Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Οι δεκαδες ειναι λιγοτεροι απ τους εκατονταδες ομως...

Θα κάτσω να ρωτήσω δηλαδή εκατοντάδες για κάτι που ήδη γνωρίζουμε πως δεν ισχύει όταν πλέον ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί τα 10 ;

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Θα κάτσω να ρωτήσω δηλαδή εκατοντάδες για κάτι που ήδη γνωρίζουμε πως δεν ισχύει όταν πλέον ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί τα 10 ;

Ο περισσοτερος κοσμος τα χρησιμοποιει ειπαμε γιατι, δεν ειναι επιλογη πλεον. Το παντρευεσαι με το laptop/pc η πληρωνεις να στα βγαλουν. Αυτο που λεω εν ολιγοις ειναι οτι η microsoft δεν εχει δωσει πολλα περιθωρια επιλογης στους χρηστες λογισμικων της. Και η ερωτηση μου. Αν τα xp υποστηριζοντουσαν σημερα μαζι με τα 7 και στα μαγαζια σε ρωταγανε ποιο λογισμικο θελεις, θεωρεις οτι τα ποσοστα θα ηταν τα ιδια??

 

Ασε που μιλαμε για ενα ποσοστο διαφορας 2% μετα απο 3,5 χρονια κυκλοφοριας και με ανορθοδοξους και υπουλους τροπους...

Επεξ/σία από jimmakoss E30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Ο περισσοτερος κοσμος τα χρησιμοποιει ειπαμε γιατι, δεν ειναι επιλογη πλεον. Το παντρευεσαι με το laptop/pc η πληρωνεις να στα βγαλουν. Αυτο που λεω εν ολιγοις ειναι οτι η microsoft δεν εχει δωσει πολλα περιθωρια επιλογης στους χρηστες λογισμικων της. Και η ερωτηση μου. Αν τα xp υποστηριζοντουσαν σημερα μαζι με τα 7 και στα μαγαζια σε ρωταγανε ποιο λογισμικο θελεις, θεωρεις οτι τα ποσοστα θα ηταν τα ιδια??

Ασε που μιλαμε για ενα ποσοστο διαφορας 2% μετα απο 3,5 χρονια κυκλοφοριας και με ανορθοδοξους και υπουλους τροπους...

Πως δεν είναι επιλογή, δεν μπορείς να τα κατεβάσεις και να τα εγκαταστήσεις ; Είναι παράνομα ; Δεν δουλεύουν ; Αυτό που θες να πεις και δεν το λες ξεκάθαρα είναι πως στα prebuild pcs και στα laptop βάζουν 10 και ο κόσμος δεν έχει πρόβλημα διότι άμα είχε θα γυρνούσε στα 7 όπως έκαναν με τα 8/8.1

Ο μέσος χρήστης δεν έχει πρόβλημα με τα 10, είναι το 1ο λειτουργικό σύστημα της MS ύστερα από καιρό που είναι άρτιο. Τα 7 υποστηρίζονται ακόμα μέσο updates απλά είναι ΠΑΛΙΑ ! Θες δηλαδή να υποστηρίζουν όλες τις σύγχρονες τεχνολογίες αλλά να είναι και 7, ε αυτά τα λένε 10.

Ύπουλος τρόπος που τα prebuild έχουν 10, δηλαδή ήταν ύπουλο και όταν τα τελευταία ήταν τα 7 και δεν βάζαν Vista. Ενδιαφέρον...

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Phoenix4 είπε

Πως δεν είναι επιλογή, δεν μπορείς να τα κατεβάσεις και να τα εγκαταστήσεις ; Είναι παράνομα ; Δεν δουλεύουν ; Αυτό που θες να πεις και δεν το λες ξεκάθαρα είναι πως στα prebuild pcs και στα laptop βάζουν 10 και ο κόσμος δεν έχει πρόβλημα διότι άμα είχε θα γυρνούσε στα 7 όπως έκαναν με τα 8/8.1

Πως θα γυρισεις στα 7 δλδ? Η θα εχεις καποιο "φιλο" η θα σκασεις ενα 30αρι και αυτο για ενα χρονο ακομα. Μετα παει και η υποστηριξη πανε ολα. Πιο ξεκαθαρος πεθαινεις εντωμεταξυ, δεν κρυβω τα λογια μου.

