Προς το περιεχόμενο

8μηνο στο Δημοσιο και δωρα!


hami21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dionisis1925 είπε

Εγώ που εργάζομαι σε νοσοκομείο με σύμβαση ορισμένου χρόνου δεν παίρνω δώρα κτλπ.

 

Να υποθεσω οτι εισαι με προγραμμα οαεδ;Γιατι στα οκταμηνα και στο προγραμμα με θεσεις εργασιας σε νοσοκομεια δεν παιρνουν δωρα κτλ.Το γιατι κανεις δεν ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 hours ago, randomcat said:

Ξέρω ότι έχουν σφίξει οι κώλοι, και σίγουρα για τους πιο καινούργιους και συμβασιούχους.

Τουλάχιστον έτσι ακούω από αυτά που λένε οι άλλοι, γιατί αν κρίνω από δικούς μου γνωστούς και φίλους... το ξύσιμο βασιλεύει σε κάποιες υπηρεσίες! Όχι μόνο το δικό τους - αλλά και εκείνων που δουλεύουν μαζί τους στον εργασιακό τους χώρο. Κυρίως οι παλαιότεροι και μόνιμοι. Δεν μπορώ να μιλήσω πολύ συγκεκριμένα, μόνο γενικά (π.χ. δεν μπορώ να σου πω που δουλεύει ο κηπουρός και δεν υπάρχει κήπος), αλλά μπορώ να σου πω με αρκετή σιγουριά ότι σε κάποια τμήματα της ΔΕΗ πέφτει πολύ ξύσιμο και χρήμα (ακόμα και μισθοί 2000+). Μπορώ επίσης να σου πω ότι σε πολλά αστυνομικά τμήματα σε δουλειές γραφείου μέσα στα τμήματα, πέφτει πολυυυ μα πάρα πολύ ξύσιμο και σταθερό χιλιαρικάκι το μήνα.

Επίσης, θυμήθηκα τώρα μία που με είχε καλέσει από ΕΛ.ΣΤΑΤ. το καλοκαίρι που πέρασε, από το σταθερό τηλέφωνο της δουλειάς της επειδή ενδιαφερόταν για κατασκευή ιστοσελίδας για showcasing 3-4 διαμερισμάτων που νοικιάζει μέσω Airbnb (δεν προχωρήσαμε τη δουλειά τελικά) ... και μιλούσαμε σχεδόν 2 ώρες (φλέρταρε και λιγάκι οπότε μου έλεγε διάφορα)!!! Σταμάτησε 2-3 φορές ενώ μου μιλούσε επειδή περνούσε κάποιος και μου το σχολίασε "όπως καταλαβαίνεις δεν δουλεύουμε και πολύ εδώ χαχαχαχαχαχα".

Πάλι καλά που γνωρίζω, αλλιώς θα το πίστευα και εγώ ότι κάποια πράγματα έχουν διορθωθεί σε αυτήν τη χώρα.

Άσε που βλέπω συνέχεια προκυρήξεις για προσλήψεις στο Δημόσιο - μιλάμε κακός χαμός! Προκυρήξεις για εκατοντάδες και χιλιαααδες προσλήψεις, συνέχεια.

Τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Καταλαβαίνεις και συ όμως ότι αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το να προσληφθεί κάποιος και ουσιαστικά να μην έχει αρμοδιότητες, όπως συζητούσαμε πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν εισαι με ασφαλιση ΙΚΑ μια χαρα τα δικαιουσαι.Για ψαξτο .Για αυτο υπαρχει και η Επιθεωρηση Εργασιας.

https://www.kepea.gr/aarticle.php?id=170  

Ανεξαρτητα με του που δουλευει καποιος αν ειναι με συμβαση εργασιας και οχι εργου (μπλοκακι κλπ ) δικαιουται τα τρια επιδοματα σε αναλογια του χρονου που δουλεψε φυσικα.

Αν δεν του τα δινουν η μονη  λυση ειναι καταγγελια σε επιθεωηση εργασιας αλλα επειδη τα προστιμα για τον εργοδοτη ειναι μεγαλα συνηθως  δεν το κανουν οι εργοδοτες.

