ.

Αλλά για να στο αναλύσω, εγώ είμαι 27 χρονών. Αν υποθέσω ότι θα ζήσω άλλα 50 χρόνια θεωρώ ότι έχω πολύ περισσότερες πιθανότητες να βρούμε κάποιο μικρόβιο στον Τιτάνα παρά την ύπαρξη Θεού.

By the way: Η Εκκλησία (όχι Θρησκεία), πήγε πολλές φορές πίσω την επιστήμη, επειδή δεν συμβάδιζε με τα παραμύθια της (που είναι για δέκα χρονών παιδιά, όπως λες και εσύ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lucifer είπε

Όχι, αλλά αν βρω ένα χαρτί με μια ζωγραφιά επάνω χωρίς να ξέρω πώς σχεδιάστηκε και σου πω ότι το σχεδίασε ο θεός, (θέλω να πιστεύω πως) δε θα το πιστέψεις.

Φυσικά και όχι στο συγκεκριμένο παράδειγμα αλλά μου φαίνεται πώς δε ταιριάζει η τροποποίηση που έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Μάλλον από τα γραφόμενα μου υποθέτεις ότι είμαι υπέρμαχος της θρησκείας. Δεν είμαι. Αν έδωσα τέτοια εικόνα, mea culpa.

Δεν κρίνουμε την επιστημονική μέθοδο. Αυτό έλειπε. Απλα ας μην "πυροβολούμε" ανθρώπους που πιστεύουν στην ύπαρξη του "Δημιουργού", προσπαθώντας να συγκρίνουμε το θεο με το...WiFi.

Έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμα, πολλά ερωτήματα να απαντήσουμε για να είμαστε απολυτοι και άκαμπτοι στις θέσεις μας.

Όχι, όχι, δεν θεώρησα κάτι τέτοιο, κατάλαβα και από προηγούμενο post σου πού κυμαίνεσαι (όσο μπορώ από 2 γραφόμενα ε) και δεν διαφωνούμε κάπου. Η όποια ένταση στα γραφόμενά μου είναι ακριβώς επειδή νοιώθω και από πρήξες άθεους και από πρήξες θρήσκους πως πρέπει να υφίσταται μια "διαμάχη" επιστήμης-θρησκείας. Ανεξάρτητα από το αν απορρίπτω ή όχι την δεύτερη, δεν θεωρώ πως παίζουν στο ίδιο γήπεδο και πως αυτό θα έπρεπε να έχει καταστεί εμφανές εδώ και αιώνες.

Γράφει ο Μήτσος "δεν παίζει να μην υπάρχει ζωή στο σύμπαν" απαντάει ο Τάκης που δεν έχει ιδέα τι είναι η στατιστική, η πανσπερμία (για να είμαστε και ontopic) και η αβιογένεση και λέει "ναι αλλά ο Θεός τα λέει αλλιώς". Γράφει ο Μπάμπης "καλή ανάσταση", πετάγεται ο Λάκης "δεν υπάρχουν αποδείξεις για την ιστορική ύπαρξη του βιβλικού Χριστού".

Φτάνει, προσγειώσαμε ρόβερ σε κομήτη, βρήκαμε νερό σε αστεροειδή, φτιάξαμε ρουκέτες αλέ ρετούρ και μπαίνει ο κάθε μπάρμπας να βγάλει τα κόμπλεξ ανωτερότητας/κατωτερότητας που του προξένησαν οι θείες του.

