Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Καλά αυτά των 5-10€ είναι αγορασμένα από κάτι Ινδίες με κλεμμένες κάρτες

11 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Δεν είναι έτσι. Είναι κλειδιά που είναι για επιχειρήσεις. Αν δεις, ενεργοποιούν παραπάνω από 1 υπολογιστές. Τα πουλάνε μέχρι να σταματήσουν να ενεργοποιούν υπολογιστές (πχ είναι για 10, 100, 1000 και πάει λέγοντας). Οπότε να μην λέμε ανακρίβειες ;) Αυτά με τις κλεμμένες κάρτες ακούγονται και για τα cd-key stores. Εκεί όντως δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά it's unlikely γιατί θα είχαν κλείσει one by one.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

2% μία ζωή τα ίδια ακούμε από εποχές XP :P

Ήρθε ο καιρός και να το δεις. Πόσες και πόσες εταιρίες εξαϋλώθηκαν μέσα σε μια χρονιά? Commodore, Atari, Sega, Cyrix κλπ Η Microsoft ξύνεται εδώ και καιρό στου τσοπάνη τη γκλίτσα. Μια στραβή να γίνει και άντε γεια. Σκέφτεσαι για παράδειγμα η Sony να βάλει Ubuntu στο playstation? Τόσο μακροχρόνια αντίδραση από τον κόσμο δεν έχω ξαναδεί. Για παράδειγμα με τα Millenium κάποιοι αντέδρασαν, λόγο dos, αλλά ξεπεράστηκε σύντομα. Τέτοια κατάσταση δεν έχει ξαναγίνει. Όσοι γνωστοί απλοί χρήστες έκαναν δωρεάν αναβάθμιση τα 10, γύρισαν στα 7 ή πήγαν στο Linux.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sfk9039 είπε

Ήρθε ο καιρός και να το δεις. Πόσες και πόσες εταιρίες εξαϋλώθηκαν μέσα σε μια χρονιά? Commodore, Atari, Sega, Cyrix κλπ Η Microsoft ξύνεται εδώ και καιρό στου τσοπάνη τη γκλίτσα. Μια στραβή να γίνει και άντε γεια. Σκέφτεσαι για παράδειγμα η Sony να βάλει Ubuntu στο playstation? Τόσο μακροχρόνια αντίδραση από τον κόσμο δεν έχω ξαναδεί. Για παράδειγμα με τα Millenium κάποιοι αντέδρασαν, λόγο dos, αλλά ξεπεράστηκε σύντομα. Τέτοια κατάσταση δεν έχει ξαναγίνει. Όσοι γνωστοί απλοί χρήστες έκαναν δωρεάν αναβάθμιση τα 10, γύρισαν στα 7 ή πήγαν στο Linux.   

Η αντίδραση είχε γίνει όταν ο κόσμος δεν υιοθετούσε τα 8 και ύστερα τα 8.1, τα 10 ίσα ίσα τα απορρόφησαν για πλάκα ειδικά όταν είχαν να κοντράρουν τα 7 που είναι τα νέα ΧΡ. Σκέψου πόσα χρόνια πήρε τα ΧΡ να πέσουν και πόσα τα 7

Ειδικά τώρα η MS είναι ασφαλής γιατί παράτησε και ένα παρελθοντικό της λάθος (Windows Phone) και έχει πάρει φόρα βελτιώνοντας πράγματα που έπρεπε να έχει κάνει δεκαετίες πριν (file path στην registry, clipboard panel Windows button + V)

vcHTW5t.png

Δεν μου αρέσουν πολλά από τα πράγματα που κάνει (Windows store εμετός) αλλά καλός ή κακός είναι σε καλή φάση.

42 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Δεν είναι έτσι. Είναι κλειδιά που είναι για επιχειρήσεις. Αν δεις, ενεργοποιούν παραπάνω από 1 υπολογιστές. Τα πουλάνε μέχρι να σταματήσουν να ενεργοποιούν υπολογιστές (πχ είναι για 10, 100, 1000 και πάει λέγοντας). Οπότε να μην λέμε ανακρίβειες ;) Αυτά με τις κλεμμένες κάρτες ακούγονται και για τα cd-key stores. Εκεί όντως δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά it's unlikely γιατί θα είχαν κλείσει one by one.

Σου φαίνεται λογικό να πουλάει η Microsoft τα Win 10 Pro x64 (χωρίς το x86 και μίας χρήσης) στα 150 ευρώ (δηλαδή ~120 χωρίς ΦΠΑ) στα κανονικά μαγαζιά και αυτοί στις ιστοσελίδες να πουλάνε τα κλειδιά που είναι για 1000 χρήσεις στα 10 ευρώ ;

Ντάξει μετάξυ μας τώρα κάνει μπαμ πως δεν είναι "νόμιμο". Άμα έρθει ο ΣΔΟΕ δεν θα σου πει τίποτα γιατί απόδειξη έχεις αλλά μην λέμε πως είναι και "καθαρό"¨. Εν τέλη δεν την νοιάζει την MS για τον ίδιο λόγο που δεν την νοιάζει όσους ξεσκίζουν τα Windows τόσα χρόνια με το KMS κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ethereum είπε

