Προς το περιεχόμενο

Σχολεία στην Κίνα χρησιμοποιούν “έξυπνες στολές” για τον εντοπισμό των μαθητών


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Giwrgoss είπε

δύσκολη απόφαση...Φαντάζομαι γίνεται με συναίνεση των γονέων..Δεν θα έλεγα ότι η στολή εμποδίζει μια απαγωγή διότι εύκολα αφαιρείται από το παιδί.Κάτι δεν πάει καλά με το άρθρο όμως...πλύσιμο στους 150? με τί? με ατμό;Επίσης...10 σχολεία, 800 μαθητές...80 μαθητές το σχολείο;Σε χωριά είναι τα σχολεία;

Μπα κάτι άλλο θα παίζεται με τα νούμερα. Εκει μια πόλη 10 εκκατομιρίων είναι νορμάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά τα τσιπάκια στους σκύλους, θα έρθει και η σειρά των ανθρώπων, χρόνια μας περνούν υποσυνείδητα μηνύματα για το πόσο ωραία είναι τα τσιπς, ειδικά αν τα συνοδεύεις και με σάλτσα μπάρμπεκιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όποιος είναι ΚΑΤΑ αυτών των συστημάτων τότε πρέπει να είναι ΚΑΤΑ της υποχρέωσης των εκπαιδευτικών να φυλάνε και να ξέρουν που είναι οι μαθητές τους.

Αν ένα παιδί χαθεί ή πάθει κάτι στην Ελλάδα εν ώρα σχολείου οι εκπαιδευτικοί και ο διευθυντής θα βρουν τον μπελά τους που ήταν και γιατί τους ξέφυγε. Σε αυτό το πλαίσιο καλώς υπάρχουν τέτοιοι έλεγχοι για να κάνουν οι υπεύθυνοι την δουλειά τους (αφού τους θεωρείς υπεύθυνους για τις πράξεις άλλων).

Δεν το θέλεις κύριε ακτιβιστή; Πολύ ωραία και εγώ μαζί σου, αλλά αμα πάθει κάτι το παιδί σου γιατί έκανε κοπάνα (πχ το πάτησε αυτοκίνητο γιατί ήταν στο καφέ απέναντί αντί στην τάξη) μην γκρινιάζει και μη ζητάς από τον άλλο (τον εκπαιδευτικό) την ευθύνη! Αποδέξου πως η "ελευθερία" έχει τίμημα!

Υ.Γ. Προσωπικά είμαι κατά αυτής της τεχνολογίας ΑΛΛΑ ταυτόχρονα είμαι και κατά οι γονείς να θεωρούν πάντα ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ υπεύθυνο για τις ανευθυνότητες του παιδιού τους αν κάτι πάει στραβά (του οποίου ο χαρακτήρας και συμπεριφορά προέρχεται κυρίως από την διαπαιδαγώγηση στο σπίτι). Κάτι να καλύπτει ΚΑΙ τα δύο δεν μπορούμε να έχουμε. Δεν υπάρχει τρόπος και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος!

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, keysmith είπε

Δεν το θέλεις κύριε ακτιβιστή;

Όποιος είναι σκεπτικιστής ή και εναντίων της 24/7 surveillance πλέον θεωρείται ακτιβιστής? 

 

14 λεπτά πριν, keysmith είπε

Υ.Γ. Προσωπικά είμαι κατά αυτής της τεχνολογίας ΑΛΛΑ ταυτόχρονα είμαι και κατά οι γονείς να θεωρούν πάντα ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ υπεύθυνο για τις ανευθυνότητες του παιδιού τους αν κάτι πάει στραβά (του οποίου ο χαρακτήρας και συμπεριφορά προέρχεται κυρίως από την διαπαιδαγώγηση στο σπίτι). Κάτι να καλύπτει ΚΑΙ τα δύο δεν μπορούμε να έχουμε. Δεν υπάρχει τρόπος και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος!

