Προς το περιεχόμενο

Πως τρώτε την μπριζόλα σας;


RedPriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, l337 είπε

Ελιτισμός λέγεται και αίσθηση μεγαλείου.

Eλιτισμός δεν είναι να πεις σε κάποιον ότι καταστρέφεις ένα κομμάτι κρέας όταν το κάνεις κάρβουνο, όταν βάζεις σε ένα ποτό των 150€ κόκα κόλα ή παγάκια σε ένα πανάκριβο κρασί που είπε και ο @billdanos

Δεκτό το περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά μη πάμε και στο άλλο άκρο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα πέρα του προσωπικού γούστου του καθενός στο θέμα του φαγητού, τίθεται και το θέμα της υγείας. Το να τρώει κάποιος ελάχιστα ψημένα κρέατα, σχεδόν ωμά, με τόσα βακτήρια και κινδύνους, πλέον ρισκάρει την υγεία του. Τώρα το να βάζεις παγάκια σε ακριβό κρασί και τέτοια παρόμοια ναι μεν ακούγεται παράξενο αλλά αν σου αρέσει γιατί όχι. Εφ'όσον δεν ρισκάρεις την υγεία σου.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εδώ κάνεις λάθος. 

 

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Eλιτισμός δεν είναι να πεις σε κάποιον ότι καταστρέφεις ένα κομμάτι κρέας όταν το κάνεις κάρβουνο, όταν βάζεις σε ένα ποτό των 150€ κόκα κόλα ή παγάκια σε ένα πανάκριβο κρασί που είπε και ο @billdanos

Δεκτό το περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά μη πάμε και στο άλλο άκρο

Παραδέχομαι πως μπορεί να ήμουν υπερβολικός με τα παραπάνω και έχεις δίκιο Aristidiz σε αυτά που γράφεις αλλά οι εκφράσεις που διατύπωσα πριν έχουν να κάνουν με την επιμονή που βλέπω. Είναι πολύ σωστό και υγιές να υπερασπιζόμαστε με σθένος τις απόψεις μας αλλά κάπου το χάνουμε όταν αρχίζουμε να μειώνουμε τις απόψεις των άλλων (ακόμη κι αν θεωρούμε πως έχουμε 100% δίκιο), κάτι που είδα σε ορισμένα μηνύματα παραπάνω (όχι από εσας). Προσωπική μου γνώμη πάντα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σαν vegan εχω να πω καλα ρε δεν ντρεπεστε καθολου?? μιλατε για τα καημενα τα ζωακια που τα σφαζουν με βαναυσο τροπο!!! βασικα τωρα που το σκεφτομαι και τα καημενα τα χορτα με βαναυσο τροπο τα κοβουν!!! θα αρχισω να τρωω πετρες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή κάρβουνο ή καθόλου. Γενικά βλέπω κάτι ΧΊΠΠΙΔΕΣ του φαγητού που προτιμούν να γεύονται τα "ζουμιά" του κρέατος και την τρώνε μέχρι και ωμή. Γεύση πάνω από υγεία; Οκ...

Μόλις τώρα, gogos47 είπε

θα αρχισω να τρωω πετρες....

Τροχός -> Πιο βάναυσος από το μαχαιράκι που κόβει το χόρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Στην τελική πάντως, άσχετα με τα "πρέπει", όλα είναι θέμα γούστου.

Το καλοψημένο κρέας αρέσει σε πολλούς όπως ακριβώς αρέσει σε μερικούς και το να βάζουν παγάκια στο κόκκινο κρασί ή κόκα κόλα στο λευκό... Τι να κάνουμε να τους σκοτώσουμε?  😛 

Ακριβώς αυτό. Σιγά το τόσο σοβαρό θέμα που πρέπει να βάλουμε και πρέπει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Donalhioy είπε

το οτι θα διαβαζα τοσο υποτιμητικα σχολια για το ποσο ψημενη προτειμα καποιος την μπριζολα δεν το περιμενα...  

