Προς το περιεχόμενο

eSIM από την Cosmote χωρίς όμως αρχικά υποστήριξη των νέων iPhone (Ενημέρωση)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@gidi

Βάση των links είναι προφανές πως υπάρχει θέμα πλήρους συμβατότητας μεταξύ μοντέλων/συχνοτήτων και πως δεν είναι θέμα s/w (όπως σε διάφορα τηλέφωνα πχ που δεν υπάρχει Β4/Β20 για LTE και απλά παίζουν στις υπόλοιπες). Εδώ όμως δείχνει για αρκετά διαφορετικό υποστηριζόμενο σύνολο συχνοτήτων από το UE και τον πάροχο.

 

"To cover the LTE and UMTS bands used around the world, there are two separate models for Apple Watch Series 4, and three for Apple Watch Series 3.1 They have been optimized for use in the country of purchase, and not all models work in all countries or regions. There is no single model that supports roaming worldwide."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, koftis650 είπε

@gidi

Βάση των links είναι προφανές πως υπάρχει θέμα πλήρους συμβατότητας μεταξύ μοντέλων/συχνοτήτων και πως δεν είναι θέμα s/w (όπως σε διάφορα τηλέφωνα πχ που δεν υπάρχει Β4/Β20 για LTE και απλά παίζουν στις υπόλοιπες). Εδώ όμως δείχνει για αρκετά διαφορετικό υποστηριζόμενο σύνολο συχνοτήτων από το UE και τον πάροχο.

"To cover the LTE and UMTS bands used around the world, there are two separate models for Apple Watch Series 4, and three for Apple Watch Series 3.1 They have been optimized for use in the country of purchase, and not all models work in all countries or regions. There is no single model that supports roaming worldwide."

Από αυτά που είδα εγώ κατάλαβα ότι υπάρχει πλήρης ασυμβατότητα ανάμεσα στο αμερικανικό ρολόι και στα ελληνικά δίκτυα LTE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gidi

 

 φυσικά δεν χάνεις τίποτα δοκιμάζοντας βάση των οδηγιών που ισχύουν για την ενεργοποίηση της eSIM και να δείς αν έχεις έστω partialy κάποιες λειτουργείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gidi είπε

Έχω αμερικανικό aw4, αλλά δεν είναι cellular.  Περιμένω κάποιον να επιβεβαιώσει για να δω τι θα κάνω στη συνέχεια.

Έχω Apple Watch series 3 UK, αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν δεν δοκιμάσει κάποιος αν υπάρχει από την cosmote διαθέσιμη η λειτουργία σύζευξης της κάρτας του Iphone με το Apple Watch για να χρησιμοποιούν τον ίδιο αριθμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gidi είπε

Νομίζω ότι αυτό δεν το δίνει ακόμη η COSMOTE. Υπάρχει δυνατότητα να έχει διαφορετικό αριθμό στο κινητό και στο ρολόι;

Ναι προφανώς να υπάρχει διαφορετικός αριθμός στο ρολόι είναι μια επιλογή όπως με το gear της samsung, άλλωστε μέσω cloud αρκεί να έχεις δεδομένα και οι ειδοποιήσεις θα έρχονται κανονικά, άντε να κάνεις και μια προώθηση των κλήσεων στον αριθμό του ρολογιού. Το πρόβλημα μου εδώ από αυτά. Που έχω δείτε ως τώρα είναι ότι το Apple Watch δεν δίνει δυνατότητα να βάλεις άλλο αριθμό ξεχωριστά παρα μόνο αυτόν ή αυτούς που έχεις στο Iphone. Εδώ το χάνω λίγο και δεν καταλαβαίνω πως γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι η προώθηση των κλήσεων να γίνεται αυτόματα  όταν το ρολόι αποχωρίζεται το κινητό και είναι εκτός WiFi. 

Αυτό που λες ότι σου ζητάει το ρολόι σημαίνει πολύ απλά ότι θα πρέπει να περιμένουμε να παίξει twin esim. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gidi είπε

Το θέμα είναι η προώθηση των κλήσεων να γίνεται αυτόματα  όταν το ρολόι αποχωρίζεται το κινητό και είναι εκτός WiFi. 

