Προς το περιεχόμενο

Πως τα Seven spot υπάρχουν ακόμα;


MegalosVeziris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Playrooms? Check

Screenrooms? Check

Λιανική? (Games, second hand, αξεσουάρ, τρόφιμα, κινητά, τζιτζι μιτζι) Check

Υπηρεσίες eshop? Check

Ψηφιακές υπηρεσίες? (Κάρτες steam, ps, τα πάντα) Check

Ενοικίαση? (Κ όμως) Check

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2018 στις 10:59 ΠΜ, MegalosVeziris είπε

Πανάκριβα παιχνίδια που τα βρίσκεις ακόμα και μισή τιμή στο Σκρουτζ. DVD και Blu-ray δεν νοικιάζει κάνεις και τώρα με το Netflix ακόμα λιγότεροι. Κάτι φιγούρες που πουλάει οποιος είναι χομπίστας θα τις πάρει φτηνότερα από eBay. Έχουν μαγαζιά λουξ με gaming rooms κλπ και υπαλλήλους να δουλεύουν αλλά και άπειρα καταστήματα. Πως τα βγάζουν πέρα και δεν κλείσανε ακόμα?

Εγώ νομίζω αυτά που λες δεν αφορούν την Ελλάδα τουλάχιστον όχι στον βαθμό που πιστεύεις... δεν είμαστε Αμερική εδώ. 

 

1) Οι ταχύτητες στο internet είναι ιδιαίτερα χαμηλές για τους περισσότερους πράγμα που καθιστά το streaming ειδικά σε μεγάλες αναλύσεις δυσάρεστο (buffαρίσματα/συμπιεσμένο ή αλλιώς θολό βίντεο κτλ ) έως και ανέφικτο (πχ σε 4k χρειάζεσαι πολύ καλή ADSL σύνδεση και πολλοί πολεμάνε να πιάσουν 10mbps με την 24άρα τους ) 

1β) Κάποιοι θέλουν να δούν την ταινία στην TV με το homecinema τους και όχι στο PC και δεν ξέρουν πως να το συνδέσουν

2) Η συντριπτική πλειοψηφία (Ειδικά τα τελευταία χρόνια με το λουκέτο σε διάφορα πολύ γνωστά P2P site ) δεν ξέρουν πως να αποκτήσουν πειρατικά ταινίες όσα μείνανε με ελεύθερη δημόσια πρόσβαση έχουν πλέον πολλά κενά και άρα "καλές" και πρόσφατες ταινίες δύσκολα να βρεις σε αυτά επίσης το ίδιο δύσκολο είναι να βρεις παλιές ταινίες ειδικά αν δεν ήταν block buster γιατί έχουν χαθεί οι seeders απο τα public access P2P sites. 

3) Οι περισσότεροι ακόμη και αυτοί που πήραν κάνα lower δυσκολεύονται να κατανοήσουν γενικά ή έστω με μια άνεση τους διαλόγους στις ταινίες και θέλουν υπότιτλους 

3β) Οι περισσότεροι δεν ξέρουν να ψάξουν και να εγκαταστήσουν υπότιτλους πόσο μάλλον να τους συγχρονίσουν αν δεν το κάνει αυτόματα ο BSplayer την πάτησαν (και πάμε στο "2)" πάλι γιατί για να την παίξουν στο BSplayer πρέπει πρώτα να μπορούν να την βρουν πειρατικά που είπαμε πως οι περισσότεροι δεν μπορούν 

4) Στην ελλάδα δεν έχουμε πολλές επιλογές... ειδικά αν ανήκεις στο "3)"  ΟΤΕΤV και τα αντίστοιχα των άλλων μετριότητες στην καλύτερη... netflix πέραν ότι είναι ακριβό σχετικά για τον μέσο έλληνα υπάρχει και το θέμα του "1)" και τέλος δεν έχει ούτε και αυτό μεγάλη ποικιλία σε ταινίες... κυρίως για σειρές είναι καλό. 

 

Οπότε αν έχει κάποιος 4Κ τηλεόραση θα πάει αναγκαστικά να πάρει ένα bluray της ταινίας να το απολαύσει αβασάνιστα με 5.1 ήχο και υπότιτλους έτοιμους αλλά και να μην έχει για τους απο πάνω λόγους θα πάρει ένα DVD 

 

Τέλος επειδή στην Ελλάδα οι περισσότεροι παίρνουν 700 ευρώ μισθό είναι επένδυση το να αγοράσεις ένα game για την κονσόλα σου που άνετα μπορεί να φτάσει 40-60 ευρώ οπότε ίσως θελήσεις να το νοικιάσεις πρώτα να δεις αν σου αρέσει και μετά να προβείς στην αγορά. (επίσης σε περίπτωση PC game ή τσιπαρισμένης κονσόλας το νοικιάζεις για να το αντιγράψεις και το κρατάς :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2018 στις 10:48 ΠΜ, mclein είπε

εδω καθε ταμειο στο public του συνταγματος εχει 10++ ατομα αναμονη και εσυ αναρωτιεσαι για τα 7spot ?

