Προς το περιεχόμενο

H Intel σχεδιάζει να κυκλοφορήσει 9ης γενιάς επεξεργαστές Core «KF» χωρίς iGPU


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, nero62 είπε

Προφανώς δεν ξέρεις καλά την δουλειά σου γιατί το αμαζον είχε έχει και πάντα έχει διαθεσιμότητα. 

Όσο για το ρεντερινγκ περιμένεις 8 ώρες για ένα καρέ ενώ με την ιντελ θα περίμενες 10 ώρες. Πολύ βαρύ χόμπι έχεις αδερφέ (και πολύ ακριβό αν σκεφτεί κανείς πόσα βατ θα καταναλωθούν για ένα κλιπ 10λεπτο με 60 καρέ το δευτερόλεπτο). Χαράς το κουράγιο σου.

Εντάξει...έτσι με αποστομωσες τώρα δεν έχω τι να πω. 

Συγνωμη δε συζηταμε σε τι ειναι καλυτεροι ο ενας απο τον αλλο επεξεργαστη;Αυτη τη στιγμη ξερεις τι ειπες;"Ειμαι fanboy intel και δε με πειραζει που υστερουν σε κατι εστω και λιγο".Ακριβως το ιδιο λεμε και μεις αλλα με γνωμονα την τσεπη και τη λογικη μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, d4mage είπε

Ξέρεις αυτό που λες ονομάζεται "ανταγωνισμός" αυτό που θέλω να πω είναι πως μέχρι και πριν τους ryzen η intel ήταν απλά μονόδρομος σε κάποιο pc build, μπορείς να το εξακριβώσεις στην ενότητα των αναβαθμίσεων.

Δες το μέλλον και άσε το παρελθόν; Μα το παρελθόν ήταν που χτυπούσε και στα νεύρα και ευτυχώς που η amd έβγαλε τους ryzen διότι για μισή δεκαετία ο κόσμος αναβάθμιζε σε νέο hardware εκτός των FX, τρέλα, εγώ όταν έκανα το pc μου έβαλα τον 6500 επειδή η νέα γενιά της intel θα έβγαινε κάνα δυο εβδομάδες μετά όχι πως θα υπήρχε κάποια διαφορά, άλλα λες ας βάλω το τελευταίο μωρέ με τα ίδια χρήματα. Στο μεταξύ οι ryzen θα κυκλοφορούσαν στο 3μηνο, εντέλει επειδή δεν μπορούσα να περιμένω ούτε μέρα έκανα την παραγγελία μου στον 6500 διότι η επόμενη μοναδική μου επιλογή ήταν να πάω στον FX που φίλος περίμενε να αναβαθμίσει το τεσσάρων ετών pc του,ενώ εγώ την ίδια ώρα είχα σαν επιλογή την intel ή την τραγική για τότε amd. 

Στο μέλλον μια φορά εσύ και εγώ δεν μπορούμε να αναφερθούμε, όπως επίσης η intel ζει και βασιλεύει και μια χαρά πωλήσεις μετράει, όπως και η amd,εσύ της έχει κατεβάσει ρολό.

 O καθένας ζυγίζει τις ανάγκες του και αποφασίζει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει ξεσπάσει όλο αυτό.

Αδερφέ είναι άστοχο να μου συγκρίνεις FX με Ryzen πως να το κάνουμε δηλαδή? Καλές γιορτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν σκεπτικο ειναι σωστό!σιγουρα θα ειναι ενα "αναλαφρο" chipset και ασφαλώς ποιο αποδοτικό!απλά το θέμα ειναι να μην ειναι και το chipset διαφορετικό,να ειναι το ΙΔΙΟ απλά χωρίς την GPU.μόνο καλύτερα αποτελέσματα θα φέρει σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

Σαν σκεπτικο ειναι σωστό!σιγουρα θα ειναι ενα "αναλαφρο" chipset και ασφαλώς ποιο αποδοτικό!απλά το θέμα ειναι να μην ειναι και το chipset διαφορετικό,να ειναι το ΙΔΙΟ απλά χωρίς την GPU.μόνο καλύτερα αποτελέσματα θα φέρει σίγουρα

Ε ναι στη τελικη ποιος παιρνει πλεον ενα ξερο 9600 και περιμενει να του κανει δουλεια και ως gpu?Οποτε σωστο σκεπτικο και επρεπε να το εχουν ως επιλογη ουτως η αλλως με μια διαφορα στη τιμη ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Well μην ανησυχεις. Απλως το κοιτας λαθος χρονολογικα. Μαλλον εποχες Duron/Athlon64 βλεπουμε. 
https://wccftech.com/amd-dominates-retail-cpu-sales-outselling-intel-2-to-1/

