Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο pin από ryzen 2700x. Τι κάνουμε;


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο περιέργεια και μονο επειδη είδα οτι ανεφεραν πολλοι οτι έχουν παθει κατι αντιστοιχο, πως ειναι δυνατον να φυγει και η CPU μαζι με την ψυχτρα; Αφου την CPU την κρατάει ο μηχανισμος κλειδώματος της motherboard. (Εκτος αν ειναι προβλήατικος!!!)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 minutes ago, DjTvenz said:

Απο περιέργεια και μονο επειδη είδα οτι ανεφεραν πολλοι οτι έχουν παθει κατι αντιστοιχο, πως ειναι δυνατον να φυγει και η CPU μαζι με την ψυχτρα; Αφου την CPU την κρατάει ο μηχανισμος κλειδώματος της motherboard. (Εκτος αν ειναι προβλήατικος!!!)  

και ομως γινεται

σφιγγει μεν τα πινακια αλλα αμα τραβηξεις με δυναμη βγαινει.τα σφιγγει σε λογικο πλαισιο.δεν ειναι μεγγενη. οποτε οπως τραβανε να βγει η ψυκτρα βγαινει και η cpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Sheogorath φίλε μην ασχολείσαι γιατί θα βρούμε και μπελά εδώ αν θέλει ας πάει στο post με το παλικάρι με τον fx που το έφτιαξε με ενα 5€ αν δεν γουστάρει άστον να κάνει ότι καταλαβαίνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DjTvenz είπε

Απο περιέργεια και μονο επειδη είδα οτι ανεφεραν πολλοι οτι έχουν παθει κατι αντιστοιχο, πως ειναι δυνατον να φυγει και η CPU μαζι με την ψυχτρα; Αφου την CPU την κρατάει ο μηχανισμος κλειδώματος της motherboard. (Εκτος αν ειναι προβλήατικος!!!)  

Τίποτα δεν είναι παράξενο, μου έχει κολλήσει cpu με ψύκτρα πάρα πολλές φορές, όταν η αλοιφή μπει τέλεια  χωρίς κενά αέρος κάνει αυτό που λαϊκά θα λέγαμε "βεντούζα",το δεσμό αυτό τον σπάς αφήνοντας το pc να δουλέψει περίπου 10 λεπτά  και στρίβοντας ελαφρά την ψύκτρα, νομίζω πως ένας απο τους λόγους που η intel απο το 775 socket  και μετά έφτιαξε το σύστημα με πορτάκι ήταν αυτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DjTvenz είπε

Απο περιέργεια και μονο επειδη είδα οτι ανεφεραν πολλοι οτι έχουν παθει κατι αντιστοιχο, πως ειναι δυνατον να φυγει και η CPU μαζι με την ψυχτρα; Αφου την CPU την κρατάει ο μηχανισμος κλειδώματος της motherboard. (Εκτος αν ειναι προβλήατικος!!!)  

Αν εισαι ατσουμπαλος και ενω βλεπεις οτι τραβας την ψυκτρα και δεν βγαινει και μετα τραβας παλι με ολη σου την δυναμη για να βγει ε ναι ειναι δυνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αν εισαι ατσουμπαλος και ενω βλεπεις οτι τραβας την ψυκτρα και δεν βγαινει και μετα τραβας παλι με ολη σου την δυναμη για να βγει ε ναι ειναι δυνατον.

Πλάκα πλάκα φαντάσου τον TS να έβγαζε καμιά 20αρια πιν πάνω στην μητρική 😂😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Πλάκα πλάκα φαντάσου τον TS να έβγαζε καμιά 20αρια πιν πάνω στην μητρική 😂😂 

Διολου απιθανο, οι περισσοτερες μητρικες τις AMD δεν ειναι και οτι πιο στιβαρο κυκλοφορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, cpc464 said:

Τίποτα δεν είναι παράξενο, μου έχει κολλήσει cpu με ψύκτρα πάρα πολλές φορές, όταν η αλοιφή μπει τέλεια  χωρίς κενά αέρος κάνει αυτό που λαϊκά θα λέγαμε "βεντούζα",το δεσμό αυτό τον σπάς αφήνοντας το pc να δουλέψει περίπου 10 λεπτά  και στρίβοντας ελαφρά την ψύκτρα, νομίζω πως ένας απο τους λόγους που η intel απο το 775 socket  και μετά έφτιαξε το σύστημα με πορτάκι ήταν αυτός.

ωραια φαση και το πορτακι αλλα και τα pin πανω στο motherboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DjTvenz είπε

Απο περιέργεια και μονο επειδη είδα οτι ανεφεραν πολλοι οτι έχουν παθει κατι αντιστοιχο, πως ειναι δυνατον να φυγει και η CPU μαζι με την ψυχτρα; Αφου την CPU την κρατάει ο μηχανισμος κλειδώματος της motherboard. (Εκτος αν ειναι προβλήατικος!!!)  