τα θυματα ειναι πολλά & οι μη-γνωριζοντες απειροι.

Στο public πας επειδή θες δυνατότητα DOA (dead on arrival, ή "επιστροφή εντός 14 ημερών" όπως το λένε στην Ελλάδα) και γενικά για να έχεις ένα buffer μεταξύ εσού και της αντιπροσωπείας. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, πήγαινε στην αντιπροσωπεία της Arvato χωρίς αυτοκίνητο στου διαόλου τη μάνα για ένα κινητό των 150 ευρώ και θα καταλάβεις. Φαντάσου τώρα να ήσουν και συνταξιούχος με κινητικά προβλήματα. Μπορεί να δώσεις τα μισά σε ταξί για το πήγαινε-έλα...

Υπάρχει κόσμος που δεν θέλει να μπλέκει με αντιπροσωπείες (τουλάχιστον όχι άμεσα) και προτιμούν να έχουν πάρε-δώσε μόνο με ένα κατάστημα της γειτονίας. Επίσης θέλουν να έχουν μια σαφή υπηρεσία DOA και ένα κάποιο after sales support (το οποίο πουθενά στην Ελλάδα δεν είναι τέλειο αλλά στα σκρουτζομάγαζα είναι απλά ανύπαρκτο).

Εγώ και εσύ προτιμούμε την έκπτωση και το σκρουτζομάγαζο, αλλά δεν είμαστε οι μόνοι κάτοικοι της Ελλάδας...

ΥΓ: Το Public θα έχει ζόρια όταν έρθει όταν έρθει η Amazon στην Ελλάδα (επίσημα), με την άριστη υπηρεσία επιστροφών. Αλλά και πάλι υπάρχει κόσμος που δεν θέλει να μπλέκει με αντιπροσωπίες για την εγγύηση (των 2 ετών, όχι το DOA των 14 ημερών).

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα βγάζουν πέρα γιατί ο άνθρωπος προτιμάει την εύκολη και γρήγορη λύση και ας δώσει κάτι παραπάνω. Για τον ίδιο λόγο επιβιώνουν τα περισσότερα retail shop. Δε κάθονται όλοι να ψάχνουν το σκρουτζ ή το pirateebay ή γενικά για αγορές που συμφέρουν. Ίσως σε κάποιες αγορές σκέφτεται έτσι το κοινό αλλά όχι στη συγκεκριμένη. Είναι αυτό που λέμε impulse buys. Έτσι κερδίζουν λεφτά και στο Ebay. Δεν είναι απαραίτητα κακή απόφαση να κάνεις τέτοιες αγορές ειδικά αν εργάζεσαι σκληρά, δε μπορεί ακόμη και τις ώρες που διασκεδάζεις να σκέφτεσαι τι σε συμφέρει για λίγα ευρώ. 

Τα σενάρια γύρω από μία αγορά δεν είναι απλά κάποιος οικονομικά ζορισμένος που προσπαθεί να έχει πρόσβαση σε πράγματα. Υπάρχουν άπειρα άλλα σενάρια από τα οποία ευνοούνται τέτοια καταστήματα.

Προσωπικά ήμουν ανέκαθεν πειρατής αλλά πλέον δεν έχω πρόβλημα να δώσω κάτι παραπάνω και να κάνω τη δουλειά μου γρήγορα. Όπως και να έχει συνεχίζω να είμαι πειρατής.....γιατί βαριέμαι να περιμένω να έρθουν οι ταινίες Ελλάδα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Τα βγάζουν πέρα γιατί ο άνθρωπος προτιμάει την εύκολη και γρήγορη λύση και ας δώσει κάτι παραπάνω. Για τον ίδιο λόγο επιβιώνουν τα περισσότερα retail shop. Δε κάθονται όλοι να ψάχνουν το σκρουτζ ή το pirateebay ή γενικά για αγορές που συμφέρουν. Ίσως σε κάποιες αγορές σκέφτεται έτσι το κοινό αλλά όχι στη συγκεκριμένη. Είναι αυτό που λέμε impulse buys. Έτσι κερδίζουν λεφτά και στο Ebay. Δεν είναι απαραίτητα κακή απόφαση να κάνεις τέτοιες αγορές ειδικά αν εργάζεσαι σκληρά, δε μπορεί ακόμη και τις ώρες που διασκεδάζεις να σκέφτεσαι τι σε συμφέρει για λίγα ευρώ. 