Μπορεί να είναι αναγκαία συνθήκη αλλά όχι και ικανή. Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ με σύμβαση εργασίας και όχι μπλοκάκι. Δε δικαιούνται δώρα. Η ΔΕΗ είναι ιδιωτική εταιρία, τα σχολεία είναι δημόσια. 

1 λεπτό πριν, defacer είπε

Τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Καταλαβαίνεις και συ όμως ότι αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το να προσληφθεί κάποιος και ουσιαστικά να μην έχει αρμοδιότητες, όπως συζητούσαμε πριν.

Κάτι ανάλογο ισχύει στο στρατό. Δημόσια υπηρεσία είναι και αυτή, δίνει στέγη φαγητό αλλά δεν είναι ακριβώς παράδεισος, κάποιοι θέλουν μετάθεση δίπλα στο σπίτι τους. Κάποιοι θέλουν λιγότερες υπηρεσίες, κάποιοι θέλουν πόστα με μηδέν δουλειά ή με χαλαρό προϊστάμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ather είπε

 

Σχετική ερώτηση: οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί που γνωρίζω δε δικαιούνται δώρα, συνεπώς αυτά λαμβάνονται για αυτούς που δουλεύουν σε ΝΠΙΔ που σχετίζονται με το δημόσιο, σωστά;

Οι αναπληρωτες εκπαιδευτικοι (οπως και ολοι σε σχολεια, δημοσια και ιδιωτικα) δεν δικαιουνται δωρα (σε καποια ιδιωτικα σχολεια δινουν δωρο επιταγες, σε κανα δυο δινουν χρηματα), για την ακριβεια μπορει να μην δικαιουνται μισθο για την περιοδο των εορτων, εχει κανει με το καθεστως της προσληψης, δηλαδη αν ειναι αναπληρωτες, ΑΜΩ ή ωρομισθιοι.

Τωρα για τους εργαζομενους σε ΝΠΙΔ, νομιζω (διχως να ειμαι σιγουρος) οτι εχει σημασια ποιος εχει κανει την προσληψη, αν την εχει κανει το δημοσιο (δηλαδη πληρωνεσαι τον μισθο του δημοσιου) τοτε δεν παιρνεις δωρο, αν την προσπηψη την εχει κανει εργολαβος (ο μισθος ειναι συνηθως ο κατωτατος) τοτε δικαιουσαι, και φυσικα αν εισαι με μπλοκακι δεν δικαιουσαι.

14 ώρες πριν, randomcat είπε

 

Άσε που βλέπω συνέχεια προκυρήξεις για προσλήψεις στο Δημόσιο - μιλάμε κακός χαμός! Προκυρήξεις για εκατοντάδες και χιλιαααδες προσλήψεις, συνέχεια.

Αν εξαιρεσεις την 3Κ/2018, (η οποια ειναι πολυ βρομικη ιστορια, και τα πριν και κατα την διαρκεια και τα μετα, και ακομη δεν εχει τελειωσει η ιστορια αυτη) σχεδον ολες που βλεπεις αφορουν συμβασιουχους (με συμβασεις κατω του ενος ετους), σπανια μια προκυρηξη για μονιμους να φτασει τις μερικες εκατονταδες ποσο μαλλον τις χιλιαδες. Απλα οι "δημοσιογραφοι" γραφουν για χιλιαδες θεσεις καθε φορα ειτε για παιξουν μπαλα με την πολιτικη ειτε για να μαζεψουν κλικς/πουλησουν φυλλα.

ΥΓ. Συνηθως οι προκυρηξεις για συμβασιουχους γινονται ειτε για να καλυφθουν παγιες αναγκες (μιας και μεχρι προσφατως δεν επιτρεποταν να γινουν πολλες προσληψεις) ειτε για να δουλεψει και καποιος (επειδη ειναι αληθεια οτι υπαρχει σεβαστο μεριδιο "παλιων" που ειτε δεν μπορουν ειτε δεν θελουν να βγαλουν δουλεια). Α! που και που (συνηθως καλοκαιρι) γινονται και προσληψεις συμβασιουχων για να καλυφθουν εποχιακες αναγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, defacer είπε

Τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Καταλαβαίνεις και συ όμως ότι αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το να προσληφθεί κάποιος και ουσιαστικά να μην έχει αρμοδιότητες, όπως συζητούσαμε πριν.

