Προς το περιεχόμενο

Σχολεία στην Κίνα χρησιμοποιούν “έξυπνες στολές” για τον εντοπισμό των μαθητών


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά, τα νούμερα είναι στην τύχη, έτσι; 150 βαθμούς Κελσίου;;; Ναι και πίεση 5 ατμόσφαιρες. Αν εννοούν ότι αντέχει το τσιπάκι τόσο, μπράβο, αλλά το ρούχο δεν αντέχει. Εκτός και αν έχουν ρούχα από αμίαντο εκεί στην Κίνα, δεν ξέρω. Και πόσο αραιοκατοικημένα και πολιτισμένα τα πράγματα στη χώρα με το μεγαλύτερο πληθυσμό της γης.

Αααααχχχχχ!

Τι διαβάζω; Τα ίδια και τα ίδια. Νομίζω ότι πρέπει να προσθέσω στην υπογραφή μου και το τσιτάτο του Φραγκλίνου "Όποιος θυσιάζει την ελευθερία του για περισσότερη ασφάλεια δεν αξίζει κανένα από τα δύο." και μετά να μπαίνω στις συζητήσεις αυτές και να αφήνω ένα emoji και να φεύγω.

Γιατί πουλάκια μου; Γιατί βαριέστε να πάρετε λίγη ευθύνη και ταΐζετε τους τσοπάνηδες; Έχω διαβάσει κάτι αναστροφές τέλειες του τύπου:"Αν δεν βάλουμε τσιπάκια είμαστε πρόβατα." Fuck logic. 

Πέρα από τα κλασσικά που με ανησυχούν, που λένε: εγώ, σε εμένα βάλτε τσιπάκι, το αγαπάω, που μου δείχνουν σε τι φάση εθισμού στην τεχνολογία έχει φτάσει ο κόσμος, υπάρχουν τα πιο σοβαρά: α , εγώ θέλω να μεταθέσω την ευθύνη που έχω για κάποιον στο τσιπάκι. Ναι, sorry bro, πάντα εσύ θα έχεις την ευθύνη, τουλάχιστον μέχρι να βγει η gAI, και να γίνουμε με τη βούλα τα προβατάκια κάποιου (αν δεν έχει γίνει ήδη αυτό, ε, simulation theory?).

Επειδή το zipaαρα λίγο παραπάνω, να το κάνω πιο λιανά αφού είναι και ο βασικός λόγος που γράφω. Δεν θα απαλλαχθείς από την ευθύνη (των παιδιών, των εργαζομένων, του εαυτού σου) αν τους βάλεις ένα τσιπάκι. Ούτε αν τους χτίσεις μεγάλα μαντριά για να μην το σκάνε. Εγώ μεγάλωσα σε ένα σχολείο φυλακή. Τοίχοι γύρω από το προαύλιο αντί για κτίσμα κάπου μέσα στη μεγάλη αυλή. Τι ωραίο που ήταν. Απλά οι καθηγητές δεν γυρνούσαν γύρω γύρω να κάνουν τους μπάτσους για να μην την κοπανήσεις και έτσι είχαν αρκετό χρόνο για ένα ουζάκι στο εργαστήριο φυσικής. Το οποίο δεν είχαμε δει ποτέ, μιας και ήταν το τσιφλίκι των μπεκροκανατών του σχολείου.

My point, το είπε και κάποιος παραπάνω: Κάνε τα παιδιά να θέλουν να είναι στο σχολείο και όχι αστυνόμευσε τους, κατά προτίμηση χωρίς κόπο και με απαλλαγή ευθυνών. Μη με φάτε, και εγώ γύρω από εκπαιδευτικούς γυρίζω. Προφανώς και πιο μεγάλη ευθύνη έχουν οι γονείς για το πόσο ζώα είναι τα παιδιά. Αλλά τελικά, κάποιος πρέπει να έχει την ευθύνη, γιατί αυτό είναι το βασικό που διαχωρίζει τα παιδιά από τους μεγάλους. Και δε θα την δώσετε στον μεγάλο...αδερφό.

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, helicoid είπε

Έλα Αλέκο, ποιός ήρθε;

Ποιά -και που ακριβώς- είναι η σωστή υποδομή διασφάλισης της ιδιωτικότητας; Και σε τεχνικό και σε νομικό πλαίσιο προφανώς αναφερόμαστε ε; Για πες μας κι εμάς -με παραδείγματα παρακαλώ- γιατί ή ζούμε σε διαφορετικούς πλανήτες ή κάτι περίεργο (ή επιλεκτικό) παίζει με την αντιληπτική ικανότητα μερικών ανθρώπων.