Ασε που μιλαμε για ενα ποσοστο διαφορας 2% μετα απο 3,5 χρονια κυκλοφοριας και με ανορθοδοξους και υπουλους τροπους...

Και ασε που επι 3,5 χρονια τα 10 ηταν πισω. Τι σημαινει αυτο? Οτι τα 10ρια γινανε καλυτερα τον δεκ του 18? Τι αλλαξε μηπως θελεις να αναλογιστεις? Η συγκεκριμενη ερευνα μονο που δεν εκθειαζει τα 7ρια. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν καταλαβαινεις τι λεει η ερευνα, αυτο που βλεπω εγω ειναι μια απελπιδη προσπαθεια 3,5 χρονων της microsoft να πλασαρει οπως οπως το καινουργιο της λογισμικο.

Εγω δεν συμπαθω ουτε τα 7 ουτε τα 8 ουτε τα 10. Αλλα αν ηταν να επιλεξω θα επελεγα τα 7 γτ υποστηριζονται ακομα και τρεχουν καλυτερα στον υπολογιστη μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sfk9039 είπε

Windows 7= Λειτουργικό

Windows 10= Υπηρεσία

Μη συγκρίνετε ανομία πράγματα. 

Στα λειτουργικά το μέλλον είναι το Linux. 

2% μία ζωή τα ίδια ακούμε από εποχές XP :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικα ειναι τα Windows 10. Τα δουλευω απο οταν βγηκαν τα εχω αγορασμενα αυθεντικα και σε laptop και σε desktop και πετανε. Rock stable 24/7 χωρις καμια μπλε οθονη περα απο τις φορες που πειραζα το voltage του επεξεργαστη για overclock και εφταιγα εγω. 

 

Αν δεν θελετε να σας παρακολουθει κανεις βαζουμε o&o shut up και το προγραμμα ISLC v1.0.1.0 ωστε να σβηνει αυτοματα την stand by memory και βαζει και το timer resolution στο 0.5. Απορω γιατι καποιοι να μενουν ακομα στα εφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Αν δεν θελετε να σας παρακολουθει κανεις βαζουμε o&o shut up και το προγραμμα ISLC v1.0.1.0 ωστε να σβηνει αυτοματα την stand by memory και βαζει και το timer resolution στο 0.5. Απορω γιατι καποιοι να μενουν ακομα στα εφτα.

Ακριβώς ! Με ένα google search των 10 δευτερολέπτων βρίσκεις αυτές τις μαγικές λέξεις οι οποίες λύνουν ασαφήνειες 3 ετών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Phoenix4 είπε

Ακριβώς ! Με ένα google search των 10 δευτερολέπτων βρίσκεις αυτές τις μαγικές λέξεις οι οποίες λύνουν ασαφήνειες 3 ετών

Το 99% δεν γνωριζει αδερφε. Μπαινουν ψαχνουν για power of love κλτ σαβουρες αλλα για να κανουν πιο ασφαλες τον υπολογιστη τους ουτε λογος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Ναι,απο ms τα κατεβαζεις,αλλα το κλειδι στο δινει δωρεαν;;

οχι αλλά δεν είναι κλειδωμένα οπως τα παλιότερα.

μπορείς να τα εγκαταστήσεις κανονικότητα. Τωρα σπαστηρι υπάρχει αλλά ενα windows 8 key θες κ είσαι κομπλέ (έκανα σε παλιο λάπτοπ πρόσφατα αναβάθμιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, panoskabal είπε

Τα windows 10 ειναι ενα ((πολυ βαρύ)) λογισμικό γεματο ασάφεια, εφαρμογες φουλ σε διαφημισεις και μαρκετινγκ και παραθυρα που το βαρυνουν συνεχως οι υποχρεωτικες ενημερωσεις.........ΦΩΡΤΩΝΕΙ ΑΡΓΑ τα προγραμματα εκκίνησης και πηγαινεις ψαχνοντας απο παραθυρο σε παραθυρο............ο ορος προγράμματα εχει αντικατασταθει με τον ορο εφαρμογές και ειναι γεματο ενοχλητικες προτασεις μαρκετινγκ όπωςκατεβαστε το ενα και κατεβαστε το άλλο...

Τρεχει ικανοποιητικα μόνο σε δυνατα συστηματα με ssd σκληρο, Ram ανω των 3, καθώς και με δυνατο πυρηνα i5 και ανω......αλλοιώς σέρνονται...