Εννοείς δηλαδή να μην του έχει δοθεί καν κάτι ως τίτλος ως προς το τι θα κάνει; Να ασχολείται π.χ. μόνο με το φωτοτυπικό ή να ανοιγοκλείνει τα παράθυρα (δηλ.  = τίποτα);

Ή εννοείς το απλά να μην κάνει τίποτα ενώ έχει κάποιο τίτλο - το παράδειγμα με τον κηπουρό είναι ένας τέτοιος. Δεν κάνει κάτι και παίρνει 1800. Δεν έχω άλλο τέτοιο extreme παράδειγμα αλλά φαντάζομαι ότι για να ξέρω εγώ έναν τέτοιο και για άλλες λιγότερο extreme περιπτώσεις, ότι κάτι αστεία που βλέπαμε στους ΑΜΑΝ για Δημόσιους υπάλληλους δεν είναι και πολύ μακριά από την πραγματικότητα, ακόμα και σήμερα.

38 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Αν εξαιρεσεις την 3Κ/2018, (η οποια ειναι πολυ βρομικη ιστορια, και τα πριν και κατα την διαρκεια και τα μετα, και ακομη δεν εχει τελειωσει η ιστορια αυτη) σχεδον ολες που βλεπεις αφορουν συμβασιουχους (με συμβασεις κατω του ενος ετους), σπανια μια προκυρηξη για μονιμους να φτασει τις μερικες εκατονταδες ποσο μαλλον τις χιλιαδες. Απλα οι "δημοσιογραφοι" γραφουν για χιλιαδες θεσεις καθε φορα ειτε για παιξουν μπαλα με την πολιτικη ειτε για να μαζεψουν κλικς/πουλησουν φυλλα.

Δεν το έθεσα σωστά έτσι όπως το έγραψα, γιατί διαβάζεται και ως ότι γίνονται συνέχεια προκυρήξεις για χιλιάδες θέσεις - εγώ εννοούσα ότι όλες οι προκυρήξεις που μπορεί να δω μαζεμένα σε μια μικρή χρονική περίοδο π.χ. σε έναν μήνα να αφορούν συνολικά χιλιάδες θέσεις. Είναι κάποιοι στα social media που ποστάρουν ειδήσεις με προκυρήξεις και προσλήψεις από εδώ: https://workenter.gr/ . Ωστόσο, βλέπω πολύ συχνά (από το προαναφερθές σάιτ) προκυρήξεις για εκατοντάδες θέσεις και μερικές φορές ακόμα και για χιλιάδες. Όπως είπες, συνήθως είναι για συμβασιούχους αλλά πραγματικά έχει πάρει το μάτι μου και πολλές για μόνιμους το τελευταίο τρίμηνο (τώρα δεν θυμάμαι αν ήταν με χιλιάδες αλλά σίγουρα με 100+).

Π.χ. με μια γρήγορη αναζήτηση στο workenter το παρακάτω πιάνεται; Δεν είναι η ίδια η προκύρηξη αλλά προοίμιο για προκύρηξη που θα ακολουθήσει: https://workenter.gr/dimosio/eidiseis/asep-stin-anexartiti-arhi-aitima-gia-1200-monimoys-sta-nosokomeia

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, randomcat said:

 Εννοείς δηλαδή να μην του έχει δοθεί καν κάτι ως τίτλος ως προς το τι θα κάνει; Να ασχολείται π.χ. μόνο με το φωτοτυπικό ή να ανοιγοκλείνει τα παράθυρα (δηλ.  = τίποτα);

Ναι, αυτό νομίζω λέγαμε στην αρχή. Φάση είμαι χειριστής φωτοτυπικού και δεν κάνω τίποτα άλλο.

