Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά είναι τα 10.Όπως μια χαρά ήταν και τα 8.1 πριν από αυτά.Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.Αυτό που βγαίνουν κάποιοι και λένε για τα 7άρια απλά ότι να'ναι.Είναι σαν το Καλιβάτση που σπάει το αυτοκίνητο γιατί έχει αθηναικές πινακίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gdimitris είπε

Εγω θα πω κάτι άλλο, αν τα 10αρια είχαν βγεί οταν ειχαν βγει τα 7αρια και τα 7αρια έβγαιναν οταν βγήκαν τα 10αρια (δηλαδή τα 7αρια ήταν τα καινούργια), και έτρωγαν τόσο προωθηση οσο τα 10αρια σήμερα, τι ποσοστό θα ειχε 7αρια(καινούργια) και τι ποσοστό 10αρια(παλια)?

Πιστεύω οτι πανω απο το 90% των χρηστών θα είχαν παρατηρήσει τα 10αρια

Το πιο απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι να αλλαξεις το φόντο επιφάνειας, την προστασία οθόνης και την ανάλυση. Μην μου πεις οτι είναι εξίσου εύκολα να το κάνεις στα 10αρια αυτό. Ή για παραδειγμα το να ανοιξεις το "υπολογιστής μου ή τον πίνακα ελέγχου" ειναι κάτι  σταμταρ στα 7αρια εμω στα 10αρια πρέπει είτε μα το αναζητήσεις ή να το κανεις συντόμευση. Τέτοιες μικρολεπτομέρειες είναι που κάνουν ενα λειτουγικο άμεσο γρηγορο και κατανοητό. Και αυτό που λέω είναι το πιο ασήμαντο πραγμα, υπάρχουν πολλά πιο περίπλοκα πράγματα που σου βγαίνει η ψυχή μέχρι να τα καταφερεις στα 10αρια. 

Το μόνο ανωτέρο των 10ριων είναι το task manager

δεν το έχεις με τα windows άμα σου φαίνεται πιο πολύπλοκο να αλλάξεις background. θα σου πρότεινα να αφήσεις τα pc και να ασχοληθείς με κάτι άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρεσεις τις επιδοσεις στα παιχνιδια και οτι δε χρειαζεται να βαζεις ps/2 ποντικι πληκτρολογιο οταν κανεις φορματ ειναι μια μουφα και μιση.Αν και πλεον τα εχω συνηθισει απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση δε θα τα αλλαζα μονο και μονο για θεματα συμβατοτητας/βελτιστοποιησης προγραμματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω ποσα ωρα για το ποσο κακα ειναι τα δεκαρια και ποσο καλα ειναι τα 7αρια και ακομα γελαω με τα επιχειρηματα τους.

τα 7αρια ηταν ενα καλο λειτουργικο που ετρωγε και αυτο ωρες ωρες τα κοληματα του, επειδη καποιοι λετε για ταχυτητα σε σχεση με τα 10αρια οποιος θελει μπορει να μεινει και σε υλικο δωδεκατιας και δεκαπενταετιας και να χρησιμοποιει τα 7αρια η ακομα και τα xp που πετανε σε σχεση με τα 7αρια σε τετοιο υλικο.

ειναι καιρος να αναβαθμισετε καποιοι το υλικο σας και να φτασετε τουλαχιστον τα 4γιγα ραμ και να εχετε ενα καλο επεξεργαστη και OXI 775 pentium /celeron, επισης ποσο ακομα να αντεξει ο μηχανικος δισκος που τον εχετε δωδεκα χρονια? και 100% υγεια να εχει γρατζουναει, παλια εμπαινες σε ενα site και ηταν μερικα KB και τωρα ειναι ποσα MB,παντως ενα core2quad/4gb/ssd  120gb και10αρια πεταει, ας βαλουν κανενα επεξεργαστη καμια μνημη και ssd και τελειωσε συνολικο κοστος ενα 100αρικακι η αναβαθμιση και τελειωσε. αμα ειναι τσιπηδες στις εταιριες δεν ειναι δικο μας θεμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, yokki είπε

δεν το έχεις με τα windows άμα σου φαίνεται πιο πολύπλοκο να αλλάξεις background. θα σου πρότεινα να αφήσεις τα pc και να ασχοληθείς με κάτι άλλο.

