Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, keysmith είπε

δεν υπάρχει 2019. Ήθελα να γράψω 2018..  Και το προηγούμενο οφφισε είναι 2013. Σε αυτό αναφέρομαι. 

AtUMCMh.png AoZzFKl.png ;

2 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Δεν το νομίζω..

για μένα τα 10άρια είναι τα νέα windows ME για πολλούς λόγους :

Λίγο τα updates, το "Windows Security Center" που σπάει μπάλες, το telemetry, τα Ads, το Ui που θες εγκυκλοπαίδεια για να το καταφέρεις και σκάβεις για να βρείς μια ρύθμιση που πήγε.

Τα ME μπορεί να είχαν αυτά τα θέματα που είχαν, αλλά όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια των 10 ούτε κατά διάνοια δεν μπορούσες να τα σκεφτείς πριν 18 χρόνια. Σκέψου να έλεγες σε desktop χρήστη ότι θα σου πετάγεται μια μ@λ*κία στη μάπα όταν ανοίγεις μια εγκατάσταση και να σε ρωτάει αν είσαι σίγουρος ότι θα την εκτελέσεις (UAC). Με το τουφέκι θα σε έπαιρνε.

Τα updates άμα έχεις VDSL είναι πένα, γίνονται χωρίς να το πάρεις είδηση. Το Security Center κλείστο από την registry, telemetry + ads έχουν τις λύσεις τους.

Τόσο καιρό παραμένουν οι ίδιες το καλό το παλικάρι..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδικά οι εταιρείες πρέπει να πλανάρουν άμεσα τη μετάβαση στα windows 10 γιατί το 2019 είναι ο τελευταίος ολόκληρος χρόνος υποστήριξης των windows 7 (και πάντοτε μπράβο σε αυτό το θέμα στη Microsoft, που υποστήριξε το λειτουργικό της με security patches επί 11 χρόνια). Για την ακρίβεια, η υποστήριξη σταματά στις 14/01/2020. Μόνο ασόβαρα μαγαζιά θα μείνουν με λειτουργικό χωρίς ενημερώσεις.

Το ίδιο ισχύει και για ιδιώτες, απλώς στην περίπτωση των ιδιωτών, πλάνο και πραγματοποίηση της αναβάθμισης είναι δουλειά λίγων ωρών - μίας ημέρας.

το Mac OS παραμένει σχετικά σταθερό παρά τις υψηλότερες μέσες τιμές Η/Υ της Apple και το γεγονός ότι πλέον οι νέοι Η/Υ της δεν έχουν κάτι το επαναστατικό αλλά είναι εξέλιξη των προηγούμενων γενεών.

Τώρα όσον αφορά το Linux, υπάρχουν πλέον πολλές διανομές που είναι μία χαρά για το μέσο οικιακό χρήστη ακόμα και οπτικά (οι μεγαλύτερες ελπίδες εδώ είναι το Elementary και το Solus). Το breakthrough θα γίνει όταν και αν διατεθούν για Linux και γνωστές εμπορικές εφαρμογές κορυφαίων software companies. Αυτό θα ήταν πιο εύκολο αν δεν υπήρχαν εκατοντάδες διανομές αλλά αυτό είναι στη φύση του λειτουργικού.

ΥΓ. δε μπορείς να συγκρίνεις σοβαρά τα Windows 10 με τα Windows 7 αλλά οκ ότι νομίζει κανείς.

23 λεπτά πριν, valkon είπε

Τα επόμενα θα φάνε αντίστοιχο κράξιμο των ME, vista και 8 και τα μεθεπόμενα θα είναι αγαπητά όπως τα 98, xp, 7 και 10. Βλέπετε pattern; ;)

το ματάκι το κλείνεις γιατί; Επειδή παπαγάλισες κάτι που έχει γράψει το μισό internet;

Και που για την ιστορία δεν ισχύει. Τα Windows Vista έμειναν με κακή ανάμνηση λόγω των προβλημάτων στην αρχή της διάθεσης τους. Υψηλές απαιτήσεις σε hardware, έλλειψη drivers κλπ. Μετά όμως από περίπου ένα χρόνο η εμπειρία τους θύμιζε πολύ τα Windows 7.

