Προς το περιεχόμενο

Το Switch σημειώνει τις ταχύτερες πωλήσεις στις ΗΠΑ μεταξύ των κονσολών 8ης γενιάς


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη κάποιοι λενε για Sony portable καινούργιο.Μια προσωπική σκεψη που δεν θα γινει ποτε😭.Δεν θα μπορουσε η Sony με την κυκλοφορια πχ του ps5 να βγαλει ενα ps4 portable?

Mono digital form.

Full handheld απολυτο library απο games..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, Malthador είπε

Απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο target group, γι' αυτό πουλάει τα κέρατά του.

Makes sense...

Στο δικό μου μυαλό, ναι. Συγκεκριμένο target group != μικρό target group...

- Αν δεις τα διαθέσιμα παιχνίδια για ηλικίες έως 18 στα Xbox και PS4 είναι ελάχιστα, κάτι που κάνει τους γονείς να προτιμούν το switch για τα παιδιά τους.

- Μπορεί να γίνει portable, άρα το παίρνουν μαζί για να τα κρατάνε απασχολημένα.

- Είναι πιο noob-friendly, άρα κάποιος που δεν ασχολείται με το gaming είναι πιο εύκολο να δοκιμάσει να παίξει κάποιο παιχνιδι..

Αν σε αυτό προσθέσεις και τα “fanboys” όπως λες, τα νούμερα βγαίνουν μια χαρά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Reptile47 said:

Στο δικό μου μυαλό, ναι. Συγκεκριμένο target group != μικρό target group...

- Αν δεις τα διαθέσιμα παιχνίδια για ηλικίες έως 18 στα Xbox και PS4 είναι ελάχιστα, κάτι που κάνει τους γονείς να προτιμούν το switch για τα παιδιά τους.

- Μπορεί να γίνει portable, άρα το παίρνουν μαζί για να τα κρατάνε απασχολημένα.

- Είναι πιο noob-friendly, άρα κάποιος που δεν ασχολείται με το gaming είναι πιο εύκολο να δοκιμάσει να παίξει κάποιο παιχνιδι..

Αν σε αυτό προσθέσεις και τα “fanboys” όπως λες, τα νούμερα βγαίνουν μια χαρά!

Φίλε μου, είναι προφανές από τα γραφόμενά σου ότι δεν έχεις ούτε εμπειρική εικόνα της αγοράς στην οποία απευθύνεται η Ν, ούτε γνωρίζεις τα πραγματικά στοιχεία του δημογραφικού της (βάσει στατιστικών, δηλώσεων, πωλήσεων κλπ). Δεν είναι κακό να μην γνωρίζεις, απλά είναι λίγο γραφικό να εκφράζεις άποψη βάσει του τι νομίζεις ότι ισχύει.

Επειδή τόσο εγώ όσο και ο κύκλος μου έχει μικρά παιδιά, να ξέρεις ότι οι ηλικίες γύρω στα 10-12 δεν έχουν Switch για να παίζουν Mario και Zelda. Κατά κανόνα, καίγονται στο Fortnite και η συντριπτική πλειοψηφία παγκοσμίως όσων παίζουν Fortnite, το κάνει σε PS4. Οι μικρότερες ηλικίες επίσης δεν παίζουν σε Switch. Όλοι οι γονείς που ξέρω, όταν τα απασχολούν σε συσκευές προτιμούν να το κάνουν σε κινητά και σε tablets. Μόνο μία περίπτωση ξέρω όπου έχει Ν σύστημα και αυτό είναι 3DS, όχι Switch. Σε παγκόσμιο πλαίσιο, το δημογραφικό του Switch έχει μετατοπιστεί προς τα πάνω ηλικιακά σε σχέση με αυτό του 3DS family. Το Switch ΔΕΝ ενδείκνυται για πολύ μικρές ηλικίες αφενός λόγω της modular φύσης του, αφετέρου λόγω της τιμής του.