Εχει δικιο.Δεν ειναι το background μονο.Το πιο απλο ειναι ο πινακας ελεγχου για παραδειγμα.Δε τον βγαζει στις ρυθμισεις,πρεπει να το πληκτρολογησεις στην αναζητηση.Η το αλλο παραδειγμα με το windows defender,βγαζει προγραμματα που θεωρει ιους και ψαχνεις μια ωρα να βρεις που ειναι καραντινα και τελικα τη βρηκα αφου χρειαστηκε να δωσω εντολη απο το dos.Αλλο παραδειγμα καποια στιγμη χρειαστηκε να μπω σε safe mode και να κανω απεγκατασταση σε προγραμμα και μου ελεγε οτι η υπηρεσια του install shield δε λειτουργει και επρεπε παλι να μπω στα dos να την ενεργοποιησω.Δηλαδη ενας που δε το κατεχει ιδιαιτερα απλα τρεχει περα δωθε σε τεχνικους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bilya είπε

γιατί να κατεβάσει κάποιος τα 10 απο τον θειο όταν η ms τα δίνει δωρεάν στην τελευταία έκδοση. Περα απο το watermark στην επιφάνεια εργασίας κ κάποιες ρυθμίσεις που ειναι κλειδωμένες μια χαρά τρέχουν.

Ναι,απο ms τα κατεβαζεις,αλλα το κλειδι στο δινει δωρεαν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσα χρόνια κι αν περάσουν, όσες αναβαθμίσεις κι αν πάρουν τα 10αρια, τα Windows XP θα παραμένουν το δημοφιλέστερο, ασφαλέστερο, πιο προηγμένο, καλαίσθητο και παραμετροποιήσιμο λειτουργικό σύστημα όλων των εποχών. Ο σύγχρονος hardcore pc user  που ξέρει, επιλέγει ΧP και μόνο. 

Επεξ/σία από Federer
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τιδήποτε, από τα Vista x64 sp2 και μετά είναι μια χαρά, για την εποχή του.

Προβλήματα υπάρχουν, στην πορεία λύνονται και στο τέλος μένουν μόνο οι άναρθρες κραυγές αυτών που δεν τολμούν να προχωρήσουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, DjVassel είπε

Εμενα παντως απο τοτε που με τα updates δε μου δουλευει ο Chrome, με εχει φτασει στο αμην να ξαναβαλω τα 7αρια... Σε 3 υπολογιστες εχω το ιδιο θεμα και λυση δε καταφερα να βρω...

είχα ακριβώς το ίδιο θέμα.. και όταν κατάφερα να φτιάξω το Chrome είχα ξενερώσει και άλλαξα σε 7..αν θες λύση στείλε μου μήνυμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Τα updates άμα έχεις VDSL είναι πένα, γίνονται χωρίς να το πάρεις είδηση. Το Security Center κλείστο από την registry, telemetry + ads έχουν τις λύσεις τους.

Τόσο καιρό παραμένουν οι ίδιες το καλό το παλικάρι..

Να σου πω και τη δική μου εμπειρία πάνω σε αυτό που λες. Με 30άρα VDSL (μετρημένη ταχύτητα 29Mbps) και ρυθμισμένα τα Windows να κάνουν updates ΜΟΝΟ 2-6 τα ξημερώματα, την πρώτη φορά έχασα δουλειά 2 ωρών γιατί αποφάσισε μόνο του να κάνει restart για να εγκαταστήσει τα updates. Ήταν 5 το απόγευμα, δούλευα εκείνη την ώρα πάνω στον υπολογιστή και ούτε προειδοποίηση ούτε τίποτα. Απλά έκανε restart έτσι, γιατί γούσταρε. Τη δεύτερη φορά μετά από μερικές μέρες με ακριβώς τον ίδιο τρόπο (αφού είχα τριπλοτσεκάρει πάλι τα ωράρια για τα updates) έχασα δουλειά 3 ωρών. Την τρίτη φορά (μετά από 2-3 εβδομάδες) πήγα το πρωί να ανοίξω τον υπολογιστή και ήταν απαραίτητο (λόγω δουλειάς) εκείνη τη στιγμή να κάνω κάτι. Και φυσικά έπρεπε να περιμένω πάνω από 1 ώρα μέχρι να εγκαταστήσει κάτι updates που είχε κατεβάσει. Ευτυχώς που είχα το laptop της γυναίκας μου και μπόρεσα να κάνω προσωρινά τη δουλειά μου. Το ίδιο βράδυ ο υπολογιστής έφαγε format και μπήκαν linux και από τότε έχω βρει την υγειά μου.