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Όχι οτι ας πούμε μας ειχαν πριξει τοτε κάθε τρεις και λίγο "βαλτε τα windows 10 είναι δωρεάν" και κάποιοι ασχετοι τα βαλανε ετσι + που σε κάποια μαγαζιά όταν πας πχ να σου φτιάξουν το λάπτοπ τοτε σου βάζουν εκείνοι Windows 10 χωρίς να σε ρωτήσουν + αν θες μεταχειρισμένο λάπτοπ απο μαγαζί και πας να τους ρωτησεις οτι θες τα αυθεντικά Windows 7 που του ανήκει τοτε σου λένε και καλά οτι δεν γίνεται αυτό.

Με λίγα λόγια οι περισσοτεροι δεν τα πάνε τα Windows 10 (καποιοι το θελουν για dx12) και οσοι ειναι ασχετοι απο υπολογιστες που απλα αγοραζουν λαπτοπ/pc τοτε μένουν με τα Windows 10 επειδή οι εταιρίες το πουλάνε με αυτό προεγκατεστημένα αναγκαστικά.

πληροφοριακά να σου πω ότι τα 10άρια τα μαγαζιά δεν τα βάζουν γιατί είναι άσχετοι. Τα βάζουν:

α) γιατί ΔΕΝ ασχολούνται με drivers. Τα εγκαθιστάς σε 20 λεπτά τα αφήνεις ανοικτά 2-3 ώρες να κατεβάσουν τι θέλουν και τελειώνεις! Έχεις έτοιμο μηχανάκι! Με 7άρια θα ψάχνεις drivers.. 

β) βλέπε (α)

γ) .. και λένε στον πελάτη είναι νεότερο, το μέλλον, υποστήριξη (που ισχύει) και καλύτερο (που ισχύει και δεν ισχύει ανάλογα το θέμα). Αλλά το (γ) είναι για το μπλα μπλα.. Το (α) είναι αυτό που θέλει ο τεχνικός ;) 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα με προβληματίζει το γεγονός ότι έχει ενσωματωμένο το λίνουξ τι το θέλουν στα windows 10; 

Για να μπορούν τα script kids (πιτσιρίκια) να τρέχουν σκριπτάκια στο kali.

To kali το χρησιμοποιούν μόνο penetration testers ο απλός χρήστης δεν το θέλει.😋

κατά τα άλλα τα βρίσκω μια χαρά αν και θα μπορούσαν να είναι καλύτερα.

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα windows 10 ειναι ενα ((πολυ βαρύ)) λογισμικό γεματο ασάφεια, εφαρμογες φουλ σε διαφημισεις και μαρκετινγκ και παραθυρα που το βαρυνουν συνεχως οι υποχρεωτικες ενημερωσεις.........ΦΩΡΤΩΝΕΙ ΑΡΓΑ τα προγραμματα εκκίνησης και πηγαινεις ψαχνοντας απο παραθυρο σε παραθυρο............ο ορος προγράμματα εχει αντικατασταθει με τον ορο εφαρμογές και ειναι γεματο ενοχλητικες προτασεις μαρκετινγκ όπωςκατεβαστε το ενα και κατεβαστε το άλλο...

Τρεχει ικανοποιητικα μόνο σε δυνατα συστηματα με ssd σκληρο, Ram ανω των 3, καθώς και με δυνατο πυρηνα i5 και ανω......αλλοιώς σέρνονται...

Η απλοτητα, η σαφήνεια και η αμεση ανταπόκριση των windows 7 δεν παιζεται......