Επεξ/σία από Lucifer
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, georgetsl είπε

Το θέμα είναι φιλοσοφικό....και εάν δεν γινόταν ο β παγκόσμιος πόλεμος λοιπον.,τώρα θα έστελνες ακόμα τελεξ , ιντερνέτ ίσως τώρα να το εφεύραν ,και στην ιατρική ακόμα θα έκαναν ηλεκτροσόκ σε ανθρώπους με επιληψία.....γιατί ως γνωστόν ενώ ο πρώτος και ο δεύτερος παγκόσμιος ξεκλήρισε εκατομμύρια ανθρώπινες ζωές από την μία,από την άλλην ξεκόλλησε την ανθρωπότητα από τεχνολογική στασιμότητα εκατό ετών και απολαμβάνουμε σήμερα τεχνολογικα επιτεύγματα χάρη του τελευταίου μεγάλου πολέμου.... Πιστεύω εάν είχες την δυνατότητα να πατήσεις ένα κουμπί και να εξαφανιζες από την ιστορία τον β παγκόσμιο πόλεμο αλλά να ζούσες σήμερα σε εποχή με διπλάνα ακόμα....σίγουρα η πλειοψηφία δε θα πατούσε το κουμπί και θα άφηνε να γίνει ο WWII ....οπότε ,άλλο το τι μας βολεύει και άλλο το τι πρέπει ....τα ρητορικά ερωτήματα κρύβουν πολλές φορές και ρητορικές απαντήσεις που δεν μας συμφέρουν αλλά μας βολεύουν μια χαρά.....οπότε δε θα έλεγα ότι θα συμφωνουσα να ζούσα σε έναν κόσμο χωρίς θρησκείες λόγο ιδεολογίας ....θα προτιμούσα όμως να ζήσω σε έναν κόσμο χωρίς πολιτικές παρατάξεις και πολιτικά καλούπια .....θα με βόλευε καλύτερα να κυβερνάνε οι άξιοι ,παρά εάν υπάρχει ιερεας στην γειτονιά μου .

Σκασιλα μου για την τεχνολογια οταν με μετατρεπει απο ανθρωπο σε ζωο.
Το κουμπι θα το παταγα.
Το οτι αναμεσα στους νεκρους του πολεμου υπαρχουν αμετρητα ατομα που θα μπορουσαν να εξελιξουν την επιστημη πιο γρηγορα απο οτι φαινεται δεν σου περασε απο το μυαλο.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

By the way: Η Εκκλησία (όχι Θρησκεία), πήγε πολλές φορές πίσω την επιστήμη, επειδή δεν συμβάδιζε με τα παραμύθια της (που είναι για δέκα χρονών παιδιά, όπως λες και εσύ).

Ποια εκκλησία; Η Ορθόδοξη; Μήπως εννοείς η Παπική; Επίσης πιστεύω ότι η ιατρική είναι μούφα γιατί οι γιατροί παίρνουν φακελάκια και δεν ενδιαφέρονται πραγματικά για τους ασθενείς, σκοτώνουν ανθρώπους κλπ κλπ. Σωστά; Ή μήπως όχι; χμμμμ

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, andreaseto είπε

Φυσικά και όχι στο συγκεκριμένο παράδειγμα αλλά μου φαίνεται πώς δε ταιριάζει η τροποποίηση που έκανες.

Δεν ήταν τροποποίηση, ήταν διόρθωση. Έχει σημασία η χρονολόγηση των γεγονότων. Άλλο να βρεις κάτι έτοιμο (τη ζωγραφιά/το σύμπαν) και να υποθέσεις αυθαίρετα τον δημιουργό του, και άλλο να φτιάξεις κάτι (τη ζωγραφιά/τον κόσμο) και να διαστρεβλώσεις την πατρότητα -που ήδη γνωρίζεις επειδή το έφτιαξες ή το είδες να φτιάχνεται.

Επεξ/σία από Lucifer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, andreaseto είπε

Ποια εκκλησία; Η Ορθόδοξη; Μήπως εννοείς η Παπική; Επίσης πιστεύω ότι η ιατρική είναι μούφα γιατί οι γιατροί παίρνουν φακελάκια και δεν ενδιαφέρονται πραγματικά για τους ασθενείς, σκοτώνουν ανθρώπους κλπ κλπ. Σωστά; Ή μήπως όχι; χμμμμ

Επειδή δεν έχω καμία όρεξη με τρολλ, και να ασχοληθώ με τις εκκλησίες με τους χρυσούς σταυρούς, τις μίζες, τις παιδοφιλιές κτλ.

