Προς το περιεχόμενο

Πως τρώτε την μπριζόλα σας;


RedPriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Στην τελική πάντως, άσχετα με τα "πρέπει", όλα είναι θέμα γούστου.

Το καλοψημένο κρέας αρέσει σε πολλούς όπως ακριβώς αρέσει σε μερικούς και το να βάζουν παγάκια στο κόκκινο κρασί ή κόκα κόλα στο λευκό... Τι να κάνουμε να τους σκοτώσουμε?  😛 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όοοοοχι, ΠΡΕΠΕΙ να αρέσει medium στον ουρανίσκο μας σύμφωνα με τους απαράβατους μαγειρικούς κανόνες Bill! Αλλιώς θα μας κάψουν στην πυρά [και ούτε καν well done δεν θα μας κάνουν].

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς κι ο καθένας μπορεί να τρώει το κρέας του, ή οτιδήποτε άλλο, όπως θέλει. Απλά μην το τρως παραψημένο για τους λάθους λόγους. Του στυλ δεν θέλω να έχει αίμα που λένε πολλοί. Τα κρέατα που αγοράζουμε στο εμπόριο δεν έχουν αίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, Malthador said:

Κάντε βλακείες και στο τέλος θα καταλήξετε τίποτα βήγκανς...

Season steaks with a papaya- or pineapple-based rub or marinade. Papaya contains a natural meat tenderizer called papain, while pineapple contains enzymes called bromelain. Acidic tenderizers. Vinegar, lemon juice, and even yogurt have asoftening and tenderizing effect on meats.

Τα ξεπλένουν μετά βέβαια, δεν τα ψήνουν με αυτά. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

hqdefault.jpg

Δοκίμασε το και θα καταλάβεις.  Μπορεις να το κανεις και με ανανά εχει το ίδιο αποτέλεσμα αν όχι καλύτερο και δίνει και μια ιδιαίτερη γευση στο κρέας.

 

ΥΓ: δεν είχα δει τις απαντήσεις απο πανω και όπως είπαν κάποιοι γίνεται και με παπαγια που απο οτι εχω διαβάσει εχει το καλύτερο αποτέλεσμα απο όλα αλλα δεν έχει τύχει να δοκιμάσω με αυτό τον τρόπο γιατί δεν έχω βρει παπαγια 😂

39 λεπτά πριν, billdanos είπε

Στην τελική πάντως, άσχετα με τα "πρέπει", όλα είναι θέμα γούστου.

Το καλοψημένο κρέας αρέσει σε πολλούς όπως ακριβώς αρέσει σε μερικούς και το να βάζουν παγάκια στο κόκκινο κρασί ή κόκα κόλα στο λευκό... Τι να κάνουμε να τους σκοτώσουμε?  😛 

Εδώ βάζουν coca cola σε καλό ουίσκι εδω θα κολλήσουμε? 😂

Επεξ/σία από RedPriest
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει αυτό με το ακτινίδιο, πράγματι μαλακώνει το κρέας αλλά δεν μου αρέσει η γεύση που αφήνει. 

Άλλη τακτική που χρησιμοποιούν ταβέρνες για να είναι μαλακές η μπριζόλες είναι να μουλιαζουν το κρέας σε νερό με μαγειρική σόδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, billdanos είπε

Στην τελική πάντως, άσχετα με τα "πρέπει", όλα είναι θέμα γούστου.

Το καλοψημένο κρέας αρέσει σε πολλούς όπως ακριβώς αρέσει σε μερικούς και το να βάζουν παγάκια στο κόκκινο κρασί ή κόκα κόλα στο λευκό... Τι να κάνουμε να τους σκοτώσουμε?  😛 

 

48 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Όοοοοχι, ΠΡΕΠΕΙ να αρέσει medium στον ουρανίσκο μας σύμφωνα με τους απαράβατους μαγειρικούς κανόνες Bill! Αλλιώς θα μας κάψουν στην πυρά [και ούτε καν well done δεν θα μας κάνουν].

Φυσικά και δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα.

Και όχι, δε θα σκοτώσει κανείς κανέναν.

Απλά, όποιος έχει τη μύγα, να τη φέρει πίσω.

Και για άλλη μία φορά, δεν είναι όλα θέμα γούστου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, firepc είπε

Ο μπιλ δε μπουτσερ απ το gangs of new york ακουμπουσε την μπριζολα για 2 δευτερολεπτα στο τιγανι και μετα την ετρωγε.

Ετσι κανεις στομαχι :D

o μπαρμπας μου εκανε σερβιτορος στην αμερικη

In and out σημαινε οτι εβαζες την μπριζολα στο ψησιμο για λιγα sec και σχεδον αμεσως την εβγαζες 

 

Περα απο αυτα,το υγιεινο ειναι κατι κοντα στο medium και λιγο παραπανω (το well done δεν ειναι υγιεινο) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας @phanispal, νόμιζα ότι φάνηκε το χιουμοριστικό μου ύφος όταν έφραψα περί πυράς :P σιγά μην κάτσω να τσακωθώ κιόλας για το ψήσιμο μπριζόλας! 
Απλά μου κάνει εντύπωση η τόση επιμονή επί του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το κόκκινο κρασί με coca zero μου αρέσει. Επειδή ειπώθηκε παραπάνω. :P

Σε συνδυασμό με καλοψημένο κρέας στα κάρβουνα, μμμμ. Nom nom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι γευστικοί κάλυκες του καθενός αντιλαμβάνονται διαφορετικά ένα προϊόν.

Έτσι για παράδειγμα εμένα αν με βάλεις να φάω αρνάκι, κατσικάκι, προβατίνα, μαγειρίτσα και πολλά άλλα που για ορισμένους αποτελούν τοτέμ εγώ θα ξεράσω και μόνο με τη μυρωδιά.

Πάνω σ αυτό λοιπόν δεν θεωρώ ότι υπάρχει "τύπος" που να λέει το πόσο καλά πρέπει να είναι ψημένο ένα κρέας για να είναι τέλειο. Κι αυτό γιατί η τελειότητα στο φαγητό έχει να κάνει με τις προτιμήσεις του καθενός. Έτσι δεν χρειάζονται υποτιμητικά σχόλια για τους rare, medium από τους well done και το αντίστροφο.

Εγώ απλά θα εστιάσω στην τάση που υπάρχει από μια μεγάλη μερίδα του κόσμου πλέον να κάνει πράγματα που θα τον βγάζουν από το καλούπι. Που θα τον κάνουν να νιώθει διαφορετικός.

Γεγονός όχι απαραιτήτως κακό αλλά ούτε και καλό μιας και στην προσπάθεια να υπερασπιστούμε τις επιλογές μας και τις..νέες μας συνήθειες πολλές φορές γινόμαστε επικριτικοί προς τους άλλους. Αυτό βέβαια ισχύει και αντίστροφα.

Όσο για τη μοσχαρίσια, την προτιμώ σωστά ψημένη (ο καθένας ας το μεταφράσει όπως τον βολεύει).

Επεξ/σία από katisjimmis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...