Προς το περιεχόμενο

Νέα renders θηκών του Nokia 9 επιβεβαιώνουν μια πενταπλή κάμερα


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, B4tiSp0t είπε

το περισσοτερες εχει να κανει με το περισσοτερες επιλογες σε διαφορετικες καταστασεις. αυτο σημαινει πως αν θες να βγαλεις ζουμαριστη εικονα π.χ εννοειται αν το πετυχεις με οπτικο τροπο και οχι με ψηφιακο τροπο το αποτελεσμα ειναι καλυτερο. το ιδιο και στο σουπερ wide. αλλο να κανεις πανοραμα ψηφιακο και να μπορεις να το κανεις μονο με το θεμα σου ακινητο κι αλλο να βγαλεις super wide με αντιστοιχο φακο. το να εχει 5καμερες και ολες να κανουν το ιδιο για καλυτερο αποτελεσμα τοτε οκ παω πασο. αλλα το να εχεις 5 καμερες με διαφορετικα εστιακα μηκη και διαφορετικα διαφραγματα τοτε δεν μπορει να συγκριθει με κανενα μονοκαμερο . 

Ολα αυτα που γραφεις μπορει να ισχυουν για χιλιες δυο αλλες περιπτωσεις. Το θεμα ειναι το software και οι αλγοριθμοι. Και σε αυτο το κομματι οπως ξαναεγραψα η σημερινη Nokia δεν μας εχει δειξει κατι ουαου. Οποτε αν δεν ασχοληθεις πρωτα εκει, οσους φακους και αισθητηρες και αν βαλεις, δεν εχει νοημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, baiosss είπε

Ολα αυτα που γραφεις μπορει να ισχυουν για χιλιες δυο αλλες περιπτωσεις. Το θεμα ειναι το software και οι αλγοριθμοι. Και σε αυτο το κομματι οπως ξαναεγραψα η σημερινη Nokia δεν μας εχει δειξει κατι ουαου. Οποτε αν δεν ασχοληθεις πρωτα εκει, οσους φακους και αισθητηρες και αν βαλεις, δεν εχει νοημα.

αναποδα τα λες. πρωτα πανε οι φακοι και οι ασθητηρες και μετα το software και οι αλγοριθμοι του editing ;)  Δε ξέρω για τη νοκια συγκεκριμενα να απαντήσω. πιο πολύ απάντησα σε όσους λένε οτι οι πολλες καμερες ειναι μαρκετινγκ. Φυσικά και δεν είναι. Από και πέρα μπορεί το συγκεκριμένο nokia να τραβάει μέτριες φωτογραφίες. δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, B4tiSp0t είπε

αναποδα τα λες. πρωτα πανε οι φακοι και οι ασθητηρες και μετα το software και οι αλγοριθμοι του editing ;)  Δε ξέρω για τη νοκια συγκεκριμενα να απαντήσω. πιο πολύ απάντησα σε όσους λένε οτι οι πολλες καμερες ειναι μαρκετινγκ. Φυσικά και δεν είναι. Από και πέρα μπορεί το συγκεκριμένο nokia να τραβάει μέτριες φωτογραφίες. δεν έχω άποψη.

Θελω να πω οτι ενας Imx586 που ολοι περιμενουν, δεν φερνει την ανοιξη απο μονος του, χωρις το καταλληλο software.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, baiosss είπε

Θελω να πω οτι ενας Imx586 που ολοι περιμενουν, δεν φερνει την ανοιξη απο μονος του, χωρις το καταλληλο software.

συμφωνούμε σε αυτό :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, baiosss είπε

Θελω να πω οτι ενας Imx586 που ολοι περιμενουν, δεν φερνει την ανοιξη απο μονος του, χωρις το καταλληλο software.

Για εξιγήσου λίγο να μάθουμε αν μπορείς. Δεν τα ξέρουμε όλοι όλα 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2018 στις 1:15 ΜΜ, panathatube είπε

Απάντηση: Pixel . Και μη μού πεις ότι με κάμερα 40 Megapixels χρειάζεται χωριστή κάμερα για ζουμ. 

Σωστα το pixel με μια καμερα τα γλεντάει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Live in chaos είπε

H google πως τα κατάφερε ; (Google Pixel 3 XL)

Λογισμικό. Αλγόριθμος. Το πήραν οι προγραμματιστές (βασικά ελεύθερα το έδωσε η google) Και το ονόμασαν Gcammod που μπαίνει στα περισσότερα κινητά και τα απογειώνει. Τώρα αν το κινητό έχει και καλό αισθητήρα? Εκεί να δεις ποιότητα. Κάθε μέρα σχεδόν βγαίνουν νέες εκδόσεις για διάφορα μοντέλα.