Μείνε στο θέμα που αναλύω και δεν ήταν απάντηση σε εσένα, εγώ θεωρώ ότι έχω αρκετές πιθανότητες αν ζήσω άλλα 50 χρόνια να ανακαλύψουμε κάποιο ζωντανό οργανισμό εκτός γης, παρά την ύπαρξη θεού.

Επεξ/σία από armagedwnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Hellaslover είπε

Το να μη πιστευεις οτι υπαρχει ζωη σε αλλο πλανητη επειδη δε την εχεις δει η βρει ειναι σα να βουτας το κεφαλι σου στη θαλασσα και επειδη δε βλεπεις ψαρια, και επειδη κανενα ψαρι δεν ηρθε να σε συναντησει στη στερια, να λες οτι η θαλασσα και σε καμμια θαλασσα δεν εχει ψαρια…

 

Την πέταξες και είναι μεγάλη.
Υπάρχει άνθρωπος που να πιστεύει ότι δεν υπάρχουν ψάρια επειδής δεν τα είδε;
Την άλλη φορά σκέψου κάτι άλλο καλύτερο για παράδειγμα..

Επεξ/σία από palawiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaseto είπε

Αλήθεια σου φαίνεται μια χαρά η κοινωνία που θες και εξήγηση;  Εν συντομία η αμαρτία έχει γίνει νόμος και πλέον η Πίστη, η Πατρίδα και  Οικογένεια είναι υπό διωγμό!

Όσο αφορά τις άλλες κοινωνίες που θα μου φέρεις ως παράδειγμα θα ήθελα να μου πεις ποιες εννοείς. Απλώς πχ αν είναι τίποτα Σουηδία κλπ ξανασκέψου το διότι έχουν ένα κάρο αυτοκτονίες και προβλήματα πλέον με την αλλοίωση που έχουν επιφέρει οι "οικονομικοί μετανάστες".

Τέλος κρίνεις αγνοόντας την ιστορία προφανώς αλλά και τις τρέχουσες εξελίξεις διεθνώς αλλά και "τοπικώς". Δε χρειάζεσαι να ανατρέξει κάποιος ούτε στην ιστορία αλλά ούτε και στα σχετικά "πρόσφατα" (κάποιων δεκαετιών) λόγια Αγίων της Εκκλησίας για να καταλάβει κάποιος ότι φλερτάρουμε έντονα αφενός με Ελληνοτουρκικό πόλεμο και αφετέρου με 3ο παγκόσμιο πόλεμο. Υπερβάλλω;

Τα προβληματα της κοινωνιας στην ελλαδα δεν εχουν καμια σχεση με την απομακρυνση απο το θεο, πραγματικα δε ξερω πως το βλεπεις και δεν υπαρχει περιπτωση να συμφωνησω οπως και να το εξηγησεις αρα αστο. Οι μεταναστες ειναι πιστοι στο θεο οπως κρινουν αυτοι αρα με το να ερχονται στην ελλαδα η τη σουηδια μονο καλο μας κανει, σωστα; η οχι επειδη δε πιστευουν στο δικο σου θεο και ο δικος σου ειναι ο σωστος και οχι οι αλλοι 4-5 που υπαρχουν; οπως ουτε οι εκατονταδες αλλοι θεοι που υπηρχαν και οσοι πιστευαν λεγανε τα ιδια που λες τωρα εσυ.

