Προς το περιεχόμενο

μεταβίβαση αυτοκινήτου


journeyman77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα καλή χρονιά με υγεία και χαμόγελα.
θα ήθελα να μάθω (από κάποιον που έχει κάνει πρόσφατα) την διαδικασία για μεταβίβαση οχήματος (εγώ είμαι ο αγοραστής).
διαβάζω και στο site του Συγκοινωνιών αλλά αναφέρει ότι γίνεται μέσω ΚΕΠ αλλά επειδή θέλω να διεκπαιρεωθεί το συντομότερο, θα μεταβώ στο Συγκοινωνιών.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... βόρειος τομέας Αθηνών, περιφέρεια Αττικής. Μάθε το κόστος του παράβολου μεταβίβασης (μαζί με το κόστος έκδοσης νέας άδειας).

  Ζήτα αριθμό λογαριασμού κ τράπεζα που εξυπηρετεί. 

  Στα σχόλια ζήτα να αναγράφεται ο αριθμός πινακίδας, ποιος αγοράζει κ ποιος πουλάει (για παν ενδεχόμενο) κ μετά πήγαινε κεπ ή υπουργείο (ότι τελικά αποφασίσεις) μαζί με την απόδειξη κατάθεσης/παράβολο... ίσως έτσι γλυτώσεις αρκετό χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τέλος αδείας + μεταβίβασης (135€ για 1200 κ.ε.) πρέπει να κατατεθεί σε τράπεζα των Αθηνών ή μπορώ και εγώ που θα ανέβω από Πάτρα να το κάνω τοπικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξω από το υπουργείο είναι διαφορά γραφεία με διεκπεραιωσεις. Δίνεις 25-30€ μαζί με τα λεφτά απ τα παράβολα πίνεις ένα καφέ και σε μια ώρα έχεις την καινούργια άδεια, το ασφαλίζεις και κυκλοφορείς κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστός κ ο manSora-s! (Πολλές σχολές οδηγών κάνουν κ αυτή την δουλειά)

....σε λογαριασμό της περιφέρειας που θα εκδοθεί η άδεια, απο οποιοδήποτε υποκατάστημα τραπέζης στην Ελλάδα, εξυπηρετεί εσένα(στην οποία η περιφέρεια τηρεί λογ/σμο για τον σκοπό αυτό).

Συνήθως τυχαίνει να γίνεται στης περιοχής που θα γίνει η μεταβίβαση , διότι ο κόσμος δεν το γνωρίζει εξαρχής,  οπότε έχουμε τα γνωστά πήγαινε-ελα κεπ-τραπεζα-κεπ κλπ

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μια ερώτηση. Είμαι ο εν δυνάμει αγοραστής ενός μεταχειρισμένου. ( Από ιδιώτη ). Επειδή η κυρία είναι μεγάλη σε ηλικία θέλεις να αποφύγει το υπουργείο, οπότε και θα πάμε στο ΚΕΠ. 

 

Πρώτο ερώτημα. " Επειδή εγώ το χρειάζομαι άμεσα το όχημα για οδήγηση , θα μπορώ ακόμη και την επόμενη μέρα να το έχω στην κατοχή μου και να το οδηγώ κανονικά ? Θα μου δώσουν στα ΚΕΠ κάτι σαν τωρινή άδεια ? "

 

 Δεύτερο ερώτημα. " Αλλάζει κάτι στη διαδικασία επειδή η μεταβίβαση δε θα γίνει στο όνομα μου αλλά στου πατέρα μου ? Εκτός από την εξουσιοδότηση που θα πρέπει να μου κάνει. " 

 

Χίλια ευχαριστώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, orpheas2 είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Μια ερώτηση. Είμαι ο εν δυνάμει αγοραστής ενός μεταχειρισμένου. ( Από ιδιώτη ). Επειδή η κυρία είναι μεγάλη σε ηλικία θέλεις να αποφύγει το υπουργείο, οπότε και θα πάμε στο ΚΕΠ. 

Πρώτο ερώτημα. " Επειδή εγώ το χρειάζομαι άμεσα το όχημα για οδήγηση , θα μπορώ ακόμη και την επόμενη μέρα να το έχω στην κατοχή μου και να το οδηγώ κανονικά ? Θα μου δώσουν στα ΚΕΠ κάτι σαν τωρινή άδεια ? "

 Δεύτερο ερώτημα. " Αλλάζει κάτι στη διαδικασία επειδή η μεταβίβαση δε θα γίνει στο όνομα μου αλλά στου πατέρα μου ? Εκτός από την εξουσιοδότηση που θα πρέπει να μου κάνει. " 

Χίλια ευχαριστώ !!!

1. Μόνο αν έχεις στα χέρια σου την πρωτότυπη άδεια θα είσαι 100% νόμιμος. Το χαρτί που σου δίνουν από τα ΚΕΠ είναι απλώς ένα αποδεικτικό ότι έχουν παραλάβει το αίτημα και τα δικαιολογητικά για μεταβίβαση.

2. Όχι, δεν αλλάζει κάτι στη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως θα σου κάνει εξουσιοδότηση ο πατέρας σου ώστε να τρέξεις εσύ αντί για αυτόν για τη μεταβίβαση, έτσι μπορεί να σου κάνει και η ηλικιωμένη κυρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μηπως ξερει κανεις αν οι μεταβιβασεις γινονται ακομα στο Υπουργειο μεταφορων στην Αγια Παρασκευη ? Γιατι κατι ακουσα οτι μετακομισε στο δαχτυλιδι στο Μαρουσι...

 

Εχετε υποψη σας!?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω μαζι με αδερφό ένα αυτοκίνητο. συνιδιοκτητες δηλαδή 50% ο καθένας. Θέλουμε τώρα να πάει όλο  (το 100%) στο όνομα μου.  Θα γίνει μεταβίβαση στα κεπ, όπου θα πάμε οι 2 μας, όπου θα πληρωθούν τα τέλη μεταβίβασης ; Γυρω στα 70 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τέλη μεταβίβασης πάνε ανάλογα με τα κυβικά, από 30 ως 205€, συν 75€ ακόμα ανεξαρτήτων κυβικών για τέλη αδείας.

Επίσης τα ΚΕΠ δεν κάνουν μεταβιβάσεις, προς το παρόν τουλάχιστον, απλά παραλαμβάνουν τα δικαιολογητικά και τα προωθούν στην αρμόδια υπηρεσία (μηχανολογικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά έχω το 50% και θα εχω τωρα το 100%.  Θα πληρώσω τα ίδια λεφτά με το να έκανα μεταβίβαση σε έναν ξένο;τέλη άδειας 75 και τέλη μεταβίβασης 60 ευρώ 

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...