Ποιο το νόημα; Ότι για μένα τουλάχιστον ο υπολογιστής πρέπει να κάνει αυτό που του λέω όταν του το λέω και όχι αν γουστάρει και υπό συνθήκες. Και επίσης βρίσκω τραγικό να πρέπει να πειράζω regisrty για να ξεφορτώνομαι διαφημίσεις σε προϊόν που έχω πληρώσει. Είμαι σίγουρος ότι θα ακούσω αυτά που έχω ακούσει και από φίλους, ότι μπορεί κάτι να μην είχα ρυθμίσει σωστά, ότι μπορεί να ήταν κάποιο bug που διορθώσανε, ότι μπορεί να ήταν ανάδρομος ο Ερμής... Δεν με νοιάζει! Δεν είμαι άσχετος από υπολογιστές αλλά δε θεωρώ ότι πρέπει να έχεις πάρει πτυχίο από τη Microsoft για κάνεις δυο απλές ρυθμίσεις, ούτε να χρειάζεται να ρυθμίζεις το ίδιο πράγμα από 10 υπο-μενού για να γίνει αυτό που θες. Μπορεί ο κάθένας να θεωρεί καλύτερα τα W10 ή τα W7 για διαφορετικούς λόγους, όλοι όμως πιστεύω ότι συμφωνούμε πως με τα W7 ο χρήστης είχε μακράν καλύτερο έλεγχο του συστήματός του. Προσωπικά τα windows τα ίδια ήταν που με "έσπρωξαν" προς τα Linux και εφόσον εκεί μπορώ να κάνω τη δουλειά μου αψεγάδιαστα και απροβλημάτιστα δεν έχω κανένα λόγο να γυρίσω πίσω.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TasMan είπε

Να σου πω και τη δική μου εμπειρία πάνω σε αυτό που λες. Με 30άρα VDSL (μετρημένη ταχύτητα 29Mbps) και ρυθμισμένα τα Windows να κάνουν updates ΜΟΝΟ 2-6 τα ξημερώματα, την πρώτη φορά έχασα δουλειά 2 ωρών γιατί αποφάσισε μόνο του να κάνει restart για να εγκαταστήσει τα updates. Ήταν 5 το απόγευμα, δούλευα εκείνη την ώρα πάνω στον υπολογιστή και ούτε προειδοποίηση ούτε τίποτα. Απλά έκανε restart έτσι, γιατί γούσταρε. Τη δεύτερη φορά μετά από μερικές μέρες με ακριβώς τον ίδιο τρόπο (αφού είχα τριπλοτσεκάρει πάλι τα ωράρια για τα updates) έχασα δουλειά 3 ωρών. Την τρίτη φορά (μετά από 2-3 εβδομάδες) πήγα το πρωί να ανοίξω τον υπολογιστή και ήταν απαραίτητο (λόγω δουλειάς) εκείνη τη στιγμή να κάνω κάτι. Και φυσικά έπρεπε να περιμένω πάνω από 1 ώρα μέχρι να εγκαταστήσει κάτι updates που είχε κατεβάσει. Ευτυχώς που είχα το laptop της γυναίκας μου και μπόρεσα να κάνω προσωρινά τη δουλειά μου. Το ίδιο βράδυ ο υπολογιστής έφαγε format και μπήκαν linux και από τότε έχω βρει την υγειά μου.

Ποιο το νόημα; Ότι για μένα τουλάχιστον ο υπολογιστής πρέπει να κάνει αυτό που του λέω όταν του το λέω και όχι αν γουστάρει και υπό συνθήκες. Και επίσης βρίσκω τραγικό να πρέπει να πειράζω regisrty για να ξεφορτώνομαι διαφημίσεις σε προϊόν που έχω πληρώσει. Είμαι σίγουρος ότι θα ακούσω αυτά που έχω ακούσει και από φίλους, ότι μπορεί κάτι να μην είχα ρυθμίσει σωστά, ότι μπορεί να ήταν κάποιο bug που διορθώσανε, ότι μπορεί να ήταν ανάδρομος ο Ερμής... Δεν με νοιάζει! Δεν είμαι άσχετος από υπολογιστές αλλά δε θεωρώ ότι πρέπει να έχεις πάρει πτυχίο από τη Microsoft για κάνεις δυο απλές ρυθμίσεις, ούτε να χρειάζεται να ρυθμίζεις το ίδιο πράγμα από 10 υπο-μενού για να γίνει αυτό που θες. Μπορεί ο κάθένας να θεωρεί καλύτερα τα W10 ή τα W7 για διαφορετικούς λόγους, όλοι όμως πιστεύω ότι συμφωνούμε πως με τα W7 ο χρήστης είχε μακράν καλύτερο έλεγχο του συστήματός του. Προσωπικά τα windows τα ίδια ήταν που με "έσπρωξαν" προς τα Linux και εφόσον εκεί μπορώ να κάνω τη δουλειά μου αψεγάδιαστα και απροβλημάτιστα δεν έχω κανένα λόγο να γυρίσω πίσω.

Διορθωση, εχασες δουλεια 2 ωρων επειδη προφανος δεν εχεις μαθει οτι οταν αφηνεις τον υπολογιστη σου το βραδυ πρεπει να σωζεις πρωτα οτι κανεις. Προσωπικα ουτε μια φορα δεν μου εχει κανει restart τα windows 10 χωρις να το ηθελα, αλλα ουτε και update install. Καλη ευτυχια με τα linux, μια χαρα ειναι, και εγω τα χρησιμοποιω επαγγελματικα. Αλλα περα απο δουλεια, δεν βλεπω κανεναν λογο να μην εχω ενα macbook pro για dual boot windows καιMacOS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...