Για εμενα τα windows 10 ειναι μια αναγκαστικη  και άστοχη εξελιξη που αποσκοπεί κυριως στην χρηση σε τηλεφωνα και ταμπλετ και στην προσαρμογη σε νεες εφαρμογες κοινωνικης δικτυωσης.........αλλα και σε ψυχολογικη προσαρμογη σε κατι το νεο ωστε να μην νοιωθει ο νεος χρηστης- πιτσιρικάς  οτι χειριζεται κατι παλιο και ((ντεμοντέ)) και τον κοροηδεύουν.......κατα τα αλλα εγω το πεταξα απο ολους τους υπολογιστες μου και εβαλα windows 7............

Ναι εχουν νέο look αλλα μηπως κατα τα αλλα ειναι για πεταμα????

Eπισης ολο αυτο το αχρηστο σκουπιδαριό με τα τετραγωνα κινούμενα παραθυρα τι το ηθελαν ???? ασε πια αυτο το κακο με τις ενημερωσεις .ΟΤΙ ΤΡΥΠΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΒΡΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ εγω γιατι να πρεπει να το λαβω σαν ενημερωση???? δεν θελω να με προστατευουν τοσο πολυ.........θελω να βαλω ενα antivirus και να κανω τη δουλεια μου....

Εχω ασχοληθει με τα windows απο τοτε που ξεκινησαν και για χρονια σαν επαγγελματιας του κλαδου αλλα τα τελευταια ειναι για χαλια, οχι επιδη συνηθίζεται να κατηγορουν όλοι το νεο εναντι του παλιου αλλά επιδη ειναι αλήθεια..........μονο η αυτοματη εγκατασταση drivers (κατι που ειχε ξεκινησει απο τα 8, 8.1)ειναι μια ευκολια....

Επεξ/σία από panoskabal
  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και νομίζω πως τα 10 είναι πλέον τώρα αρκετά καλό σύστημα,εάν έχεις δυνατό μηχάνημα και θέλεις πράγματα πιο απλά σε εγκατάσταση/αναβαθμίσεις που είπε και κάποιος φίλος πιο πάνω με περιβάλλον πιο αυτοματοποιημένο και περιβάλλον σε στύλ Tablet/Smartphone 📱(δεν μου άρεσε αλλά το συνήθισα..)Συμφωνώ όμως και επαυξάνω με τα παραπάνω για το πόσο βαριά είναι και για το οτι τα 7 (Ultimate SP2)που είχα και γώ τόσα χρόνια,είναι πολύ καλύτερα σε πολλούς τομείς.Με τα χίλια ζόρια πήγαν λίγε ποσοστιαίες μονάδες μπροστά.Ας μην είχε υποχρεώσει με τα τερτίπια της την αλλαγή στα 10 με ακατανόμαστους τρόπους η MS -_-και ας μην ήταν και το Store που έχει ένα σωρό παιχνιδάρες και θα τους έλεγα εγω πιο θα έβγαζαν μέχρι τώρα το καλύτερο λειτουργικό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν βλέπω αυτο το κυκλάκι να γυριζει να γυρίζει να γυρίζει  ενα λεπτο για να ανοίξει μια εφαρμογή σε λαπτοπ με i7 με 12 gb ram  .... καλύτερα τα 7 ή mac , δηλαδή τι βελτιωσανε  , λειτουργικο bloatware , άντε γειά !

Επεξ/σία από ethereum
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O αστικός μύθος λέει ότι στη ζούγκλα της Ιάβας ο τελευταίος Ιάπωνας στρατιώτης του αυτοκρατορικού στρατού στον Β' Παγκόσμιο χρησιμοποιεί ακόμη Windows 1.0

Επεξ/σία από panathatube
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ethereum είπε

οταν βλέπω αυτο το κυκλάκι να γυριζει να γυρίζει να γυρίζει  ενα λεπτο για να ανοίξει μια εφαρμογή σε λαπτοπ με i7 με 12 gb ram  .... καλύτερα τα 7 ή mac , δηλαδή τι βελτιωσανε  , λειτουργικο bloatware , άντε γειά !