Και πως αυτή η μέθοδος θα "σώσει" τους εκπαιδευτικούς από τη νομική ευθύνη της σκαπούλας και τις βλακείες των γονιών? Αν μη τη άλλο μπορείς να τα κάνει χειρότερα γι αυτούς.  Αν ένα παιδί δεν είναι στην τάξη, μπορείς εύκολα να το ανακαλύψει ο δάσκαλος και χωρίς GPS παρακολούθηση. Αν δεν θέλεις να φεύγουν τα παιδιά από τα σχολεία μπορείς απλά να αναθεωρήσεις τον σχεδιασμό των σχολείων αντί απλά να τα κατασκευάζεις σαν περιφραγμένα χωράφια για πατάτες. Αν θέλεις να βοηθήσεις τους εκπαιδευτικούς, τότε απλά περνά μια νομοθεσία που λέει ότι δεν είναι νομικά υπεύθυνοι εάν ένα παιδί κάνει σκαπούλα από το σχολείο ή δεν βρίσκεται εκεί που πρέπει. (συνήθως μεγάλης ηλικίας το κάνουν που είναι και νομικά υπεύθυνα για τις πράξεις τους και όχι απλά παιδάκια του δημοτικού). 

Τα περί απαγωγών κλπ είναι απλά λαϊκισμοί που βασίζονται σε φοβίες παρά σε στατιστικός σημαντικά γεγονότα. Πόσα παιδιά απαγάγηκαν τις τελευταίες δεκαετίες από σχολεία?  Ποια η πιθανότητα ένα τυπικό παιδί (και όχι γιος μεγιστάνα, μαφιόζου, βασιλιά) να πέσει θύμα μια τυχαίας απαγωγής ώστε να δικαιολογείτε η μαζική παρακολούθηση και τα συστήματα εντοπισμού? Όποιος έχει συγκεκριμένη φοβία (δικαιολογημένη και μη) μπορεί να λάβει προσωπικά μέτρα αντί να απαιτεί μαζική παρακολούθηση για το προσωπικό καλό του. 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε τεχνολογική εξέλιξη στην ατομική παρακολούθηση είναι ότι πρέπει για να μην πληρώνουμε οι υπόλοιποι κομματοσκυλα να κάθονται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γατάκια........κινεζακια......

Στο Ελλάδα έχουμε ξεκάθαρο πλέον πολιτικό προσανατολισμό από το δημοτικό.........

Ούτε μια ψήφος δεν πάει "χαμένη"........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω θα ηθελα να ειχα ενα τσιπακι απο την μερα που γεννήθηκα που θα μετράει πιεση ζαχαρο παλμους gps δεδομένα τα πάντα. 

Μακαρι τα παιδια στο μελλον να εχουν αυτη την δυνατοτητα, απο επιλογη εννοείτε μιας και υπαρχουν ατομα που δεν θελουν και ειναι αποδεκτο .

Προσωπικα ομως πιστεύω οτι σε ενα κοσμο που υπαρχει, TV σου επιβαλουν τι θα δεις, υπαρχει το facebook στην φορα τα προσωπικα σου, υπαρχουν τα κινητα με τις καμερες και τα gps , υπαρχουν οι κονσολες , υπαρχει το ιντερνετ που ξερει ακομα και τι δωρο θελω να κανω στην πεθερα.μου. :) Το μονο που θα ηθελα ηταν αυτα τα τσιπακια του διαβολου που ελεγαν οι παπουδες πιστευω θα ηταν το μονο χρήσιμο για την υγεια τον εντοπισμο και πολλα αλλα για μενα, εφοσον δεν εχω και τιποτα να κριψω βέβαια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι υπέρ του μέτρου (καθώς εγω ο ίδιος χρησιμοποιώ κάτι αντίστοιχο για τον γιο μου) αλλα ΜΟΝΟ

1ον. εφόσον ειναι προαιρετικό (δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο)

2ον.γνωρίzουν μονο οι γονείς το που βρίσκεται ο μαθητής (εκτός αν δωσουν εκείνοι την συγκατάθεση/πρόσβαση στους δασκάλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η καραμελίτσα με την ιδιωτικότητα έχει κουράσει.
Όλοι έχουν γίνει επαναστάτες στα έργα του Όργουελ.

Την ντροπή και το ρεζιλίκι στα μάτια των "μικρών αδερφών" είναι αυτό το οποίο πραγματικά δεν γουστάρουμε.
Πάρτε για παράδειγμα usa & uk, ειδικά στην 2η που έχουν τερματίσει τις πόλεις στην παρακολούθηση, βλέπετε
να εξαφανίζονται "ακτιβιστές", μετά από δημόσιες διαμαρτυρίες;

Στην Κίνα βέβαια χρόνια τώρα έχουν ένα βαθιά απολυταρχικό καθεστώς και η συλλογική συνείδηση ξέρει πως το σύνολο είναι πιο πάνω από την μονάδα (με πολύ λάθος τρόπο),
από την εποχή του Τζέγκινς Χαν (άσχετα πότε και ποιοι αυτοκράτορες κατάφεραν εν καιρό να ενοποιήσουν τα διάσπαρτα βασίλεια σε ένα).

