Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

On 27/09/2021 at 01:43, explorerT said:

Άσε που η προσωπική θεώρηση για 60ς και 70ς είναι πιο εξειδικευμένη και πιο στοχευμένη, δεν τα πολυαντέχω τα ...ατελείωτα καθαριστικά σόλο, τα πολύ σοφιστικέ και τα πολύ προγκρεσιβ, θα...  μπλέξουμε σε λέω, τα`χουμε ξαναπεί!  χαχα  

Κι' εγώ, του ίδιου στυλ είμαι...

Συνήθως 3λεπτα κομμάτια μου αρέσουν, δηλώνω "ποπάς" και "μπητλικός" και με τα prog, έκανα κάτι χρόνια να τα λέω "prog" (ροκ τα έλεγα και τα λέω), γιά να μην αναγκάζομαι να μπαίνω στο τριπάκι των ετικεττών. Από prog και ψυχεδελικά, ακούω μόνο αυτά που "κάθονται" στο αυτί και έχουν κάτι πρωτοποριακό και μελωδικό και όχι όλα και ειδικά τα "βαρυά"

Και για να καταλάβεις, το κομμάτι που εβαλες, το θεωρώ "δύσκολο". Ακούω πιό "ποπ" και ευκολάκουστους ήχους, με χροιά "Beatles/McCartney, Kinks, Hollies κλπ) που να έχει πάντα το κάτι "ιδιαίτερο" (συνήθως μια θεϊκή μελωδία που σε "στέλνει") 

Ισως δεν με έχεις παρακολουθήσει αρκετά...όπως κι΄εγώ εσένα...χα χα! 

Πότε τα έχουμε ξαναπεί; Δεν θυμάμαι τπτ...χα χα!

Οσο γιά τους Byrds, μπορώ να πω, ότι συμβαδίζουν με το πνεύμα του νήματος Ροκ 60's, αν και για τα γούστα μου (όπως πολύ σωστά γράφεις στο τέλος περί "γούστου"), παραήταν ψυχεδελικοί κάποιες φορές. Ξεκίνησα μαζί τους με το Turn Turn Turn και δεν με "απογείωσαν". Ομως, κλασσικοί

Η μουσική, απ' ό,τι έχω καταλάβει μετά από πολλά χρόνια ακρόασης, είναι μαθηματικές σχέσεις (επειδή είναι μαθηματικά) στο μυαλό του καθενός

Και αναλόγως του τι κλίση έχει ο καθένας, ο τρόπος πρόσληψης της μουσικής-μαθηματικής πληροφορίας, απλουστεύεται ή υπεραναλύεται, επανασυνθέτοντας την πληροφορία στο μυαλό

Και επειδή στο σχολείο, ήμουν των Αρχαίων,της Εκθεσης, της Ιστορίας και της Γλώσσας, προσλαμβάνω και επανασυνθέτω, διαφορετικά την Μουσική από έναν των Μαθηματικών και της Φυσικής 

Σου αφιερώνω το επόμενο και ελπίζω να "έπιασα" το στυλ σου

Και γιά να καταλάβεις πώς λειτουργώ εγώ, το κομμάτι είναι σύνθεση του Graham Gouldman, που μετά ήταν στους 10cc (γκρούπ καθαρά της "διανοουμενίστικης" pop), που είχε γράψει και το Bus Stop των Hollies. Μπορώ μετά να μην κάτσω να ψάξω τις δουλειές του και να τον παρακολουθώ; 

Από τους Yardbirds, πέρασαν οι μορφές, Jimmy Page, Eric Clapton και Jeff Beck. 3 άτομα που καθόρισαν τον ήχο της κιθάρας και της Μουσικής γιά πάντα

The Yardbirds - Heart Full Of Soul (1965)

 

Κι' επειδή πάντα όταν αναφέρω και θυμάμαι το Bus Stοp,  θέλω να το ακούω... το βάζω. Ισως ένα από τα ομορφότερα και πιό ολοκληρωμένα ποπ τραγούδια των 60's

12 εκατομμύρια views το 2021 μόνο αυτό το βίντεο! Καλά είναι!

The Hollies - Bus Stop (1966)

 

 

8 hours ago, kostis76 said:

 

Τι έβαλες ρε άνθρωπε; Τι ΥΜΝΟΣ!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...