Έχω τα  Windows 10 σε υπολογιστή που αγόρασα το 2007. Δεν περιμένω ένα λεπτό για να ανοίξει καμία εφαρμογή.  Τα Windows 10 είναι πιο ελαφριά από τα 7. Στο ίδιο pc έχω τρέξει από XP μέχρι τα 10 και μπορώ να συγκρίνω. Αν έχεις τα 10 μετά από αναβάθμιση από τα 7 ή τα 8, κάνε ένα format και μετά clean install των 10 και θα δεις άλλο pc.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panoskabal είπε

Τα windows 10 ειναι ενα ((πολυ βαρύ)) λογισμικό γεματο ασάφεια, εφαρμογες φουλ σε διαφημισεις και μαρκετινγκ και παραθυρα που το βαρυνουν συνεχως οι υποχρεωτικες ενημερωσεις.........ΦΩΡΤΩΝΕΙ ΑΡΓΑ τα προγραμματα εκκίνησης και πηγαινεις ψαχνοντας απο παραθυρο σε παραθυρο............ο ορος προγράμματα εχει αντικατασταθει με τον ορο εφαρμογές και ειναι γεματο ενοχλητικες προτασεις μαρκετινγκ όπωςκατεβαστε το ενα και κατεβαστε το άλλο...

Τρεχει ικανοποιητικα μόνο σε δυνατα συστηματα με ssd σκληρο, Ram ανω των 3, καθώς και με δυνατο πυρηνα i5 και ανω......αλλοιώς σέρνονται...

Η απλοτητα, η σαφήνεια και η αμεση ανταπόκριση των windows 7 δεν παιζεται......

Για εμενα τα windows 10 ειναι μια αναγκαστικη  και άστοχη εξελιξη που αποσκοπεί κυριως στην χρηση σε τηλεφωνα και ταμπλετ και στην προσαρμογη σε νεες εφαρμογες κοινωνικης δικτυωσης.........αλλα και σε ψυχολογικη προσαρμογη σε κατι το νεο ωστε να μην νοιωθει ο νεος χρηστης- πιτσιρικάς  οτι χειριζεται κατι παλιο και ((ντεμοντέ)) και τον κοροηδεύουν.......κατα τα αλλα εγω το πεταξα απο ολους τους υπολογιστες μου και εβαλα windows 7............

Ναι εχουν νέο look αλλα μηπως κατα τα αλλα ειναι για πεταμα????

Eπισης ολο αυτο το αχρηστο σκουπιδαριό με τα τετραγωνα κινούμενα παραθυρα τι το ηθελαν ???? ασε πια αυτο το κακο με τις ενημερωσεις .ΟΤΙ ΤΡΥΠΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΒΡΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ εγω γιατι να πρεπει να το λαβω σαν ενημερωση???? δεν θελω να με προστατευουν τοσο πολυ.........θελω να βαλω ενα antivirus και να κανω τη δουλεια μου....

Εχω ασχοληθει με τα windows απο τοτε που ξεκινησαν και για χρονια σαν επαγγελματιας του κλαδου αλλα τα τελευταια ειναι για χαλια, οχι επιδη συνηθίζεται να κατηγορουν όλοι το νεο εναντι του παλιου αλλά επιδη ειναι αλήθεια..........μονο η αυτοματη εγκατασταση drivers (κατι που ειχε ξεκινησει απο τα 8, 8.1)ειναι μια ευκολια....

Να φανταστώ είσαι με κανά μεταχειρισμένο Dell Optiplex των 200 ευρώ με 3ης γενιάς i7 χωρίς usb 3.0 και το "αναβάθμισες" με κανά 860 evo ; Αλλιώς δεν βγάζουν νόημα αυτά που διαβάζω.

Τι είναι πιο απλό στα 7 που είναι πιο περίπλοκο στα 10 ; Ας μιλήσουμε με δεδομένα και σαφήνεια γιατί διαβάσα 15 γραμμές αλλά ούτε μία στοχευμένη αναφορά, εγώ μπορώ να ονομάσω 10 πράγματα που δουλεύουν στα 10 ή είναι πιο γρήγορα να γίνουν στα 10 σε σχέση με τα 7.

