Προς το περιεχόμενο

Το Lenovo Z5 Pro GT είναι το πρώτο κινητό με Snapdragon 855 και 12GB RAM


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σίγουρα θα ήταν το επόμενο μου κινητό αν είχε:

imx586
λίγο μεγαλύτερη μπαταρία (αν και με τον 855 θα είναι μια χαρά και αυτή φαντάζομαι)
υποστήριξη "Lenovo" = χάλια οπότε μακάρι XDA Devs
 

AN τα είχε όλα αυτά θα τους σκέπαζε όλους ιδιαίτερα στο θέμα κόστους προς απόδοση.

Αλλά όπως ξέρουμε δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας και πάντα θα υπάρχουν τα μειονεκτήματα. Αλλιώς θα υπήρχε μόνο μια εταιρία σε όλο τον κόσμο και θα έβγαζε το τέλειο κινητό για καταφέρει να είναι μόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, st2 είπε

fortnite

pubg

etc.

12gb για να παίξεις fortnite και pubg? Κάτι δεν ξέρεις καλά μου φαίνεται :)

Υ.Γ.1

Τα 6gb αυτή τη στιγμή είναι σχεδόν overkill για να κανεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ θέλεις στο κινητό σου.

Υ.Γ.2

Πριν 10 χρόνια έτρεχα το Crysis με 4gb ram σε windows Vista (χειρότερο ram management ever).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, makridis είπε

12gb για να παίξεις fortnite και pubg? Κάτι δεν ξέρεις καλά μου φαίνεται :)

Υ.Γ.1

Τα 6gb αυτή τη στιγμή είναι σχεδόν overkill για να κανεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ θέλεις στο κινητό σου.

Υ.Γ.2

Πριν 10 χρόνια έτρεχα το Crysis με 4gb ram σε windows Vista (χειρότερο ram management ever).

Απλά λέω ότι όσο θα αυξάνονται οι εφαρμογές που θέλουν πολύ ραμ γραφικά κλπ τόσο θα ανταποκρίνεται και το hardware φυσικά και το 12 είναι υπερβολή αλλά σε λίγο θα βγει Χ έκδοση pubg και θα λέει θέλω 10 ραμ 

Αυτό εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυπάμαι αλλά αν και φαν της εταιρίας (στις σειρές Think σε Laptops, Desktops, Servers), δυστυχώς οφείλω να ομολογήσω πως όποια συσκευή Lenovo σε κινητό έχω πιάσει στα χέρια μου, είναι για τα μπάζα, προβληματική και με κολλήματα και περιορισμούς λόγω custom έκδοσης android, αλλά και hardware limitations όπως το non-VoLTE στο Vibe P1 Pro / P1 Turbo (P1a42) που ήταν και το τελευταίο Lenovo κινητό με το οποίο σπατάλησα το χρόνο μου...

 

OnePlus, Samsung και Huawei είναι πολύ πιο μπροστα και σε Hardware και σε Software customisation.

Δυστυχώς και τα Xiaomi που πολλοί τα θεοποιούν, έχουν κι αυτά τα προβληματάκια τους (άλλες φορές αποδεκτά. άλλες όχι), σε καμία περίπτωση φυσικά δε συγκρίνονται με τη σαπίλα της Lenovo βεβαίως.

Οπότε μή κοιτάτε μόνο το spec vs price, όπως κοίταξα κι εγώ πριν 2,5 χρόνοα όταν πήρα το P1 Pro και τελικά πήρα τα @@ μου κι έμεινα με ένα κινητό ένιωθα πως δεν είναι χρησιμότερο από doorstop... Εξαίρεση η μπαταρία του τότε Vibe P1 Pro που ήταν 5000 mAh.