Τα διαθέσιμα games εως 18 είναι ελάχιστα σε PS4/X1; Σοβαρολογείς τώρα ή απλά το λες έτσι για να κάνεις εντύπωση; Δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελες να πεις πάντως σε όλα τα συστήματα πάντα είναι μετρημένα τα games με PEGI 18 raitng. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο, μιας και το FIFA έχει PEGI 3.

Από εκεί και πέρα, η ίδια η Ν έχει δώσει στατιστικά για τους owners του Switch στην αγορά της Αμερικής:

C-ijABEXYAAwVSB.jpg

Η συντριπτική πλειοψηφία (61%) των owners βρίσκονται στο ηλικιακό φάσμα μεταξύ 16 και 44, δηλαδή η μέση ηλικία είναι τα 30 χρόνια περίπου, λίγο μικρότερη από τα 35 χρόνια που είναι η ηλικία του μέσου PS4 owner. Ξέρουμε ήδη από άλλη έρευνα ότι το 70% των Switch owners έχουν και PS4, επομένως είναι προφανές ότι το target group δεν είναι οι «μικρές ηλικίες» όπως λανθασμένα πιστεύεις. Και εδώ μέσα όσοι γονείς έχουμε μικρά παιδιά, πήραμε Switch για να παίζουμε πρωτίστως εμείς οι ίδιοι και σε δεύτερη φάση μαζί με τα παιδιά μας.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Craven είπε

Shadowlike (που την θυμήθηκες αυτήν) ε αν αυτό κατάλαβες απ ότι είπα τότε οκ :) Θεωρώ πως έχει ξεκάθαρο νόημα (εντελώς άσχετο απ αυτό που κατάλαβες) αυτό που έγραψα οπότε δεν έχει νόημα οποιασδήποτε ανάλυσης.

Άλλωστε όλα αυτά είναι άσχετα με το θέμα και πάλι θα μας μαζέψουν

Zeppelin ? Έχουμε γνωριστεί σε ένα meeting στο Πειραιά πριν ...23 χρόνια (Crusader)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, shadowlike είπε

Zeppelin ? Έχουμε γνωριστεί σε ένα meeting στο Πειραιά πριν ...23 χρόνια (Crusader)

Ο ίδιος :) Πες μου ότι δεν πήρες το nick απο εκεί που φαντάζομαι αχαχαχα 

23 χρόνια.. αυτά είναι :) Γεια σου ρε Crusader :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Craven είπε

Ο ίδιος :) Πες μου ότι δεν πήρες το nick απο εκεί που φαντάζομαι αχαχαχα 

23 χρόνια.. αυτά είναι :) Γεια σου ρε Crusader :)

απο εκεί το πήρα 😆, αναρωτιέμαι τι απέγινε...

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2018 στις 2:17 ΜΜ, paolo21r είπε

