Προς το περιεχόμενο

H Walmart εξασφαλίζει πατέντα για σύστημα που θα “κρυφακούει” πελάτες και υπαλλήλους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Αγαπητέ σχολίασες μήνυμα μου ότι δεν με ενδιαφέρει τι γίνετε στα Walmart . 

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις με τις θεωρίες και την άστοχη πολυλογία ούτε με τις παροιμίες σου . 

Αν τρολαρει κάποιος είσαι εσυ. 

Επις της ουσίας εχεις να πεις κάτι η θα συνεχίσεις να προσπαθείς να με πείσεις η μαλλον να μου την πεις ότι πρέπει να με νοιάζει μέσα από παροιμίες ; 

Και μόνο που αποφεύγεις να απαντήσεις καταλαβαίνω... Καλό βράδυ... :)

5 λεπτά πριν, palawiaris είπε

Όταν λες άλλα αντί άλλων ,τι περίμενες;

Όντως αυτά που έγραψα είναι αλλά αντί άλλων... σόρρυ παιδί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει μεγάλη σημασία αν θα υπάρχει profiling ή όχι. Αν τα δεδομένα που συλλέγονται, επεξεργάζονται καταγράφονται δεν αντιστοιχίζονται σε και δεν ταυτοποιούν χρήστη, το νέο σύστημα είναι ακόμα μία μέθοδος μελέτης της καταναλωτικής συμπεριφοράς.

Τα δεδομένα η Walmart μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για πολλούς σκοπούς, π.χ. για να βελτιώσει την εμπειρία χρήσης των πελατών της, να αυξήσει τα έσοδα της αλλά και να επιτύχει καλύτερες τιμές από τους προμηθευτές της (π.χ. "θα μου δώσεις καλύτερη τιμή αλλά οι πωλήσεις σου θα αυξηθούν γιατί ξέρω πως να προβάλλω τα προϊόντα σου, σε ποια από τα καταστήματα μου να τα πουλήσω και που να τα τοποθετήσω, πότε και πόσο να τα πουλήσω".

Αν  όμως τα δεδομένα συνδέονται με πρόσωπα, η Walmart πρέπει να δώσει επαρκή κίνητα για να το αποδεχτούν οι πελάτες της. Σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις.

Τέλος, θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο λειτουργίας και τους αλγορίθμους πως χρησιμοποιούνται. Π.χ. ένας κλέφτης δεν είναι χαζός να ψιθυρίζει "ωραία, τώρα πάω να κλέψω και ένα κρουασάν". Έχει λοιπόν ενδιαφέρον να δούμε τι δεδομένα αναλύει για να τον εντοπίσει. Το πόσο αποτελεσματικό είναι θα το δούμε όταν η Walmart χρησιμοποιήσει πραγματικά το σύστημα, κάτι που δεν αναμένεται σύντομα.  

Ένα επιτυχές ΑΙ αντικλεπτικό σύστημα αντιμετώπισης της κλοπής θα απελευθερώσει άλλους πολύτιμους πόρους που σήμερα σπαταλώνται για τους ίδιους σκοπούς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και μόνο που αποφεύγεις να απαντήσεις καταλαβαίνω... Καλό βράδυ... :)

Όντως αυτά που έγραψα είναι αλλά αντί άλλων... σόρρυ παιδί μου...

Καλές γιορτές . 

Επεξ/σία από Alexandros7474
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Καλές γιορτές . Μην φας πολλά μελομακάρονα δεν θα μπορείς να κανείς κολοτουμπες μετά .

Οκ γνωστός μπαχαλάκιας και εκτός μπλα μπλα... κρίμα... 

ΥΓ: Βλέπω έκανες τροποποιήση και λες εμένα κωλοτούμπα... ήμαρτον λίγη τσίπα...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να πω κατι αλλο, πας στο μπαρ και περιμενεις να παρεις ποτο. Ο μπαρμαν δε σε εχει προσεξει και παιζει με το κινητο του. Πας σε αλλο μαγαζι. Το ιδιο. Μηπως και οι εργοδοτες πρεπει να την κοψουν αυτη την νεα μοδα που παιζουν με το κινητο ολοι οι εργαζομενοι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, tolstoy said:

Τελικά δεν γίνεται. Ήδη εκεί που δουλεύω είναι γεμάτο κάμερες και κάθε λεπτό μας λένε να μην κάνουμε το ένα και να μην κάνουμε το άλλο και να μην στεκόμαστε εκεί και όλο τέτοια. Δικτατορία της κάμερας. Μας κάνουν να αισθανόμαστε λες και μας έπιασαν για ένοπλη ληστεία τράπεζας. Βέβαια εδώ και χρόνια υπάρχει αυτό στα σ.μάρκετ, το ξέρω, αλλά εκεί μπαίνεις-βγαίνεις αλλά και πάλι ένιωθα χάλια. 'Όμως εδώ και δύο μήνες στα γκούντις, το έχω νιώσει στο πετσί μου που λένε και απλά δεν μπορώ. Οι υπόλοιποι εκεί μέσα δεν δίνουν σημασία σε όλα αυτά, αλλά εγώ σπάζομαι. Και είναι και αφορμή για να κάνω τα σπαστικά μου. Έτσι, για αντίδραση.  

CKADtnQ.jpg
και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς με την συζήτηση δεν αλλάζει κάτι θέλει δράσεις. Αλλά στον καιρό της Google του Facebook κλπ, αυτά είναι ψιλά γράμματα. Λέω σε φίλους ότι θα σου πασάρουν αυτό που θέλουν και όχι αυτό που θέλεις (που γίνεται ήδη) και καταντάω γραφικός.

