Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση νέου desktop υπολογιστή


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και καλές γιορτές σε όλες και όλους μας με υγεία.
Είναι γεγονός ότι έχω παμπάλαιο σύστημα (η αγορά είχε γίνει το 2006! βέβαια εκτός από τον επεξεργαστή AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3800+ και τη μητρική όλα τα άλλα έχουν αλλαχθεί) και όλο και το καθυστερούσα γιατί βαριόμουν αυτή την αλλαγή αν και ουσιαστικά είναι λεπτομέρεια σε σχέση με το πολιτισμικό σοκ που θα πάθω. 
Βρίσκομαι μπροστά σε αρκετά διλήμματα οπότε θα προσπαθήσω να τα περιγράψω όσο μπορώ καλύτερα. Διάσπαρτα διαβάζοντας κατάλαβα ότι πιο αναβαθμίσιμο σύστημα είναι με AMD επεξεργαστή. Γιατί; Λόγω socket; Εννοείται πώς με ενδιαφέρει να είναι αναβαθμίσιμο το σύστημα ώστε να μου "κρατήσει" σε βάθος χρόνου. Πάμε παρακάτω. Αγόρασε πρόσφατα η ανιψιά μου έναν υπολογιστή από το vision studio στη Θεσσαλονίκη (δεν είναι διαφήμιση, απλά από εκεί σκέφτομαι να τον αγοράσω και εγώ) και μου άρεσε πολύ το κουτί το οποίο ήταν διαφανές με λυχνίες περί σωστής λειτουργίας κλπ. Σίγουρα δε θέλω μικρό κουτί, θέλω να έχει απλά γιατί στον τωρινό μου υπολογιστή, στην κυριολεξία έφτυνα αίμα κάθε φορά που ήθελα να αλλάξω ή να προσθέσω κάποιο part λόγω της στενότητας του χώρου. Υδρόψυξη; Χρειάζεται; Σε ποιες περιπτώσεις θα μου το προτείνατε; 
Έχουμε και λέμε, στον υπάρχοντα υπολογιστή έχω ένα δίσκο 500Gb και έναν 1,9Tb καθώς και έναν 128Gb ssd. Αυτούς τους τρεις σκέφτομαι να τους μεταφέρω στο καινούριο σύστημα. Τους 2 hdd για να έχω τα αρχεία μου και για αποθηκευτικό χώρο και τον ssd να βάζω καμιά διανομή Linux όταν βαριέμαι τα Windows. Αν όλα αυτά σάς φαντάζουν οκ, θα αγοράσω έναν 256gb ssd (μάλλον Samsung) για την εγκατάσταση του κύριου λειτουργικού που θα είναι τα Windows 10 των οποίων είμαι κάτοχος ως insider της Microsoft. 
Σκέφτομαι για 16gb RAM. Κάρτα γραφικών δεν ξέρω (εννοώ κάποια απλή ή κάποια καλύτερη). Βέβαια όλα αυτά έχουν σχέση και με το τι χρήση κάνω στον υπολογιστή. Με το παλιό το σύστημα έβαζα στον Chrome μερικές καρτέλες (20-25 και γονάτιζε γιατί του τελείωνε η ram). Από παιχνίδια χαλαρά (όχι ότι μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο με το σύστημα που έχω), κάτι σε racing και συγκεκριμένα asphalt 8 (και λίγο το 9), αλλά με κλειστά τα πάντα γιατί διαφορετικά κολλούσε το σύμπαν. Για αυτό είμαι σε δίλημμα τι κάρτα γραφικών να πάρω, γιατί όσο αφορά στα παιχνίδια, ποιος έβαλε τη γλώσσα στο μέλι και είπε δε θέλω άλλο...
Σε επεξεργασία φωτογραφίας όλο και θα χρησιμοποιήσω κανένα lightroom. Περιττό να πω ότι εφαρμογές Office χρησιμοποιούνται πολύ συχνά αλλά για την επεξεργαστική ισχύ που μιλάμε θεωρώ ότι δεν έχουμε κάποιο θέμα. 
Ποντίκι, πληκτρολόγιο, οθόνη, ηχεία εκτυπωτής υπάρχουν, οπότε δε θα προβώ σε αγορά τους.
Τέλος, πηγαίνοντας στο οικονομικό, δεν ξέρω σε τι χρήματα να κινηθώ. Ένα 700άρι είναι καλά; Δεν αποκλείω να ανεβώ και παραπάνω αλλά για κάτι που θα μου φανεί χρήσιμο και όχι να το έχω για να το έχω και να μην το χρησιμοποιήσω. Το βέλτιστο θα ήταν και χαμηλότερα αλλά χωρίς κανένα συμβιβασμό στα παραπάνω. Δηλαδή θα πάω σε φθηνότερο σύστημα μόνο αν πειστώ ότι δε χάνω κάτι...