ειμαι 37 χρονων ,μεχρι και τα 25 ημουν hardcore gamer,απο εκει και περα pro-fifa και casual gamew COD,GOW κτλ,εχω ενα ps4 και κατα καρους εχουν περασει ,ps1-2-3,xbox-360-one,ps vita- 3ds xl.πλεον ειχα βαρεθει τα games ειχαν καταντησει να βλεπεις 2 ωρες ταινια με γαμω τα γραφικα και 20 λεπτα παιχνιδι.στην φαση που ειμαι και μην εχοντας πολυ χρονο μεσα στην μερα ανοιγα το ps4 επαιζα 2-3 παιχνιδια pro πλεον μονο φιφα και τελος.επειδη η δουλεια μου ειναι πολυωρη και καθιστη ειπα να παρω το switch για να το παιρνω μαζι μου και πηρα και το botw.για να μην τα ξαναγραφω  οριστε και η αποψη μου οπως την ειχα εκφραση εδω μεσα  τον περσινο αυγουστο https://www.insomnia.gr/forums/topic/571478-nintendo-switch-topic-v1/?page=507&tab=comments#comment-55872992  (ειμαι 36 παιζω απο εποχες gb kai nes,εχουν περασει ολα τα ps απο τα χερια μου μαζι με το βιτα,τα 2 πρωτα χβοχ,το wii kai to 3dxl,στην ps4 εποχη πλεον το 80% του gaming χρονου μου ειναι το φιφα 17,οτι αλλο και να βαλω το βαριεμαι μετα απο λιγο και μιλαμε για παιχνιδαρες ,απλα χασαμε τοσο την ουσια και κοιταμε τα φοβερα γραφικα,πλεον τα παιχνιδια γινανε πιο πολυ cinematics παρα ουσια,μετα απο 10 ωρες δουλεια διαολε θελω να βαλω ενα παιχνιδι και να διασκεδασω και οχι να δω ταινια.πριν ενα μηνα ειπα να κανω ακομα μια αγορα γιατι ανεκαθεν γουσταρα το portable gaming,οποτε πηρα το switch μαζι με το zelda ε αυτο ηταν επαθα μεγαλη ζημια ,το παιχνιδι ειναι απιστευτο,πλεον εχω φτασει να παιζω ωρες ,χθες στην δουλεια μου επαιξα 6 ωρες,κατι που ειχα πολλα χρονια να το κανω.ναι οκ καποιοι υποστιριζουν οτι η Ν φτιαχνει παιδικα παιχνιδια,ας φτιαχνει τετοια παιχνιδια και δεν πειραζει αφηνω τα αιματα και τις σφαγες για του; μεγαλους,εγω οταν παιζω θελω να νιωθω οπως ενιωθα στα 14 μου.ειχα πολλα χρονια να χαρω με καποιο παιχνιδι,δεν με νοιαζει καν που στην φορητη του πλευρα φτανει μεχρι τα 720p και στο dock ta 900p,ουτε καν full hd ,αλλα εγω εκει να διασκεδαζω απιστευτα και ο πενταχρονος γιος μου να καθεται διπλα μου και να μου δινει οδηγιες πως να πολεμησω τα κοκομπλιν.....) 

οτι και να λεμε η Ν εκανε κινηση ματ με το switch ,τωρα πρεπει να σας αφησω γιατι πρεπει να παω να φαω το καθημερινο μου ξυλο απο τον 6 ετων γιο μου στο smash bros ultimate και μετα να παιξουμε οικογενειακα μαζι με την γυναικα μου και τον γιο μου κανενα mario party,γιατι πιο αργα εχω να τερματισω και το odyssey...

Αυτό ακριβώς φίλε μου. Έχω ένα PC πολύ δυνατό που μπορεί να παίξει ότι παιχνίδι θέλεις χωρίς να ιδρώσει καν. (Έχω και PS4 και Xbox 1) Πραγματικά όμως τον τελευταίο καιρό δεν είχα όρεξη να παίξω ούτε ένα παιχνίδι. Γιατί;;; Γιατί ήμουνα μόνος σε ένα δωμάτιο και στην κυριολεξία καιγομουνα με τις ώρες. Είχα αρχίσει να κουράζομαι και μόνο στην ιδέα να παίξω κάποιο βίντεο game. Εγώ τώρα που παίζω από τα 6 μου να πούμε.  Τώρα με το Switch έρχονται φίλοι μου στο σπίτι για να παίξουμε (Mario Cart, Mario Party. Super Smash Bros κτλ.) παίζει όλοι η οικογένεια και έχει τόσο πλάκα που πραγματικά βλέπεις και σκέφτεσαι ότι η Nintendo το μόνο που θέλει ο σκοπός δλδ. του Switch είναι να περνάς καλά με τους φίλους και την οικογένειά σου. Καλά πέρα ότι όπου και να πάω με το Switch κάνουμε πάρτι. 😂😂😂 και εννοείτε ότι έχω τερματίσει το Selda 100% 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Επειδη κάποιοι λενε για Sony portable καινούργιο.Μια προσωπική σκεψη που δεν θα γινει ποτε😭.Δεν θα μπορουσε η Sony με την κυκλοφορια πχ του ps5 να βγαλει ενα ps4 portable?