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

21 ώρες πριν, baiosss είπε

Θελω να πω οτι ενας Imx586 που ολοι περιμενουν, δεν φερνει την ανοιξη απο μονος του, χωρις το καταλληλο software.

Ήδη υπάρχουν αναφορές σε telegram ότι θα τον εκμεταλευτούν πλήρως οι arnova bsg και λοιποί... οπότε τον περιμένουμε με πολλά σάλια να τρέχουν.... 855 και 586 Και πλέον όχι θα τρέμουν οι dslr αλλά θα πρέπει να είναι και πανάκριβες για να ακολουθήσουν... 

το μέλλον στην φωτογραφία είναι το ΚΙΝΗΤΟ.

Οι ρομαντικοί ας γελάνε όσο θέλουν. Εξέλιξη λέγεται και δεν σταματά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, nero62 είπε

Ήδη υπάρχουν αναφορές σε telegram ότι θα τον εκμεταλευτούν πλήρως οι arnova bsg και λοιποί... οπότε τον περιμένουμε με πολλά σάλια να τρέχουν.... 855 και 586 Και πλέον όχι θα τρέμουν οι dslr αλλά θα πρέπει να είναι και πανάκριβες για να ακολουθήσουν... 

το μέλλον στην φωτογραφία είναι το ΚΙΝΗΤΟ.

Οι ρομαντικοί ας γελάνε όσο θέλουν. Εξέλιξη λέγεται και δεν σταματά.

Το πιστευεις αυτο που λες η θες να μας διασκεδασεις.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nikcrf είπε

Για εξιγήσου λίγο να μάθουμε αν μπορείς. Δεν τα ξέρουμε όλοι όλα 😕

Ειναι απλο. Καποτε η Xiaomi που ειχε το κακο ονομα στις καμερες, φορουσε φακους και αισθητηρες που φορουσαν ολες οι εταιριες στα smartphones τους και τις ναυαρχιδες τους.

Στων αλλων εταιριων τις ναυαρχιδες ομως, με τους ιδιους φακους και αισθητηρες, εδιναν πολυ καλυτερα φωτογραφικα αποτελεσματα απο αυτα των αντιστοιχων Xiaomi συσκευων. Μιλαμε παντα κυριως για φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο και νυχτερινες ληψεις. Αυτο εννοω οταν λεω οτι ενας φακος απο μονος του δεν φερνει την ανοιξη αν δεν υπαρχει απο πισω και το καταλληλο firmware η software. Η Xiaomi εκανε μια καλη προσπαθεια με το Mi5S θυμαμαι (που ειχα στην κατοχη μου για ενα διαστημα) και μια πολυ καλυτερη προσπαθεια με τα Mi Note 3 που επισης ειχα, οπως και το Mi6. Απο εκει και μετα φτανει πλεον τους κορυφαιους. Αυτο προφανως επειδη επαιξε και πειραματιστηκε με αλγοριθμους και λογισμικο καμερας.

Βεβαια υπαρχει μια διαφορα λογω πατεντων, οπως εχω διαβασει καπου, πως στις China ROMS οι καμερες δουλευουν πολυ καλυτερα απο οτι στις Global ROMS. Αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Το πιστευεις αυτο που λες η θες να μας διασκεδασεις.

Όλοι οι ρομαντικοί διασκεδάζουν με τέτοιες ανακοινώσεις. Be my guest φίλε μου χαρά μου να μπορώ να σε διασκεδάζω. Το μόνο που μπορώ να κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις. 

Επεξ/σία από nero62
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nero62 είπε

Όλοι οι ρομαντικοί διασκεδάζουν με τέτοιες ανακοινώσεις. Be my guest φίλε μου χαρά μου να μπορώ να σε διασκεδάζω. Το μόνο που μπορώ να κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις. 

Έχεις δλδ illusions ότι οι μικροί αισθητήρες των κινητών μαζί με τους κακους οπτικά φακούς μέσω software θα φτάσουν έναν full frame η apsc αισθητήρα μαζί με καλό φακό σε ποιότητα εικόνας? Οκ... 

Χθες άνοιξα raw αρχεία στο lightroom του p20 pro (για κινητό οκ) αλλά μου βγήκαν τα μάτια, χειρότερα κατά πολύ μέχρι και  από μια nex 3n με Κιτ φακό που είχα πριν 5-6 χρόνια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...