Επεξ/σία από plpapadopoulos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, zygorito είπε

Το lenovo αλλά και το Mix3 είναι 6.4" αλλά έχουν την ίδια διάσταση με το 6.2" s9+ μιας και είναι bezeless. Σε σχέση με το s9 οκ. Tο s10 με την οπή σύμφωνα με τα "LEAKS :P" θα έχει 6.1" οθόνη και την 5.8" θα την αφήσουν στο lite, άλλα το screen to body ratio παίζει ρόλο όχι η διαγώνιος της οθόνης αυτή καθαυτή. Μπορεί να είναι 6.1" στις διαστάσεις του σημερινού 5.8" για παράδειγμα.

Ναι οκ.το s9 ειναι 5.8 αλλα εχει εχει μεγεθος ιδιο με το s7 που εχω!αυτο ακριβως δηλαδή.απλα λέω ότι η βασική εκδοση να μεινει σε αυτες τις διαστασεις με τα κορυφαια χαρακτηριστικα και να μην βαλουν σε αυτη την εκδοση υποδεέστερη CPU 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, odiseas46 είπε

Πραγματικά δεν νομίζω να πιστεύει ανθρώπος ότι θα πάρει κινητό με SD 855 σε αυτές τις τιμές. 

Οταν περνουμε 845 6gb ram 4000 μπαταρια στα 280 Ελλαδα 255 Κινα τιποτα μην διαγραφεις. Το περιθωριο κερδους στους μεγαλους ειναι τεραστιο δεν σημαινει οτι αξιζουν τα χρηματα που ζητανε.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Οταν περνουμε 845 6gb ram 4000 μπαταρια στα 280 Ελλαδα 255 Κινα τιποτα μην διαγραφεις. Το περιθωριο κερδους στους μεγαλους ειναι τεραστιο δεν σημαινει οτι αξιζουν τα χρηματα που ζητανε.

Μαζί σου. Για να φτάσει όμως SD 845 στα χέριμας με 280€ πέρασε πολύς χρόνος. Πρώτη επαφή με το τοπ των επεξεργαστών κινητού με αυτά τα λεφτά ακούγεται όπως αυτό που έκανε η Nvidia με το unveile των RTX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, odiseas46 είπε

Μαζί σου. Για να φτάσει όμως SD 845 στα χέριμας με 280€ πέρασε πολύς χρόνος. Πρώτη επαφή με το τοπ των επεξεργαστών κινητού με αυτά τα λεφτά ακούγεται όπως αυτό που έκανε η Nvidia με το unveile των RTX.

Ο 855 θα μπει στον 600 ευρω κινητο απο οτι ακουγεται σε αυτο τον 350 θα βαλουν τον 845. Το poco βγηκε Αυγουστο δηλαδη 6 μηνες μετα την πρωτη παρουσιαση του s9 που ειχε τον 845. Η αναμονη σιγουρα αξιζει μιας και σε 2 3 μηνες παντα καθε κινητο θα χασει ενα μεγαλο μερος της αξιας του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, st2 είπε

Απλά λέω ότι όσο θα αυξάνονται οι εφαρμογές που θέλουν πολύ ραμ γραφικά κλπ τόσο θα ανταποκρίνεται και το hardware φυσικά και το 12 είναι υπερβολή αλλά σε λίγο θα βγει Χ έκδοση pubg και θα λέει θέλω 10 ραμ 

Αυτό εννοώ

Δεν πρόκειται όμως να γίνει κάτι τέτοιο στα επόμενα 3-4 χρόνια (και ίσως λέω παρά πολύ λίγα) για κινητά.

8gb πχ ram, είναι υπεραρκετά για να τρέξουν τα πιο βαριά παιχνίδια σε pc και κονσόλες. Τα πιο βαριά παιχνίδια για κινητά θέλουν ΤΟ ΠΟΛΥ 2gb ram (και παρά πολλά λέω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μπορούσε τουλάχιστο να κάνει εστω και μια (1) δουλειά καλύτερα από το Powerbook μου του 2004 που εχει ενα (1) πυρήνα PPC και ένα (1) GB RAM.  (Διευκρίνιση: μιλάω για δουλειά, όχι παιχνίδια.  Για παιχνιδομηχανή παλι, το κόβω νά''ναι κομμάτι ακριβό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...