Mono digital form.

Full handheld απολυτο library απο games..

H Sony άμα ήθελε θα είχε κρατήσει ζωντανό και το Vita, οπως κράτησε ζωντάνο τόσα χρόνια η N το 3DS που τεχνικά είναι κατώτερο.

Ακόμα και μεχρι πέρισυ το 3DS είχε νέα παιχνίδια και παράγονται κανονικά 2DS XL κονσόλες προφανώς. Καλά για την συμβατότητα τίτλων προς τα πίσω δεν συζητάμε ... μιλάμε για το απόλυτο portable που παίζει GB, GB Color, GBA, ΝDS και 3DS τίτλους.

Αλλα η Sony ήθελα να έχει της δική της πανάκριβη κάρτα, όχι sd ... λες και δεν θα έβγαζε τρελά λεφτά από games στο store.

 

Τυχαίνει να έχω και 2DS XL και Vita (fully hacked και τα 2 επομένως έχω επιλογές παιχνιδιών) ... το πρώτο προφανώς έχει τρομέρα γραφικά για την εποχή του με amoled, αλλά sorry παιδιά εγώ που μεγάλωσα αρκετά εξακολούθω να θέλω στο φορητό μου να παίζω tetris στο gameboy με πράσινη οθόνη :)

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Malthador είπε

Φίλε μου, είναι προφανές από τα γραφόμενά σου ότι δεν έχεις ούτε εμπειρική εικόνα της αγοράς στην οποία απευθύνεται η Ν, ούτε γνωρίζεις τα πραγματικά στοιχεία του δημογραφικού της (βάσει στατιστικών, δηλώσεων, πωλήσεων κλπ). Δεν είναι κακό να μην γνωρίζεις, απλά είναι λίγο γραφικό να εκφράζεις άποψη βάσει του τι νομίζεις ότι ισχύει.

Επειδή τόσο εγώ όσο και ο κύκλος μου έχει μικρά παιδιά, να ξέρεις ότι οι ηλικίες γύρω στα 10-12 δεν έχουν Switch για να παίζουν Mario και Zelda. Κατά κανόνα, καίγονται στο Fortnite και η συντριπτική πλειοψηφία παγκοσμίως όσων παίζουν Fortnite, το κάνει σε PS4. Οι μικρότερες ηλικίες επίσης δεν παίζουν σε Switch. Όλοι οι γονείς που ξέρω, όταν τα απασχολούν σε συσκευές προτιμούν να το κάνουν σε κινητά και σε tablets. Μόνο μία περίπτωση ξέρω όπου έχει Ν σύστημα και αυτό είναι 3DS, όχι Switch. Σε παγκόσμιο πλαίσιο, το δημογραφικό του Switch έχει μετατοπιστεί προς τα πάνω ηλικιακά σε σχέση με αυτό του 3DS family. Το Switch ΔΕΝ ενδείκνυται για πολύ μικρές ηλικίες αφενός λόγω της modular φύσης του, αφετέρου λόγω της τιμής του.

Τα διαθέσιμα games εως 18 είναι ελάχιστα σε PS4/X1; Σοβαρολογείς τώρα ή απλά το λες έτσι για να κάνεις εντύπωση; Δεν ξέρω τι ακριβώς ήθελες να πεις πάντως σε όλα τα συστήματα πάντα είναι μετρημένα τα games με PEGI 18 raitng. Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο, μιας και το FIFA έχει PEGI 3.