Βασικά πάμε λίγο πιο πέρα: Το σημερινό "διεθνές σύστημα", βλέπετε να έχει την οποιαδήποτε ανάγκη να εξαφανίσει
τους αντιφρονούντες του;

Εδώ παράγονται ταινίες που κράζουν το ίδιο το σύστημα ("V for Vendetta" για τους μουφοανώνυμους).
Ακόμα και "μορφή ελέγχου" να θεωρείτε αυτό, απλά αποδεικνύει πως καμία πορεία ποτέ δεν θα ανατρέψει τίποτα ("We're the 99%" στη wall street κανείς; )

Το μόνο το οποίο μας αγχώνει είναι μην τυχόν και καταγράφετε η δραστηριότητα μας ως πολίτες, από ένα σύστημα που έχει τόσο βαθιά επιρροή πάνω μας, που πλέον είναι αδιάφορο αν θα βγούμε στους δρόμους. Βέβαια είναι το ίδιο σύστημα που έχει φέρει τεράστιες βελτιώσεις στην καθημερινότητα του μέσου ανθρώπου, και όποιος αναφέρει ως αντιπαράδειγμα την Αφρική, απλά είναι εκτός θέματος => Δεν γίνεται να ισοπεδώνουμε τα πάντα και να απορρίπτουμε λύσεις & συστήματα, επειδή δεν είναι τέλεια, όλη η ανθρωπότητα κάνει (ή επιλέγει να μην κάνει - βλ. μέσο χρήστη του insomnia) ότι μπορεί για να βελτιωθεί.

Σκοπιμότητες, λαμόγια κτλ πάντα υπήρχαν, πάντα θα υπάρχουν και μαντέψτε τι γίνεται όταν ένα από αυτά συγκεντρώσει δύναμη και σηκώσει μια χούντα; Πέφτει. Απλά διαβάστε ιστορία, όσοι διαφωνείτε.


Σίγουρα όπου συγκεντρώνεται πληροφορία (κρατική υπηρεσία, εταιρεία κτλ), δημιουργείτε ταυτόχρονα και ένα κέντρο πολιτικής πίεσης, αλλά δεν
είδα κανέναν να κόπτετε που πλέον οι εφημερίδες/περιοδικά/κανάλια των "μεγάλων συμφερόντων", έχουν αποδυναμωθεί, που μπορεί πλέον και
ο μέσος πολίτης μέσα από το facebook να δημοσιοποιήσει οποιοδήποτε θέμα διαφθοράς.

Αντ'αυτού οι περισσότεροι αντί να δουν πως θα χρησιμοποιήσουν τα social για κάτι ωφέλιμο (ευτυχώς δλδ που αρκετοί το κάνουν - σίγουρα δεν αναφέρομαι στις πολιτικά ορθές κοινοποιήσεις που κάνουν οι περισσότεροι), φοβούνται μην τυχόν και ο Ζούκενμπεργκ πάρει μάτι καμιά γυμνή φώτο μας στο messenger.

Και αυτό μας αγχώνει στην εποχή που η πορνογραφία (εξαιτίας σίγουρα της δικής μας "συμμετοχής") κοντεύει να ανάγει το γυναικείο φύλο σε χρηματιστηριακή αξία.

Για αυτό προτού σχιστείτε για την "παρακολούθηση" και τον "έλεγχο" του συστήματος, βεβαιωθείτε πρώτα απ'όλα πως εμείς οι ίδιοι (οι χωρικοί δλδ, ο λαουτζίκος, το 99%) είμαστε σωστοί μεταξύ μας.

Αν η κοινωνία εξελιχθεί σε κάτι πιο "transparent" και ειλικρινές, τότε η "καταγραφή" θα γίνει απλά "διαφάνεια" (ξέρω, ξέρω πάλι θα αναφερθούμε στον Όργουελ: "Το ψέμα είναι η νέα αλήθεια" κτλ). Απλά θυμηθείτε πως από την αρχή της ανθρωπότητας έως και πριν 70-80 χρόνια, το να "ανοίγεται" ένας άνθρωπος για τα προβλήματα του, θεωρούνταν ντροπή και πως η "ψυχολογία", η "διαφορετικότητα", η "ισότητα" και ο "αλληλοσεβασμός", δεν υπήρχανε καν ως concepts. Στη σημερινή κοινωνία λοιπόν, είμαστε "χεσμένοι" με την "παρακολούθηση" από τις μηχανές, γιατί οι περισσότεροι ακόμα φοβούνται την διαφάνεια, επειδή πέρα από την παρουσίαση του εαυτούλη τους στους 3ους, έχουν χεσμένα τα μαζικά προβλήματα: "υπερπληθυσμός", "διαφθορά", "διαχείριση πεπερασμένων πόρων", "διαστημική ανάπτυξη του είδους μας, για νέους πόρους και καλύτερες πιθανότητες επιβίωσης".

