Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Αυτή η σύγκριση/προσομοίωση δεν δουλεύει γιατί δεν έχει απλά σημασία η ονομασία του προϊόντος που σπρώχνουν και η εποχή που βγήκε αλλά και το ίδιο το προϊόν το τι προσφέρει. Έχεις τα 10 που υποστηρίζουν native usb 3.0 & m.2 + το καλύτερο driver support που έχει υπάρξει στα windows εώς τώρα, advanced task manager που δίχνει gpu/hdd usage και clipboard history (από τα 1809 επιτέλους !) και μετά έχεις τα 7 που απλά... δουλεύουν.

Αυτο έλλειπε, να.μην υποστηρίζαν τα πράγματα που αναφέρεις. Παρόλα αυτά τα 7αρια οταν τα στρώσεις.ειναι αλλη εμπειρία. Η microsoft έπρεπε.να κρατήσει αυτη την εμπειρία και.να. προσθέτε τις μικρές λεπτομέρειες.των 10αριων.

Σκέψου να ξταν ως είναι τα 10αρια και να ελλειπαν αυτά που λες, θα μιλούσαμε για "καταστροφή" μιας εταιρείας

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι να αλλαξεις το φόντο επιφάνειας, την προστασία οθόνης και την ανάλυση. Μην μου πεις οτι είναι εξίσου εύκολα να το κάνεις στα 10αρια αυτό.

iY4CJfD.png

T7Czrxt.png

lHyritW.png

Yw3Gsi0.png

 

 

;;;;;;;;;;;

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 και ξερό ψωμί 

Όλα ξεκίνησαν όταν έστησα το pc μου τέλη 2013(fx 6300 amd 7870) ξεκίνησα με Windows 8 και 8.1 πειρατικά, δεν μου πολύ άρεσαν εννοείται και κατάφερα και άντεξα 1μιση χρόνο με αυτά μέχρι αρχές 2015 δεν είχα προβλήματα ποτέ. Δεν ήξερα καν για τα Windows 10 ποτέ και πως θα κυκλοφορησουν κα λέω ας πάω στα Windows 7 μιας και είχα κωδικό από λαπτοπ που είχε χαλάσει (έκανα μεταφορά κλειδιού μέσω τηλεφώνου ) το τι blue screens είχα δεν μπορείτε να φανταστείτε δεν ήξερα αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω, φορματ πολλές φορές drivers όλα σωστά και ενημερωμένα, τίποτα είχα τουλάχιστον μια φορά την ημέρα blue screen,μετά άλλο πρόβλημα εκεί που άνοιγε έλεγε δεν έβρισκε το λειτουργικό, έπρεπε να βάλω το CD και να κάνω επιδιορθωση, λέω από μέσα μου εντάξει παιδιά πάει θα βάλω πάλι τα 8 και ήρθε εκείνη η στιγμή που η Microsoft σαν σωτήρας( μεσσίας) ανακοίνωσε τα Windows 10 δωρεάν από windows 7 και κυκλοφορία Ιούλιος 2015 λέω θα το κάνω 

Από τότε δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα εκτός απο μια αναβαθμιση που λύθηκε τελικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Το μόνο ανωτέρο των 10ριων είναι το task manager

Το γεγονός ότι οι επεξεργαστές των τελευταίων 3 γενιών από μεριάς Intel και 2 γενιών από μεριάς AMD ότι δεν παίζουν επίσημα δεν τα κάνει ανώτερα 🤔

3 λεπτά πριν, jack124 είπε

Windows 10 και ξερό ψωμί 

Όλα ξεκίνησαν όταν έστησα το pc μου τέλη 2013(fx 6300 amd 7870) ξεκίνησα με Windows 8 και 8.1 πειρατικά, δεν μου πολύ άρεσαν εννοείται και κατάφερα και άντεξα 1μιση χρόνο με αυτά μέχρι αρχές 2015 δεν είχα προβλήματα ποτέ. Δεν ήξερα καν για τα Windows 10 ποτέ και πως θα κυκλοφορησουν κα λέω ας πάω στα Windows 7 μιας και είχα κωδικό από λαπτοπ που είχε χαλάσει (έκανα μεταφορά κλειδιού μέσω τηλεφώνου ) το τι blue screens είχα δεν μπορείτε να φανταστείτε δεν ήξερα αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω, φορματ πολλές φορές drivers όλα σωστά και ενημερωμένα, τίποτα είχα τουλάχιστον μια φορά την ημέρα blue screen,μετά άλλο πρόβλημα εκεί που άνοιγε έλεγε δεν έβρισκε το λειτουργικό, έπρεπε να βάλω το CD και να κάνω επιδιορθωση, λέω από μέσα μου εντάξει παιδιά πάει θα βάλω πάλι τα 8 και ήρθε εκείνη η στιγμή που η Microsoft σαν σωτήρας( μεσσίας) ανακοίνωσε τα Windows 10 δωρεάν από windows 7 και κυκλοφορία Ιούλιος 2015 λέω θα το κάνω 

Από τότε δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα εκτός απο μια αναβαθμιση που λύθηκε τελικά 

Καλά είχες και Vishera CPU και τότε οι drivers ήταν παράξενοι να σου πω την αλήθεια, με Intel δεν θα είχες αυτά τα θέματα.