Από εκεί και πέρα, η ίδια η Ν έχει δώσει στατιστικά για τους owners του Switch στην αγορά της Αμερικής:

C-ijABEXYAAwVSB.jpg

Η συντριπτική πλειοψηφία (61%) των owners βρίσκονται στο ηλικιακό φάσμα μεταξύ 16 και 44, δηλαδή η μέση ηλικία είναι τα 30 χρόνια περίπου, λίγο μικρότερη από τα 35 χρόνια που είναι η ηλικία του μέσου PS4 owner. Ξέρουμε ήδη από άλλη έρευνα ότι το 70% των Switch owners έχουν και PS4, επομένως είναι προφανές ότι το target group δεν είναι οι «μικρές ηλικίες» όπως λανθασμένα πιστεύεις. Και εδώ μέσα όσοι γονείς έχουμε μικρά παιδιά, πήραμε Switch για να παίζουμε πρωτίστως εμείς οι ίδιοι και σε δεύτερη φάση μαζί με τα παιδιά μας.

Επειδή γραφικά είναι το Manchu Piccu και η Σαντορινη, 2-3 σκέψεις:

- «Εσυ, ο κύκλος σου και οι γονείς που ξέρεις», δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα της παγκόσμιας βιομηχανίας video games. 

- Από τα 20 best selling games του PS4, μόνο 4 απευθύνονται σε κοινό κάτω των 16 ετών. Επειδή στην Ελλάδα δεν δίνει κανένας βάση στο PEGI, δεν σημαίνει η κατάσταση είναι έτσι παγκοσμίως. Εγώ μένω χρόνια στο εξωτερικό (Αγγλία) και οι γονείς δίνουν μεγάλη σημασία σε αυτά τα πράγματα. Λες πχ ότι τα παιδιά 10-12 καίγονται στο Fortnite, που είναι PEGI 12 παιχνιδι...

- Όταν παραθέτεις πίνακες, να διαβάζεις και τα μικρά γράμματα. ΟΣΟΙ συνέδεσαν το Nintendo Account με το Switch έλαβαν ένα mail (σύνολο 800.000), από τους οποίους απάντησε το 3.5% (28000), στην ερώτηση: Ποιος είχε την πιο δυνατή επιθυμία να αγοράσει το Switch. Αν εγώ θέλω να πάρω το switch στο παιδί μου επειδή το θεωρώ καταλληλότερο από άλλες κονσόλες, είμαι ο αγοραστής κι ας μην παίξω ποτέ... Επίσης, αν σκεφτείς ότι έχει πουλήσει στις ΗΠΑ περίπου 9 εκ κονσόλες, το δείγμα είναι 0.3% (Κάτι που εξηγεί και το 90-10 στους άντρες-γυναίκες), ούτε κατά διάνοια αντιπροσωπευτικό...

- Το ότι το 70% των κατόχων PS4 έχει και Switch μπορεί να σημαίνει επίσης ότι οι γονείς παίζουν με το PS4 και αφήνουν το switch για τα παιδιά ή ότι απλά έχουν λεφτά για ξόδεμα. Δεν λέει τίποτα σχετικά με το ποιος και πόσο χρησιμοποιεί την κάθε κονσόλα.

Επεξ/σία από Reptile47
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ή θα αποφασίσεις να κάνεις σοβαρή και δομημένη κουβέντα με επιχειρήματα που βγάζουν νόημα ή θα πάμε να παίξουμε κανά game καλύτερα:

11 hours ago, Reptile47 said:

- Αν δεις τα διαθέσιμα παιχνίδια για ηλικίες έως 18 στα Xbox και PS4 είναι ελάχιστα, κάτι που κάνει τους γονείς να προτιμούν το switch για τα παιδιά τους.

 

11 minutes ago, Reptile47 said:

- Από τα 20 best selling games του PS4, μόνο 4 απευθύνονται σε κοινό κάτω των 16 ετών.

