Προς το περιεχόμενο

RTX 20series Turing thread (TU 102, TU 104, TU106)


aorus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη ειναι με επιμερους προβληματα ομως. Ειναι ζεστη και θορυβωδης σε full load..

 

Στον αντιποδα, ειναι πολυ ισχυρη, με καλυτερες επιδοσεις απο τη Vega 64, με χαμηλοτερες θερμοκρασιες και λιγοτερο θορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Οκ το review αλλά τα νούμερα από της υπόλοιπες κάρτες στο συγκριτικό δεν είναι και πολύ αντιπροσωπευτικά νομιζω

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι η "απλή" όχι αυτή με το Α τσιπ. 

Έχουν το ίδιο cooler όμως.

Του review είναι αυτή.

https://www.skroutz.gr/s/17181687/Zotac-GeForce-RTX-2060-6GB-AMP-ZT-T20600D-10M.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2019 στις 11:54 ΠΜ, DsLmAnIaC είπε

Παιδιά χωρίς παρεξήγηση αλλά το RTX δεν είναι σοβαρό σημείο πώλησης ακόμη. Θέλει βελτίωση από ότι φαίνεται σε επίπεδο hardware για να μπορεί να γίνει σωστά η δουλειά.

Η απόδοση της κάρτας αρκεί. Εκεί η 2060 τα πηγαίνει μία χαρά.

Το RTX δεν κανει αυτοματα ενα game φοβερο αλλα οπου γινεται σωστα οπως στο metro exodus κανει τη διαφορα. Ετσι οι turing καρτες ειναι βελτιωμενες παντου( vulkan.variable rate shading κλπ) και εχουν και RT δυνατοτητες που τις κανει να εχουν το ποιο δυνατο συνολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostiger είπε

Καλη ειναι με επιμερους προβληματα ομως. Ειναι ζεστη και θορυβωδης σε full load..

Στον αντιποδα, ειναι πολυ ισχυρη, με καλυτερες επιδοσεις απο τη Vega 64, με χαμηλοτερες θερμοκρασιες και λιγοτερο θορυβο.

Καλύτερη από Vega64 δεν είναι...Στα ίδια με Vega56 είναι και ανάλογα το παιχνίδι...Ούτε πιο κρύα είναι αν χτυπάει 70αρια με 2100rpm όταν η 56αρα που έχω παίζει στους 65-67 με 1700rpm...

2-3 review έχω δει και όλα λένε το ίδιο πράγμα για θόρυβο/θερμοκρασίες

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Inler είπε

Καλύτερη από Vega64 δεν είναι...Στα ίδια με Vega56 είναι και ανάλογα το παιχνίδι...Ούτε πιο κρύα είναι αν χτυπάει 70αρια με 2100rpm όταν η 56αρα που έχω παίζει στους 65-67 με 1700rpm...

Συμφωνα με το review εννοουσα..

Σε γενικες γραμμες και κατα γενικη ομολογια ειναι πιο γρηγορη (χωρις σκαλισμα στην κοκκινη) απο την 56 η 2060. Αυτο διαβαζω και αυτο δειχνουν τα benchmarks.

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν ενεργοποιω το hdr στην sammy μου αναβοσνηνει το monitor και η tv δεν δεχνει τπτ λετε να εχει θεμα η 2080ti μου? ολα αυτα με ενα 10μετρο hdmi 2

Επεξ/σία από gpapad20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostiger είπε

Καλη ειναι με επιμερους προβληματα ομως. Ειναι ζεστη και θορυβωδης σε full load..

Στον αντιποδα, ειναι πολυ ισχυρη, με καλυτερες επιδοσεις απο τη Vega 64, με χαμηλοτερες θερμοκρασιες και λιγοτερο θορυβο.

Οτι πληρωνεις παιρνεις απο πλευρας υλοποιησης καλως ή κακως.

Υπαρχει λογος που ειναι η φθηνοτερη της αγορας με 2 φανακια. Το λεω γιατι ειχα πιο παλια την αντιστοιχη 1060 3gb amp.

Αν θες αθορυβη με τερμα κατω θερμοκρασιες,πας στην Strix η οποια κοστιζει ομως αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

οταν ενεργοποιω το hdr στην sammy μου αναβοσνηνει το monitor και η tv δεν δεχνει τπτ λετε να εχει θεμα η 2080ti μου? ολα αυτα με ενα 10μετρο hdmi 2

Δοκιμάζεις με ένα νορμάλ κοντό καλώδιο και βλέπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Οτι πληρωνεις παιρνεις απο πλευρας υλοποιησης καλως ή κακως.

Υπαρχει λογος που ειναι η φθηνοτερη της αγορας με 2 φανακια. Το λεω γιατι ειχα πιο παλια την αντιστοιχη 1060 3gb amp.

Αν θες αθορυβη με τερμα κατω θερμοκρασιες,πας στην Strix η οποια κοστιζει ομως αναλογα.

Το ξερω. Ο Αρκιν την εβαλε στη συζητηση. Τιμια ειναι, αλλα κοιταζω στα πιο ψηλα στρωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

οταν ενεργοποιω το hdr στην sammy μου αναβοσνηνει το monitor και η tv δεν δεχνει τπτ λετε να εχει θεμα η 2080ti μου? ολα αυτα με ενα 10μετρο hdmi 2

Για αρχη δοκιμασε να αλλαξεις το "HDMI 2.0" καλωδιο σου και να παρεις ενα καλο και ποιοτικο και κυριως μικροτερου μηκους. 

