Προς το περιεχόμενο

Η Puma επανακυκλοφορεί τα «έξυπνα» sneakers που είχε λανσάρει το 1986


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.....ρε μην μαλώνετε!

 

   On topic.... έχω κ εγώ τα Fila του Michael Schumacher (τα αυθεντικά-η ακριβή, carbon-πυρίμαχη ferrari-red έκδοση, με τα πιστοποιητικά της FIA πάνω).... σχεδόν σε άψογη κατάσταση... παρατηρώ ότι έχει ανέβει 3 φορές η αξία τους (νομίζω 2003-04 στη fena τα είχα χτυπήσει)... λογικά περιμένοντας.... ανεβαίνει κ άλλο, σωστά???

 

....btw βλέπω ότι παραμένουν στιβαρά κ άθικτα χωρίς καμία φθορά ακόμα

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου αρέσανε και τα παλιά και το design τους που είναι των 80'ς αλλά απο αυτά που άκουσα έχασα πάσα ιδέα για την ποιότητα τους,δεν ξέρω τι σκατούλες υλικά έβαζαν και διαλύονται κάποια "συλλεκτικά"που ήταν και σε κατάσταση καινούργιου όπως είπαν πιο πάνω ! εκτός και αν το έκαναν επίτηδες απο τότε να είναι απο βιοδιασπόμενα υλικά σαν τις σακούλες ένα πράμα !

Και να ήθελε βέβαια κάποιος να τα αποκτήσει με 86 μόνο ζευγάρια ποιός να προλάβει να τα πάρει ? τουλάχιστον στήν Χώρα μας νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση.

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, voltmod said:

Ήσουν ειρωνικός (Κατά τα άλλα κλασικό ινσομνια, επίπεδο συζήτησης ). Αυτή είναι η ουσία. Και από τον τρόπο που απάντησες (Χελόου) έδειξες ποιος είναι το παιδάκι. 

Η ουσία είναι ότι ήμουν ειρωνικός και δε σου άρεσε, οπότε απάντησες ανάλογα. Μετά πήρες μια αντίστοιχη απάντηση, ούτε αυτό σου άρεσε, και μου την είπες επειδή δεν έδειξα την κατάλληλη ευγνωμοσύνη "που ασχολήθηκες μαζί μου" (ενώ δεν ασχολήθηκες μαζί μου, με τον εαυτό σου ασχολήθηκες λέγοντας αυτό που ήθελες να πεις, όπως κάνουμε όλοι).

Αυτά είναι facts. Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να φαντασιώνεται ο,τι θέλει, όπως πχ ότι το χελόου ήταν απάντηση σε οτιδήποτε. Δεν ήταν, ήταν δημόσια παρατήρηση. Εκεί είναι για όποιον θέλει να πάει να το ξαναδιαβάσει.

Αυτά από μένα, νομίζω το εξαντλήσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιντεο όλα τα λεφτα, κομπιουτερ αρχαια και ο τυπος που τρεχει πανω στον διαδρομο με χαιτη 80ς, απίστευτη εποχη, χαιρομαι που την εζησα….

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει παρερμηνευθεί το "έξυπνο" στις μέρες μας,ουσιαστικά δηλαδή προσθέτοντας κάτι ηλεκτρονικό σε κάτι που δεν το χρειάζεται το κάνει έξυπνο? Έξυπνες ναπάλμ χρειαζόμαστε για τέτοιου είδους "έξυπνους" μαρκετίστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, defacer said:

Η ουσία είναι ότι ήμουν ειρωνικός και δε σου άρεσε, οπότε απάντησες ανάλογα. Μετά πήρες μια αντίστοιχη απάντηση, ούτε αυτό σου άρεσε, και μου την είπες επειδή δεν έδειξα την κατάλληλη ευγνωμοσύνη "που ασχολήθηκες μαζί μου" (ενώ δεν ασχολήθηκες μαζί μου, με τον εαυτό σου ασχολήθηκες λέγοντας αυτό που ήθελες να πεις, όπως κάνουμε όλοι).

Αυτά είναι facts. Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να φαντασιώνεται ο,τι θέλει, όπως πχ ότι το χελόου ήταν απάντηση σε οτιδήποτε. Δεν ήταν, ήταν δημόσια παρατήρηση. Εκεί είναι για όποιον θέλει να πάει να το ξαναδιαβάσει.

Αυτά από μένα, νομίζω το εξαντλήσαμε.

Σε ευχαριστούμε για την τσουρεκίαση για αλλη μια φορά... Απαντώ γιατι βαριέμαι να τα σβήσω και νυστάζω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zio10 είπε

Δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα, πολύ πρωτοποριακό! Η νέα έκδοση αδιάφορη, για τρελαμένους συλλέκτες με πολλά λεφτά μόνο :)

Σοβαρά έχεις παπούτσια από το '64;! 

Ναι οχι ενα ζευγαρι μονο.

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Εννοείς τα Gary Payton?