Να κλεισει αποψε και να εχουμε μετα τον 2600 σε τιμη 450 ευρω και αν γουσταρουμε. Εταιρεια ειναι και η AMD παιδες, οχι αγαθοεργια. Η Intel πρεπει να υπαρχει για να υπαρχει και ο απαραιτητος ανταγωνισμος και να σκοτωνονται μεταξυ τους οι εταιρειες για το ποιος θα βγαλει το ανωτερο τεχνολογικα και φθηνοτερο προιον. Αν δεν υπαρχει αυτο, παλι 5% improvement την χρονια θα βλεπουμε απο την ΑΜD και θα τους δινει σε τιμες 200% πανω. 

Να κλείσει η Ίντελ και ο CEO να πουλάει λαχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΡΕ ΣΕΙΣ ΑΥΤΟΣ Ο i9-9900 ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ ΑΝΑΠΟΔΑ!! ΟΥΟΥ 666 ΟΥ666   ΔΙΑΓΔΟΣΤΑΙ

Επεξ/σία από Diamond30
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LeonV12 είπε

Αυτη τη στιγμη το Πλαισιο τον εχει 290€ και τον 9600 300€.Και μη μου πεις για σκρουτζομαγαζο γιατι οι εγγυησεις τους ειναι για κλαματα.

φιλε όταν πρόκεται για επεξεργαστές όπου τον βρείς πιο φθηνά τσίμπα τον , ακόμα και χωρίς εγγύηση μεταχειρισμένο , πρέπει να είσαι μεγάλος καντέμης η μεγάλος κοπανος να κάψεις cpu ,

 

5 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

"Γιατί σχολιάζεται για επεξεργαστές αρχιτεκτονικής x86-x64 σε άρθρο που αφορά και αναφέρει επεξεργαστές αρχιτεκτονικής x86-x64 😡"

 

έχουμε πει χίλιες φορες τα ίδια και τα ίδια βαρέθηκα πια σε κάθε άρθρο την ίδια κόντρα , είπαμε οποιος θέλει pc για δουλειά και παίζει και λίγα games πάει σφαίρα σε ρυζόγαλο οποιος η κυρια του ασχολία είναι games και κάνει και λίγες δουλειές πάει για intel , εδώ σε αυτό το άρθρο σχολιάζουμε αν αξίζει η όχι το cpu χωρίς ενσωματωμένο gpu πάνω τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο , και μερικοί εδώ αρχίσανε πάλι τις εξυπνάδες , 10 χρονια internetkafe 40 pc έχω μικτά και amd και intel κάποια προσωπική εμπειρία αποκτήσαμε δεν περιμένουμε κανέναν να μας πει εξυπνάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MTX είπε

φιλε όταν πρόκεται για επεξεργαστές όπου τον βρείς πιο φθηνά τσίμπα τον , ακόμα και χωρίς εγγύηση μεταχειρισμένο , πρέπει να είσαι μεγάλος καντέμης η μεγάλος κοπανος να κάψεις cpu

😂😂 μεχρι τωρα δεν εχω καψει ποτε cpu η αληθεια,αλλα επειδη ειμαι γκαντεμης ποτε δε ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάνω στο άρθρο τώρα , αν τα cpu αυτά προέρχονται από αστοχία υλικού δεν μας κάνουνε γιατί μπορεί να προκύψει και άλλο κουσούρι μελλοντικά , αν όμως είναι στη γραμμή παραγωγής κανονικά και έχουνε μια λογική διαφορα στη τιμή ,  σαν ιδέα είναι καλοδεχούμενη και ας την εφαρμόσουνε και η δυο εταιρίες , πολλοί θα τους προτιμήσουνε  και εφόσον θα πάω για gpu έτσι και αλλιώς τα χρήματα που θα γλιτώσω να τα βάλω για μια καλύτερη gpu χωρια , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, MTX είπε

έχουμε πει χίλιες φορες τα ίδια και τα ίδια βαρέθηκα πια σε κάθε άρθρο την ίδια κόντρα , είπαμε οποιος θέλει pc για δουλειά και παίζει και λίγα games πάει σφαίρα σε ρυζόγαλο οποιος η κυρια του ασχολία είναι games και κάνει και λίγες δουλειές πάει για intel , εδώ σε αυτό το άρθρο σχολιάζουμε αν αξίζει η όχι το cpu χωρίς ενσωματωμένο gpu πάνω τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο , και μερικοί εδώ αρχίσανε πάλι τις εξυπνάδες , 10 χρονια internetkafe 40 pc έχω μικτά και amd και intel κάποια προσωπική εμπειρία αποκτήσαμε δεν περιμένουμε κανέναν να μας πει εξυπνάδες

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που γράφεις και οι περισσότερες απαντήσεις είναι εκτός θέματος. 