Μάλλον έχεις στο μυαλό σου μητρικές για επεξεργαστές Intel. Οι μητρικές για επεξεργαστές amd έχουν διαφορετικό κλείδωμα. Πιο απλό και γι αυτό πολλές φορές βγαίνουν οι επεξεργαστές μαζί με την ψύκτρα. Αντίθετα το κλείδωμα των μητρικών για Intel cpu είναι πολύ δυνατό και όσο και να προσπαθείς ο cpu δεν ταράζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το πιν αφορα Ground το cpu δουλευει κανονικα το πολυ πολυ να εχεις stability problems σε βαρια χρηση.

 

Σε γενικες γραμμες παντως μια τετοια βλαβη μπορει να φτιαχτει αν βαλεις χαλκινο καλοδιο στο socket (σε 1600 το εχω φτιαξει ετσι με καλοδιο απο ψειρες). Προσεξε να μην ακουμπαει μετα τη συνδεση με διπλανα pin και να εξεχει ελαχιστα το καλωδιο πρως τα πανω.

Επεξ/σία από skelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off topic.

Spoiler

 Αύριο 19/12 φτάνει ο νέος 2700x που παράγγειλα στο amazon. Για να αποφύγω τις επιστροφές τον δίνω σφραγισμένο στην τιμή που τον αγόρασα χωρίς τα μεταφορικά, στα 320 ευρώ με αποστολή δική μου. Στην Ελλάδα ξεκινά από 325 σε μαγαζιά κατόπιν παραγγελίας, και από 355 σε μαγαζιά με άμεση παραλαβή. Όποιος ενδιαφέρεται μου στέλνει pm. Ο επεξεργαστής θα κρατηθεί για καμία βδομάδα και μετά θα σταλεί πίσω στο amazon.

 

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@black66.grκαλημέρα φίλε σαν να είσαι λίγο εκτός θέματος... Και δεν νομίζω να δώσει κάποιος 300+ για τον 2700Χ την στιγμή που σε κάτι μήνες θα βγει η ζεν 3.. Βάλτο καλύτερα σε αγγελία ίσως κάποιος τον έχει ανάγκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

@black66.grκαλημέρα φίλε σαν να είσαι λίγο εκτός θέματος... Και δεν νομίζω να δώσει κάποιος 300+ για τον 2700Χ την στιγμή που σε κάτι μήνες θα βγει η ζεν 3.. Βάλτο καλύτερα σε αγγελία ίσως κάποιος τον έχει ανάγκη 

1) ΟΚ. Το έβαλα σε spoiler και στις αγγελίες. Εδώ απλά το ανέφερα σαν μέρος του όλου προβλήματος μου.

2) ..και σε κάτι χρόνια θα βγει η zen 4. Δεν λέει τίποτα αυτό. Τώρα ο επεξεργαστής έχει κόστος κτήσης από όπου και να τον πάρεις, Ελλάδα ή εξωτερικό 325+ ευρώ.

3) Σαφώς και αναφέρομαι σε κάποιον που έχει ανάγκη να τον αγοράσει τώρα, αλλιώς σε μια εβδομάδα τον στέλνω πίσω και παίρνω επιστροφή τα χρήματα μου εξολοκλήρου. 

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2018 στις 9:06 ΠΜ, black66.gr είπε

Υποτίθεται όμως (γι'αυτό άλλωστε και την πάτησα) ότι σε έναν από του κορυφαίους επεξεργαστές της και στην καλύτερη της ψήκτρα μια σοβαρή εταιρία βάζει και καλής ποιότητας πάστα. Το κόστος είναι ασήμαντο. Και στο κάτω κάτω εκεί που χρεώνουν τον 2700Χ 350 ευρώ στη λιανική χρέωσε και 2-3 ευρώ παραπάνω για καλύτερη πάστα.

Δεν είναι κακής ποιότητας η βασική thermalpaste ούτε της amd ούτε της intel, επίσης και το lever συγκράτησης του επεξεργαστή στο socket της amd που έιναι ίδιο και απαράλλαχτο από την εποχή της λάσπης (socket 939), το πρόβλημα βρίσκεται στην έλλειψη δεξιότητας από μέρους σου όχι απαραίτητα κακό αλλά γίνεται κακό όταν προσπαθούμε να κάνουμε τον τεχνικό μη γνωρίζοντας πώς......

     Και μπουζί μπορείς να αλλάξεις μόνος σου σε ένα κινητήρα ΑΛΛΑ σε δύσκολους κινητήρες όπως ο 8μπουζος twin spark ΑΝ σφίξεις το κεντρικό παραπάνω από τις τιμές που έχει ορίσει ο κατασκευαστής και σκάσει το πιστόνι στην ακίδα, μάντεψε ποιός φταίει......γενικώς η ημιμάθεια είναι κακός σύμβουλος για τα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...