Ναι θα εφερνα παραδειγμα τη σουηδια, τη κινα, ιαπωνια κτλ και φερνεις παραδειγμα τις αυτοκτονιες (λες και μονο αθεοι αυτοκτονουν) και δε φερνεις σα παραδειγμα τα προβληματα στις τριτοκοσμικες χωρες οπου με λιγη γνωση τεχνολογια και επιστημη θα ειχαν καλυτερη ζωη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Επειδή δεν έχω καμία όρεξη με τρολλ, και να ασχοληθώ με τις εκκλησίες με τους χρυσούς σταυρούς, τις μίζες, τις παιδοφιλιές κτλ.

Μείνε στο θέμα που αναλύω και δεν ήταν απάντηση σε εσένα, εγώ θεωρώ ότι έχω αρκετές πιθανότητες αν ζήσω άλλα 50 χρόνια να ανακαλύψουμε κάποιο ζωντανό οργανισμό εκτός γης, παρά την ύπαρξη θεού.

Τρολ;;; Γιατί;;; Ασχολήθηκα με ένα κομμάτι που ΕΣΥ έγραψες οπότε τι λες; Επειδή δεν ήταν σε μένα η απάντηση απαγορεύεται η συμμετοχή; Επίσης να σταματήσεις να ασχολήσαι με τους γιατρούς, υδραυλικούς, μάστορες γενικότερα, πολιτικούς κλπ κλπ με την ίδια λογική.

 

Τέλος πάντων, στο κυρίως θέμα σου συμφωνώ όσο αφορά την εν ζωή ανθρωπότητα γενικότερα (αν φτάσει τα 50 χρόνια), αλλά κράτα μία πισινή για τον εαυτό σου, ποτέ δε ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreaseto είπε

Τρολ;;; Γιατί;;; Ασχολήθηκα με ένα κομμάτι που ΕΣΥ έγραψες οπότε τι λες; Επειδή δεν ήταν σε μένα η απάντηση απαγορεύεται η συμμετοχή; Επίσης να σταματήσεις να ασχολήσαι με τους γιατρούς, υδραυλικούς, μάστορες γενικότερα, πολιτικούς κλπ κλπ με την ίδια λογική.

Τέλος πάντων, στο κυρίως θέμα σου συμφωνώ όσο αφορά την εν ζωή ανθρωπότητα γενικότερα (αν φτάσει τα 50 χρόνια), αλλά κράτα μία πισινή για τον εαυτό σου, ποτέ δε ξέρεις.

Δεν είπα ότι απαγορεύεται να συμμετέχεις, ίσα ίσα. Αυτό που λέω είναι να μην παίρνεις μία φράση μου και να στηρίζεσαι πάνω σε αυτή, ενώ ήταν απάντηση και είχε πιο γενικό χαρακτήρα. Δεύτερον για μένα η θρησκεία είναι η ίδια είτε είσαι καθολικός είτε ορθόδοξος κτλ.(Μιλάω για τον Χριστιανισμό μόνο). Τρίτον δεν δηλώνω Άθεος αλλά είμαι εναντίον της Εκκλησίας στην μορφή που έχει και σύμφωνα με την ιστορία της αλλά δεν είναι το κατάλληλο άρθρο να συζητηθεί αυτό και επίσης δεν είναι ωραίο να γίνετε διαδικτυακά΄με αγνώστους αυτή η συζήτηση κατά την γνώμη μου.

Μακάρι να διαψευτώ, έτσι θα μου λυθούν πολλές απορίες που είχα από την εφηβεία μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, andreaseto είπε

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ποτέ σε αυτή την αντιπαράθεση Θεού και επιστήμης, είναι πώς είναι δυνατόν το γεγονός ότι επειδή κάποιος παρατήρησε ένα σωματίδιο ή ανακάλυψε ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε από μία έκρηξη, να αναιρείται αυτόματα η ύπαρξη του Θεού. Είναι τελείως παράλογο. Δηλαδή αν πάρω ένα μολύβι, ζωγραφίσω σε ένα χαρτί, έρθει ένας επιστήμονας και εξηγήσει επιστημονικά γιατί η επαφή του μολυβιού με το χαρτί αλλοίωσε το χαρτί, αυτό αναιρεί ότι η ζωγραφιά προήλθε από μένα;

