Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα videogames του 2018


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Paolo_1988 είπε

Καμία αναφορά Για Xbox one x πού έφερε πραγματικό 4k  με τιμή κάτω από 500 ευρώ που όταν για ένα αντίστοιχο PC θες πόσα παραπάνω έλεος με το κόλλημα τής Sony 

Τα παιχνίδια κάνουν την διαφορά φίλε μου. Το x είναι όντως θηρίο και είναι πολύ καλό αυτό γιατί θα βγουν ακόμα καλύτερα στο μέλλον με αντίστοιχη ανταγωνιστικη τιμή, αλλά αν έχεις στο ps περισσότερες και καλύτερες επιλογές σε games τότε η επιλογή είναι μονόδρομος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kerkiraios80 είπε

Τα παιχνίδια κάνουν την διαφορά φίλε μου. Το x είναι όντως θηρίο και είναι πολύ καλό αυτό γιατί θα βγουν ακόμα καλύτερα στο μέλλον με αντίστοιχη ανταγωνιστικη τιμή, αλλά αν έχεις στο ps περισσότερες και καλύτερες επιλογές σε games τότε η επιλογή είναι μονόδρομος. 

Η Sony κυριάρχησε σε αυτή τη γενιά έχοντας τη χειρότερη κονσόλα.

Είχε παιχνιδάρες όμως και αυτές είναι που θα προσελκύσουν τον κόσμο να πάρει κονσόλα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο 10ημερο βρέθηκα σε διάφορα οικογενειακά τραπέζια με παιδάκια διαφόρων ηλικιών. Ο πάταγος που έχει κάνει το fortnite είναι πολύ πιο μεγάλος απ' όσο νόμιζα. Κοριτσάκια 16 χρόνων (σχεδόν γυναίκες δηλαδή) χόρευαν μόνα τους χορούς από το fortnite και όπως έμαθα μετά, χωρίς ποτέ να έχουν παίξει το game. 

Δεν ξέρω πόσα χρόνια είστε gamers μερικοί και πόσων ετών είστε αλλά η γνώμη σας μετράει λιγότερο από του παθιασμένου 13χρονου που παίζει fortnite και τρώει το χαρτζιλίκι του σε skins. 

Καλώς ή κακώς μεγαλώσαμε, καταφέραμε να πείσουμε κάποιους ότι το gaming δεν είναι παιδική ασχολία, αλλά ο ενθουσιασμός και το πάθος μας δεν είναι ίδια με του εφήβου. Μετρήστε πόσους φίλους σας πείσατε να παίξουν gow και μετά ρωτήστε το έφηβο ανηψακι σας πόσους φίλους του έπεισε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να παίξει fortnite. 

Βρίσκω απαίσιο το fortnite, αλλά κάτι ξέρουν τα πιτσιρίκια και το θέλουν. Όπως κάτι ξέραμε κι εμείς μικρά που δεν ξέρανε οι "μεγάλοι".

Εμείς στην ηλικία τους λιωναμε σε ένα map ενός game με 1000 maps (dota) που ήταν ήδη 6-7 ετών, πόσο καλύτεροι ήμασταν;

Καλή χρονιά.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kerkiraios80 είπε

Τα παιχνίδια κάνουν την διαφορά φίλε μου. Το x είναι όντως θηρίο και είναι πολύ καλό αυτό γιατί θα βγουν ακόμα καλύτερα στο μέλλον με αντίστοιχη ανταγωνιστικη τιμή, αλλά αν έχεις στο ps περισσότερες και καλύτερες επιλογές σε games τότε η επιλογή είναι μονόδρομος. 

Άποψη σου είναι το καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paolo_1988 είπε

Άποψη σου είναι το καλύτερα

Σίγουρα άποψη μου. Και άποψη ακόμα πολλών ανθρώπων. Όπως και πολλων ανθρώπων ότι το xbox έχει καλύτερα παιχνίδια.

Δεν μπήκα για να μαλώσω εδώ. Αλλά κάποια πράγματα τώρα ειδικά που τελειώνει η τωρινή γενιά φαίνονται πιο ξεκάθαρα. 

Επίσης δεν είμαι Sony fanboy. Έχω και τις 2 κονσόλες απλά στο ps4 έχω περισσότερες επιλογές σε παιχνίδια. Στο xbox παίζω τα δικά του που μου αρέσουν. Απλά είναι μετρημένα στα δάκτυλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταπληκτικά δουλειά, να δούμε όμως τα καλύτερα παιχνίδια στα κινητά που οι οθόνες έφτασαν τις 6 ίντσες...όπως το redmi 6 pro αν και νομίζω ότι σε ένα honor 9 lite που δοκίμασα παιχνίδια πάνε σφαίρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kerkiraios80 είπε

Σίγουρα άποψη μου. Και άποψη ακόμα πολλών ανθρώπων. Όπως και πολλων ανθρώπων ότι το xbox έχει καλύτερα παιχνίδια.

