Προς το περιεχόμενο

Total Security για Lan


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είναι πιο πολύ δικτυακό το θέμα το βάζω εδώ. Πέρα από την ασφάλεια μέσω κεντρικού Firewall που έχουμε , ψάχνουμε να εγκαταστήσουμε κάποιο Antivirus με κεντρική διαχείριση για 11-12 μηχανήματα. Αυτή την στιγμή είναι σε Workgroup αλλά από την νέα χρονιά θα γυρίσουμε σε Active Directory.

Μας έχουν κάνει μια καλή προσφορά για το SEQRITE Endpoint Total Security το οποίο προσφέρει Data Loss Prevention Και Ramsonware Protection. Γενικά διάβασα τα καλύτερα στο ιντερνετ αλλά δεν βρήκα πουθενά κάποιο νήμα το οποίο να περιγράφει εμπειρίες σχετικές από κάποιον χρήστη . 

Το έχει δοκιμάσει κανένας? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα και eset endpoint που ειναι σε καλη τιμη ανα licence και ειναι και πολύ καλό σαν antivirus.
εγω πρωτη φορα το  ακουω το συγκεκριμενο. Εκτος του τι σου προσφερει να κοιταξεις επισης να δεις και τους πορους που χρειαζεται οταν κανει scan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες ESET, Trend, Bitdefender.

Το ESET, μου παρουσιάστηκε πρόσφατα, έχει τρομερή σουϊτα διαχείρισης, με DLP, 2FA, Encryption κπα. +Ελληνικό support ;]
Το TREND, που χρησιμοποιώ τώρα, καλό, αλλα περιορίζεται σε AV,AM,AS.
Μετά το πέρας του συμβολαίου θα μεταβώ σε ESET 100%.

ΙΜΗΟ πάντα.

 

Επεξ/σία από donblunts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δουλευω το Sophos αλλα θα το έλεγα ακριβό, έχει Encryption, DLP,  προστασία για νέου τύπου απειλές όπως Ransomware. 

Εδώ και κάτι μήνες βέβαια έχω μάθει οτι η ESET έχει ενα αρκετά γρήγορα εξελισσόμενο πακέτο, οπότε εαν δεν έχει κάποιο ήδη θα πακέτο θα έλεγα να το κοιτάξεις.

Tο προιόν SEQRITE Endpoint Total Security δεν το γνωρίζω οπότε δεν θα το πρότεινα ειδικά σε θέματα Security !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2018 στις 5:46 ΜΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Μας έχουν κάνει μια καλή προσφορά για το SEQRITE Endpoint Total Security το οποίο προσφέρει Data Loss Prevention Και Ramsonware Protection. Γενικά διάβασα τα καλύτερα στο ιντερνετ αλλά δεν βρήκα πουθενά κάποιο νήμα το οποίο να περιγράφει εμπειρίες σχετικές από κάποιον χρήστη .

Το αγοράσαμε κι εμείς στην εταιρεία μου επειδή είναι πολύ φθηνότερο σε σύγκριση με ό,τιδήποτε άλλο. Το έχουμε εδώ και δύο χρόνια και όταν το πήραμε ο πρώτος χρόνος ήταν εντελώς δωρεάν γιατί αντικαταστήσαμε άλλη λύση antivirus (στην περίπτωση μας το Kaspersky).

Η εταιρεία που το αναπτύσσει είναι η Ινδική Quick Heal. Είναι άγνωστη στην Ευρώπη αλλά κολοσσός.

Βασικά δε καταλαβαίνεις ότι υπάρχει, η χρήση που κάνει σε resources είναι μηδαμινή. Όσο το χρησιμοποιούμε δεν έχει μολυνθεί κάποιο σύστημα αλλά εγώ είναι της άποψης ότι αυτό δεν εξαρτάται κυρίως από τη λύση ασφαλείας αλλά από την αντίληψη και γνώση των χρηστών. Αν ο χρήστης δεν έχει συνείδηση τι σημαίνει επικίνδυνη συμπεριφορά πληροφοριακών πόρων κανένα antivirus δε θα σε σώσει στο τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...