Προς το περιεχόμενο

eSIM από την Cosmote χωρίς όμως αρχικά υποστήριξη των νέων iPhone (Ενημέρωση)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gidi είπε

Στην περίπτωση του ευρωπαικού Apple Watch LTE που όπως είπαμε δουλεύει αυτήν τη στιγμη με διαφορετικό δικό του αριθμό, τι γίνεται όταν απομακρυνθεί το ρολόι από το κινητό; Ενεργοποείται μόνο του το LTE στο ρολόι; Όταν επιστρέψει κοντά στο κινητό κλείνει το LTE στο ρολόι;

Υπάρχει τρόπος να γίνει προώθηση κλήσεων από το κινητό στο ρολόι αυτόματα όταν κοπεί η BT σύνδεση μεταξύ τους; 

1) Απο την στιγμη που θα περάσεις στο apple watch διαφορετικο προφιλ δηλαδη αλλο νουμερο σε σχεση με iphone δεν σε νοιαζει ειτε ειναι κοντα ειτε οχι το iphone με το ρολοι.

2) Την προωθηση δεν την θες απο την στιγμη που εχει αλλο νουμερο το ρολοι απο το κινητο

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως γίνεται αυτό; αφού όταν πάω να κάνω διαμόρφωση δικτύου από την εφαρμογή watch του iPhone βγαίνει μήνυμα που λέει ότι δεν υποστηρίζεται από την cosmote.

Επεξ/σία από dimoudis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dream21 είπε

1) Απο την στιγμη που θα περάσεις στο apple watch διαφορετικο προφιλ δηλαδη αλλο νουμερο σε σχεση με iphone δεν σε νοιαζει ειτε ειναι κοντα ειτε οχι το iphone με το ρολοι.

2) Την προωθηση δεν την θες απο την στιγμη που εχει αλλο νουμερο το ρολοι απο το κινητο

Η προώθηση εδώ μάλλον έχει νόημα στο να μπορείς να δεχθείς της κλήσεις του κυρίου αριθμού σου στο ρολόι όταν έχεις αφήσει το κινητό σπίτι για παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιωνω οτι δουλευει κανονικοτατα σε XS Max. Ενεργοποιησα απο Γερμανο θεσσαλονικης. Φυσικη SIM συνδεση εξωτερικου και e-sim kosmokarta. Δουλευει αψογα. Διαλεγεις προφιλ απο που θες να καλεις default και απο που να τρωει data default ενω σε καλουν κανονικα και στα 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2018 στις 2:50 ΜΜ, valkon είπε

Για αυτό δεν κόβουν τις sim πλέον ε. Δεν σφάξανε κοσμοτούλα

Τις sim δεν τις κόβουν πλέον γιατί έχουν βγάλει την triple-sim που είναι κομμένη εξ αρχή σε 3 διαφορετικά μεγέθη (κανονικό, micro, mini) κι ανάλογα τις ανάγκες σου κάθε φορά χρησιμοποιείς όποια χρειάζεσαι... όμως κοστίζει 7,90 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μαγκιά θα ήταν να έμπαινε η e-sim ως δεύτερος αριθμός σε single sim κινητό.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος κατάφερε να κάνει το apple watch 4 LTE να δουλεύει μέσω eSIM και μπορεί να με βοηθήσει ας στείλει μήνυμα παρακαλώ. Εγώ έχω 2 esim περασμένες και 1 nano sim και εξακολουθεί να μου βγάζει μήνυμα ότι η κοσμοτέ δεν υποστηρίζει το apple watch

Στις 22/12/2018 στις 11:36 ΜΜ, dream21 είπε

Σωστά συμβόλαιο το ένα και what’s up το άλλο. Τα πέρασε τα 2 esim πρώτα στο τηλέφωνο και επέλεξε μέσω του watch app στο τηλέφωνο ποια σύνδεση δεδομένων θα χρησιμοποιεί το ρολόι 

