Προς το περιεχόμενο

Επενδύσεις σε index funds - Vanguard


rozas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Έχει κάνεις εμπειρία από επενδυτικά προϊόντα της Vanguard; Για κατοίκους Ελλάδας από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς προϊόντος απευθείας από την εταιρεία..εκτός αν γνωρίζει κάποιος κάτι διαφορετικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@cb_papi

Από διάφορα βιβλία που διαβάζω όλοι προτείνουν τα index funds της Vanguard (SP500 κλπ) διότι έχουν τα μικρότερα fees στην αγορά

https://www.investopedia.com/articles/investing/111715/how-vanguard-index-funds-work.asp

https://investor.vanguard.com/mutual-funds/index-funds

 

 

Επεξ/σία από rozas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vanguard είναι μόνο για κατοίκους Αμερικής, πρέπει να ψάξεις να βρεις αντίστοιχα ευρωπαϊκά. Με την φορολογία δεν ξέρω τι παίζει. 

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Vanguard είναι μόνο για κατοίκους Αμερικής, πρέπει να ψάξεις να βρεις αντίστοιχα ευρωπαϊκά. Με την φορολογία δεν ξέρω τι παίζει. 

 

Καμια σχεση. Εχω vanguard στην Ευρωπη και στην Αμερικη, δεν ειμαι πλεον κατοικος αμερικης

1 ώρα πριν, rozas είπε

Καλησπέρα, 

Έχει κάνεις εμπειρία από επενδυτικά προϊόντα της Vanguard; Για κατοίκους Ελλάδας από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς προϊόντος απευθείας από την εταιρεία..εκτός αν γνωρίζει κάποιος κάτι διαφορετικό..

απευθειας δεν μπορεις, πρεπει να βρεις ειτε broker ειτε τραπεζα . Εγω τα εχω στην BNP Paribas, αλλα οποιοσδηποτε εχει access στο NYSE Arca μπορει να σου πουλησει, απλα βολευει να ειναι ψιλομεγαλος για να χει omnibus να χωθεις, αλλιως τα ελαχιστα ποσα φτανουν το μισο μυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Καμια σχεση. Εχω vanguard στην Ευρωπη και στην Αμερικη, δεν ειμαι πλεον κατοικος αμερικης

Όταν άνοιξες τον λογαριασμό σου ήσουν όμως. Ή κάνω λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindtrapper είπε

Όταν άνοιξες τον λογαριασμό σου ήσουν όμως. Ή κάνω λάθος; 

2 λογαριασμους εχω, ενα ανοιγμενο στην Αμερικη ενα ανοιγμενο στην Ευρωπη. To Αμερικανικο ειναι 401k το Ευρωπαικο ως ιδιωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fredd0 είπε

2 λογαριασμους εχω, ενα ανοιγμενο στην Αμερικη ενα ανοιγμενο στην Ευρωπη. To Αμερικανικο ειναι 401k το Ευρωπαικο ως ιδιωτης.

Η Ελλάδα δεν υπάρχει στην λίστα της Vanguard πάντως. Δεν ξέρω αν μπορεί εύκολα να γίνει κάτι αποκλειστικά online με ευρωπαϊκό broker. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rozas είπε

@cb_papi

Από διάφορα βιβλία που διαβάζω όλοι προτείνουν τα index funds της Vanguard (SP500 κλπ) διότι έχουν τα μικρότερα fees στην αγορά

https://www.investopedia.com/articles/investing/111715/how-vanguard-index-funds-work.asp

https://investor.vanguard.com/mutual-funds/index-funds

Και της BlackRock (iShares) ίδια fees έχει το S&P500 ETF - 0.04%.

Γενικά λόγω ανταγωνισμού από εταιρίες, αυτά τα index mutual funds & ETFs έχουν όλα παρόμοια fees.
Δεν έχει κάτι κακό η Vanguard, απλώς ίσως να είναι δυσκολότερο ή ακριβότερο να επενδύσεις μέσω αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Η Ελλάδα δεν υπάρχει στην λίστα της Vanguard πάντως. Δεν ξέρω αν μπορεί εύκολα να γίνει κάτι αποκλειστικά online με ευρωπαϊκό broker. 

