Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο pin από ryzen 2700x. Τι κάνουμε;


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, marvinikos είπε

Το θέμα είναι καθαρά νομικό και όχι υπαναχώρησης.

Η amd εκτός και αν έχει συμμετοχή στο forum(που θα είχε πλάκα)δεν μπορεί να ξέρει τι έχει συμβεί στον επεξεργαστή.

Αν ήτανε εργοστασιακό, αν έγινε στην μεταφορά, αν έγινε κατά την διάρκεια συσκευασίας η ακόμα από τον τελικό χρήστη.

Σε αντίθεση με εμάς που γνωρίζουμε.

Ανοίγοντας ticket εντός ημερομηνίας D.o.A  για ένα part που δουλεύει!!  δίνει πάτημα στον καταναλωτή να χρησιμοποιήσει την δυνατότητα που του δίνει ο νόμος.αναγκαστηκα καταγράφετε στο αρχείο της εταιρίας και στο επόμενο ticket το CPU θα έχει red flag

Στην τελική  πιστεύω ότι δεν έχει να χάσει κάτι και θα είναι και εντός διορίας.

Ήταν εποικοδομητική ανταλλαγή απόψεων.

Καλή συνέχεια

Δεν υπαρχει περιπτωση επεξεργαστης να πακεταριστει με σπασμενο πινακι, υπαρχει τρελο quality control σε αυτα τα θεματα.

Να ειχε σπασει κατα την μεταφορα παλι δεν γινεται, τα πακετα κρατανε τα πινακια στον αερα προς αποφυγη κατι τετοιου. Θα επρεπε να ειχε στραπατσαριστει ολο το κουτι σε σημειο που δεν θα το εβαζαν προς πωληση.

Ακομα και τα παραπανω να μην υφιστανται βεβαια αυτο που λες ειναι πρακτικα να κανει "κομπινα" καποιος προκειμενου να του αλλαξουν τον επεξεργαστη.

Και μετα μας φταιει η Μερκελ.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόνο μην ακυρώσουν καμιά εγγύηση στον σειριακό του CPU και σου χαλάσει γι άλλο λόγο μετά και τρέχεις. Αν και με σπασμένο pin δεν έχεις εγγύηση anyway, οπότε ας κάνουν ότι θέλουν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν υπαρχει περιπτωση επεξεργαστης να πακεταριστει με σπασμενο πινακι, υπαρχει τρελο quality control σε αυτα τα θεματα.

Να ειχε σπασει κατα την μεταφορα παλι δεν γινεται, τα πακετα κρατανε τα πινακια στον αερα προς αποφυγη κατι τετοιου. Θα επρεπε να ειχε στραπατσαριστει ολο το κουτι σε σημειο που δεν θα το εβαζαν προς πωληση.

Ακομα και τα παραπανω να μην υφιστανται βεβαια αυτο που λες ειναι πρακτικα να κανει "κομπινα" καποιος προκειμενου να του αλλαξουν τον επεξεργαστη.

Και μετα μας φταιει η Μερκελ.

Όχι δεν λέω αυτό.Για πολλοστη φορά σου εξηγώ ότι πρέπει να το κάνει για να είναι καλυμμένος στο μέλλον.

Όχι δεν φταίει η Μέρκελ όπως σίγουρα  δεν φταινε τα 10 χρόνια κινεζακια που παίρνουμε 1 δολάριο μεροκάματο και τα παιδιά στο Κονγκό στα ορυχεία που για ένα πιάτο φάει σσκαβουνε για κοβάλτιο.οποτε άσε τι μας φταίει και τι όχι στην πραγματικότητα

Επεξ/σία από marvinikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, marvinikos είπε

Όχι δεν λέω αυτό.Για πολλοστη φορά σου εξηγώ ότι πρέπει να το κάνει για να είναι καλυμμένος στο μέλλον.

Όχι δεν φταίει η Μέρκελ όπως σίγουρα  δεν φταινε τα 10 χρόνια κινεζακια που παίρνουμε 1 δολάριο μεροκάματο και τα παιδιά στο Κονγκό στα ορυχεία που για ένα πιάτο φάει σσκαβουνε για κοβάλτιο.οποτε άσε τι μας φταίει και τι όχι στην πραγματικότητα

Δεν ειπες αυτο; Δλδ με το παρακατω τι εννοεις ακριβως;
 

Η amd εκτός και αν έχει συμμετοχή στο forum(που θα είχε πλάκα)δεν μπορεί να ξέρει τι έχει συμβεί στον επεξεργαστή.
Αν ήτανε εργοστασιακό, αν έγινε στην μεταφορά, αν έγινε κατά την διάρκεια συσκευασίας η ακόμα από τον τελικό χρήστη.
Σε αντίθεση με εμάς που γνωρίζουμε.