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Phoenix4 είπε

iY4CJfD.png

T7Czrxt.png

lHyritW.png

Yw3Gsi0.png

 

 

;;;;;;;;;;;

Μην το δειχνεις σε εμενα γιατί πλέον το εμαθα, αλλα μιας που μπηκες στη διαδικασία δες ποσα βήματα έκανες και ποσα θα έκανες αν είχες 7. Βασικά στα 7 δεν θα χρειαζόταν να κανεις αυτο το tutorialπου εκανες τωρα. Αλλα σου ειπα και μάλλον ΔΕΝ το καταλαβες ή δεν ηθελες να το καταλαβεις, οτι αυτο ηταν ενα απλο παραδειγμα του πιο απλου και ασήμαντου προβλήματος των 10αριων και οτι υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά θεματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Μην το δειχνεις σε εμενα γιατί πλέον το εμαθα, αλλα μιας που μπηκες στη διαδικασία δες ποσα βήματα έκανες και ποσα θα έκανες αν είχες 7. Βασικά στα 7 δεν θα χρειαζόταν να κανεις αυτο το tutorialπου εκανες τωρα. Αλλα σου ειπα και μάλλον ΔΕΝ το καταλαβες ή δεν ηθελες να το καταλαβεις, οτι αυτο ηταν ενα απλο παραδειγμα του πιο απλου και ασήμαντου προβλήματος των 10αριων και οτι υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά θεματα. 

Πόσα βήματα κάνεις στα 7 ; Διότι κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ !

2 ΒΗΜΑΤΑ ! Την έκανα διότι δεν φαίνεσαι σχετικός με τις αναφορές που κάνεις, τόσα χρόνια είναι ακριβώς τα ίδια.

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας -> πας στην τελευταία επιλογή (Personalise) και σου βγάζει το παραθυράκι στο οποίο επιλέγεις να αλλάξεις την φωτογραφία της επιφάνειας εργασίας !

Εκτός άμα στα Win 7 έχει mind reading support και αλλάζει με την σκέψη, αυτό δεν το γνώριζα.

Edit: Είναι αστείο διότι το context menu/shell είναι ακριβώς το ίδιο

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Το γεγονός ότι οι επεξεργαστές των τελευταίων 3 γενιών από μεριάς Intel και 2 γενιών από μεριάς AMD ότι δεν παίζουν επίσημα δεν τα κάνει ανώτερα 🤔

Δεν καταλαβαίνεις και δεν θα ασχοληθώ αλλο μαζι σου μετα απο αυτο που θα πω. Το οτι intel και καθε ιντελ δεν τα υποστηριζει δεν τα κάνει κατωτερα λογο.κωδικα αλλά λόγο μη υποστήριξης και προσπαθειας προγραμματιστών την intel και απο εντολές που πηραν απο την Microsoft. Αν δουλευαν και πανω στα 7 σκεψου ποσες εργατοώρες θα ξοδευαν. Τελευταίο μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Δεν καταλαβαίνεις και δεν θα ασχοληθώ αλλο μαζι σου μετα απο αυτο που θα πω. Το οτι intel και καθε ιντελ δεν τα υποστηριζει δεν τα κάνει κατωτερα λογο.κωδικα αλλά λόγο μη υποστήριξης και προσπαθειας προγραμματιστών την intel και απο εντολές που πηραν απο την Microsoft. Αν δουλευαν και πανω στα 7 σκεψου ποσες εργατοώρες θα ξοδευαν. Τελευταίο μήνυμα.

Και ο Άρης άμα είχε καλύτερες καιρικές συνθήκες θα ήταν κατοικήσιμος πλανήτης αλλά δυστυχώς για τον Χ και Ψ λόγο δεν είναι, αυτό φαντάζομαι να το λες σε κάποιον που αγόρασε laptop τα τελευταία 3 χρόνια και τρέχει μόνο με 8/8.1 και 10, να προσπαθείς να του εξηγήσεις γιατί τα 7 ΘΑ μπορούσαν να είναι ανώτερα.

Το γεγονός ότι τεχνολογικά πλέον είναι απαρχαιωμένα διότι είναι ένα Λειτουργικό Σύστημα του 2009 (κυριολεκτικά δεκαετία έχει κλείσει) είναι κάτι που δεν φαίνεται να έχει περάσει από το μυαλό πολλών, ειδικά όταν μιλάμε για τον τεχνολογικό κόσμο ο οποίος αναπτύσσεται ραγδαία. Είναι αρχαία.