Αυτό που λες ότι σου ζητάει το ρολόι σημαίνει πολύ απλά ότι θα πρέπει να περιμένουμε να παίξει twin esim. 

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι και εγώ απλά επειδή ο παραπάνω ένα παιδί είπε ότι το ενεργοποίησαν σε apple watch έχω μπει στον πειρασμο να πάω να δοκιμάσω. Εντωμεταξύ και η υπάλληλος του Γερμανού στην παροχή μου, μου είπε ότι γίνεται αλλά είναι πιθανό να μην ξέρει τι της γίνεται 😁😁😁

2 ώρες πριν, gidi είπε

Το θέμα είναι η προώθηση των κλήσεων να γίνεται αυτόματα  όταν το ρολόι αποχωρίζεται το κινητό και είναι εκτός WiFi. 

Αυτό που λες ότι σου ζητάει το ρολόι σημαίνει πολύ απλά ότι θα πρέπει να περιμένουμε να παίξει twin esim. 

 Εντωμεταξύ φιλος σε άλλο φόρουμ αναφέρει ότι δεν δουλεύει το apple watch Ευρωπαίο με iPhone x σε cosmote, γραφείο ότι ο Πάροχος δεν υποστηρίζει την λειτουργία, οπότε μάλλον αυτό που λέει ο φίλος dream21 δεν ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gidi είπε

Από ποια χώρα αγοράστηκε ρωτούσα. Δεν το διευκρίνησα πριν.

Φινλανδία,  αλλά από Amazon.co.uk γιατί ούτε στην Φιλανδία είναι ακόμα ενεργοποιημένη η υπηρεσία για το esim του Apple Watch και δεν υπάρχει στην τοπική αγορά.

Αλλά ξαναεπιμένω ΔΕΝ έχει να κάνει με χώρα αγοράς σαν το ECG του Apple watch 4  γιατί δεν είναι κάτι το esim που χρειάζεται έγκριση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρολόι Apple Watch 4 LTE του φίλου μου είναι αγορασμένο από Αγγλία και έχει 3 προφίλ εγκατεστημένα ένα  από   vodafone uk και 2 προφίλ ξεχωριστά νούμερα COSMOTE που τα ενεργοποίησε εχθές .. Μέσα από την εφαρμογή  του ρολογιού του iPhone XS Max έχει επιλέξει πια σύνδεση προφίλ esim να χρησιμοποιεί το Apple Watch .. 

 

υπαρχουν οδηγίες και στα ελληνικά 

https://support.apple.com/el-gr/HT209043

 

Απλος αργότερα οποίος δεν θέλει να έχει 2 διαφορετικά νούμερα στην COSMOTE  θα μπορεί με το twin sim να κάνει την δουλειά του.. Αραχτε λιγάκι και μην προτρεχετε λίγο υπομονή μέχρι να έρθουν τα Apple Watch 4 LTE για να  βγει επίσημα δελτίο τύπου από COSMOTE .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dream21 είπε

Το ρολόι Apple Watch 4 LTE του φίλου μου είναι αγορασμένο από Αγγλία και έχει 3 προφίλ εγκατεστημένα ένα  από   vodafone uk και 2 προφίλ ξεχωριστά νούμερα COSMOTE που τα ενεργοποίησε εχθές .. Μέσα από την εφαρμογή  του ρολογιού του iPhone XS Max έχει επιλέξει πια σύνδεση προφίλ esim να χρησιμοποιεί το Apple Watch .. 

 

υπαρχουν οδηγίες και στα ελληνικά 

https://support.apple.com/el-gr/HT209043

 

Απλος αργότερα οποίος δεν θέλει να έχει 2 διαφορετικά νούμερα στην COSMOTE  θα μπορεί με το twin sim να κάνει την δουλειά του.. Αραχτε λιγάκι και μην προτρεχετε λίγο υπομονή μέχρι να έρθουν τα Apple Watch 4 LTE για να  βγει επίσημα δελτίο τύπου από COSMOTE .

 

Όταν ενεργοποίησε τα προφίλ της cosmote τα είχε περάσει πρώτα σαν esim στο iPhone? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...