Δεν μπήκα για να μαλώσω εδώ. Αλλά κάποια πράγματα τώρα ειδικά που τελειώνει η τωρινή γενιά φαίνονται πιο ξεκάθαρα. 

Επίσης δεν είμαι Sony fanboy. Έχω και τις 2 κονσόλες απλά στο ps4 έχω περισσότερες επιλογές σε παιχνίδια. Στο xbox παίζω τα δικά του που μου αρέσουν. Απλά είναι μετρημένα στα δάκτυλα. 

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των δύο κονσολών και εγώ και έχω και τις 2 ούτε είμαι fanboy κανενός αλλά Αυτό πού έχει καταφέρει η Microsoft  με το x είναι έπος είναι σαν τα μηχανάκια sym πρώτα στις πωλήσεις τί σημαίνει ότι είναι καλύτερα από τα Yamaha έλεος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paolo_1988 είπε

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των δύο κονσολών και εγώ και έχω και τις 2 ούτε είμαι fanboy κανενός αλλά Αυτό πού έχει καταφέρει η Microsoft  με το x είναι έπος είναι σαν τα μηχανάκια sym πρώτα στις πωλήσεις τί σημαίνει ότι είναι καλύτερα από τα Yamaha έλεος 

Συμφωνω απόλυτα. Οπως είπα και πριν το Xbox one x ειναι φοβερο μηχανημα και μονο καλο θα κανει στην αναβαθμιση των specs στις κονσολες. Και το ειναι τοσο φτηνη ειναι σουπερ. 

Και αυτο ειναι καλο και για τα PC . Να πεσουν λιγο οι τιμες γιατι εχουν ξεφυγει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Η Sony κυριάρχησε σε αυτή τη γενιά έχοντας τη χειρότερη κονσόλα.

Είχε παιχνιδάρες όμως και αυτές είναι που θα προσελκύσουν τον κόσμο να πάρει κονσόλα...

 

ρε παιδες δεν ισχυει αυτο...η σονι ειχε τη καλυτερη κονσολα αυτη τη γενια, περα απο τα παιχνιδια, το one x βγηκε πολυ αργα, οταν ολα είχαν κριθει...αν ειχε βγαλει αυτη τη κονσολα η ms στην αρχη της γενιας, χωρις kinect και τις λοιπες μλκιες, τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα...Τωρα ειμαστε ενα προ των πυλων για την επομενη γενια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xavier είπε

ρε παιδες δεν ισχυει αυτο...η σονι ειχε τη καλυτερη κονσολα αυτη τη γενια, περα απο τα παιχνιδια, το one x βγηκε πολυ αργα, οταν ολα είχαν κριθει...αν ειχε βγαλει αυτη τη κονσολα η ms στην αρχη της γενιας, χωρις kinect και τις λοιπες μλκιες, τα πραγματα θα ηταν πολυ διαφορετικα...Τωρα ειμαστε ενα προ των πυλων για την επομενη γενια...

Έτσι ακριβώς ήθελα να γράψω το ίδιο μήνυμα στο παιδί που απάντησες. Το One X βγήκε πολύ αργά. Και το απλό one είναι σαπακι με 1400gflops ενώ το ps4 pro στα 4100. Το ps3 είχε επίσης καλύτερα exclusives ακόμα και από το ps4 απλα στα multi ήταν καλύτερο το 360 λόγω gpu. Στα exclusive λόγω cell έδωσε τρομερά γραφικά το ps3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Detroit become human είναι για μένα το καλύτερο φέτος. Αυτό το god of war πολυ ανούσιο- σχεδόν arcade τύπο παιχνιδιού δεν μπορώ να καταλάβω... Πολύ αξία δίνουμε σε κάποια πράγματα χωρίς λόγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stefstr είπε

Το Detroit become human είναι για μένα το καλύτερο φέτος. Αυτό το god of war πολυ ανούσιο- σχεδόν arcade τύπο παιχνιδιού δεν μπορώ να καταλάβω... Πολύ αξία δίνουμε σε κάποια πράγματα χωρίς λόγο....