Για όσους λένε για απαγωγές από σχολεία και λοιπά τρομολαγνικά επιχειρήματα για να ισιώσουν τα προβατάκια, αρχικά μιλάμε για στολές. Ρούχα. Βγαίνουν σε 5 δευτερόλεπτα και τα βρίσκεις στα σκουπίδια. Επίσης εκτός αυτού, και υποδόρια να ήταν τα chips, τα tracking devices μπλοκάρονται πολύ εύκολα και φθηνά με jammers κτλ που βρίσκεις πλέον πάμφθηνα στο ebay όπως προείπαν και άλλοι.

Η τεχνολογία βοηθάει τον άνθρωπο όταν υπάρχει σωστός σχεδιασμός και σωστές δικλείδες ασφαλείας. Είναι ένα εργαλείο. Μπορείς να φτιάξεις τον κόσμο και αντίστοιχα να τον καταστρέψεις. Όλα είναι αποτέλεσμα επιλογών που κανείς δεν πρέπει να παίρνει ελαφρά τη καρδία. Κι άμα δεν πληρώσεις εσύ το τίμημα, θα το πληρώσουν τα παιδιά σου, ή τα παιδιά τους, κοκ.

Ο κόσμος και ο πλανήτης πάει κατά διαόλου ακριβώς λόγω λανθασμένων επιλογών του παρελθόντος. Και αντί να μαθαίνουμε από τα λάθη μας, συνεχίζουμε τις ίδιες σπασμωδικές κοντόφθαλμες συμπεριφορές.

αυτα που λες ειναι φτηνές δικαιολογίες. Ολοι πρεπει να παρακολουθούνται εως ενα επιπεδο παρακολούθησης. Δεν λεω π.χ. να μετράς ποσες φορες καποιος αναπνέει, ουτε π.χ. να καταγραφείς ολα οσα λεει ανα πασα ωρα και στιγμή. (αυτο με το jammer εγω το ειπα) ομως θα ηταν πολυ χρήσιμο να μπορεις να ξερεις που βρισκεται η 15χρονη κορη σου και μαζι με ποιους.

Η΄ να μπορεις να εχεις μια γενικη εικονα για την υγεια σου ανα πασα ωρα και στιγμη που μπορει να σε "πιασει" κατι κ να τρεχεις.

Φαντάσου τους αυτοματισμούς που θα μπορουσε η τεχνολογια να συνεισφέρει: ξεκλείδωμα αυτοκίνητου χωρις κλειδιά, αυτόματες πληρωμές, θα πηγαίνεις π.χ. στη ΔΟΥ κ θα κανεις την δουλεια σου σε 10 λεπτα, Πάταξη της φοροδιαφυγής κτλ

Ισως εχεις δικιο στο οτι οι υποδομές διασφάλισης της ιδιωτικοτητας δεν ειναι σε ώριμα ακομη σταδια αλλα μην ξεχνας οτι η τεχνολογία χρειάζεται θυσιες

.

αλλα βεβαια, ολα αυτα εμεις δεν τα θελουμε.

.

για αυτο, τεχνοφοβικε φιλε μου, αλλαξε μυαλά γτ ανθρωποι σαν εσενα κρατουν την Ελλαδα πισω και εχουμε φτασει στον πατο.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα τσιπακι στους ενηλικες .Να κοπουν οι κοπανες απο την δουλεια,και τα ξενοπηδηματα 😆

Και γιατι κυριε μου ζητας ρυθμιση απο την εφορια, αφου το Σαββατο βραδυ σε καταγραψαμε να μπαινεις σε σκυλαδικο 😆

Λιγοτερες κοπανες -> καλυτερη εκπαιδευση->μεγαλυτερη αριστεια->αυξηση παραγωγικοτητας -> αυξηση αεπ ->αυξηση εισοδηματος->ακριβοτερο smartphone απο την Κινα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mader είπε

αυτα που λες ειναι φτηνές δικαιολογίες. Ολοι πρεπει να παρακολουθούνται εως ενα επιπεδο παρακολούθησης. Δεν λεω π.χ. να μετράς ποσες φορες καποιος αναπνέει, ουτε π.χ. να καταγραφείς ολα οσα λεει ανα πασα ωρα και στιγμή. (αυτο με το jammer εγω το ειπα) ομως θα ηταν πολυ χρήσιμο να μπορεις να ξερεις που βρισκεται η 15χρονη κορη σου και μαζι με ποιους.

Η΄ να μπορεις να εχεις μια γενικη εικονα για την υγεια σου ανα πασα ωρα και στιγμη που μπορει να σε "πιασει" κατι κ να τρεχεις.