Σίγουρα θα υπάρχουν κάποια, ελάχιστα, βύσματα που είναι χωμένοι κάπου και το κάνουν αυτό, αλλά γενικά εδώ και χρόνια τα πράγματα έχουν σφίξει και αν κάποιος πάει να το κάνει αυτό θα τον "συνετίσουν" οι υπόλοιποι που πρέπει να δουλέψουν και για λογαριασμό του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Κηπουρός 1800 ευρώ;; Καμιά θέση ΔΕ ή ΥΕ δεν παίρνει τέτοιο μισθό.Καθαρος πρώτος μισθός είναι γύρω στα 700.

Θα έκοβες και το ***** σου ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο; :P Δεν ξέρω ποιος ήταν ο πρώτος του γιατί είναι 50+. Έχω πολύ χειρότερα παραδείγματα από ένα 1800άρι, αν αυτός σου φαίνεται υψηλός μισθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπιπ μπιπ είπε

Κηπουρός 1800 ευρώ;; Καμιά θέση ΔΕ ή ΥΕ δεν παίρνει τέτοιο μισθό.Καθαρος πρώτος μισθός είναι γύρω στα 700.

Μπορει να ειναι με πολυ παλιο μισθολογιο (οσοι ειναι με προ 95 μισθολογιο ειναι αστα να πανε, δεν μπορεις να βρεις ποσα θα επρεπε να παιρνουν), μπορει επισης να ειναι σε ΤΕ θεση (με κανα πτυχιο τει ανθοκομιας, ειτε αληθινο ειτε ψευτικο), γενικα για παλιες προσληψεις δεν μπορεις να υπολογισεις.

Εχουν ψιλο εξαφανιστει τα τοσο βαρβατα περιστατικα ειτε λογω συνταξης ειτε λογω κινητικοτητας αλλα δυστυχως υπαρχουν ακομα.

Γενικα ισχυει αυτο που λες για τους καινουριους, πρωτος μισθος νεο προσληφθντα, ΜΚ 1, διχως επιδομα βαρεων ΥΕ ειναι περιπου 600 καθαρα και ΔΕ ειναι περιπου 650 καθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/4330055/i-aitisi-gia-ta-anadromika-dora-stoys-dimosioys-ypalliloys

Πελατειακες οι σχεσεις ανεκαθεν.

Spoiler

Ps.Ερχονται εκλογες 🤓

 

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fastnq2 είπε

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/4330055/i-aitisi-gia-ta-anadromika-dora-stoys-dimosioys-ypalliloys

Πελατειακες οι σχεσεις ανεκαθεν.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ps.Ερχονται εκλογες 🤓

ναι ποιος θα τα πληρωσει ολα αυτα ομως? Ο κοσμος πλεον εχει στεγνωσει (9 δις απληρωτοι φοροι το 2018)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fastnq2 είπε

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/4330055/i-aitisi-gia-ta-anadromika-dora-stoys-dimosioys-ypalliloys

Πελατειακες οι σχεσεις ανεκαθεν.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ps.Ερχονται εκλογες 🤓

Να φανταστώ είναι σαν τους χιλιάδες διορισμούς που θα κάνει η κάθε Κυβέρνηση αλλά ποτέ δε γίνονται τα τελευταία 10 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ather είπε

Να φανταστώ είναι σαν τους χιλιάδες διορισμούς που θα κάνει η κάθε Κυβέρνηση αλλά ποτέ δε γίνονται τα τελευταία 10 χρόνια;

Κοιτα για να ειμαι ειλικρινης σε αναδρομικα και λοιπα,παντα υπηρχαν δυο μετρα και δυο σταθμα.Ποτε ο λαουτζικος γενικοτερα δεν ηταν ευνοημενος,οι δικαστικοι,αστυνομικοι κλπ και με συριζανελ και οι στρατιωτικοι λογο καμμενου τα αναδρομικα τους δεν τα χανουν.Τωρα για τους δ.υ. γενικοτερα εχω περιεργεια να δω αν θα τα παρουν πισω η οχι.Οπως ειπα ομως ερχονται εκλογες και οι δ.υ. ειναι κοντα στο εκατομμυριο.Ειδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...