Προς το περιεχόμενο

H Samsung σε ένα σύντομο βίντεο παρουσιάζει τα βασικά στοιχεία του νέου One UI


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς περιμένουμε την έκδοση του νέου One UI της Samsung που βασίζεται στο Android 9.0 Pie, η Νοτιοκορεάτικη εταιρεία φαίνεται πως θέλει να δημιουργήσει «hype» δημοσιοποιώντας ένα μικρής διάρκειας εισαγωγικό βίντεο, το οποίο και είχε δείξει σε όσους βρέθηκαν στο ετήσιο συνέδριο της εταιρείας για developers (SDC 2018) στις αρχές Νοεμβρίου.

Στο σύντομο βίντεο, δίνεται έμφαση στις βασικές αρχές του UI, όπως στην καλύτερη χρήση με το ένα χέρι, στην μινιμαλιστική αισθητική και στην περισσότερο ενστικτώδη αλληλεπίδραση με το περιεχόμενο. Επίσης στόχος είναι η εστίαση σε αυτό που είναι σημαντικό στην οθόνη.

Το νέο περιβάλλον χρήσης της Samsung, One UI, αναμένεται να είναι διαθέσιμο κάποια στιγμή μέσα στον Ιανουάριο για τις τελευταίες ναυαρχίδες της Samsung, Galaxy S9 και S9+ και Note9 ενώ πρόκειται μελλοντικά να διατεθεί και για τα Galaxy S8, S8+ και Note8.

Να αναφέρουμε, ότι το One UI αναπτύχθηκε κατά πρώτο λόγο για να εκμεταλλεύεται πλήρως τις δυνατότητες της εύκαμπτης οθόνης Infinity Flex Display, που πρόκειται να αποτελέσει το βασικό δομικό συστατικό για την επερχόμενη "foldable" συσκευή της εταιρείας.

GSMArena


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό το One UI, όσο όμως η Samsung υπόσχεται αναβαθμίσεις για μόνο δύο χρόνια... Στο σημείο αυτό η Apple είναι πολύ μπροστά.... ακόμα υποστηρίζει το iPhone 5s...

Edit: sent from my Samsung Note 9...

Επεξ/σία από sotirisl
  • Like 12
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιναι εξωφρενικο εν ετη 6,5 ιντσων οθονων να υπαρχουν UI (και λειτουργικων και apps) που να εχουν τα βασικα κουμπια τους στο πανω μερος της οθονης.

Μακαρι να κανουν ολοι την κινηση της samsung να βαλουν τα κουμπια κατω και να ''χαμηλωσουν'' το UI.

Eπιτελους και κατι χρησιμο απο την samsung

Επεξ/σία από azuli
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kotronas είπε

Δεν πείθομαι.

Να πειστείς γιατί είναι ό,τι καλύτερο έχει βγει το συγκεκριμένο UI.

Αν δεν το δεις στην πράξη δεν μπορείς να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάμε. 

Υπάρχει ήδη στη συσκευή μου 1 μήνα σχεδόν (beta 3 συγκεκριμένα) 

Είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με την oreo version. 

12 λεπτά πριν, sotirisl είπε

Καλό το One UI, όσο όμως η Samsung υπόσχεται αναβαθμίσεις για μόνο δύο χρόνια... Στο σημείο αυτό η Apple είναι πολύ μπροστά.... ακόμα υποστηρίζει το iPhone 5s...

Λογικό. 

Συσκευή του 2013 που κοστίζει ακόμα 200 ευρώ. 

Αν δεν το υποστήριζε, θα ήταν για κλωτσιές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, what_if είπε

καθαρο android ,ολα τα αλλα ειναι @@ριες που μονο κακο κανουν

Είχα για 2 χρόνια καθαρό android (Nexus 5X συγκεκριμένα)

Το UI έτσι όπως το χουν κάνει, φαίνεται ακόμα πιο ελαφρύ και πιο γρήγορο. 

Bloatware σχεδόν μηδενικό. Ό,τι δεν σ αρέσει, το σβήνεις κανονικά πέρα από κάτι word/excel κλπ.

To phone app και όλα αυτά που έχει της samsung είναι καλογραμμένα και καμία σχέση με την σαβούρα που ήταν παλιότερα. 

 

Το μόνο κακό είναι τα update που καθυστερούν αρκετά. 

Αύγουστο νομίζω βγήκε η Pie αν δεν κάνω λάθος. 