Μπορει να καταλαβαινω αλλα νταλλων βεβαια......
Οσο για το να ειναι καλλυμενος παλι δεν καταλαβαινω τι εννοεις, να ειναι καλλυμενος ως προς ζημια που προκαλεσε ο ιδιος;

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά εγώ δεν καταλαβαίνω τι ακριβός θες να πεις.

Στην αρχή είπες να μην στείλει μετά να στείλει μετά να μην στείλει.

Το CPU έχει σπασμενο pin.

Αλλά λειτουργεί κανονικά

Αν είναι τυχερός το αλλαζουν αν όχι υπάρχει προηγούμενο καταγεγραμμένο ότι παρόλο το pin problem το CPU λειτουργουσε κανονικά.

Σε άλλο πρόβλημα εντός εγγύησης του CPU  ακόμα και με μια απλή επιστολή στον ευρωπαϊκό συνήγορο του καταναλωτή θα γίνει αντικατάσταση..

Εάν δεν θες να το καταλάβεις δικαίωμα σου αλλά άσε τα σχόλια περί Μέρκελ και ειρωνίας κατά μέρος σε παρακαλώ γιατί δεν νομίζω να έχω δείξει ουτε έχω δώσει  δικαίωμα για κάτι τέτοιο στης 4 φορες που είχες συναλλαγή μαζί μου.

 

Επεξ/σία από marvinikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, marvinikos είπε

Βασικά εγώ δεν καταλαβαίνω τι ακριβός θες να πεις.

Στην αρχή είπες να μην στείλει μετά να στείλει μετά να μην στείλει γιατί είναι κομπίνα.

Για 6 φορα.

Το CPU έχει σπασμενο pin.

Αλλά λειτουργεί κανονικά

Αν είναι τυχερός το αλλαζουν αν όχι υπάρχει προηγούμενο καταγεγραμμένο ότι παρόλο το pin problem το CPU λειτουργουσε κανονικά.

Σε άλλο πρόβλημα εντός εγγύησης του CPU  ακόμα και με μια απλή επιστολή στον ευρωπαϊκό συνήγορο του καταναλωτή θα γίνει αντικατάσταση..

Εάν δεν θες να το καταλάβεις δικαίωμα σου αλλά άσε τα σχόλια περί Μέρκελ και ειρωνίας κατά μέρος σε παρακαλώ γιατί δεν νομίζω να έχω δείξει ουτε έχω δώσει  δικαίωμα για κάτι τέτοιο στης 4 φορες που είχες συναλλαγή μαζί μου.

Θα αποδείξεις εσύ ή ο ευρωπαικός συνήγορος ότι κάποιο μελλοντικό πρόβλημα δεν οφείλεται στο σπασμένο πιν;

Το να ανοίξει ticket και να του αντικαταστήσουν τον επεξεργαστή ή να τον καλύψουν σε μελλοντικό πρόβλημα επαφίεται καθαρά στην πολιτική της εταιρείας.

Ας το ανοίξει λοιπόν το ticket, αφού δεν έχει να χάσει απολύτως τίποτα. Η εγγύηση είναι εξ ορισμού χαμένη.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Θα αποδείξεις εσύ ή ο ευρωπαικός συνήγορος ότι κάποιο μελλοντικό πρόβλημα δεν οφείλεται σε σπασμένο πιν;

Το να ανοίξει τικετ και να του αντικαταστήσουν τον επεξεργαστή ή να τον καλύψουν σε μελλοντικό πρόβλημα επαφίεται καθαρά στην πολιτική της εταιρείας.

Ας το ανοίξει λοιπόν το ticket αφού δεν έχει να χάσει απολύτως τίποτα. Η εγγύηση είναι εξ ορισμού χαμένη. Το παιχνίδι είναι καθαρά στα χέρια της AMD.

Όχι δεν μπορεί να απόδειξη κανείς τίποτα συμφωνώ απόλυτα

Απλά  θα καταγραφή τώρα ότι το CPU δουλεύει κανονικά.

Έστω και με σπασμένο pin.

