Προς το περιεχόμενο

Η Tesla ανοίγει την πλατφόρμα προ-παραγγελιών του Model 3 για την Ευρώπη


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Tesla προσκαλεί μέσω email όσους πελάτες της στην Ευρώπη είχαν εκφράσει την επιθυμία τους να προπαραγγείλουν το Model 3, να το κάνουν πλέον μέσω του “Online Design Studio”.

Εκεί, οι αγοραστές  θα μπορέσουν να το προσαρμόσουν του αυτοκίνητο στο γούστο τους κάνοντας μια custom παραγγελία. Πέρα από τις προσκλήσεις όμως, η Tesla οργάνωσε και ένα test-drive έκπληξη για κάποιους εκλεκτούς πελάτες της στην Γερμανία. Η εταιρία υπόσχεται την παράδοση των πρώτων Model 3 στην Ευρώπη μετά από 1 χρόνο, οπότε μιλάμε για το τέλος του 2019. 

Οι τιμές για τις διάφορες εκδόσεις του Model 3 έχουν μικρή διαφορά με αυτές τις Αμερικανικής αγοράς, με το “Long range AWD” να κοστολογείται στα €56900, και το “Long range AWD Performance” να φτάνει τα €67400. Αυτές οι τιμές αφορούν το Λουξεμβούργο, ενώ στο Βέλγιο η "Long range AWD" θα είναι περίπου €2000 ακριβότερο. Στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες, οι τιμή θα διαμορφωθεί αναλόγως του επιπέδου της προστιθέμενης φορολόγησης, κλπ. 

Όσοι θέλουν να περιμένουν το φθηνότερο βασικό μοντέλο των $46000 με την μπαταρία “Standard Range”, θα περιμένουν αρκετά ακόμη αφού αυτό δεν αναμένεται να μπει στην Αμερικανική αγορά πριν το ερχόμενο καλοκαίρι. Ο Elon Musk ανέφερε ότι με βάση την τεράστια ζήτηση που αναμένεται να έχει το βασικό Model 3, μέχρι το τέλος του 2019 η τιμή του θα έχει μειωθεί στα $35000. 

Έχοντας πουλήσει πάνω από 13000 Model S στην Ευρώπη, η Tesla θέλει να ανταγωνιστεί δυναμικά την BMW, Audi, και Mercedes-Benz στην έδρα τους, αφού οι τελευταίοι απέτυχαν να πάρουν σημαντικό κομμάτι της medium-sedan κατηγορίας στην Αμερική. 

CleanTechnica


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βενζίνη προς το παρόν και μεταχειρισμένο έως 10000 το πολύ...και μη μου πει κανείς για υπερθέρμανση του πλανήτη κλπ κλπ γτ με τις τιμές των tesla υπερθερμαινεται το κεφάλι μου 

3 λεπτά πριν, kotronas είπε

Ίσα Ίσα το έχω το ποσό στο στρώμα,ελπίζω να δέχονται αντικαταβολή.

Πάρε τις μπαταρίες από lidl να σου βγει φτηνότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδοση στο τέλος του 2019. Είμαι περίεργος να δω κατά πόσον θα τηρήσει το χρονοδιάγραμμα η TESLA που στον τομέα αυτό έχει βεβαρυμένο μητρώο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε τους λεφτά και όταν και ααααν το φτιάξουν θα το πάρετε. Επίσης αν πτωχεύσει λογικά θα την καλύψει η Αμερικανική κυβέρνηση. Οπότε θα πάρουμε το παραδακι μας πίσω από τον Τραμπ...!😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"η Tesla θέλει να ανταγωνιστεί δυναμικά την BMW, Audi, και Mercedes-Benz στην έδρα τους, αφού οι τελευταίοι απέτυχαν να πάρουν σημαντικό κομμάτι της medium-sedan κατηγορίας στην Αμερική"

Δεν ξέρω τι κομμάτι θα πάρει αλλά το "σημαντικό" μου φαίνεται υπερβολικό για tesla και μάλιστα Ευρώπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Stamer είπε

Δεν ξέρω τι κομμάτι θα πάρει αλλά το "σημαντικό" μου φαίνεται υπερβολικό για tesla και μάλιστα Ευρώπη

Στην Αμερικη εχει αρκετα μεγαλο κομματι της πιτας...Φυσικα καταλαβαινω γιατι στην Ευρωπη και ειδικα στην βορεια, θα ειναι πιο δυσκολο...Αλλα περιμενουμε να δουμε πως θα παει...Μεχρι το 2020-21 θα εχει κριθει σαν εταιρια και ειτε θα την εχει απορριψει ο κοσμος η θα εχει εδραιωθει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"η Tesla θέλει να ανταγωνιστεί δυναμικά την BMW, Audi, και Mercedes-Benz στην έδρα τους, αφού οι τελευταίοι απέτυχαν να πάρουν σημαντικό κομμάτι της medium-sedan κατηγορίας στην Αμερική."

Και το πήρε η tesla θέλει να πει ο ποιητής;

Πρέπει πρώτα να μάθει πως φτιάχνονται premium προϊόντα για να παίξει εντός Ευρώπης με αυτούς τους ανταγωνιστές. Εντάξει ο Αμερικάνος δεν μπορεί να νιώσει τι είναι πολυτελές σεντάν γιατί δεν το είχε ποτέ στη δική του κουλτούρα από τις εγχώριες για εκείνον μάρκες, ο Ευρωπαίος όμως το ξέρει πολύ καλά και ξέρει από που να το περιμένει, ειδικά από τις τρεις προαναφερθείσες μάρκες.

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, spgkountis είπε

εμένα με ψήνει...
στην τιμή τα χαλάμε κάμποσο...

με 10000€ τι παίρνω;

M3 E46 με όλα τα παρελκόμενα....

37 λεπτά πριν, Pleo είπε

"η Tesla θέλει να ανταγωνιστεί δυναμικά την BMW, Audi, και Mercedes-Benz στην έδρα τους, αφού οι τελευταίοι απέτυχαν να πάρουν σημαντικό κομμάτι της medium-sedan κατηγορίας στην Αμερική."

Και το πήρε η tesla θέλει να πει ο ποιητής;

Πρέπει πρώτα να μάθει πως φτιάχνονται premium προϊόντα για να παίξει εντός Ευρώπης με αυτούς τους ανταγωνιστές. Εντάξει ο Αμερικάνος δεν μπορεί να νιώσει τι είναι πολυτελές σεντάν γιατί δεν το είχε ποτέ στη δική του κουλτούρα από τις εγχώριες για εκείνον μάρκες, ο Ευρωπαίος όμως το ξέρει πολύ καλά και ξέρει από που να το περιμένει, ειδικά από τις τρεις προαναφερθείσες μάρκες.

Όπα, ο Αμερικανός ξέρει μια χαρά από χλιδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...