Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικός USB SSD δίσκος σε iMac 2014


petrostr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Οι παρατησεις σου ειναι σωστες και θα τις χρειαστω στο μελλον , σε ευχαριστω πολυ εγω εχω iMac late 2015 21,5 και εκανα αυτην την αλλαγη. Εγω σκεφτομουν καποιον απο τους ετοιμους ssd με thunderbolt που υπαρχουν για να μην μπω σε διαδικασια ψαξιματος παλι

Ναι, λογικό αυτό που λες.

https://www.skroutz.gr/s/15948576/Samsung-X5-500GB.html  βγαίνει και σε μεγαλύτερα μεγέθη. Υπάρχουν και άλλες λύσεις φυσικά. Είναι απλά ενδεικτικό. Είμαι όμως όλα.thunderbolt 3, που σημαίνει ότι θα χρειαστείτε το επισημο adapter της apple στα 50+ ευρώ (τονίζω, το επίσημο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Ναι, λογικό αυτό που λες.

https://www.skroutz.gr/s/15948576/Samsung-X5-500GB.html  βγαίνει και σε μεγαλύτερα μεγέθη. Υπάρχουν και άλλες λύσεις φυσικά. Είναι απλά ενδεικτικό. Είμαι όμως όλα.thunderbolt 3, που σημαίνει ότι θα χρειαστείτε το επισημο adapter της apple στα 50+ ευρώ (τονίζω, το επίσημο).

Εγω ειμαι με thunderbolt 2 που εχω στον υπολογιστη κατι ειχα βρει και τωρα πρεπει να εχουν πεσει και αλλο οι τιμες γιατι τοτε ηταν κανα 250+ πριν κανα χρονο

Επεξ/σία από mitskitsamal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Εγω ειμαι με thunderbolt 2 που εχω στον υπολογιστη κατι ειχα βρει και τωρα πρεπει να εχουν πεσει και αλλο οι τιμες γιατι τοτε ηταν κανα 250+ πριν κανα χρονο

Thunderbolt 2 με m.2 nmve SSD δε βρήκα από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα. Αν βρεις thunderbolt 2 με sata SSD δεν κερδίζεις πολύ στην ουσία γιατί το sata 3 τερματίζει στα 600Mb/s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Thunderbolt 2 με m.2 nmve SSD δε βρήκα από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα. Αν βρεις thunderbolt 2 με sata SSD δεν κερδίζεις πολύ στην ουσία γιατί το sata 3 τερματίζει στα 600Mb/s.

Το εχω ψαξει και γω και δεν εβγαλα ακρη η προτεινουν κατι εξωφρενικα πραγματα με τιμες στο θεο. 

Αρα εσυ προτεινεις nvme ssd συν εξωτερικη θηκη με usb3,1 συν ανταπτορα τον επισημο της apple για μεγιστες ταχυτητες. 

Η ερωτηση μου ειναι ολες θηκες που εψαξα στο σκρουτζ και οι μνημες ειναι καταλληλες για mojave? Η υπαρχει περιορισμος; Για εξωτερικη συνδεση παντα.

Εχω βρει αυτον https://www.skroutz.gr/s/5794805/Transcend-StoreJet-500-256GB.html

Επεξ/σία από mitskitsamal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Το εχω ψαξει και γω και δεν εβγαλα ακρη η προτεινουν κατι εξωφρενικα πραγματα με τιμες στο θεο. 

Αρα εσυ προτεινεις nvme ssd συν εξωτερικη θηκη με usb3,1 συν ανταπτορα τον επισημο της apple για μεγιστες ταχυτητες. 

Η ερωτηση μου ειναι ολες θηκες που εψαξα στο σκρουτζ και οι μνημες ειναι καταλληλες για mojave? Η υπαρχει περιορισμος; Για εξωτερικη συνδεση παντα.

Εχω βρει αυτον https://www.skroutz.gr/s/5794805/Transcend-StoreJet-500-256GB.html

Όχι, κατάλαβες λάθος. Εγώ προτείνω για μεγάλες ταχύτητες (αλλά αρκετά πιο ακριβα) thunderbolt enclosure 3 με nmve + apple thunderbolt 3 σε thunderbolt 2 adapter.

Διαφορετικά thunderbolt 2 enclosure + nmve SSD χωρίς thunderbolt cable/ adapter.

Η 'φθηνη' λύση είναι usb 3 + sata SSD αφού δεν έχει νόημα nmve SSD μέσα σε usb 3 enclosure. Το usb 3 τερματίζει στα 480 Mb/s. Άρα γιατί να του βαλεις πιο γρήγορο δίσκο αφού την ταχύτητα δε της τη 'δεις' ποτε;

Το Mojave έχει να κάνει με το nmve. Αν έχεις απλό SSD δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ο trascend που βρήκες μάλλον έχει μέσα απλό SSD και όχι nmve.

Επίσης, με τον trascend πρέπει να σκάσεις αλλά 50 ευρώ για τον thunderbolt 3 σε thunderbolt 2 adapter.

Edit: δες αυτό για τον trascend. Λέει ότι πετυχαίνει ίδιες ταχύτητες με usb 3 άρα αχριστο για σένα.

 

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Όχι, κατάλαβες λάθος. Εγώ προτείνω για μεγάλες ταχύτητες (αλλά αρκετά πιο ακριβα) thunderbolt enclosure 3 με nmve + apple thunderbolt 3 σε thunderbolt 2 adapter.

