Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"ρυθμός αύξησης της βάσης χρηστών του λειτουργικού συστήματος έχει μειωθεί αισθητά μετά και το τέλος της προωθητικής ενέργειας δωρεάν αναβάθμισης για όσους είχαν κάποια παλαιότερη έκδοση"

 

Μην λέτε ανακρίβειες...

Χτες αναβάθμισα λάπτοπ από win 7...  

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Phoenix4 είπε

Κάνε force upgrade με το ISO, εγώ είμαι στα 1809 από την 1η μέρα no problemos, για το Aero έχει εφαρμογές που έχεις Aero κανονικά :)

δεν το είπα ακριβώς για το transparency. Η MS έδειξε με τα καινούρια εικονίδια του office 2019 ότι το παρατάει το flat (δόξα τω θεώ) και σιγά σιγά δίνει όγκο στα πράγματα. 

Δεν λέω είναι "καλύτερα" έτσι, λέω εγώ τα προτιμώ έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Πλάκα πλάκα όλοι τα έχουμε πληρώσει έμμεσα, αγοράζοντας ένα laptop με w10 μέσα.

Σωστός από ότι φαίνεται λίγοι το έχουν πάρει χαμπάρι 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως απο τοτε που με τα updates δε μου δουλευει ο Chrome, με εχει φτασει στο αμην να ξαναβαλω τα 7αρια... Σε 3 υπολογιστες εχω το ιδιο θεμα και λυση δε καταφερα να βρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, torgar είπε

Σωστός από ότι φαίνεται λίγοι το έχουν πάρει χαμπάρι 

Και μάλιστα τα έχουμε πληρώσει πολλές φορές, πιστεύω τα τελευταία 3 χρόνια ο μέσος χρήστης έχει πάρει 2 με 3 laptop, 0 τύψεις no regrets !

3 λεπτά πριν, keysmith είπε

δεν το είπα ακριβώς για το transparency. Η MS έδειξε με τα καινούρια εικονίδια του office 2019 ότι το παρατάει το flat (δόξα τω θεώ) και σιγά σιγά δίνει όγκο στα πράγματα. 

Δεν λέω είναι "καλύτερα" έτσι, λέω εγώ τα προτιμώ έτσι..

Ίδια δεν είναι τα εικονίδια του 2019 με του 2016 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι τα 10.
Σε 10 pc δεν εχω κανενα θεμα. Απλα αυτο με τα updates (που φαινεται να λυθηκε με το metered connection) + 1 bug που τρωνε παραπανω gpu μνημη ενω αυτο δεν συνεβαινε στα 7 και ειναι κατι που αφορα ελαχιστους χρηστες.
Και να θες να μεινεις στα 7 οταν εισαι σε δουλεια, απλα δε γινεται. Οποτε συμβιβαζεσε κ ψαχνεις λυσεις σε ο τι προκυπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valkon είπε

Τα επόμενα θα φάνε αντίστοιχο κράξιμο των ME, vista και 8 και τα μεθεπόμενα θα είναι αγαπητά όπως τα 98, xp, 7 και 10. Βλέπετε pattern; ;)

Δεν υπάρχουν επόμενα πλέον, βασικά τα "επόμενα" είναι κάθε 6 μήνες αφού πάμε με εκδόσεις Redstone (τώρα είμαστε στην 5)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

 

Ίδια δεν είναι τα εικονίδια του 2019 με του 2016 ;

δεν υπάρχει 2019. Ήθελα να γράψω 2018..  Και το προηγούμενο οφφισε είναι 2013. Σε αυτό αναφέρομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, valkon είπε

Τα επόμενα θα φάνε αντίστοιχο κράξιμο των ME, vista και 8 και τα μεθεπόμενα θα είναι αγαπητά όπως τα 98, xp, 7 και 10. Βλέπετε pattern; ;)

Δεν το νομίζω..

για μένα τα 10άρια είναι τα νέα windows ME για πολλούς λόγους :

Λίγο τα updates, το "Windows Security Center" που σπάει μπάλες, το telemetry, τα Ads, το Ui που θες εγκυκλοπαίδεια για να το καταφέρεις και σκάβεις για να βρείς μια ρύθμιση που πήγε.

Τα ME μπορεί να είχαν αυτά τα θέματα που είχαν, αλλά όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια των 10 ούτε κατά διάνοια δεν μπορούσες να τα σκεφτείς πριν 18 χρόνια. Σκέψου να έλεγες σε desktop χρήστη ότι θα σου πετάγεται μια μ@λ*κία στη μάπα όταν ανοίγεις μια εγκατάσταση και να σε ρωτάει αν είσαι σίγουρος ότι θα την εκτελέσεις (UAC). Με το τουφέκι θα σε έπαιρνε.

Η λειτουργικότητα έχει πάει περίπατο. Έχει καταντήσει να κάθομαι περισσότερες ώρες στον iMac παρά στο PC για να κάνω μια δουλειά.

Ας ρωτήσει αυτούς που βάλανε 10, τα βάλανε επειδή το θέλαν η επειδή τους πίεσε η Adobe και η M$ μαζί ?

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι οτι ας πούμε μας ειχαν πριξει τοτε κάθε τρεις και λίγο "βαλτε τα windows 10 είναι δωρεάν" και κάποιοι ασχετοι τα βαλανε ετσι + που σε κάποια μαγαζιά όταν πας πχ να σου φτιάξουν το λάπτοπ τοτε σου βάζουν εκείνοι Windows 10 χωρίς να σε ρωτήσουν + αν θες μεταχειρισμένο λάπτοπ απο μαγαζί και πας να τους ρωτησεις οτι θες τα αυθεντικά Windows 7 που του ανήκει τοτε σου λένε και καλά οτι δεν γίνεται αυτό.

Με λίγα λόγια οι περισσοτεροι δεν τα πάνε τα Windows 10 (καποιοι το θελουν για dx12) και οσοι ειναι ασχετοι απο υπολογιστες που απλα αγοραζουν λαπτοπ/pc τοτε μένουν με τα Windows 10 επειδή οι εταιρίες το πουλάνε με αυτό προεγκατεστημένα αναγκαστικά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...