Προς το περιεχόμενο

H Aston Martin αποκάλυψε τα specs του κινητήρα της Valkyrie


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμαρτον, 9 στα 10 σχόλια, είναι κρυόκωλα αστειάκια επιπέδου δημοτικού..... Αν υπάρχει τόση μεγάλη ανάγκη να δείχνετε το χιούμορ(;) σας, υπάρχουν και αντίστοιχα forums...

Περι του αυτοκινήτου, όσοι είδατε το παραπάνω βίντεο, ο κινητήρας είναι πραγματικό διαμάντι.

Το ότι ξεκινήσανε απο ατμοσφαιρικό 3κύλινδρο ~1600cc με 250hp είναι φοβερό επίτευγμα απο την Cosworth!

 

Επεξ/σία από Sorath
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σχολιαζω τα ασχολιαστα σχολια.  

 

το μονο που θα πω ειναι, αν και δεν μου αρεσει καθολου σαν αμαξι, εχει ΚΙΝΗΤΗΡΑ......!!!!!!  επιτελους κι ενας κινητηρας με @@@@@@@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεμα του αρθρου: Οο κοιτα το παιχνιδι μου κανει βοοουμ βοουμ πιο δυνατα απο το δικο σου

Ενα παιχνιδι 2 εκατ. σε μονο 100 κομματια ,γιατι τοσα 5χρονα με λεφτα υπολογιζεται οτι εχει ο πλανητης.

2 εκατ. για ενα βουμ βουμ? 2η θεση δεν εχει οποτε γκομενα δε βγαζεις, να το κυκλοφορησεις δε μπορεις, να το τρεξεις μονο σε πιστα και ολα αυτα για ενα πιο αργο παιχνιδι απο ενα ηλεκτρικο τεσλα roadster.Αρα μονο το βουμ βουμ εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, el97639 είπε

θεμα του αρθρου: Οο κοιτα το παιχνιδι μου κανει βοοουμ βοουμ πιο δυνατα απο το δικο σου

Ενα παιχνιδι 2 εκατ. σε μονο 100 κομματια ,γιατι τοσα 5χρονα με λεφτα υπολογιζεται οτι εχει ο πλανητης.

2 εκατ. για ενα βουμ βουμ? 2η θεση δεν εχει οποτε γκομενα δε βγαζεις, να το κυκλοφορησεις δε μπορεις, να το τρεξεις μονο σε πιστα και ολα αυτα για ενα πιο αργο παιχνιδι απο ενα ηλεκτρικο τεσλα roadster.Αρα μονο το βουμ βουμ εχει

Ναι ενώ τα άλλα άρθρα για το πόσο γρήγορο είναι σε μπεντσμαρκ ο Κίριν ή ο Σναπντραγκον είναι για 60χρονους ας πούμε. Τουλάχιστον στην αυτοκινητοβιομηχανία όποια μα ΟΠΟΙΑ εξέλιξη έχουμε στα καθημερινά μας αυτοκίνητα σε απόδοση, οικονομία και ασφάλεια, έχουν έρθει από halo cars όπως αυτό. Αν δεις την παρουσίαση του Koenigsegg Regera στο Jay Leno's Garage, θα δεις οτι λέει αν πάρουμε τον κινητήρα αυτόν (σ.σ. τον 5λιτρο twin turbo V8 με 1500 άλογα) και τον κάνουμε σε 3κύλινδρο ή τετρακύλινδρο στα 1000 κυβικά, τότε θα έχει 240 άλογα από τη μάνα του. Κάπως έτσι θα πηγαίνεις μεθαύριο Αθήνα-Θεσσαλονίκη με 40 ευρώ βενζίνα. Κι όχι σχολιάζοντας από τον καναπέ. Γιατί κάποιοι σπάσανε το κεφάλι τους και ξημεροβραδιάσανε για να τα καταφέρουν. Εκτός αν τρολλάρεις, οπότε πάσο, το αντιτρολ ραντάρ μου δεν δουλεύει πια. :-)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Vempire_G4 είπε

Άρα δεν είναι KERS

  kers  ονομάζονται τα γενικά τα συστήματα ανάκτησης κινητικής ενέργειας, το μέσο αποθήκευσης την ανακτώμενης ενέργειας μπορεί να είναι ηλεκτρικής ή μηχανικής φύσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, el97639 είπε

θεμα του αρθρου: Οο κοιτα το παιχνιδι μου κανει βοοουμ βοουμ πιο δυνατα απο το δικο σου

Ενα παιχνιδι 2 εκατ. σε μονο 100 κομματια ,γιατι τοσα 5χρονα με λεφτα υπολογιζεται οτι εχει ο πλανητης.

2 εκατ. για ενα βουμ βουμ? 2η θεση δεν εχει οποτε γκομενα δε βγαζεις, να το κυκλοφορησεις δε μπορεις, να το τρεξεις μονο σε πιστα και ολα αυτα για ενα πιο αργο παιχνιδι απο ενα ηλεκτρικο τεσλα roadster.Αρα μονο το βουμ βουμ εχει

Στο ηλεκτρικό γέλασα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Rzarector είπε

Η Aston Martin θα κατασκευάσει επίσης και 24 Valkyrie καθαρά αγωνιστικού προσανατολισμού

Ευτυχώς έβγαλε και το απλό για να μπορώ να πηγαίνω για ψώνια στο σούπερ το Σάββατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitridegrecia είπε