εμένα φίλε πάντως ενώ τα βλέπει τα data plans όταν επιλέγω κάποιο απο τα 2 μου λέει ότι η κοσμοτε δεν υποστηρίζει το apple watch ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Μόλις ενεργοποίησα την esim σε iPhone XR. Όλα λειτουργούν μια χαρά και το δεύτερο νούμερο είναι what’s up. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2018 στις 9:56 ΜΜ, jumper12 είπε

Όποιος κατάφερε να κάνει το apple watch 4 LTE να δουλεύει μέσω eSIM και μπορεί να με βοηθήσει ας στείλει μήνυμα παρακαλώ. Εγώ έχω 2 esim περασμένες και 1 nano sim και εξακολουθεί να μου βγάζει μήνυμα ότι η κοσμοτέ δεν υποστηρίζει το apple watch

 

Και εγώ έχω το esim στο Xs και LTE Apple Watch 4 Γερμανίας αλλα στο watch app λέει ότι δεν υποστηρίζει η cosmote το apple watch. 

Εντύπωση μου κάνει αν κάποιος κατάφερε να το κάνει, θα ήθελα να μάθω πως.

Στις 22/12/2018 στις 9:50 ΜΜ, dream21 είπε

Το ρολόι Apple Watch 4 LTE του φίλου μου είναι αγορασμένο από Αγγλία και έχει 3 προφίλ εγκατεστημένα ένα  από   vodafone uk και 2 προφίλ ξεχωριστά νούμερα COSMOTE που τα ενεργοποίησε εχθές .. Μέσα από την εφαρμογή  του ρολογιού του iPhone XS Max έχει επιλέξει πια σύνδεση προφίλ esim να χρησιμοποιεί το Apple Watch .. 

 

υπαρχουν οδηγίες και στα ελληνικά 

https://support.apple.com/el-gr/HT209043

 

Απλος αργότερα οποίος δεν θέλει να έχει 2 διαφορετικά νούμερα στην COSMOTE  θα μπορεί με το twin sim να κάνει την δουλειά του.. Αραχτε λιγάκι και μην προτρεχετε λίγο υπομονή μέχρι να έρθουν τα Apple Watch 4 LTE για να  βγει επίσημα δελτίο τύπου από COSMOTE .

 

Καλησπέρα. Μπορείς να μας πεις βήμα-βήμα την διαδικασία, γιατί σε ελληνικο Xs με esim cosmote και AW4 LTE Γερμανίας, δεν επιτρέπει το AW να εγκατασταθεί το esim profile στο AW. Μήπως ο φίλος σου ενεργοποίησε πρώτα το UK Vodafone Esim και μετά τα Ελληνικά; Αν ναι, μάλλον γι'αυτο μπόρεσε..

Επεξ/σία από takisot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2019 στις 12:34 ΜΜ, takisot είπε

Και εγώ έχω το esim στο Xs και LTE Apple Watch 4 Γερμανίας αλλα στο watch app λέει ότι δεν υποστηρίζει η cosmote το apple watch. 

Εντύπωση μου κάνει αν κάποιος κατάφερε να το κάνει, θα ήθελα να μάθω πως.

Καλησπέρα. Μπορείς να μας πεις βήμα-βήμα την διαδικασία, γιατί σε ελληνικο Xs με esim cosmote και AW4 LTE Γερμανίας, δεν επιτρέπει το AW να εγκατασταθεί το esim profile στο AW. Μήπως ο φίλος σου ενεργοποίησε πρώτα το UK Vodafone Esim και μετά τα Ελληνικά; Αν ναι, μάλλον γι'αυτο μπόρεσε..

Τίποτε νεωτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα και το εξής:
https://support.apple.com/el-gr/HT207578
"Το iPhone και το Apple Watch σας πρέπει να χρησιμοποιούν τον ίδιο φορέα κινητής τηλεφωνίας."
????
Εγώ θέλω δύο διαφορετικούς παρόχους, όμως!
Τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...