Αμφιβάλλω πως μπορούν να βρεθούν βιώσιμες λύσεις χωρίς να έχουμε απόλυτη καταγραφή του τι κάνουν όλοι οι άνθρωποι, μέσα από αυτοματοποιημένα συστήματα.
Διαφωνείς με το σύστημα; Διαμαρτύρεσαι, καταγράφετε η διαμαρτυρία, συγκεντρώνεται με άλλες και παράλληλα το ίδιο το σύστημα θα αναγκαστεί να διορθώσει την αδικία για να τελειοποιηθεί. Στην Ελλάς του 2000, το κομματόσκυλο στην Δ.Υ. απλά θα σε έγραφε κανονικά και αν έκανε οποιοδήποτε λάθος που σε αδικούσε, θα έπρεπε να χάσεις μέρες αν όχι μήνες από την ζωή σου για να το διορθώσεις, με την ολοκληρωτική αποτυχία (και έξτρα πρόστιμο) να παραμένει πιθανότατο ενδεχόμενο στο τέλος.

Τόσο εκτός πραγματικότητας είναι οι περισσότεροι που αντί να προσπαθήσουν να αξιοποιήσουν την τεχνολογία με σωστή παιδεία, απλά βουτάνε μέσα της με τον πιο βλακώδη τρόπο, ενώ παράλληλα την κράζουν και βαυκαλίζονται με το πόσο "καλύτερα ήτανε τα πράγματα πριν τα κινητά" και πως δεν είναι πρόβατα γιατί μας ενημερώνουν στο insomnia, πόσο "Όργουελ" είναι η κάθε σχετική είδηση.

Επεξ/σία από Lomar
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον τελεια λυση ,η τελεια θα ηταν ενδοδερμικα .Τα οφελη κατι τετοιου ξεπερνουν κατα πολυ τα αρνητικα του.

Το θεμα ειναι οτι οπως και με παρα πολλες αλλες τεχνολογιες που ειναι ευεγερητικες για την σωτηρια του γενους τεινουν να χρησιμοποιουνται οσο πιο λαθοςγινεται με αποτελεμα την τεχνοφοβια κλπ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Είμαι υπέρ του μέτρου (καθώς εγω ο ίδιος χρησιμοποιώ κάτι αντίστοιχο για τον γιο μου) αλλα ΜΟΝΟ

1ον. εφόσον ειναι προαιρετικό (δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο)

2ον.γνωρίzουν μονο οι γονείς το που βρίσκεται ο μαθητής (εκτός αν δωσουν εκείνοι την συγκατάθεση/πρόσβαση στους δασκάλους)

Θα επιλέγει ο γονέας, α) επιτρέπω στον μαθητή να έχει τσιπάκι και να ξέρει ο δάσκαλος που βρίσκεται στο σχολείο και αν φύγει να λαμβάνω σμσ να πάω να τον βρω (το σχολείο δεν διακόπτει τη λειτουργία να αναζητά μαθητές στην Ελλάδα τουλάχιστον) β) δεν επιτρέπω και ας είναι όπου θέλει το παιδί μου αλλά δεν ζητάω και ευθύνες από το σχολείο.. το οποίο δεν σημαίνει ότι δεν ενημερώνομαι (δλδ δε μου λέει το σχολείο τπτ, απλά λέει δεν έχουν ευθύνη).

Προσωπικά είμαι υπέρ της 2ης λύσης. Οι γονείς πρέπει κάποτε να αναλάβουν ευθύνες για την συμπεριφορά του παιδιού τους. Αλλιώς αν τα θέλουν άλλοι τα πειθαρχούν για αυτούς να δεχθούν τα μέτρα που εκείνοι προτείνουν.. (τιμωρίες, ελέγχους, κανόνες). 

Ξαναλέω - δεν είμαι υπέρ του τσιπ, αλλά κάποιες φορές σε κάποιες περιπτώσεις μέτρα είναι απαραίτητα (πχ κάμερες στα σχολεία εκτός ωραρίου για αποφυγή/μείωση βανδαλισμών)

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...