4 μήνες είναι πολύ δυστυχώς :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφο και πρακτικό. Επιτέλους. Του σκέτου Android είναι βαρετό και φτωχό. Του iPhone βαρετό μέχρι την 11.Χ.Χ που είχα. Είχε notification center περασμένης δεκαετίας. Καθόλου πρακτικό και καμιά ομαδοποίηση. Αναρωτιέμαι τι έκαναν οι σχεδιαστές του λειτουργικού. Πολύ άδεια θα τους έδιναν.

Τεσπα. Κρίμα που θα είναι σε Samsung μόνο και δε των 900+ ευρώ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην 3η beta με s9 plus. Μόνο τα καλύτερα έχω να πω. Νομίζω ότι πλέον  η Samsung προσφέρει την καλύτερη σουίτα στο Android. Αν δεν σου αρέσει ή δεν σε βολεύει αυτό μετά πας σε καθαρό (pixel,OnePlus) . Ριζικός ανασχεδιασμός του UI και το μεγαλύτερο συν η μετακίνηση όλων των βασικών χειρισμών στο κάτω μισό της οθόνης. Όσο για της αναβαθμίσεις , η Samsung δίνει πλέον 2 μεγάλες αναβαθμίσεις και 3 χρόνια Security patches τουλάχιστον (μιλάω για τις ναυαρχίδες, τα αλλά δεν μπαίνουν καν στην εξίσωση) . Επίσης προτιμώ μια αναβάθμιση λίγο αργότερα ,με beta testing και να είναι άψογη ,όπως κάνει η Samsung εδώ και τρία χρόνια, παρα μια αναβάθμιση την επόμενη μέρα και μετά να παίρνει 2-3 hotfix/patches για να ξαναγίνει κινητό όπως κάνει η Google και η apple.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Panikas1986 είπε

Είμαι στην 3η beta με s9 plus. Μόνο τα καλύτερα έχω να πω. Νομίζω ότι πλέον  η Samsung προσφέρει την καλύτερη σουίτα στο Android. Αν δεν σου αρέσει ή δεν σε βολεύει αυτό μετά πας σε καθαρό (pixel,OnePlus) . Ριζικός ανασχεδιασμός του UI και το μεγαλύτερο συν η μετακίνηση όλων των βασικών χειρισμών στο κάτω μισό της οθόνης. Όσο για της αναβαθμίσεις , η Samsung δίνει πλέον 2 μεγάλες αναβαθμίσεις και 3 χρόνια Security patches τουλάχιστον (μιλάω για τις ναυαρχίδες, τα αλλά δεν μπαίνουν καν στην εξίσωση) . Επίσης προτιμώ μια αναβάθμιση λίγο αργότερα ,με beta testing και να είναι άψογη ,όπως κάνει η Samsung εδώ και τρία χρόνια, παρα μια αναβάθμιση την επόμενη μέρα και μετά να παίρνει 2-3 hotfix/patches για να ξαναγίνει κινητό όπως κάνει η Google και η apple.

Πες τα γιατί θα με λένε fan boy στο τέλος :P

ΥΓ. Πρέπει να κοντεύουν να βγάλουν την final version για τα snapdragon models απ ό,τι λένε στο telegram. 

Επεξ/σία από HateMe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

H Samsung καταφερε να κανει το UI της απο λογω μη αγοράς της συσκευής, στο καλύτερο 3rd party skin του Android. 

Βασικά αυτό, δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα ή με λιγότερα λόγια. Από εκεί που το TouchWiz ήταν βαρύ, καθόλου πρακτικό και άσχημο εμφανισιακά, είναι πλέον μακράν η καλύτερη επιλογή σε 3rd party skins. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το one ui, αλλά αυτό που έχει τώρα είναι ΑΘΛΙΟ! Από ΟΛΑ τα android που έχω πιάσει είναι το λιγότερο παραγωγικό με "κρυμμένες" πολλές χρήσιμε επιλογές που μάλλον κάνει εσκεμμένα προσπαθώντας να "κλείσει" το σύστημα (όποιος κατάλαβε κατάλαβε). Σύν ότι το βρίσκω μάλλον αρκετά βαρύ αλλά για αυτό δεν έχω αρκετές ενδείξεις (δεν το λειτούργησα αρκετά). 

 

Η διαφορά σε ευχρηστία σε σχέση πχ με MIUI ή EMUI είναι τεράστια υπέρ των πρώτων. Ελπίζω αυτό τον νέο ui κάτι να κάνει καλύτερα γιατί έχει χάσει δρόμο.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...