Μου μίλησες για PEGI 18 games, σου απάντησα σε αυτό και τώρα μου το γυρνάς στο PEGI 16. Θα αποφασίσεις τι point θες να κάνεις ή να λέει ο καθένας τα δικά του χωρίς να συνεννοούμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ή θα αποφασίσεις να κάνεις σοβαρή και δομημένη κουβέντα με επιχειρήματα που βγάζουν νόημα ή θα πάμε να παίξουμε κανά game καλύτερα:

Μου μίλησες για PEGI 18 games, σου απάντησα σε αυτό και τώρα μου το γυρνάς στο PEGI 16. Θα αποφασίσεις τι point θες να κάνεις ή να λέει ο καθένας τα δικά του χωρίς να συνεννοούμαστε;

Επειδή μάλλον εσυ δεν παρακολουθείς την συζήτηση. Το αρχικό μου σχόλιο είναι ότι το Switch είναι μια πρωτότυπη ιδέα που απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο κοινό (Ηλικίες έως 18) το οποίο δεν έχει αξιόλογο αριθμό επιλογών για παιχνίδια. Ενδεικτικα ανέφερα ότι από τα top 20 selling games, τα 16 απευθύνονται σε ηλικίες 16+...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/12/2018 στις 1:20 ΜΜ, aris1986 είπε

Βγάλε τώρα ρε Nintendo ένα switch v2. Με led οθόνη, διπλάσια Ram, CPU και γραφικά να τους αναγκάσεις να βάλουν το χέρι στην τσέπη πιο βαθιά...

Καμία εταιρία δεν κάνει τέτοια κουλά. 

Στις 19/12/2018 στις 1:34 ΜΜ, music_lover είπε

Πόσα ακόμα mario games ν' αντέξεις? 🤣

Λίγο λιγότερα από όσα assasins creed.. 

 

Εν κατακλείδι όμως δεν καταλαβαίνω το λόγω τις πίκρας ορισμένων γαι ένα τόσο καθαρό άρθρο. Το switch πούλησε παραπάνω από όλους τους άλλους τέλος. Γιατί πρέπει να το φιλοσόφουμε;;;; 

Στις 19/12/2018 στις 2:50 ΜΜ, Reptile47 είπε

Δηλαδή στο μυαλό σου, καθε ιδιοκτητης PS και ΧΒοx ξυπναει πρωι πρωι με μια φαγουρα και ψαχνει ποσες κονσολες πουλησε η Nintendo...

Το Switch ειναι μια πρωτοτυπη ιδεα, που απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο. Η Nintendo εχει τη διαυγεια να κατασκευαζει προιοντα για αυτο το παραμελημενο target group, και καλα κανει... (Επισης στο εξωτερικο οι γονεις δινουν βαση στα PEGI ratings, οχι σαν κι εμενα που επαιζα οτι πιο πειραγμενο υπηρχε απο 7 χρονων...)

Θα επαιρνα Switch για το παιδι μου για να παιζουμε παιχνιδακια παρεα αλλα την εμπειρια του 4K με XBox One X σε 75" QLED δεν την δινει το Switch...

Ότι πιο σωστό διάβασα. Υπάρχουν βέβαια οι καμμένοι εκατέρωθεν που ο σκοπός τους είναι να αποδείξουν ότι έχουν την καλύτερη κονσόλα. Όμως στη βάση του πράγματος όλοι ξέρουμε πως άλλες εμπειρίες δι ει το μεν και άλλες το δε. Αν έχεις το χρόνο να κάτσεις στην μεγάλη τηλεόραση και να παίξεις, απλά παίρνεις ps4. Υπάρχει και κόσμος όμως που γυρίζει λιαρδα σπίτι του και το άραγμα στον καναπέ ή στο κρεβάτι παιζοντας switch είναι σωτήριο, συμβιβαζομενος φυσικά ότι δεν θα δεις τα τοπ γραφικά. 

Επεξ/σία από Volga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...