Τα 7 είναι πλέον τα νέα ΧΡ, όπως τότε πριν από 10 χρόνια που υπήρχαμε κάποιοι και προσπαθούσαμε να προωθήσουμε τα 7 και οι ΧΡκίδες αφού έστρωσαν κάπως με το SP3 νόμιζαν πως ήταν τέλεια και διαχρονικά, τι να το κάνεις το x64 support ή το +2 core support ;

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Phoenix4 είπε

Και ο Άρης άμα είχε καλύτερες καιρικές συνθήκες θα ήταν κατοικήσιμος πλανήτης αλλά δυστυχώς για τον Χ και Ψ λόγο δεν είναι, αυτό φαντάζομαι να το λες σε κάποιον που αγόρασε laptop τα τελευταία 3 χρόνια και τρέχει μόνο με 8/8.1 και 10, να προσπαθείς να του εξηγήσεις γιατί τα 7 ΘΑ μπορούσαν να είναι ανώτερα.

Το γεγονός ότι τεχνολογικά πλέον είναι απαρχαιωμένα διότι είναι ένα Λειτουργικό Σύστημα του 2009 (κυριολεκτικά δεκαετία έχει κλείσει) είναι κάτι που δεν φαίνεται να έχει περάσει από το μυαλό πολλών, ειδικά όταν μιλάμε για τον τεχνολογικό κόσμο ο οποίος αναπτύσσεται ραγδαία. Είναι αρχαία.

 

maxresdefault.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gdimitris είπε

maxresdefault.jpg

Κυριολεκτικά έχεις κάνει πάνω από 5 αναρτήσεις περί του θέματος αλλά δεν έχει απαντήσει περί του θέματος καθώς απ ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις ή καλύτερα νομίζεις πως γνωρίζεις παραπλανώντας τον εαυτό σου και τους αναγνώστες.

Το μενού στο δεξί κλικ λέγεται Context menu ή αλλιώς Shell, από τα XP (και πιο πριν) έως τα 10 που είμαστε είναι ακριβώς το ίδιο με ελάχιστες διαφορές. Αυτό συμβαίνει γιατί εν τέλη τα καινούργια Windows είναι κτισμένα πάνω στα παλιά, δεν είναι καινούργια από την αρχή. Τα 7 είναι ουσιαστικά τα Vista SP2 βελτιστοποιημένα. Τα 10 είναι βασισμένα στα 8.1

Άμα δεν ίσχυε αυτό που λέω δεν θα δούλευε το παλιό explorer στα 10 τόσο εύκολα V3Df6DO.png

ένα απλό παράδειγμα.

Πες ότι θες δικαίωμα σου άμα είναι δομημένη η άποψη αλλά μην πας να παραπλανήσεις λέγοντας πως είναι πιο δύσκολο να αλλάξεις την ανάλυση ή το wallpaper ή τα shortcuts του my computer όταν η διαδικασία είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια. Έτσι μπερδεύεις τις μελλοντικές ή και τωρινές κριτικές των 10 που είναι όντως αληθινές και μπερδεύονται οι λιγότερο γνώστες/σχετικοί.

Edit: Φατσούλα βλέπω για απάντηση αντί για πραγματική απάντηση, ασόβαρος και χαίρομαι γιατί επιβεβαιώνομαι και υποβιβάζεις τα επιχειρήματα σου, το αγαπημένο μου ! Όπως επίσης και το αγαπημένο μου που σε 3 χρόνια το μέγιστο θα αναγκαστείς να βάλεις και εσύ 10 και μετά θα αναπαράγεις ότι λέω εγώ τώρα πάνω κάτω 😄

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα συνεχίσουν να μας μαστιγώνουν μέχρι να δεχτούμε να τα εγκαταστήσουμε, αμα πληρώνουν τους κατασκευαστές laptop να τα "φοράνε" υποχρεωτικά, αμα σου κόβουν την εγγύηση αν τα απ-εγκαταστήσεις, NAI, τότε θα είναι πάντα τα πιο δημοφιλή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδηση θα ήτανε το αντίθετο ...
Θα με θυμηθείτε όταν τα δείτε εγκατεστημένα και στα σώβρακα (IOT), αν δεν τα προλάβει το Android ..
Οταν και η θειά μου η Μερόπη έχει laptop για να βλέπει συνταγές και να αγοράζει ρόμπες, τκ θα περιμέναμε, να πεί "όχι, προτιμώ τα 7-άρια" ?  Δεν δικαιούται και αυτή να έχει αναβαθμισμένη απόδοση, καλύτερη εμπειρία χρήστη, αποδοτικότερο multitasking, ομαλότερη αξιοποίηση του hardware,  ταχύτερη εκτέλεση των βαριών προγραμμάτων, καλύτερη διαχείριση μνήμης ?  Οχι, ρωτάω, γιατί δηλαδή να μη τα δικαιούται όλα αυτά και η θείτσα μου ?  Τα θέλει, τα γνωρίζει, και ενσυνείδητα επιλέγει "Win 10" !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...