Στο θέμα μας ας περιμένουμε τις τιμές που θα έχουν και μετά θα μπορούμε να κρίνουμε αν αξίζουν ή οχι και αν υπάρχει όφελος από την απουσία igpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, LeonV12 είπε

Ας ξεκινησουμε οτι οτι ο 8400 ειναι για πεταμα.Μιλαμε για τις καλες σειρες 8600.Τον Οκτωβρη εκανα και γω αναβαθμιση και εψαχνα για intel αλλα το μαρουλι ηταν πολυ παραπανω και ηθελα μια μαναβικη σε συγκριση με την Amd.Ασε δε που καθε φορα πρεπει να αλλαζεις και mobo επειδη απλα μπορουν.Και αν θυμαμαι καλα ισως και να μπερδευομαι ο i5 8600k πρεπει να ειχε παει μεχρι και 350€,ισως και να κανω λαθος αλλα καποια στιγμη ειχαν ξεφυγει απο τη πραγματικοτητα.Αν ειχα λεφτα ναι θα επαιρνα intel,ομως δεν εχω και βλεπω πως δεν εχω ιδιαιτερες διαφορες.Οποτε για μενα αν μπορω να αγορασω κατι αν οχι στο 100% στο 90% του καλυτερου φθηνοτερα ειμαι μαγκας.Το 10% χαρισμα στους πλουσιους donators της intel.

Και για καποιον που ειπε οτι ο 9600 στο ρελαντι νικαει τον 2700X.Ολοι στα 5ghz και ο 2700x στα 4.2ghz.Σκεφτειτε να βελτιωσουν τους χρονισμους τους και τη τεχνολογια.

φιλε μου ούτε στα όνειρα σου ο 2700x αυτά τα fps που βλέπεις στο συγκεκριμένο video ,ο μονος λόγος που τα πιάνει είναι γιατί τον έχει πάρει η TITAN από το χέρι και τον πηγαίνει,και φυσικά  αν τα πιάνει που αμφιβάλλω γιατί έχω φίλο με 2700x και 1080τι και δυστυχώς η αλήθεια είναι διαφορετική και όχι με νούμερα σε πίνακες του exel , κάτι που δεν σου είπανε στο video είναι όχι αν τα πιάνει στιγμιαία τα fps αυτά γιατί αυτό το κάνει και ένας i3 ογδοης γενιάς αλλα αν τα διατηρεί σε όλη τι διάρκεια του παιχνιδιού χωρίς να κάνει fps drop που στα Ρυζεν είναι εξακριβωμένο ότι συμβαίνει ειδικά σε fights και σκηνές με πολλά εφέ , και κάτι τελευταίο και σημαντικό όταν τσιγκουνεύεσαι να δόσεις 50 ευρώ παραπάνω για intel και πας σε amd πως θα πάρεις TITAN με τι λεφτά?? , και οποιος έχει τα χρήματα και συνδυάζει τέτοια GPU με ρυζεν να πάει να κάνει χαρακίρι να γλιτώσει η ανθρωπότητα από τους ηλίθιους

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Εφόσον παίξει 200 ευρώ κάτω και έχει λίγο καλύτερες θερμοκρασίες με το καλό να έρθουν. 

Αι γεια σου αλλα αμ δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζοντας games το frame drop κόλλημα που μπορεί να αντιμετωπίσεις και να οφείλεται από CPU δεν είναι η έλλειψη cores αλλά single thread performance γιατί κάτι είναι κακογραμμένο και τρέχουν από ενα πυρήνα εντολές που δεν προλαβαίνουν και freezarei ή πέφτουν τα frames.

Εκεί η intel ακόμα υπερτερεί με overclock για αυτο πηρα και τον 8600k και οχι ryzen... Οσο εχουμε κακογραμμενα games που φορτώνεται ενας πυρηνας και οι αλλοι καθονται η Intel υπερτερει.

Πχ DCS World , world of warcraft που παίζω και δεν ξερω και εγω πόσα άλλα...

Επεξ/σία από rakneraser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...