Προς το περιεχόμενο

H Samsung σε ένα σύντομο βίντεο παρουσιάζει τα βασικά στοιχεία του νέου One UI


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ε όχι δα καλύτερες οι υλοποιήσεις των κινέζων... Καμία επαφή. 

Ειδικά της χαβαη που το έχω δουλέψει, είναι σε στάδια samsung touch wiz όταν κολλούσε ο dialer. 

Έχοντας εμπειρία και από τα 4 (pure android σε moto G2, Samsung UI σε...3 μοντέλα, Xiaomi MIUI σε Redmi 4A και Huawei EMUI  σε p8 lite) έχω να πω ότι δυστυχώς για τη Samsung έχει χάσει πολλούς πελάτες με το bloatware της. Όπως μπορείς να αντιληφθείς, κανένα από τα προηγούμενα κινητά δεν είναι ούτε καν mid-range. Οι δυνατότητες του λογισμικού και η ευκολία χρήσης (γι αυτό άλλωστε είναι κατασκευασμένα τα κινητά...) φαίνεται κυρίως σε αυτή την κατηγορία. Όσον αφορά τις αναβαθμίσεις, έχω να πω ότι οι 3 κινέζοι υποστήριξαν τα κινητά τους για τουλάχιστον 1,5 έτος, σε αντίθεση με τους κορεάτες, που απλά έβγαλαν patches, αντί για πραγματικές αναβαθμίσεις. Βέβαια είχαν βγάλει 25 διαφορετικά versions των smartphones, αλλά εμένα αυτό ποσώς με ενδιαφέρει ως χρήστη. Θεωρώ ότι η Samsung έχει πέσει στην παγίδα να προσπαθεί να "εγκλωβίσει" τους πελάτες σε χρήση εφαρμογών που είναι "δικές" της, αλλά χάνει το παιχνίδι , καθώς της google μάλλον είναι καλύτερες και ...δωρεάν (λέμε τώρα, φουλ στη διαφήμιση, αλλά οκ...). 

Επεξ/σία από teovag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sotirisl είπε

Καλό το One UI, όσο όμως η Samsung υπόσχεται αναβαθμίσεις για μόνο δύο χρόνια... Στο σημείο αυτό η Apple είναι πολύ μπροστά.... ακόμα υποστηρίζει το iPhone 5s...

Edit: sent from my Samsung Note 9...

Καλά η υποστήριξη της Apple τα τελευταία χρόνια δεν είναι όσο όμορφο ακούγεται. Οι παλιές συσκευές είναι αργές, κολλάνε, γίνεται Throttling και άλλα άσχημα που στην τελική σε κάνουν να αλλάξεις συσκευή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το One UI δείχνει ότι στη ζωή τίποτε δεν είναι στατικό. Από εκεί όλοι μιλούσαν για Lagdroid (και δικαίως) τώρα το iOS έχει μείνει σαφώς πίσω. Κι από εκεί που όλοι έπιναν νερό στο όνομα του stock Android η Samsung φαίνεται να προσπερνά από πλευράς ευχρηστίας ταχύτητας και χαρακτηριστικών. Η Google έχει πάρει το δρόμο της Apple. Ενώ το vanilla έχει μέτριο gesture σύστημα δεν σε αφήνει ούτε να το αλλάξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, sotirisl είπε

Καλό το One UI, όσο όμως η Samsung υπόσχεται αναβαθμίσεις για μόνο δύο χρόνια... Στο σημείο αυτό η Apple είναι πολύ μπροστά.... ακόμα υποστηρίζει το iPhone 5s...

Edit: sent from my Samsung Note 9...

Ναι το υποστηρίζει και οι μπαταρίες πλέον δεν κρατάνε ούτε μισή μέρα και αρχίζουν και να κολλανε. Τι να την κάνω μετά την αναβάθμιση. Φτάνει πια αυτή η καραμέλα με τα iPhone. Κι εκεί αν το σκεφτεις μέχρι 2 χρόνια είναι καλά. Μετά αρχίζουν τα προβλήματα. 

Επεξ/σία από Pankar94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και iOS freak μπορώ να πω ότι είναι πολύ ωραίο. Το μόνο που δεν μου κολλάει από αυτά που είδα στο video είναι ότι δεν έχουν νόημα τα rounded corners όταν οι άκρες των elements φτάνουν στα margins της οθόνης, δηλαδή επάνω στην κυρτή επιφάνεια... αλλά περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, teovag είπε

Android One...Samsung One UI...εφευρετικό!  Παρολαυτα φαίνεται πολυ καλό. υπαρχουν όμως ήδη πολύ καλά UIs για Android (Xiaomi, Huawei,κλπ), που και πιο ευρέως διαδεδομένα είναι και σε κινητά πολύ χαμηλότερης τιμής. Αν η Samsung αποφασίσει να το βάλει και στα mid-level ή ακόμα και low-end smartphones, τότε μιλάμε για game-changer...ως τότε...