Ανέφερα πριν το vision studio και ο λόγος είναι ότι η ανιψιά μου έμεινε πολύ ευχαριστημένη από το σύστημα που "έφτιαξε" στο συγκεκριμένο κατάστημα. Κατοικώ στην επαρχία και αυτό το διάστημα πηγαίνω συχνά στη Θεσσαλονίκη οπότε μπορώ να κάνω την παραγγελία μέσω της φυσικής μου παρουσίας. Μου το προτείνετε σαν κατάστημα (αν ναι, θα παρακαλούσα να μου προτείνετε parts μόνο από το συγκεκριμένο κατάστημα ώστε να μου κάνουν και τη συναρμολόγηση). Διαφορετικά, από ποιο κατάστημα; 

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν στο μυαλό. Αν μου προκύψει κάτι θα συμπληρώσω. Λίγο με πιέζει ο χρόνος και θα προτιμούσα μέχρι αύριο το βράδυ, αν γίνεται να αποφασίσω ώστε να δοθεί η παραγγελία. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην κούρασα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, radiohead είπε

Καλησπέρα. Θα μπορούσες να γράψεις ποια οθόνη έχεις; 

Καλησπέρα. Ναι, φυσικά και μπορώ. Είναι αυτή. Πάντως, αν χαλάσει ή τέλος πάντων αν χρειαστεί να αντικατασταθεί, θα αγοράσω κάποια αρκετά μεγαλύτερη. 28-32 ίντσες θα έλεγα. Ο λόγος είναι ότι μου αρέσει γενικά η μεγάλη επιφάνεια εργασία και επειδή έχω και κάρτα τηλεόρασης, πολλές φορές βλέπω full screen κανένα έργο, οπότε μου αρέσουν οι περισσότερες ίντσες (ίσως πάρω κάποια που ταυτόχρονα να είναι και tuner). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ με την πρόταση. Γιατί mini tower; Θα προτιμούσα κάποιο μεγαλύτερο ώστε τα parts μέσα να είναι πιο άνετα και για άποψη μη ανάπτυξης υψηλής θερμοκρασίας αλλά και για πιο εύκολη πρόσβαση σε περίπτωση που χρειάζεται να αλλαχτεί κάτι.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι θα ήθελες να υπήρχε μεγαλύτερος ssd.  Σε σχέση με τι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48960&cat=1&sub=152&pmanuf=0&sort=undefined&step=undefined

σου λέει να πάρεις 500αρι κι όχι 250 που λες εσύ. κι έχει ένα δίκιο, πριν μερικά χρόνια με 70 έπαιρνες 120gb και τώρα παίρνεις 500gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, oraiustepe είπε

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48960&cat=1&sub=152&pmanuf=0&sort=undefined&step=undefined

σου λέει να πάρεις 500αρι κι όχι 250 που λες εσύ. κι έχει ένα δίκιο, πριν μερικά χρόνια με 70 έπαιρνες 120gb και τώρα παίρνεις 500gb.

Βασικά δεν είχα κοιτάξει καθόλου που κυμαίνονται οι τιμές στους ssd. Και φυσικά δε θα ήταν άσχημα ένας ssd 500άρης. Θα το σκεφτώ σοβαρά. Μπαίνει κατευθείαν ή χρειάζεται να πάρω και κάτι σαν θήκη για να καθίσει όπως είχα κάνει με τον πρώτο ssd που πήρα.

Ευχαριστώ πολύ και για το κουτί. Μία τέτοια περίπτωση πιστεύω (κουτιού) θα είναι πολύ πιο άνετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Μπαίνει κατευθείαν ή χρειάζεται να πάρω και κάτι σαν θήκη για να καθίσει όπως είχα κάνει με τον πρώτο ssd που πήρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί που έβαλα είναι matx ευρύχωρο. Δε σημαίνει ότι επειδή λέει mini tower ότι είναι και στενο. Δες τις διαστάσεις του. Επίσης η μητρική που σου έβαλα είναι και αυτή matx οπότε μιλάμε για ένα κουτί πρακτικό με μεγάλους χώρους. Anyway για τον ssd ότι σου είπε ο oraiustepe.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiohead είπε

Το κουτί που έβαλα είναι matx ευρύχωρο. Δε σημαίνει ότι επειδή λέει mini tower ότι είναι και στενο. Δες τις διαστάσεις του. Επίσης η μητρική που σου έβαλα είναι και αυτή matx οπότε μιλάμε για ένα κουτί πρακτικό με μεγάλους χώρους. Anyway για τον ssd ότι σου είπε ο oraiustepe.

Ωραία, ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω και βλέπουμε. Όσο για το κουτί, το σχολίασα γιατί στο χώρο που θα βρίσκεται ο υπολογιστής υπάρχει πολύς χώρος οπότε γιατί να μην είναι ένα μεγαλύτερο κουτί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Ωραία, ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω και βλέπουμε. Όσο για το κουτί, το σχολίασα γιατί στο χώρο που θα βρίσκεται ο υπολογιστής υπάρχει πολύς χώρος οπότε γιατί να μην είναι ένα μεγαλύτερο κουτί. 

Ότι σου αρέσει, εσύ θα το βλέπεις κάθε μέρα.

https://www.skroutz.gr/s/12979654/Phanteks-Eclipse-P300-Tempered-Glass.html

https://www.skroutz.gr/s/9998328/Sharkoon-S25-W.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, radiohead είπε

Εννοείς ότι είναι άχαρο επειδή είναι μεγάλο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ostvarivanje είπε

Εννοείς ότι είναι άχαρο επειδή είναι μεγάλο; 

Άχαρο όχι. Όγκος ανεκμετάλλευτος θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, radiohead είπε

Άχαρο όχι. Όγκος ανεκμετάλλευτος θα είναι.

Έτσι κι αλλιώς εκεί στη γωνία και δίπλα από το έπιπλο του υπολογιστή που θα βρίσκεται δε θα τον εκμεταλλευόμουν περισσότερο το χώρο αν έβαζα μικρότερο κουτί. Πάντως επιμένω για μεγαλύτερο κουτί αν και θα σκεφτώ και τι λύση που μου προτείνεις όταν θα δω κουτί και μητρική από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...