Μόλις το ολοκλήρωσα πλατινένιο το detroit και εγώ το αγάπησα εξίσου. Αλλά αυτό για το God of war δεν έπρεπε να το πεις αν θες την γνώμη μου εδώ πέρα θα σε φάνε λάχανο 😁🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Paolo_1988 είπε

Έλεος με το fornite ελεεινά γραφικά και άθλιο gameplay το pubg είναι κορυφή σε αυτό το είδος 

Συμφωνω. PUBG κλασεις ανωτερο απλα το fornite ειναι και καρτουνιστικο και δωρεαν οποτε αμεσως αμεσως πηρε μια μεγαλη μεριδα κοινου (αυτους που παιζουν στα κινητα και δεν θελουν να πληρωσουν για παιχνιδια, και τα πιτσιρικια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2018 στις 8:42 ΜΜ, Sir_Teraflop είπε

Νομίζω ότι εμείς οι μεγαλύτεροι σε ηλικία που μεγαλώσαμε σε ένα περιβάλλον όπου τα games δεν είχαν καν ιστορία και πλοκή - μετά την απέκτησαν (adventures και FMV adventures) και μετέπειτα εξαφανίστηκαν για να επανέλθουν στην "εν κρυπτώ" μορφή τους  - ως "cinematic adventures" με action ή μη, με RPG στοιχεία ή άνευ, είμαστε πολύ αυστηροί με την κριτική μας στο Fortnite. Αρκεί να θυμηθούμε τι παίζαμε στα Atari, Nes/Snes κλπ... μπλα μπλα μπλα.

Εν προκειμένου όσο και αν έχω περάσει την φάση Fortnite κλπ  και να μην θέλω καν να το βλέπω (υποθέτω περισσότερο λόγω ντόρου που έχει γίνει γύρω από το όνομα του - παρά πραγματικό hate για τον τίτλο) δεν μπορώ να υπενθυμίσω στον εαυτό μου τις άπειρες ώρες που έπαιξα κάτι τέτοιο mindless ως game, χωρίς ιστορίες, χωρίς cutscenes δηλαδή παιχνίδια σαν το COD2 κλπ. .

Η διαφορά μας, εμάς των παλαιότερων, είναι ότι το gaming κάποτε, ήταν fixed σε κάποια συστήματα και ήθελες δεν ήθελες, εξέθετες τον εαυτό σου  σε άπειρα ήδη παιχνιδιών (π.χ. είχες amiga - θα έπαιζες το ίδιο ευχάριστα It Came from the Desert ή Warlords με την ίδια χαρά που θα έπαιζες και Hero's Quest ή Gods) κάτι που δεν συμβαίνει σήμερα με το tablet, mobile gaming που έρχεται δυστυχώς σε πρώτη επαφή η νεολαία και έτσι κάνουμε την κριτική που κάνουμε (αδίκως) για "καρκίνος game," για "ξεπέτα game" και πολλά άλλα....

Έτσι λοιπόν ας θυμηθούμε και εμείς τι mindless games παίζαμε, εντελώς πιο χαζά από το fortnite, το οποίο προς αποστροφή των devs που φτιάχνουν παιχνίδια τα οποία σε λίγο θα βγαίνουν κάθε 10ετία (λόγω production values) ή θα πρέπει να γίνονται review από site όπως το IMDB  στο τέλος (όπου θα τρώνε και τα μούτρα τους) και όχι π.χ. το Eurogamer, είναι και FREE(2p) ΚΑΙ σε βάζουν στην δράση χωρίς να πρέπει να βλέπεις 2 ώρες cutscenes και tutorials, ούτε να σου δίνουν την αίσθηση ότι ότι και να κάνεις, από όπου και να πέσεις απλά δεν πεθάνεις γιατί είσαι ο Ήρωας. Ο star της ταινίας δηλαδή.

Καλή χρονιά σας εύχομαι και ελπίζω η AA-AAA βιομηχανία να έρθει στα συγκαλά της που λέμε και να μας δώσει πάλι πίσω τις εμπειρίες που έκανε το gaming όχι απλά να μεγαλώσει αλλά και να κοντράρει στα ίσια άλλους τομείς ψυχαγωγίας όπως κάνει μέχρι τώρα επιτυχώς.

Ως τότε ας στηρίξουμε την indy σκηνή, ώστε μεταξύ αυτών να ξεχωρίσουν και να ανέλθουν τα άπειρα διαμάντια που παίζουμε και φυσικά οι developers αυτών.

Και ναι - γιατί όχι fortnite?

φαντάζομαι ο γιος σου δεν έδωσε πέρυσι 200 ευρώ για 20ευρες για fortnite skins, εκεί είναι το κακό ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...