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Εσυ τα πληρωνεις;;  😜

Εγω πιστευω το 70% των απλων χρηστων τα εχει απο το ''θειο'' ειτε τα 7 ειτε τα 10..

γιατί να κατεβάσει κάποιος τα 10 απο τον θειο όταν η ms τα δίνει δωρεάν στην τελευταία έκδοση. Περα απο το watermark στην επιφάνεια εργασίας κ κάποιες ρυθμίσεις που ειναι κλειδωμένες μια χαρά τρέχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα 7 ήταν τα καλύτερα Windows στην ιστορία. Τα χρόνια όμως περνάνε, σήμερα τα 10 είναι μονόδρομος παρά τον adware χαρακτήρα τους και τα υποχρεωτικά updates που μπλέκουν με οποιοδήποτε software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω κάτι άλλο, αν τα 10αρια είχαν βγεί οταν ειχαν βγει τα 7αρια και τα 7αρια έβγαιναν οταν βγήκαν τα 10αρια (δηλαδή τα 7αρια ήταν τα καινούργια), και έτρωγαν τόσο προωθηση οσο τα 10αρια σήμερα, τι ποσοστό θα ειχε 7αρια(καινούργια) και τι ποσοστό 10αρια(παλια)?

Πιστεύω οτι πανω απο το 90% των χρηστών θα είχαν παρατηρήσει τα 10αρια

1 ώρα πριν, Phoenix4 είπε

 

Τι είναι πιο απλό στα 7 που είναι πιο περίπλοκο στα 10 ; 

Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι να αλλαξεις το φόντο επιφάνειας, την προστασία οθόνης και την ανάλυση. Μην μου πεις οτι είναι εξίσου εύκολα να το κάνεις στα 10αρια αυτό. Ή για παραδειγμα το να ανοιξεις το "υπολογιστής μου ή τον πίνακα ελέγχου" ειναι κάτι  σταμταρ στα 7αρια εμω στα 10αρια πρέπει είτε μα το αναζητήσεις ή να το κανεις συντόμευση. Τέτοιες μικρολεπτομέρειες είναι που κάνουν ενα λειτουγικο άμεσο γρηγορο και κατανοητό. Και αυτό που λέω είναι το πιο ασήμαντο πραγμα, υπάρχουν πολλά πιο περίπλοκα πράγματα που σου βγαίνει η ψυχή μέχρι να τα καταφερεις στα 10αρια. 

Το μόνο ανωτέρο των 10ριων είναι το task manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Εγω θα πω κάτι άλλο, αν τα 10αρια είχαν βγεί οταν ειχαν βγει τα 7αρια και τα 7αρια έβγαιναν οταν βγήκαν τα 10αρια (δηλαδή τα 7αρια ήταν τα καινούργια), και έτρωγαν τόσο προωθηση οσο τα 10αρια σήμερα, τι ποσοστό θα ειχε 7αρια(καινούργια) και τι ποσοστό 10αρια(παλια)?

Πιστεύω οτι πανω απο το 90% των χρηστών θα είχαν παρατηρήσει τα 10αρια

Αυτή η σύγκριση/προσομοίωση δεν δουλεύει γιατί δεν έχει απλά σημασία η ονομασία του προϊόντος που σπρώχνουν και η εποχή που βγήκε αλλά και το ίδιο το προϊόν το τι προσφέρει. Έχεις τα 10 που υποστηρίζουν native usb 3.0 & m.2 + το καλύτερο driver support που έχει υπάρξει στα windows εώς τώρα, advanced task manager που δίχνει gpu/hdd usage και clipboard history (από τα 1809 επιτέλους !) και μετά έχεις τα 7 που απλά... δουλεύουν.

12 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Ή για παραδειγμα το να ανοιξεις το "υπολογιστής μου ή τον πίνακα ελέγχου" ειναι κάτι  σταμταρ στα 7αρια εμω στα 10αρια πρέπει είτε μα το αναζητήσεις ή να το κανεις συντόμευση

IWlDSKd.png ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...