041978_01.jpg

Οχι απολυτος καμια σχεση. Αυτα που λεω εγω ηταν ο σκελετος του παπουτσιου απο μεσα και για σολα ειχε ενα μαλακο υλικο.σιλικονης μαζι.με το παπουτσι εδιναν ενα καλυμα που αγκαλιαζε το παπουτσι για την ακριβεια το ενα φοραγε το αλλο . σαν να βαζεις μια καλτσα πανω απο το παπούτσι και εκλεινε με φερμουάρ. Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο ξανα μακαρι να ειχα βιντεο να το δείξω .

Το εξηγω σε πολυ κοσμο και δεν το καταλαβαινει. Το υφασμα απο πανω που εμπενε ηταν εφαρμοστο σαν στολη ενός υποβρυχίου δυτη.

 

Βρηκα μια φωτο στο ιντερνετ που διχνει περιπου τι εννοώ οταν λεω φορετο το ενα μεσα στο άλλο.

Ετσι ηταν ..https://www.google.com/search?q=nike+glove+shoes&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjW3ob8xKXfAhWDJlAKHQfQDxkQ_AUoAXoECA4QAQ&biw=360&bih=640#imgrc=apWyluTAyYj0SM

 

Ομως δυστηχως δεν ηταν αυτο το παπούτσι ηταν ολο.μαυρο και μεσα ειχε αριθμο εκδοσης και μαζι μου ειχαν δωσει και ενα χαρτί. Επισης ηταν 2 κομμάτια ξεχωριστα οταν εβγαζες το κάλυμμα ειχε 2 πάτους. δεν υπαρχει πουθενα σε φωτο.  Τι το θυμήθηκα τωρα κριμα...

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Agony said:

Ναι οχι ενα ζευγαρι μονο.

Οχι απολυτος καμια σχεση. Αυτα που λεω εγω ηταν ο σκελετος του παπουτσιου απο μεσα και για σολα ειχε ενα μαλακο υλικο.σιλικονης μαζι.με το παπουτσι εδιναν ενα καλυμα που αγκαλιαζε το παπουτσι για την ακριβεια το ενα φοραγε το αλλο . σαν να βαζεις μια καλτσα πανω απο το παπούτσι και εκλεινε με φερμουάρ. Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο ξανα μακαρι να ειχα βιντεο να το δείξω .

Το εξηγω σε πολυ κοσμο και δεν το καταλαβαινει. Το υφασμα απο πανω που εμπενε ηταν εφαρμοστο σαν στολη ενός υποβρυχίου δυτη.

Βρηκα μια φωτο στο ιντερνετ που διχνει περιπου τι εννοώ οταν λεω φορετο το ενα μεσα στο άλλο.

Ετσι ηταν ..https://www.google.com/search?q=nike+glove+shoes&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjW3ob8xKXfAhWDJlAKHQfQDxkQ_AUoAXoECA4QAQ&biw=360&bih=640#imgrc=apWyluTAyYj0SM

Ομως δυστηχως δεν ηταν αυτο το παπούτσι ηταν ολο.μαυρο και μεσα ειχε αριθμο εκδοσης και μαζι μου ειχαν δωσει και ενα χαρτί. Επισης ηταν 2 κομμάτια ξεχωριστα οταν εβγαζες το κάλυμμα ειχε 2 πάτους. δεν υπαρχει πουθενα σε φωτο.  Τι το θυμήθηκα τωρα κριμα...

To ίδιο παπούτσι είναι αυτό στο link που έδωσες. Τα φορούσε ο Gary Payton.

Τα είχα πάρει το 1998 από το Chicago, δεν τα έχω πετάξει, αλλά τα είχα "λιώσει" στο μπάσκετ. :)

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έλεγε έτσι γιατί τότε δεν υπήρχαν και πολλές εταιρίες αθλητικών παπουτσιών στην Ελλάδα οπότε αυτή που ιστορικά κυριαρχούσε ονομάτιζε τα πάντα, είναι το αντίστοιχο των atari jeep cris craft κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Calhas είπε

Ανήκω στην γενιά που όλα αυτά τα αθλητικά σνικερς-μικερς, τα έλεγε σπορτεξ.

Γιατί που είναι το λάθος? 

 

😵

Υ.γ. εννοείται ότι έμαθα και στα 2 μικρά να λένε έτσι τα αθλητικά παπούτσια (και το σκασμένο λάστιχο, φούιτ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Agony είπε

Αν ειναι σαν αυτα του 1988 που ηταν αφορετα και οταν τα εβγαλα το 2016 να τα πουλησω εγιναν σκονη οταν τα ακούμπησα να τα βράσω. Timberland του 1964 και μαλιστα φορεμενα  ειναι αψογα.

Ασε μας ρε Puma .

Όλα τα sneakers αν μείνουν (ακόμα και στα κουτιά τους με σακουλάκια σιλικόνης) πάνω από 4-6 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής τους, αποσυντίθεται η κόλλα. Έχω κλάψει για πολλά εμβληματικά ρετρο που είχα στη συλλογή μου... Έχει συμβεί σε NB, Nike, Adidas. Πονεμένη ιστορία. Αν το googlάρεις θα βρεις πολλές τέτοιες  περιπτώσεις.

12 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Ε αν θυμασαι πως ηταν ποσταρισμενα μερικα αρθρα, δεν ειναι και παραξενο

Αν περνούν από μια έγκριση, γιατί όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...