Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο pin από ryzen 2700x. Τι κάνουμε;


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimips είπε

Όλοι το πάθαμε αυτό με τη στοκ ψύκτρα και την πάστα που έχει. Εμένα στραβωσαν πάνω από 10 pin  αλλά ευτυχώς δεν έσπασαν. Η πάστα της AMD στη ψυχτρα είναι απαράδεκτη. Να φανταστείτε την ακούμπησα με το δάχτυλο και κόλλησε λες και είναι κόλλα στιγμής. Άρα φταίει και η AMD και πρέπει να γίνει θέμα.

Πόσες πάστες έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά μέιλ έστειλες; Γιατι αν δε στειλεις κανείς πατάτα. Εξήγησε τι έγινε όπως εδώ και θα σε βοηθήσουν. Σημείωσε ότι επίσης ανάβει το PC. Όσο καθυστερείς, σε βάρος σου ειναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Τελικά μέιλ έστειλες; Γιατι αν δε στειλεις κανείς πατάτα. Εξήγησε τι έγινε όπως εδώ και θα σε βοηθήσουν. Σημείωσε ότι επίσης ανάβει το PC. Όσο καθυστερείς, σε βάρος σου ειναι 

Αν ρωτάς εμένα, ναι έστειλα από την πρώτη στιγμή.

.....και ένα CPU mark. Από ότι βλέπω καλά τα πάει και εδώ.

Ft8bLaP.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, radiohead said:

Πόσες πάστες έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα;

Πήγα πήρα μια mx-4 κι έβαλα. Εχει μεγάλη διαφορά δεν κολλάει σαν λόγκο στιγμής. Μπορεί βέβαια να φταίει το ότι εγώ είχα χρησιμοποιήσει μόνο intel μέχρι στιγμής που κατά κάποιο τρόπο είναι πολύ πιο προστατευμένα τα πράγματα. Και τα pins είναι στη motherboard αλλά και ο cpu κλειδώνει με ένα πορτακι όποτε όπως και να τη τραβήξεις τη ψυχτρα είσαι κομπλέ. Στον 2700x βάζεις το cpu στη μητρική, κουμπώνει με το μοχλό και μετά βάζεις τη ψυχτρα ακριβώς πάνω στο cpu χωρίς κάποια προστασία σε περίπτωση που... Αν κολλήσει καλύτερα να ανοίξεις πρώτα το μοχλό για να βγει μαζι με τον cpu και μετά να τα ξεκολλήσεις. Αν δεν ανοίξεις το μοχλό πιστεύοντας ότι οκ λίγο δύναμη θέλει για να βγει θα στραβωσουν ολα.

Επεξ/σία από dimips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Σου απάντησαν; Από την AMD πάντα 

Τους έγραψα την Παρασκευή το βράδυ. Μάλλον από Δευτέρα τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimips είπε

Μπορεί βέβαια να φταίει το ότι εγώ είχα χρησιμοποιήσει μόνο intel μέχρι στιγμής που κατά κάποιο τρόπο είναι πολύ πιο προστατευμένα τα πράγματα. Και τα pins είναι στη motherboard αλλά και ο cpu κλειδώνει με ένα πορτακι όποτε όπως και να τη τραβήξεις τη ψυχτρα είσαι κομπλέ. 

Έτσι μπράβοοοοο. Αυτό λοιπόν είναι το νο1. 

Είναι άλλο καπέλο η ποιότητα και άλλο η προσοχη-συνηθεια στην τοποθετηση. 

46 λεπτά πριν, HateMe είπε

Όντως είναι λίγο σάπια η πάστα που έχουν βάλει. :P 

 Το θέμα δεν ξεκίνησε για την ποιότητα της πάστας αλλά για την  υφή της. Το θέμα είναι ότι και οι επώνυμες ορισμένες είναι παχυρευστες άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο. Πχ η mx-4 που αναφέρει παραπάνω είναι πιο ρευστή από την grizzly. Αυτές τις δύο χρησιμοποιώ και μια δόση noctua που δεν θυμάμαι καν πως ήταν. Όσο για τις θερμοκρασίες σε καμμία περίπτωση δεν δικαιολογούν αυτές τις διαφορές που τουλάχιστον ανέφερε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, radiohead είπε

Έτσι μπράβοοοοο. Αυτό λοιπόν είναι το νο1. 

Είναι άλλο καπέλο η ποιότητα και άλλο η προσοχη-συνηθεια στην τοποθετηση. 

 Το θέμα δεν ξεκίνησε για την ποιότητα της πάστας αλλά για την  υφή της. Το θέμα είναι ότι και οι επώνυμες ορισμένες είναι παχυρευστες άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο. Πχ η mx-4 που αναφέρει παραπάνω είναι πιο ρευστή από την grizzly. Αυτές τις δύο χρησιμοποιώ και μια δόση noctua που δεν θυμάμαι καν πως ήταν. Όσο για τις θερμοκρασίες σε καμμία περίπτωση δεν δικαιολογούν αυτές τις διαφορές που τουλάχιστον ανέφερε. 