Τα σενάρια γύρω από μία αγορά δεν είναι απλά κάποιος οικονομικά ζορισμένος που προσπαθεί να έχει πρόσβαση σε πράγματα. Υπάρχουν άπειρα άλλα σενάρια από τα οποία ευνοούνται τέτοια καταστήματα.

Προσωπικά ήμουν ανέκαθεν πειρατής αλλά πλέον δεν έχω πρόβλημα να δώσω κάτι παραπάνω και να κάνω τη δουλειά μου γρήγορα. Όπως και να έχει συνεχίζω να είμαι πειρατής.....γιατί βαριέμαι να περιμένω να έρθουν οι ταινίες Ελλάδα.

Λογικά μετά την τελευταία συμφωνία με την microsoft και επειδή ο Πιερρακάκης δεν είναι κανένας άσχετος βλέπω να κυνηγιέται άσχημα η πειρατεία.

Το κόβω για 3 ευκαιρίες και μετά ψάχνεις για δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, skiabox είπε

Λογικά μετά την τελευταία συμφωνία με την microsoft και επειδή ο Πιερρακάκης δεν είναι κανένας άσχετος βλέπω να κυνηγιέται άσχημα η πειρατεία.

Το κόβω για 3 ευκαιρίες και μετά ψάχνεις για δικηγόρο.

εεε και μετα vpn με μια μικρη συνδρομη...και ας παει να ψαχνει ο υπουργος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Τα βγάζουν πέρα γιατί ο άνθρωπος προτιμάει την εύκολη και γρήγορη λύση και ας δώσει κάτι παραπάνω. Για τον ίδιο λόγο επιβιώνουν τα περισσότερα retail shop. Δε κάθονται όλοι να ψάχνουν το σκρουτζ ή το pirateebay ή γενικά για αγορές που συμφέρουν. Ίσως σε κάποιες αγορές σκέφτεται έτσι το κοινό αλλά όχι στη συγκεκριμένη. Είναι αυτό που λέμε impulse buys. Έτσι κερδίζουν λεφτά και στο Ebay. Δεν είναι απαραίτητα κακή απόφαση να κάνεις τέτοιες αγορές ειδικά αν εργάζεσαι σκληρά, δε μπορεί ακόμη και τις ώρες που διασκεδάζεις να σκέφτεσαι τι σε συμφέρει για λίγα ευρώ. 

Τα σενάρια γύρω από μία αγορά δεν είναι απλά κάποιος οικονομικά ζορισμένος που προσπαθεί να έχει πρόσβαση σε πράγματα. Υπάρχουν άπειρα άλλα σενάρια από τα οποία ευνοούνται τέτοια καταστήματα.

Προσωπικά ήμουν ανέκαθεν πειρατής αλλά πλέον δεν έχω πρόβλημα να δώσω κάτι παραπάνω και να κάνω τη δουλειά μου γρήγορα. Όπως και να έχει συνεχίζω να είμαι πειρατής.....γιατί βαριέμαι να περιμένω να έρθουν οι ταινίες Ελλάδα.

Που κολλάει το skroutz με το piratebay; Μήπως εννοείς ebay; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, OliverTwist1985 είπε

εεε και μετα vpn με μια μικρη συνδρομη...και ας παει να ψαχνει ο υπουργος

Με vpn λογικά θα υπάγεσαι σε ΕΥΠ/Χρυσοχοίδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Που κολλάει το skroutz με το piratebay; Μήπως εννοείς ebay; 

Κολλάει από την άποψη ότι και τα δύο προσφέρουν λύσεις που μπορεί να συμφέρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, skiabox είπε

Με vpn λογικά θα υπάγεσαι σε ΕΥΠ/Χρυσοχοίδη.

Για κάν' το πιο λιανά; Με NordVPN που έχει έδρα τον Παναμά είσαι άρχοντας, ούτε data retention laws υπάρχουν εκεί ούτε τίποτα. Στην Αγγλία μου έχει λύσει τα χέρια, κατεβάζω τα... linux ISOs μου από torrent και seedάρω από το passively-cooled MiniHTPC που είναι always on χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά με τα vpn/proxy απόκρυψη ΙΡ κτλ. Ανωνυμία στο διαδίκτυο για τις αρχές δεν υπάρχει, αυτό που υπάρχει είναι ο βαθμός ρίσκου στο κάθε τι που κάνεις. Για κατέβασμα πειρατικών και παράνομου υλικού ίσως μπορείς να ξεφύγεις αν σε κυνηγήσουν, αν θέλουνε όμως σε βρίσκουνε. Το πόσο πολύ θα προσπαθήσουν και θα παλέψουν εξαρτάται από το πόσο σημαντικό είναι να σε εντοπίσουν και τι ρίσκο έχει ο στόχος που χτύπησες ή η παρανομία για την οποία σε αναζητούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...