Διαφορετικά thunderbolt 2 enclosure + nmve SSD χωρίς thunderbolt cable/ adapter.

Η 'φθηνη' λύση είναι usb 3 + sata SSD αφού δεν έχει νόημα nmve SSD μέσα σε usb 3 enclosure. Το usb 3 τερματίζει στα 480 Mb/s. Άρα γιατί να του βαλεις πιο γρήγορο δίσκο αφού την ταχύτητα δε της τη 'δεις' ποτε;

Το Mojave έχει να κάνει με το nmve. Αν έχεις απλό SSD δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ο trascend που βρήκες μάλλον έχει μέσα απλό SSD και όχι nmve.

Κοιταξε την φτηνη λυση την εχω τωρα και ειμαι υπερευχαριστημενος, ομως σκεφτομαι να του κανω μια αναβαθμιση σε λιγο καιρο για αυτο ρωταω. Εαν ησουν στην θεση μου ποιο θα εκανες απο τις δυο πρωτες επιλογες υποψην οτι ασχολουμε πιο πολυ με office browsing και καμια ελαφρια χρηση illustrator ;

Σε ρωτησα για το λειτουργικο γιατι μπορει καποιος ssd nvme να μην ειναι συμβατος με το mac os δεν τα ξερω και πολυ καλα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mitskitsamal είπε

Κοιταξε την φτηνη λυση την εχω τωρα και ειμαι υπερευχαριστημενος, ομως σκεφτομαι να του κανω μια αναβαθμιση σε λιγο καιρο για αυτο ρωταω. Εαν ησουν στην θεση μου ποιο θα εκανες απο τις δυο πρωτες επιλογες υποψην οτι ασχολουμε πιο πολυ με office browsing και καμια ελαφρια χρηση illustrator ;

Σε ρωτησα για το λειτουργικο γιατι μπορει καποιος ssd nvme να μην ειναι συμβατος με το mac os δεν τα ξερω και πολυ καλα αυτα.

Σου έχω απαντησει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το παρακάτω 3.5 usb 3.0 κουτάκι δεν υπάρχει σε διαθεσιμότητα, κάποιο άλλο εξίσου αξιόπιστο που να είναι usb 3.0;;;

https://www.skroutz.gr/s/7418504/Transcend-StoreJet-25S3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμη.... αντί να εγκαταστήσω απ την αρχή λειτουργικό και προγράμματα στον εξωτερικό ssd, υπάρχει κάποιος τρόπος για κλώνο του δίσκου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, petrostr είπε

Κάτι ακόμη.... αντί να εγκαταστήσω απ την αρχή λειτουργικό και προγράμματα στον εξωτερικό ssd, υπάρχει κάποιος τρόπος για κλώνο του δίσκου;;

Καλημερα αυτο δεν το γνωριζω εγω  το εκανα απο την αρχη,αλλα με ssd παει αερας παρα πολυ γρηγορα και τις εφαρμογες παλι πολυ γρηγορα απο time machine. Η διαφορα ειναι μεγαλη δεν θα σου παρει πανω απο μια ωρα αναλογα και τη συνδεση που εχεις. 

Τωρα για θηκη δεν ξερω να σου πω εγω εχω παρει 2,5 θηκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2019 στις 11:10 ΠΜ, petrostr είπε

Επειδή το παρακάτω 3.5 usb 3.0 κουτάκι δεν υπάρχει σε διαθεσιμότητα, κάποιο άλλο εξίσου αξιόπιστο που να είναι usb 3.0;;;

https://www.skroutz.gr/s/7418504/Transcend-StoreJet-25S3.html 

Σου προτείνω το εξής, που χρησιμοποιώ εδώ και δύο μήνες σε mac mini 2018 με mojave: https://www.skroutz.gr/s/10858732/Transcend-M-2-SSD-Conversion-Kit.html

Νομίζω ότι θα καλύψει πλήρως τις ανάγκες σου λειτουργικά αλλά και αισθητικά. Είναι εξωτερική θήκη usb 3.1 gen 1 (δηλαδή 5Gbps ταχύτητα) και δέχεται SSD σε μορφή m.2. Έρχεται με καλωδιάκι usb c σε usb A. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα συνδεσιμότητας και λειτουργίας. Είναι τόσο μικρή όσο ένα χειριστήριο apple remote. Κοινώς δε θα γίνεται καθόλου αντιληπτή όπου και να τη βάλεις στον υπολογιστή σου. Και είναι πολύ φθηνή (20 ευρώ). Εννοείται ότι βάζεις όποιο δίσκο SSD m.2 SATA θέλεις (όχι NVme), σε όποια χωρητικότητα. Από τις πιο επιτυχημένες αγορές που έχω κάνει. Έχω βάλει 1 tb ssd της crucial (τον πιο φθηνό που βρήκα, περίπου 130 ευρώ - ούτε καν samsung pro ή  evo) και εγκατέστησα ακόμα και παιχνίδια μέσα. Φορτώνουν άμεσα και χωρίς lag. Βέβαια το έχω συνδέσει στο καινούριο mac mini και εκμεταλλεύεται πλήρως το usb 3.1.Αλλά στην τιμή αυτή συμφέρει να διαλέξεις θήκη m.2 και όχι για δίσκο 2.5 ιντσών. Νομίζω ότι θα σε καλύψει πλήρως για να εγκαταστήσεις το λειτουργικό και τις εφαρμογές, αφού έχεις και usb 3.0.

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...