Φαντάσου τους αυτοματισμούς που θα μπορουσε η τεχνολογια να συνεισφέρει: ξεκλείδωμα αυτοκίνητου χωρις κλειδιά, αυτόματες πληρωμές, θα πηγαίνεις π.χ. στη ΔΟΥ κ θα κανεις την δουλεια σου σε 10 λεπτα, Πάταξη της φοροδιαφυγής κτλ

Ισως εχεις δικιο στο οτι οι υποδομές διασφάλισης της ιδιωτικοτητας δεν ειναι σε ώριμα ακομη σταδια αλλα μην ξεχνας οτι η τεχνολογία χρειάζεται θυσιες

.

αλλα βεβαια, ολα αυτα εμεις δεν τα θελουμε.

.

για αυτο, τεχνοφοβικε φιλε μου, αλλαξε μυαλά γτ ανθρωποι σαν εσενα κρατουν την Ελλαδα πισω και εχουμε φτασει στον πατο.

yXyfVF7.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mader είπε

αυτα που λες ειναι φτηνές δικαιολογίες. Ολοι πρεπει να παρακολουθούνται εως ενα επιπεδο παρακολούθησης. Δεν λεω π.χ. να μετράς ποσες φορες καποιος αναπνέει, ουτε π.χ. να καταγραφείς ολα οσα λεει ανα πασα ωρα και στιγμή. (αυτο με το jammer εγω το ειπα) ομως θα ηταν πολυ χρήσιμο να μπορεις να ξερεις που βρισκεται η 15χρονη κορη σου και μαζι με ποιους.

Η΄ να μπορεις να εχεις μια γενικη εικονα για την υγεια σου ανα πασα ωρα και στιγμη που μπορει να σε "πιασει" κατι κ να τρεχεις.

Φαντάσου τους αυτοματισμούς που θα μπορουσε η τεχνολογια να συνεισφέρει: ξεκλείδωμα αυτοκίνητου χωρις κλειδιά, αυτόματες πληρωμές, θα πηγαίνεις π.χ. στη ΔΟΥ κ θα κανεις την δουλεια σου σε 10 λεπτα, Πάταξη της φοροδιαφυγής κτλ

Ισως εχεις δικιο στο οτι οι υποδομές διασφάλισης της ιδιωτικοτητας δεν ειναι σε ώριμα ακομη σταδια αλλα μην ξεχνας οτι η τεχνολογία χρειάζεται θυσιες

.

αλλα βεβαια, ολα αυτα εμεις δεν τα θελουμε.

.

για αυτο, τεχνοφοβικε φιλε μου, αλλαξε μυαλά γτ ανθρωποι σαν εσενα κρατουν την Ελλαδα πισω και εχουμε φτασει στον πατο.

Μπορεις να θυσιασεις τον εαυτο σου , δεν μπορεις να επιβαλεις τη θυσια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Αφου δεν σου αρεσει η χωρα που κατοικοεδρευεις , γιατι δεν πας στην Κινα να απολαυσεις την ψηφιακη ελευθερια ;

Γτ διαμένω σχεδον μόνιμα εκτος ΕΕ ούτως ή άλλωςς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην φανατίζεστε. Το τσιπάκι θα μπει στην αρχή εθελοντικά στον άνθρωπο και με τα χρόνια, θα γίνει υποχρεωτικό. Ίσως περάσουν 50-100 χρόνια μέχρι να γίνει υποχρεωτικό. Λογικά δεν μας "πιάνει" εμάς.

Από ηθικής άποψης το τσιπ είναι κατακριτέο μιας και καταπατά την ιδιωτικότητα, προσωπικά δεδομένα κτλ. Από τεχνικής και πρακτικής άποψης, είναι αναγκαίο για τον καλύτερο έλεγχο της εγκληματικότητας και στην ουσία του ανθρώπου (Δυστυχώς είμαστε ένα από τα πιο ανήθικα και εγωιστικά πλάσματα στον πλανήτη.).

Με τον καιρό ο μέσος άνθρωπος θα ανταλλάζει σταδιακά λίγη από την ιδιωτικότητα του με λίγη ασφάλεια (ή έτσι υποτίθεται)…

Κατά τα άλλα, χωρίς τσιπ και άλλα, πιο επώδυνα μέτρα η ανθρωπότητα δεν έχει μεγάλες πιθανότητες επιβίωσης.

Προσωπικά δεν θα ήθελα να το βάλω άλλα με τα χρόνια ξέρετε τι θα γίνει... Στην αρχή αυτοί που δεν τα βάζουν θα θεωρούνται γραφικοί και όταν θα γίνει υποχρεωτικό, θα θεωρηθούν και τρομοκράτες ή περιθωριακοί.

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...