Ισχύει. Και εγώ MX-4 χρησιμοποιώ στον 1600. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα όλο της απαντησεις εγώ με τον 1600x και τέτοιες θερμοκρασίες δεν έχω μήπως πέραν όλον πρέπει να αλλάξεις την ψυκτρα σου.. γιατί εγώ με αεροψυξη (cryorig h5) και 2 ώρες battlefield v πάνω από 55-60 δεν βλέπω και τον έχω και ανεβασμένο σταθερά στα 3.9. Όσο για τον επεξεργαστή βλέπει όλο το μέγεθος των μνημών πάνω από 8 γιατί μου έχει τύχει με fx8350 δούλευε με ένα πινακι λιγότερο αλλά δεν έβλεπε όλη τη μνήμη είχα 16 και έβλεπε 8. 

 

Επεξ/σία από Georgea5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βαρεθηκανα διαβασω όλο το post, σε ότι αφορα το pin εαν δεν το κολλησες κανε το εξης.
Βαλε το pin μονο του μεσα στο socket στην θεση που λειπει και  μετα βαλε τον επεξεργαστη κανονικα.

Πολλες φορες δουλευει αυτο το κολπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw ένα τιπ.. Όταν είναι να αλλάξετε πάστα κλπ καλό είναι να ανάβετε τον υπολογιστή κανα 5 λεπτό να ζεσταθεί η πάστα ώστε να μαλακώσει η προηγούμενη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2018 στις 5:11 ΜΜ, black66.gr είπε

Προφανώς αν  το στείλω  πίσω  στο amazon θα το δουν ότι έγινε από μένα η ζημιά και δεν θα γίνει τίποτα, και επειδή χρειάζομαι άμεσα τον υπολογιστή λέω να πάρω καινούργιο επεξεργαστή. Δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο με το θέμα δεδομένου ότι βρίσκομαι στην επαρχία και πρέπει να ψάξω πολύ να βρω άνθρωπο το κολλήσει, σκέφτομαι να τον πουλήσω έτσι όπως είναι. Πόσο λες να πιάσω;

Amazon έχεις κάνα δυμηνο να τον γυρίσεις. Στάνταρ κάποιοι έχουν αγοράσει ryzen έστειλαν πίσω τον παλιό τους και πήραν τα λευτα τους πίσω, παντός μπορείς να τον στείλεις πίσω και να τους πεις εγώ κανονικά τον έβγαλα και είδα μετά ότι έλειπε ένα pin  και είχε μείνει στην μητρική πιστεύω μπορείς να τους πιάσει ότι ήταν ελαττωματικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vgeovai είπε

Αμάν βρε amd, pin στο cpu εν έτι 2018... Χωστά στο socket να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, ποσο δύσκολο να είναι? Ακόμα και η μικρή η intel το κάνει.

Δυστυχώς απότι βλέπω η amd δεν έχει κάνει γνωστό το σχεδιάγραμμα τον pin του am4 οποτε δεν ξέρουμε τι κάνει. Μπορεί να είναι κάνα dummy pin και και να είσαι καλά. Το μονο που χάνεις είναι μεταπολιτική αξια. Δυστυχώς δεν είδα η amd να έχει κάνα διαγνωστικό σαν την intel, είδα ότι κάποιοι προτείνουν το prime95 για δοκιμη. Μπορεί να είναι κάνα dummy pin και και να είσαι καλά. Το μονο που χάνεις είναι μεταπολιτική αξια. Δυστυχώς δεν είδα η amd να έχει κάνα διαγνωστικό σαν την intel, είδα ότι κάποιοι προτείνουν το prime95 για δοκιμη.

Τι έχεις γράψει εδώ ρε θηρίο; Τα πέθανες όλα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2018 στις 5:26 ΜΜ, black66.gr είπε

Αποφάσισα να αλλάξω ψήκτρα από τη μαμά σε υδρόψυξη, γιατί ο επεξεργαστής έφτανε στους 85 βαθμούς. Όταν προσπάθησα να βγάλω την παλιά είδα ότι είχε κολλήσει πάνω στον επεξεργαστή με την πάστα της. Καθώς την ζόρισα λίγο να ξεκολλήσει, βγήκε και μετά είδα ότι είχε κοπεί ένα πινάκι, με αποτέλεσμα ο υπολογιστής να μην ανοίγει. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Κολλάει άλλο πινάκι ή κάποια άλλη λύση; Ο επεξεργαστής είναι αγορασμένος πριν από 10 ημέρες από amazon.

Στη φωτό το σπασμένο πινάκι είναι το μεσαίο από τα τρία φάλτσα κάτω δεξιά.

kY3UJZJ.jpg

Κολλαει αλλα θελει χερι καλο και κολλητηρι με πολυ ψιλη μυτη.Οσο για την εγγυηση ξεχασε την δεν υπαρχει περιπτωση να το περασεις.Οποτε βρες εναν γατο εδω μεσα να σου κανει τη δουλεια.Φυσικα ειναι και λιγο ακριβη διαδικασια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...