Όντως. Απο ότι αντιλαμβάνομαι ο @fredd0 δεν έχει αγοράσει απευθείας αλλά μέσω της BNP. @fredd0 θα έιχε ενδιαφέρον να μας δώσεις feedback για τηνσυνεργασία σου με την BNP. Τι fees έχουν.. τα + και - της υπόθεσης..

11 ώρες πριν, cb_papi είπε

Και της BlackRock (iShares) ίδια fees έχει το S&P500 ETF - 0.04%.

Γενικά λόγω ανταγωνισμού από εταιρίες, αυτά τα index mutual funds & ETFs έχουν όλα παρόμοια fees.
Δεν έχει κάτι κακό η Vanguard, απλώς ίσως να είναι δυσκολότερο ή ακριβότερο να επενδύσεις μέσω αυτής.

Έχεις δίκιο, και σε επίπεδο αποδόσεων είναι στα ίδια επίπεδα.. Γιατί λες είναι ευκολότερο να επενδύσεις στην Blackrock? Μπορείς να μου πεις με ποιον τρόπο θα μπορούσα έτσι ώστε να αποφύγων τα fees ενδιάμεσων; Υποθέτω απευθείας δεν γίνεται ούτε σε αυτούς..

Σε ευχαριστώ εκ των προταίρων 

 

2 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Τα fees δεν είναι τόσο σημαντική παράμετρος στην αγορά των ETFs όσο η συνολική απόδοση στο έτος.

Blackrock & Vanguard έχουν τις top αποδόσεις.. απο κει και πέρα in the long run τα fees παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο...

Δες αυτό το βίντεο το οποίο είναι και fun 😉https://www.youtube.com/watch?v=gvZSpET11ZY&fbclid=IwAR0STZicAOL1PmgZus3vbu06tWn-mZ6tMEinYFx-WeEXjYsZ1i6cTEkUhhk

Επεξ/σία από rozas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rozas είπε

Όντως. Απο ότι αντιλαμβάνομαι ο @fredd0 δεν έχει αγοράσει απευθείας αλλά μέσω της BNP. @fredd0 θα έιχε ενδιαφέρον να μας δώσεις feedback για τηνσυνεργασία σου με την BNP. Τι fees έχουν.. τα + και - της υπόθεσης..

Έχεις δίκιο, και σε επίπεδο αποδόσεων είναι στα ίδια επίπεδα.. Γιατί λες είναι ευκολότερο να επενδύσεις στην Blackrock? Μπορείς να μου πεις με ποιον τρόπο θα μπορούσα έτσι ώστε να αποφύγων τα fees ενδιάμεσων; Υποθέτω απευθείας δεν γίνεται ούτε σε αυτούς..

Σε ευχαριστώ εκ των προταίρων 

Blackrock & Vanguard έχουν τις top αποδόσεις.. απο κει και πέρα in the long run τα fees παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο...

Δες αυτό το βίντεο το οποίο είναι και fun 😉https://www.youtube.com/watch?v=gvZSpET11ZY&fbclid=IwAR0STZicAOL1PmgZus3vbu06tWn-mZ6tMEinYFx-WeEXjYsZ1i6cTEkUhhk

Ναι, τα iShares της BlackRock είναι ETF. Δηλαδή διαπραγματεύονται στο χρηματιστήριο, άρα τα αγοράζεις και τα πουλάς όπως θα αγόραζες μετοχές apple π.χ.
Γενικά τα fees για να αγοράσεις μετοχές Η.Π.Α. είναι πολύ μικρά.

Αντιθέτως για να αγοράσεις αμοιβαία κεφάλαια πρέπει να βρεις broker που να είναι συμβεβλημένος, να πληρώσεις τα entry/exit fees, να περιμένεις 2-3 μέρες για να μπεις/βγεις απ΄το mutual fund κλπ.

Τώρα στο θέμα των αποδόσεων, τα index funds ακολουθούν κάποιον δείκτη, άρα δεν θα πρέπει να έχει διαφορά η απόδοση μεταξύ των εταιριών αν ο δείκτης που ακολουθούν είναι ο ίδιος. Για mutual funds & ETFs που έχουν πιο ενεργή διαχείριση και δεν ακολουθούν απλώς έναν δείκτη, τα fees θα είναι υψηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...