Πες οτι σε ενα μεγαλο μπολ εχεις καλαμποκι για ποπ κορν. Πεφτεις κατω (big bang) και σκορπανε ολα στο δωματιο. Αυτα που πεσανε κοντα στη σομπα κανουν παφ και γινονται ποπ κορν (εχουν ζωη), αλλα μαζευουν υγρασια,  αναλογα που ετυχε να πεσουν. Δε μπορεις να πεις οτι αυτα που πεσανε κοντα στη ζεστη και κανανε παφ το εκανες επιτηδες, γιατι αν ηθελες να τα βαλεις εκει δε θα σκορπουσες τα υπολοιπα σε ολο το δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Hellaslover είπε

Τα προβληματα της κοινωνιας στην ελλαδα δεν εχουν καμια σχεση με την απομακρυνση απο το θεο, πραγματικα δε ξερω πως το βλεπεις και δεν υπαρχει περιπτωση να συμφωνησω οπως και να το εξηγησεις αρα αστο.

Ενδιαφέρουσα απάντηση αν την αναλύσουμε. Ο νοών νοσείτο...

 

14 λεπτά πριν, Hellaslover είπε

Οι μεταναστες ειναι πιστοι στο θεο οπως κρινουν αυτοι αρα με το να ερχονται στην ελλαδα η τη σουηδια μονο καλο μας κανει, σωστα; η οχι επειδη δε πιστευουν στο δικο σου θεο και ο δικος σου ειναι ο σωστος και οχι οι αλλοι 4-5 που υπαρχουν; οπως ουτε οι εκατονταδες αλλοι θεοι που υπηρχαν και οσοι πιστευαν λεγανε τα ιδια που λες τωρα εσυ.

 

Όχι δε μας κάνει καλό γιατί η θρησκεία που ακολουθούν έχει αποδείξει ότι δε μπορεί να ενσωματωθεί πραγματικά σε μία κοινωνία, εκτός και αν είναι μία πάρα πολύ μικρή μειοψηφία. Επίσης η αγάπη προς τους εχθρούς που διδάσκει ο Ιησούς Χριστός δε μπορεί να θεωρηθεί ανθρώπινο κατασκεύασμα.

 

16 λεπτά πριν, Hellaslover είπε

Ναι θα εφερνα παραδειγμα τη σουηδια, τη κινα, ιαπωνια κτλ και φερνεις παραδειγμα τις αυτοκτονιες (λες και μονο αθεοι αυτοκτονουν) και δε φερνεις σα παραδειγμα τα προβληματα στις τριτοκοσμικες χωρες οπου με λιγη γνωση τεχνολογια και επιστημη θα ειχαν καλυτερη ζωη. 

 

Για να ξεκαθαρίσουμε δολοφονίες, πορνείες, αυτοκτονίες και όλα τα κακά του κόσμου τα κάνουν ΚΑΙ η πλειοψηφία των τυπικών βαπτισμένων χριστιανών. Ποια είναι η διαφορά; Σε κάποια φάση της ζωής τους (αν προλάβουν) μετανοούν και αγωνίζονται. Μπορεί να ξαναπέσουν, κάποιοι θα σηκωθούν κάποιο όχι και έτσι κάποιοι θα σωθούν και κάποιοι όχι. Αυτό σχετικά με το "λες και μονο αθεοι αυτοκτονουν"

Οι αυτοκτονίες που ανέφερα είναι σημάδι δυστυχίας και ότι κάτι δε πάει καλά, κάτι λείπει.

Συμφωνώ σε αυτό αυτό που λες για τις τριτοκοσμικές αλλά απαντούσα σε κάτι συγκεκριμένο σχετικά με τη κοινωνία στην Ελλάδα.

Δε θέλω να σε κουράσω άλλο. Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...