Προς το περιεχόμενο

eSIM από την Cosmote χωρίς όμως αρχικά υποστήριξη των νέων iPhone (Ενημέρωση)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, okourkoulos said:

Διάβασα και το εξής:
https://support.apple.com/el-gr/HT207578
"Το iPhone και το Apple Watch σας πρέπει να χρησιμοποιούν τον ίδιο φορέα κινητής τηλεφωνίας."
????
Εγώ θέλω δύο διαφορετικούς παρόχους, όμως!
Τι παίζει?

Αναφέρεται στη δυνατότητα να έχεις το ίδιο νούμερο στο κινητό και στο watch  σου, ώστε να συνεχίζεις να δέχεσαι κλήσεις κλπ στην περίπτωση που δεν είσαι κοντά στο κινητό. Μπορείς απλά να έχεις διαφορετικό νούμερο στο ρολόι αλλά στην περίπτωση αυτή προφανώς δεν θα δέχεσαι κλήσεις από το κινητό σου όταν δεν θα είναι σε εμβέλεια. 

Αυτό που δεν ξέρω είναι το τι θα γίνεται όταν το watch θα είναι συνδεδεμένο με bt με το iphone σου και δεχθείς μια κλήση στο νούμερο του watch ενώ ταυτόχρονα έχεις άλλη μια εισερχόμενη στο νούμερο του κινητού... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα, μια βοήθεια,

μόλις παρέλαβα την επιστολή με τον κώδικα αλλά σε κάθε προσπάθεια σκαναρίσματος μου βγάζει αυτό το μήνυμα:IMG_0790.PNG

Σε συσκευή iPhone XS Max iOS 12.1.3

Με Cosmote που μίλησα μου λένε πως δεν υποστηρίζεται ακόμα η esim στα iPhone, τι παίζει;;; 😟

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πως πολλοί χρήστες όπως διάβασα έχουν κάνει εγκατάσταση την esim σε iphone xs max, στο δικό μου όμως γιατί δεν την δέχεται;

Μήπως κάνω κάτι λάθος ή έχει η συσκευή μου πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsigaridas είπε

Εννοώ πως πολλοί χρήστες όπως διάβασα έχουν κάνει εγκατάσταση την esim σε iphone xs max, στο δικό μου όμως γιατί δεν την δέχεται;

Μήπως κάνω κάτι λάθος ή έχει η συσκευή μου πρόβλημα;

Μίλα πάλι με cosmote γιατί σε εμένα δουλεύει κανονικά και δεν έβγαλε ποτέ κανένα τέτοιο μηνυμα. Σου έδωσαν σφραγισμένο τον φάκελο με το QR code? Κάτι ίσως έκαναν λάθος από την cosmote κατά την ενεργοποίηση? Η παλιά σου SIM δουλεύει κανονικά ή όχι με αυτόν τον αριθμό που προσπαθείς να βάλεις την e-sim?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα οτι ενεργοποιηθηκε cosmote esim σε iphone XR. Σκεφτομαι να αγορασω το XR Αλλα εχω δυο ερωτησεις.

 

1. Η Κυρια sim μου ειναι Vodafone και η e-sim Whatsup. Ο Φιλος που ενεργοποιησε την esim της cosmote εχει διαφορετικο παροχο απο Cosmote στην κανονικη sim;

2. Σχετικα με την αγορα, πρεπει να παρω iphone XR EU ή GR;  Δεν καταλαβαινω στο skroutz ποια ειναι η διαφορα και εαν καποιο απο τα δυο δεν δεχεται esim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Στις 8/5/2019 στις 11:49 ΠΜ, themis_81 είπε

Κανεις που να εχει αγορασει απο Ελλαδα 4ρι με LTE και να εχει παιξει με cosmote esim ???

Και εγω αυτό περιμένω ρε μαν, αν εχει ενεργοποιήσει κάποιος Apple watch με cosmote .  Να ξεφορτωθώ επιτελους τη. συσκευή απο την τσέπη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα , ειχα μια επικοινωνια με καταστημα Γερμανου και μου ειπαν οτι δεν ξερουν αν θα παιξει κ οτι ειναι 8 ευρω η καθε "αποπειρα" 

Και λεω η καθε αποπειρα γιατι αν δεν παιξει πληρωνουμε 8 λεει για να ξαναγυρισουμε σε κανονικη καρτα 

( αυτο βεβαια μου το ειπε γιατι εχω ηδη 2 καρτες - μια μονο για data και μια που εχει κ τηλεφωνια και data και δεν γινεται με τον ιδιο αριθμο να εχω και μια esim ... ) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 Λοιπόν μήπως ενδιαφέρει κάποιον. Πριν λίγο πήγα στο Γερμανό με iPhone XR  Και σε 2λεπτα  Μου έχω ενεργοποιήσει την esim.  Μέχρι τώρα βλέπω ότι δουλεύουν όλα κανονικά το μόνο που με απασχολεί λίγο ότι  Δεν πιάνει  καλά το 4G .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/6/2019 στις 3:20 ΜΜ, Alekos1304 είπε

 Λοιπόν μήπως ενδιαφέρει κάποιον. Πριν λίγο πήγα στο Γερμανό με iPhone XR  Και σε 2λεπτα  Μου έχω ενεργοποιήσει την esim.  Μέχρι τώρα βλέπω ότι δουλεύουν όλα κανονικά το μόνο που με απασχολεί λίγο ότι  Δεν πιάνει  καλά το 4G .

σε ποιο γερμανο πηγες περιοχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...