Επισης δοκιμασες να συνδεσεις σε αλλο HDMI port την καρτα; Ακυρο.. Μολις ειδα οτι εχει ενα HDMI 2.0b η Gaming Trio και 3xDP;;; WTF γιατι οχι δυο δυο; Ετσι θα δοκιμαζες να δεις αν ειναι θεμα της καρτας ή της TV.. Το μονο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι να συνδεσεις αν εχεις αλλη 4k ΤV επανω και να δεις αν εχει το ιδιο θεμα.. Η να παρεις την καρτα και να την βαλεις σε συστημα φιλου αν εχει 4k TV.. 

Παντως μου μυριζει προβλημα με το καλωδιο το οποιο ειναι και πολυ μεγαλο για τοσο bandwidth.. Μολις και μετα βιας μπορει το HDMI 2.0 προτυπο να αποδωσει 4k@60Hz με σωστο chroma subsampling και color bit depth με HDR ενεργοποιημενο και το καλωδιο φυσικα οσο καλυτερο ειναι τοσο εξασφαλιζει οτι εισαι στο μεγιστο bandwidth και δεν υπερθερμαινεται που ειναι εξισου σημαντικο ειδικα απο την πλευρα της GPU που ανεβαζει θερμοκρασια στο port..

Εχε υποψιν επισης οτι αν ειναι o/ced η καρτα και παιζεις ωρα αν δεν ειναι καλο το καλωδιο οταν παιζεις με HDR σε 4k θα εχεις αποσυγχρονισμους στιγμιαιους . Σου μιλαω εκ πειρας με παλαιοτερες υλοποιησεις που μεχρι να αλλαξω καλωδιο ειχα θεμα μετα απο ωρα σε καποια παιχνιδια..Το bandwidth ειναι οριακο για 4k gaming με HDMI 2.0 ειδικα o/ced και πολλα καλωδια που ο θεος να τα κανει high bandwidth φτανουν μολις και μετα βιας τα 14-15Gbps..

 

edit : Εμενα και με το Asus PG348Q σε 3440x1440@100Hz και με 4k@60Hz και HDR στην TV  παιζοντας θεμα δεν εχω και με τις δυο ενεργοποιημενες.. Και δεν θα επρεπε να εχω φυσικα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Zotac έχει backplate ωραίο σχεδιασμό αλλά δεν έχει zero fan καλό σύστημα ψύξης και rgb...Γενικά επειδή το είχα τσεκάρει για 2060 η καλύτερη είναι η Strix και μετά η MSI Gaming η οποία είναι χειρότερη της Strix αλλά καλύτερη από τις άλλες...Απλά με αυτές φτάνουμε στα 400-430e και αυτός ήταν ένας λόγος που δεν πήγα σε 2060 μέχρι στιγμής

Από φθηνές η Palit Gaming Pro δείχνει καλή αλλά δεν έχει backplate rgb(μόνο άσπρο το logo στην o/c edition) και zero fan αν θυμάμαι καλά αλλά έχει καλές θερμοκρασίες/θόρυβο

Για τις Gigabyte δεν έχω τσεκάρει

Όλα τα παραπάνω σύμφωνα με review

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

οταν ενεργοποιω το hdr στην sammy μου αναβοσνηνει το monitor και η tv δεν δεχνει τπτ λετε να εχει θεμα η 2080ti μου? ολα αυτα με ενα 10μετρο hdmi 2

10 μέτρο HDMI. Ίσως εκεί να είναι το θέμα. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στο μήκος τέτοιων καλωδίων (;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

10 μέτρο HDMI. Ίσως εκεί να είναι το θέμα. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στο μήκος τέτοιων καλωδίων (;)

Περιορισμοι οχι αλλα signal degradation που μπορει να οδηγησει σε στιγμιαιους αποσυγχρονισμους ή flickering ή καθολου σημα αν το καλωδιο ειναι φθηνιαρικο ναι..

Τα περισσοτερα το ξαναλεω ειναι αστειας ποιοτητας ακομη και καποια επωνυμα. Να προτιματε high bandwidth hdmi cables που στοιχιζουν λιγο πιο ακριβα αλλα ειναι ποιοτικα οσοι παιζετε σε τοσο απαιτητικη αναλυση με 60Hz ρυθμο ανανεωσης γιατι ειναι πολλα τα τεχνικα θεματα που μπορει να παρουσιαστουν αναλογα την πηγη και τον δεκτη και ποσο απαιτητικο bandwidth αυτα προυποθετουν που δεν γινεται να τα αναφερουμε ολα. Δεν ειναι netflix στην TV μας ουτε να δουμε μια ταινια στην τηλεοραση μας εδω παιζεις με 10/12bit color και chroma subsampling/color bit depth  που μπορει να φτασει σε συνδυασμο (θεωρητικα  φυσικα) μεχρι τα 68.7 δις χρωματα αν αυτο ηταν εφικτο μεσω του bandwidth του καλωδιου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...