Huawei καλό ui?

Εκθεσιακό μοντέλο mate 20 pro,το επενεργαζόμουνα και στα animations της επιστροφής στην αρχική οθόνη lagαρε

6 ώρες πριν, v|net είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει, θα περιμένω το επίσημο update. Απ όσα βλέπω και διαβάζω πάντως δείχνει πολλά υποσχόμενο και με πολλές βελτιώσεις και αυτό είναι θετικό! 

Το μόνο που με χάλασε συγκεκριμένα είναι αυτά τα νέα εικονίδια... Τι έχουν κάνει εκεί πέρα? Μόνο εγώ έχω την εντύπωση ότι είναι χάλια και παλιομοδίτικα ας πούμε? 

Φέρνουν λίγο και σε κάτι κινεζιές ότι να ναι, ειδικα το τηλεφωνο, τα μυνήματα και ο browser!

 

Μπορείς να βάλεις ότι θες.υπάρχει επιλογή στο one UI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superuser είπε

Huawei καλό ui?

Εκθεσιακό μοντέλο mate 20 pro,το επενεργαζόμουνα και στα animations της επιστροφής στην αρχική οθόνη lagαρε

Μπορείς να βάλεις ότι θες.υπάρχει επιλογή στο one UI

Νομίζω ότι το “εκθεσιακό μοντέλο” δεν είναι το καλύτερο για να βγάλει κάποιος συμπεράσματα αφενός, αφετέρου ούτε ο χρόνος στον όποιον το περιεργάστηκες... φιλικά παντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teovag είπε

Νομίζω ότι το “εκθεσιακό μοντέλο” δεν είναι το καλύτερο για να βγάλει κάποιος συμπεράσματα αφενός, αφετέρου ούτε ο χρόνος στον όποιον το περιεργάστηκες... φιλικά παντα. 

Εκθεσιακό και μη, δεν είναι της προκοπής (ακόμα) αλλά έχω πίστη πως θα το φτιάξουν ωραίο κάποια στιγμή.

Στην Sammy πήρε χρόνια :P  

Επεξ/σία από HateMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teovag είπε

Νομίζω ότι το “εκθεσιακό μοντέλο” δεν είναι το καλύτερο για να βγάλει κάποιος συμπεράσματα αφενός, αφετέρου ούτε ο χρόνος στον όποιον το περιεργάστηκες... φιλικά παντα. 

Γιατί;

εχουνε άλλο λογισμικό τα εκθεσιακά ή τρέχουν Rendering από πίσω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superuser είπε

Γιατί;

εχουνε άλλο λογισμικό τα εκθεσιακά ή τρέχουν Rendering από πίσω;

Εντάξει δεν θα μαλώσουμε, έχεις δίκιο... Απλά σκέψου πόσο καιρό κάνεις για να συνηθίσεις ένα αυτοκίνητο ή μια μηχανή να οδηγείς όταν την παίρνεις για 1η φορά και ταυτόχρονα πόσο περίεργο και ασυνάρτητο σου φαίνεται ένα αντίστοιχο αυτοκίνητο που μόλις νοικιασες και το έχουν οδηγήσει άλλοι 300 και βάλε πριν από σένα...όλοι έχουν βάλει το χεράκι τους, για να έχεις χειρότερη εμπειρία στο τέλος εσύ... Βέβαια, αν είσαι από αυτούς που κάνουν unboxing και έχουν το κινητό για μια εβδομάδα στην κατοχή τους για να αποφασισουν, ...τότε τα παίρνω όλα πίσω... Δηλαδή ποια όλα...μια κουβέντα είπα...από την εμπειρία που είχα... τεσπά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα vanilla android των Moto G3 και Nokia 8, είπα να δοκιμάσω το Note9. Διαπίστωσα ότι το samung ui και η γενικότερη εμπειρία χρήσης δεν είναι για μένα. Αυτό το One UI πάντως φαίνεται πολλά υποσχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, goregr είπε

Μονο εμενα ολα αυτα miui emui κλπ μου θυμιζουν ios ; Μπραβο στην Apple .

?

Μπράβο της όντος. Ακολουθεί το ρεύμα. Λίγο αργά αλλά σταθερά. Σε κάνα 2 χρονάκια θα έχει φτάσει το miui10 αλλά τότε εμείς θα είμαστε με miui 12 και βάλε. Αλλά εδώ μιλάμε για την σάμι που έχει μείνει πίσω πολλά χρόνια και όχι για την Apple.

H Apple αντιγράφει τους άλλους. Και όχι οι άλλοι την Apple. Μόνο στο πρώτο iphone είχε καινοτομήσει λιγάκι και τέλος. Όλα τα άλλα είναι κλοπή στην κλοπή. 

Επεξ/σία από nero62
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...