Ναι ενώ τα άλλα άρθρα για το πόσο γρήγορο είναι σε μπεντσμαρκ ο Κίριν ή ο Σναπντραγκον είναι για 60χρονους ας πούμε. Τουλάχιστον στην αυτοκινητοβιομηχανία όποια μα ΟΠΟΙΑ εξέλιξη έχουμε στα καθημερινά μας αυτοκίνητα σε απόδοση, οικονομία και ασφάλεια, έχουν έρθει από halo cars όπως αυτό. Αν δεις την παρουσίαση του Koenigsegg Regera στο Jay Leno's Garage, θα δεις οτι λέει αν πάρουμε τον κινητήρα αυτόν (σ.σ. τον 5λιτρο twin turbo V8 με 1500 άλογα) και τον κάνουμε σε 3κύλινδρο ή τετρακύλινδρο στα 1000 κυβικά, τότε θα έχει 240 άλογα από τη μάνα του. Κάπως έτσι θα πηγαίνεις μεθαύριο Αθήνα-Θεσσαλονίκη με 40 ευρώ βενζίνα. Κι όχι σχολιάζοντας από τον καναπέ. Γιατί κάποιοι σπάσανε το κεφάλι τους και ξημεροβραδιάσανε για να τα καταφέρουν. Εκτός αν τρολλάρεις, οπότε πάσο, το αντιτρολ ραντάρ μου δεν δουλεύει πια. :-)

 

Υπαρχουν τα αυτοκινητα και τα παιχνιδια. Αυτοκινητο ειναι αυτο που κινεισαι μεσα στην πολη πας τα ταξιδακια σου κτλ. Μια ειδηση οτι το μελλοντικο μου αμαξι θα καιει την μιση βενζινη ή και καθολου βενζινη αν ειναι ηλεκτρικο ειναι μια φανταστικη ειδηση .

Αυτο ειναι ενα παιχνιδι που πρεπει να εισαι τουλαχιστον πολυεκατομυριουχος για να παιξεις και ποτε μα ποτε δεν προκειται ενας απλος ανθρωπος να οδηγησει. Σεβαστο σε οποιον εχει ψωνιο να ασχολειται για να εχει κατι να ονειρευεται αλλα μεχρι εκει. και εγω πχ θελω ενα διαστημοπλοιο και σπαθι λειζερ αλλα οκ το ξεπερασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί 99 και όχι 100? Να μου πεις τα 100 ποιος θα τα αγόραζε, αλλά να, θα μπορούσαν να δώσουν το ένα για την επόμενη ταινία James Bond! 

Επίσης το "μεταξύ 2 και 3 εκατομμυρίων" με μπερδεύει λίγο. Να ξέρω αν είναι 2 να μην ασχοληθώ, αν είναι 3 τότε θα είναι καλό, θα το πάρω! 😛

Πάντως δεν το λες και όμορφο. Σαφώς κινητήρας από άλλο πλανήτη, αλλά σχεδιαστικά είναι λίγο περίεργο (όχι φυσικά από θέμα αεροδυναμικής). Ειδικά η καμπίνα του δείχνει κλειστοφοβική και η ορατότητα από το παρμπριζ κακή (άσε τον τραγικό υαλοκαθαριστήρα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, el97639 είπε

θεμα του αρθρου: Οο κοιτα το παιχνιδι μου κανει βοοουμ βοουμ πιο δυνατα απο το δικο σου

Ενα παιχνιδι 2 εκατ. σε μονο 100 κομματια ,γιατι τοσα 5χρονα με λεφτα υπολογιζεται οτι εχει ο πλανητης.

2 εκατ. για ενα βουμ βουμ? 2η θεση δεν εχει οποτε γκομενα δε βγαζεις, να το κυκλοφορησεις δε μπορεις, να το τρεξεις μονο σε πιστα και ολα αυτα για ενα πιο αργο παιχνιδι απο ενα ηλεκτρικο τεσλα roadster.Αρα μονο το βουμ βουμ εχει

Αφου δεν σου αρέσει να μην το παρεις... Κράτα τα εκατομμύρια (που δεν έχεις) για κανα άλλο "παιχνίδι".

H pro έκδοση της Valkyrie θα είναι πιο γρήγορη απο ενα tesla roadster και προφανώς ΠΟΛΥ, μα ΠΟΛΥ πιο γρήγορη σε μια πίστα απο ενα τέσλα... Kαι στην τελική ναι ο ήχος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Επειδή έχω οδηγήσει πολλές φορές ενα i8 1000 φορές προτιμώ τον ήχο απο τον V6 που έχω τώρα παρά τον ψεύτικο της ηλεκτρικής καρικατούρας...

 

ΥΓ. Προφανώς επειδή δεν έχεις ιδέα απο εξωτικά αυτοκίνητα: Το ξέρεις οτι αυτού του είδους τα "παιχνίδια" δεν χάνουν σε αξία, αλλα το αντίθετο έτσι? Η vulkan σταμάτησε να βγαίνει το 2016 και ήδη απο τα 2.3 εκατ που κόστιζε πήγε στα 3.5. Η veyron απο τα 1.2 εκατ που έκανε πλέον κάνει πάνω απο 2 και η mclaren F1 έχει πωληθεί σε δημοπρασία στα 15 εκατ.... Σε αντίθεση με το tesla που 20 χρόνια μετά πχ θα στοιχίζει όσα σου δώσουν για απόσυρση... Οπότε μάλλον αυτά τα "παιχνίδια" ειναι και ενα είδος επένδυσης που αποφέρουν εκατ στους κατόχους τους σε αντίθεση με το τέσλα που είναι απλά ενα αυτοκίνητο...

Επεξ/σία από Stathis85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...