Όπως και να έχει πρέπει να ανοίξει δεν έχει να χάσει κάτι σε αυτή την φαση και έτσι όπως είναι τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, marvinikos είπε

Όχι δεν μπορεί να απόδειξη κανείς τίποτα συμφωνώ απόλυτα

Απλά  θα καταγραφή τώρα ότι το CPU δουλεύει κανονικά.

Έστω και με σπασμένο pin.

Όπως και να έχει πρέπει να ανοίξει δεν έχει να χάσει κάτι σε αυτή την φαση και έτσι όπως είναι τα πράγματα.

Αντιλαμβάνεσαι ότι είτε βάσει της ελληνικής είτε βάσει της ευρωπαικής νομοθεσίας, η εγγύηση έχει χαθεί; Το χούμε;

Αν ναι, τότε μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου στο να ζητήσει ευγενικά αντικατάσταση ή ενδεχόμενο κάλυψης σε μελλοντικό πρόβλημα. 

Χάρη θα του κάνουν(πελατο-κεντρική πολιτική), δεν είναι υποχρεωμένοι.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Αντιλαμβάνεσαι ότι είτε βάσει της ελληνικής είτε βάσει της ευρωπαικής νομοθεσίας η εγγύηση έχει χαθεί; Το χούμε;

Αν ναι, τότε μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου στο να ζητήσει ευγενικά αντικατάσταση ή ενδεχόμενο κάλυψης σε μελλοντικό πρόβλημα. 

Χάρη θα του κάνουν(πελατο-κεντρική πολιτική), δεν είναι υποχρεωμένοι.

Για να καταλάβεις τι εννοώ θα σου πω μια δικιά μου εμπειρία.

 

2015 παίρνω μια sybertooth 990 από το eshop.

Πάω να κουμποσω δεύτερη ram και το holder της ram σπάει χωρίς καν να το ακουμπήσω με  το χέρι απλά πήγα να την βαλω.

Επικοινωνώ με eshop λένε είναι δικιά σας ευθύνη δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι επικοινωνήστε με τον αντιπρόσωπο της asus.

Επικοινωνώ  και εξηγώ τι έγινε ...μου λένε δεν μπορούμε να κάνουμε αλλαγή από την στιγμή που το πρόβλημα το προκαλέσατε εσείς.μετα από δύο χρόνια το board είπε το ποίημα.ουτε φωνή ούτε ακρόαση dead

Επικοινώνησα ξανά και το board έγινε αλλαγή χωρίς πρόβλημα αμεσα γνωρίζοντας είδη ότι είχε το θεμα που απλά ήτανε αισθητικό.

Δεν διαφέρει πολύ το συγκεκριμένο με την δικιά μου εμπειρία από την στιγμή που το CPU  το τονίζω δουλεύει κανονικά

Επεξ/σία από marvinikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Είσαι είτε αδαής είτε επικίνδυνος.-

Εγω σταματησα να προσπαθω να του εξηγησω αφου οτι και να του πω κανει reset αμεσως μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχαχα...καλό. 

Το board το πειρα παντός. και καλό είναι απτό  απλα να λες να προσπαθήσεις να βοηθήσεις.

 

51 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εγω σταματησα να προσπαθω να του εξηγησω αφου οτι και να του πω κανει reset αμεσως μετα.

Δεν καταλαβαίνω να εξηγήσεις τι ακριβώς?

Έγραψα συγκεκριμένα δικιά μου περίπτωση.

Δεν έχει να χάσει κάτι.

Επεξ/σία από marvinikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Τρέξε cinebench r15.

Τον ανέβασα και στα 4ghz. Τι λέει; 

erq9HlM.png

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, black66.gr είπε

Τον ανέβασα και στα 4ghz. Τι λέει; 

erq9HlM.png

Λίγο πιο κάτω απο έναν 2700Χ στα 3.7, με τις μνήμες στα 2133.

Λογικά μένεις πίσω λόγω ψύξης.Σιγά την διαφορά σε τελευταία ανάλυση.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι το πάθαμε αυτό με τη στοκ ψύκτρα και την πάστα που έχει. Εμένα στραβωσαν πάνω από 10 pin  αλλά ευτυχώς δεν έσπασαν. Η πάστα της AMD στη ψυχτρα είναι απαράδεκτη. Να φανταστείτε την ακούμπησα με το δάχτυλο και κόλλησε λες και είναι κόλλα στιγμής. Άρα φταίει και η AMD και πρέπει να γίνει θέμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...