Η απλοτητα, η σαφήνεια και η αμεση ανταπόκριση των windows 7 δεν παιζεται......

Για εμενα τα windows 10 ειναι μια αναγκαστικη  και άστοχη εξελιξη που αποσκοπεί κυριως στην χρηση σε τηλεφωνα και ταμπλετ και στην προσαρμογη σε νεες εφαρμογες κοινωνικης δικτυωσης.........αλλα και σε ψυχολογικη προσαρμογη σε κατι το νεο ωστε να μην νοιωθει ο νεος χρηστης- πιτσιρικάς  οτι χειριζεται κατι παλιο και ((ντεμοντέ)) και τον κοροηδεύουν.......κατα τα αλλα εγω το πεταξα απο ολους τους υπολογιστες μου και εβαλα windows 7............

Ναι εχουν νέο look αλλα μηπως κατα τα αλλα ειναι για πεταμα????

Eπισης ολο αυτο το αχρηστο σκουπιδαριό με τα τετραγωνα κινούμενα παραθυρα τι το ηθελαν ???? ασε πια αυτο το κακο με τις ενημερωσεις .ΟΤΙ ΤΡΥΠΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΒΡΟΥΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ εγω γιατι να πρεπει να το λαβω σαν ενημερωση???? δεν θελω να με προστατευουν τοσο πολυ.........θελω να βαλω ενα antivirus και να κανω τη δουλεια μου....

Εχω ασχοληθει με τα windows απο τοτε που ξεκινησαν και για χρονια σαν επαγγελματιας του κλαδου αλλα τα τελευταια ειναι για χαλια, οχι επιδη συνηθίζεται να κατηγορουν όλοι το νεο εναντι του παλιου αλλά επιδη ειναι αλήθεια..........μονο η αυτοματη εγκατασταση drivers (κατι που ειχε ξεκινησει απο τα 8, 8.1)ειναι μια ευκολια....

1000+++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, bilya είπε

οχι αλλά δεν είναι κλειδωμένα οπως τα παλιότερα.

μπορείς να τα εγκαταστήσεις κανονικότητα. Τωρα σπαστηρι υπάρχει αλλά ενα windows 8 key θες κ είσαι κομπλέ (έκανα σε παλιο λάπτοπ πρόσφατα αναβάθμιση).

Ναι, κι εγώ από ms τα κατεβαζω.. 

Το κλειδί είναι το θέμα,  αυτό εννοουσα από το θειο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Ναι, κι εγώ από ms τα κατεβαζω.. 

Το κλειδί είναι το θέμα,  αυτό εννοουσα από το θειο.. 

Απο ebay βρισκουμε κλειδια με 3 4 ευρω για αυθεντικα windows 10 pro. 1 χρονο τα εχω χωρις θεμα. Μπαινουν σε ενα pc ομως μονο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Δεν ξέρω άμα το έχετε μάθει αλλά με το που βγήκαν τα 10 έκαναν update τα 7 και έβαλαν τα ίδια telemetry άρα είναι τα ίδια

100% CPU στο update, intel core 2 duo confirmed :P

αυτά είναι συγκεκριμένα και αν καταλάθως μπουνε τα αφαιρείς πολύ εύκολα. 

Φτιάξε το αρχείο cmd που λέει εδώ και εκτέλεσε το. Στα 10άρια από την άλλη το telemtry είναι στο DNA αν και αρκετά κάνει με το shutup 10 (τι ωραίο όνομα 💖

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα updates και πως τα κάνει.. (Τα χουμε πει αλλού γιατί, με το στανιό και με cpu 100% κάθε τόσο και με το δίσκο "ροδάνι" να γουργουράει όλη την ώρα... θα μας τον χαλάσει με τόση άσκοπη χρήση με το έτσι θέλω άσε τι συμβαίνει στο δίκτυο σε εργαστήρια με πολλά pc που το γονατίζει δεν μπορείς να δουλέψεις τις μέρες που έχει updates και τα ανοίξεις εκείνο το πρωί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απο ebay βρισκουμε κλειδια με 3 4 ευρω για αυθεντικα windows 10 pro. 1 χρονο τα εχω χωρις θεμα. Μπαινουν σε ενα pc ομως μονο. 

Ναι , φυσικα τα γνωριζω, και απο αλλου βρισκεις, οχι μονο ebay.

Mε σπαστηρια χρονια τωρα εγω δεν ειχα ποτε θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...