Προς το περιεχόμενο

Πως τρώτε την μπριζόλα σας;


RedPriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, moure είπε

Είναι απλό στην Ελλάδα δεν γνωρίζουμε από μοσχαρίσιο κρέας,τα ψητά μας είναι τα παϊδακια,η προβατίνα και τα σουβλιστα,αρνι,κατσίκι,γουρουνόπουλο.Δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένα μέρος στην Ελλάδα που να έχει ως παραδοσιακο φαγητό τις μοσχαρισιες μπριζόλες.Αντιθετα αν πας στη γειτονική Ιταλία και ζητήσεις bistecca fiorentina well done είναι πολύ πιθανό να μην σε σερβίρουν καν.

Έφαγα φέτος bistecca Fiorentina φέτος το καλοκαίρι στην firenze και έπαθα πλάκα. Ήταν μερακλιδικο και το μαγαζί βέβαια, χαλάλι ο λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

18 λεπτά πριν, elorant είπε

Υπάρχει τεράστια παρανόηση στο θέμα του ψησίματος. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι το κόκκινο υγρό που βγαίνει από την μπριζόλα είναι αίμα και γι αυτό την ζητάνε καλοψημένη έως και παραψημένη ώστε να έχει στεγνώσει τελείως από υγρά. Δεν είναι όμως αίμα, είναι μια ουσία που ονομάζεται μυοσφαιρίνη και η οποία περιέχει κι όλο τον σίδηρο. Τα κρέατα δεν έχουν καθόλου αίμα καθώς έχει αποστραγγισθεί κατά την σφαγή.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με το rare ψήσιμο είναι τα βακτήρια που μπορεί να κουβαλάει το ζώο, όπως η Ε. Coli κι όχι το αν έχει αίμα ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με το rare ψήσιμο είναι τα βακτήρια που μπορεί να κουβαλάει το ζώο, όπως η Ε. Coli κι όχι το αν έχει αίμα ή όχι...

Στους 63 βαθμούς πεθαίνει το βακτήριο e.coli 

https://www.thespruceeats.com/tip-safe-cooking-temperatures-913410

Στο rare ναι υπάρχει πιθανότητα να πάθεις κάτι αλλά στο medium όχι.

https://www.certifiedangusbeef.com/kitchen/doneness.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Ενώ είμαστε λαός που έχει παράδοση στο ψήσιμο, και πολλοί ψήνουν πολύ συχνά, είναι τραγελαφικό ότι δεν ξέρουμε να τρώμε.

Η πλειοψηφία θεωρεί ότι μόνο μία επιλογή υπάρχει στο ψήσιμο, να στεγνώσεις το κρέας, το γκάγκανο που λέμε.

Κάθεσαι μετά στο τραπέζι να φας, και δε μασιέται.

Έλλειψη (γαστρονομικής) παιδείας.

Tι θα πει έλλειψη γαστρονομικής παιδείας; Είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου και πως αισθάνεται καθένας την γεύση ! Δηλαδή για παράδειγμα κάπου στον πλανήτη οι κατσαρίδες θεωρούνται εκλεκτό έδεσμα. Θα έπρεπε να φας κατσαρίδα λόγω ''γαστρονιμικής παιδείας'';; Ο καθένας τρώει το φαγητό του όπως τον ευχαριστεί,είναι ανόητο το να θέλεις να αναγκάσεις κάποιον να φάει κάτι μόνο και μόνο επειδή για σένα αυτό ειναι το ''σωστό''.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοιρινή μπριζολιτσα παντα well done και με μπολικο λαδολεμονο για ψωμοβουτιες.

Μοσχαρισια μπριζολα τρωω σχεδον ποτε ή ποτε. Δεν ειναι στ'αγαπημενα μου, κατι με χαλαει συνηθως. (Μοσχαρακι κοκκινιστο ομως αααλλη φαση, αγάπη.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Καλοψημενη ως τα μεσα και τρωγεται σαν να παιζεις φυσαρμονικα με 2 χερια....δεξια αριστερα

Ε, όχι και καλαμπόκι η μπριζόλα, αμαρτία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια παίρνω έξω μοσχαρίσια μπριζόλα. Αν πάρω κάποια φορά μου φαίνεται κάπως να διευκρινίσω ψήσιμο, ειδικά στα αγγλικά, οπότε δεν λέω τίποτα. Αν με ρωτήσουν θα πω καλοψημένη. Μου φαίνεται κάπως δήθεν όλο αυτό με το ψήσιμο, ειδικά σε ψησταριές - ταβέρνες που πάει ο πιο πολύς κόσμος. Μπορεί να έχω και λάθος εντύπωση όμως και να είναι παραξενιά δικιά μου. 

Μόλις τώρα, parlapipas25 είπε

2018-19 κι ο κόσμος τρώει ακόμα κρέας..

Δεν ξέρω αν τρολάρεις, αλλά το πιστεύω κι εγώ ότι σε μια πραγματικά αναπτυγμένη κοινωνία ο κόσμος δεν θα τρώει κρέας. Τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Σπάνια παίρνω έξω μοσχαρίσια μπριζόλα. Αν πάρω κάποια φορά μου φαίνεται κάπως να διευκρινίσω ψήσιμο, ειδικά στα αγγλικά, οπότε δεν λέω τίποτα. Αν με ρωτήσουν θα πω καλοψημένη. Μου φαίνεται κάπως δήθεν όλο αυτό με το ψήσιμο, ειδικά σε ψησταριές - ταβέρνες που πάει ο πιο πολύς κόσμος. Μπορεί να έχω και λάθος εντύπωση όμως και να είναι παραξενιά δικιά μου. 

Δεν ξέρω αν τρολάρεις, αλλά το πιστεύω κι εγώ ότι σε μια πραγματικά αναπτυγμένη κοινωνία ο κόσμος δεν θα τρώει κρέας. Τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα...

Eδω γίνονται ακόμα πόλεμοι,στο κρέας θα κολλήσουμε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένα κρέατα πρέπει να τρώγονται καλά ψημένα γιατί διαφορετικά είναι επικίνδυνο για την υγεία. (Πουλερικά-κιμάς κλπ).

Στο θέμα της μοσχαρίσιας μπριζόλας, πολλοί νομίζουν ότι επειδή είναι κόκκινο το χρώμα είναι ωμή. Απλά τυχαίνει να έχει κοκκινωπό χρώμα αυτό το κρέας και μάλιστα αν το παραψήσεις δεν τρώγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...