1 λεπτό πριν, koutport είπε

Αν εισαι σωστος στη δουλεια σου δε φοβασαι τιποτα! Αφηστε τη κλαψα!!

Μην είσαι και τόσο σίγουρος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ethereum είπε

 η ανοδος των αλγόριθμων και των σταστιστικών φέρνει και το εξής σου λεει η walmart  για να ανέβουν τα κέρδη οι υπάλληλοι πρέπει να εφαρμοζουν μια συγκεκριμένη κινησιολογία

πως θα κινούνται θα στεκονται και θα μετακινούνται γιατι οι αλγόριθμοι δείχνουν ανοδο των κερδών ή πτώση αναλογα οταν οι υπαλληλοι φέρονται ή δεν φερονται με εναν συγκεκριμένο τροπο ,

που φτάσαμε  , υποφέρουν οι πωλητές υπάλληλοι γενικά

Συμφωνω απολυτα, ολα ειναι και θα ειναι στο μελλον αλγοριθμοι οι οποιοι χρειαζονται μεγαλο ογκο χρησιμων δεδομενων για να βγαζουν διαφορα συμπερασματα, το πιο πολυτιμο πραγμα σημερα αλλα κυριως στο μελλον (και σε σχεση και με το A.I.) ειναι τα δεδομενα, σημερα πιο

πολυ απο ποτε μπαινουν οι βασεις για αυτα που μας περιμενουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Suzumebachi είπε

καποτε δουλευα σε εστιατοριο που το ειχε μεγαλομετοχος των γκουντιζ.εκει δουλευε αποθηκαριος οπου δουλευε και στα γκουντιζ. του εκανα την ιδια ερωτηση. μου ειπε οτι τα κρεατα ειναι πολυ καλα και τα παιρνουν απο...κατερινη .... κοζανη... ? καπου προς τα εκει δε θυμαμαι ακριβως. δεν ειχε καποιο κερδος να μου πει ψεμματα. τωρα το οτι φαινονται σα πλαστικο vs μπιφτεκι σπιτικο, μπορω να σου πω γιατι λογω του επαγγελματος μου. οταν πλαθεις μικρη ποσοτητα στο σπιτι με τα χερια ο κιμας εχει εντελως διαφορετικη υφη. οταν εχεις μεγαλες ποσοτητες...πολυ απλα αβτι για πλασιμο στο χερι, μπαινουν σε μιξερ. οταν χτυπιεται γρηγορα ο κιμας σφιγγει και γινεται ελαστικος... ε αν τα καταψυχουν κιπλας καταλαβαινεις γιατι σου φαινεται σα πλαστικο. 

Δεν μιλαω μονο για το κρεας αλλα και για τις πατατες,ψωμι κ.α

Σιγουρα για το επαγγελμα σου γνωριζεις,δε διαφωνω καθολου αλλα οταν μιλαω για 'πλαστικο',εννοω και την πραγματικη ποσοτητα πλαστικου που βαζουν στο κιμα,ο θεος να τον κανει κιμα.Εχουν ακουστει διαφορα γι'αυτο λεω.

6 ώρες πριν, Alexandros7474 είπε

Μαλλον μπερδεύεσαι με τα mc Donald’s 

Δηλαδη οτι εχουν ακουστει αυτα τα χρονια,ειναι ψεμματα?

Τα goodys,mc donald's,kfc π.χ εχουν μεγαλη αποσταση απο το 'βρωμικο' που λεμε δηλ. πιτογυρο,σαντουιτς κλπ

Σιγουρα και αυτα ειναι σαπιλες αλλα τουλαχιστον δεν τρως πλαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, risingsun είπε

Δεν μιλαω μονο για το κρεας αλλα και για τις πατατες,ψωμι κ.α

Σιγουρα για το επαγγελμα σου γνωριζεις,δε διαφωνω καθολου αλλα οταν μιλαω για 'πλαστικο',εννοω και την πραγματικη ποσοτητα πλαστικου που βαζουν στο κιμα,ο θεος να τον κανει κιμα.Εχουν ακουστει διαφορα γι'αυτο λεω.

Δηλαδη οτι εχουν ακουστει αυτα τα χρονια,ειναι ψεμματα?

Τα goodys,mc donald's,kfc π.χ εχουν μεγαλη αποσταση απο το 'βρωμικο' που λεμε δηλ. πιτογυρο,σαντουιτς κλπ

Σιγουρα και αυτα ειναι σαπιλες αλλα τουλαχιστον δεν τρως πλαστικο.

Δεν ξέρω τι εχεις ακούσει . Εγω δεν εχω ακούσει κάτι για τα κρέατα στα goodys . Και επειδή έτυχε κάποια στιγμή να μπω στις κεντρικές αποθήκες τους που φυλάνε τα τρόφιμα εχω άλλη άποψη .

Εσυ που εχεις ακούσει όλα αυτά τα χρόνια για τα goodys ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ΝικήταςΤ είπε

Πωπω σε τι κόσμο έχουμε φέρει παιδιά....

Ο Όργουελ ήταν ποοολυυυυύ μπροστά από την εποχή του.

Την έχουμε βαμμένη σαν πολίτες-καταναλωτές-άνθρωποι....

Μόνο εγώ αρχίζω και φρικαρω σιγά σιγά με κάποια πράγματα -εξελίξεις ; Δηλαδή πρέπει να προσαρμοζόμαστε με όλα αυτά εμείς ; Τι σκατα γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...