Το αυτό. 

Οι gatekeepers του πως πρέπει να τρως τις μπριτζόλες σου τώρα και στα ελληνικά φόρουμ...:rolleyes:

BTW: Γουστάρω κοκά-κόλα με πάγο στα βουίσκια και μόνο καλοψημένα κρέατα. Φ Α Η Τ  Μ Ι!:lol:

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ η μπριζολα οπως θελει ο καθενας αλλα η κοκα στο κρασι και το ουισκι ειναι για να καλυπτει την γευση. με λιγα λογια ειναι για να κανει ενα κακο ποτο να πινετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Eλιτισμός δεν είναι να πεις σε κάποιον ότι καταστρέφεις ένα κομμάτι κρέας όταν το κάνεις κάρβουνο, όταν βάζεις σε ένα ποτό των 150€ κόκα κόλα ή παγάκια σε ένα πανάκριβο κρασί που είπε και ο @billdanos

Δεκτό το περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά μη πάμε και στο άλλο άκρο

Συμφωνώ γενικά αλλά οι περισσότεροι δεν λένε να το κάνουν κάρβουνο, λένε απλά οτι το τρώνε καλοψημένο. Άλλωστε αυτό που εννοούν είναι κατά κύριο λόγο μια μοσχαρίσια συνηθισμένη που συνήθως δεν τρώγεται κι αλλιώς. Ελάχιστοι έχουν καλό κρέας, ειδικά Αθήνα και ακόμα λιγότεροι ξέρουν να διαλέγουν. Όσο για το ποτό, εννοείται οτι δεν χαλάς ένα των 150 ευρώ με αναψυκτικό αλλιώς ακυρώνεις αυτό που πραγματικά είναι. Τώρα αν θες να βάλεις σε ενα johnnie μαυρο κοκα κολα, ok, γούστα είναι αυτά. Πολλοί σπάνε απλά την ένταση του αλκοόλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας σερβιρε η πλειονοτητα ποιοτικα κρεατα και μιλαμε παλι για το βαθμο ψησιματος. Γιατι και το medium απο κρεας σε κρεας εχει διαφορα. Λογικο να υπαρχει τετοια διασταση στις προτιμησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Ακριβώς αυτό. Σιγά το τόσο σοβαρό θέμα που πρέπει να βάλουμε και πρέπει...

Πρώτον, είναι «πρέπει» και όχι πρέπει, για όποιον μπορεί ν' αντιληφθεί τη διαφορά.

Δεύτερον, τα «ας κάνει ο καθένας ό,τι του αρέσει» και «δεν υπάρχει λάθος και σωστό», ακυρώνουν ολόκληρες σχολές.

Τι να πω ρε παιδιά, μπορεί να είμαι εγώ ο παράλογος, αλλά το να είμαι ανίδεος σε κάποιον τομέα, και να λέω σε κάποιον που έχει φάει τα χρόνια του σπουδάζοντας και εντρυφώντας σε μια τέχνη «τι βλακείες μου τσαμπουνάς», νομίζω φωνάζει τι συμβαίνει.

Τουλάχιστον μπορούμε να συμφωνήσουμε στο ότι σε κάποια θέματα είμαστε ανίδεοι, ή θα το παίζουμε ξερόλες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kontinos είπε

Ας σερβιρε η πλειονοτητα ποιοτικα κρεατα και μιλαμε παλι για το βαθμο ψησιματος. Γιατι και το medium απο κρεας σε κρεας εχει διαφορα. Λογικο να υπαρχει τετοια διασταση στις προτιμησεις.

Για ποιοτικό κρέας πρεπει να πληρώσεις και ένα σεβαστό ποσό για τους περισσότερους. Οπότε δεν είναι μόνο το τι σερβίρουν αλλα και το τι ζητάει ο κόσμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...