HP OMEN 2018 με i7 12gb ram παω να ανοιξω τις φωτογραφίες !  και μετράς μεχρι το 4 , 1, 2, 3, 4  θα γυρίσει το κυκλάκι και μετα θα σου ανοίξει την εφαρμογή ε οχι ρε φίλε , εγω θέλω οι εφαρμογές να ανοίγουν αστραπιαία οπως στα μακ , δεν θέλω να περνάνε δύο τρια δευτερόλεπτα για να ανοίξει η εφαρμογή , εδω στα μακ του 2012 και οι εφαρμογές ανοίγουν σφαίρα , γιατι βαζουν αυτο το κυκλάκι στην αρχη να γυρίζει πριν ανοίξει η εφαρμογή απαράδεκτοι , εγώ προσωπικά ξαναγυρίζω στα μακ ,

και κατι ακομη για το άρθρο , τα 10 δεν εχουν ξεπεράσει το σύνολο των χρηστών των αλλων συστηματων windows , η αγορά σε ενα σύνολο 55% plus χρησιμοποιεί τα υπόλοιπα windows , για μένα προσωπικα τα 10 είναι αντι-επαγγελματικά και αποτυχημένα , αν πρέπει να δώσω 1800 ευρώ για να έχω ενα pc που να τρεχει υποφερτά τα 10 παω σε μακ κατευθείαν

φιλε σιγουρα κατι δε κανεις καλα και δε χρειαζεσε 1800 ευρω μαλλον ψαξτο λιγο καλυτερα

14 ώρες πριν, seventh_son είπε

Καλά ας μην υπήρχαν τα Windows 10 προεγκατεστημένα στα laptop και θα βλέπαμε πού θα πέφτε το ποσοστό. Ξέρω άπειρο κόσμο που σιχτιρίζει με τα Windows 10. 20 χρόνια χρήστης Windows και χρειάστηκε να ψαχτώ για να βρω πώς να μπω στο κλασικό control panel. Και στο φινάλε ας είχαν ένα τύπου theme να στα φέρνει περίπου όπως είναι τα Windows 7. Πραγματικά αν δεν υπήρχαν τα games που δυστυχώς πλέον απροβλημάτιστα τρέχουν μόνο στα 10αρια (έχω αρκετά σε Windows 7 που έχουν θέματα γιατί μπερδεύουν x32 με x64 dependencies στη VB) δε θα βαζα σε κανένα μηχάνημα Windows 10. Έτσι λοιπόν στο σταθερό dual boot, και στο laptop Windows 7. 

ο απειρος κοσμος που ξερεις και σιχτιριζει σιγουρα δεν ειναι ατομα που εμαθαν να κανουν τπτ παραπανω στον υπολογιστη απο το να βλεπουν ταινιες και να πλοηγουνται στο ιντερνετ και ενα πραγμα να ειναι διαφορετικο απο αυτο που εκαναν τοσο καιρο παλι θα τους πειραζε γιατι θα τους φαινοταν βουνο.

8 ώρες πριν, sfk9039 είπε

Ήρθε ο καιρός και να το δεις. Πόσες και πόσες εταιρίες εξαϋλώθηκαν μέσα σε μια χρονιά? Commodore, Atari, Sega, Cyrix κλπ Η Microsoft ξύνεται εδώ και καιρό στου τσοπάνη τη γκλίτσα. Μια στραβή να γίνει και άντε γεια. Σκέφτεσαι για παράδειγμα η Sony να βάλει Ubuntu στο playstation? Τόσο μακροχρόνια αντίδραση από τον κόσμο δεν έχω ξαναδεί. Για παράδειγμα με τα Millenium κάποιοι αντέδρασαν, λόγο dos, αλλά ξεπεράστηκε σύντομα. Τέτοια κατάσταση δεν έχει ξαναγίνει. Όσοι γνωστοί απλοί χρήστες έκαναν δωρεάν αναβάθμιση τα 10, γύρισαν στα 7 ή πήγαν στο Linux.   

απλος χρηστης απο 10αρια να πηγε σε λινουξ τουλαχιστον ειναι οτι πιο αστειο εχω ακουσει οταν δεν μπορει 10αρια σιγουρα δε θα μπορει λινουξ. ενταξει δε τρωμε κουτοχορτο λιγο σοβαρευτειτε καποιοι με αυτα που λετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Σου φαίνεται λογικό να πουλάει η Microsoft τα Win 10 Pro x64 (χωρίς το x86 και μίας χρήσης) στα 150 ευρώ (δηλαδή ~120 χωρίς ΦΠΑ) στα κανονικά μαγαζιά και αυτοί στις ιστοσελίδες να πουλάνε τα κλειδιά που είναι για 1000 χρήσεις στα 10 ευρώ ;

 

Δεν το εξήγησα καλά :) 

 

Εσύ νομίζεις πως μία εταιρεία με 100 υπολογιστές θα αγοράσει 100 άδειες των 100€; Η Ms έχει άλλες συμφωνίες με εταιρείες, απλά κάπως πέφτουν στα χέρια μικροπωλητών αυτές οι άδειες. Ο Χ μικροπωλητής, θα πάρει με 100€ 1 άδεια κλειδιά και θα τα πουλήσει 10€ το ίδιο κλειδί για 100 φορές :)   Έχει κέρδος και μπόλικο.

 Το κλειδί είναι νόμιμο. Το αν είναι "shady" ο τρόπος που έγινε obtain από τον μικροπωλητή, δεν ενδιαφέρει κανέναν μας, αλλά αν για τον οποιονδήποτε λόγο γίνει έλεγχος, αυτός που την πληρώνει είναι ο πωλητής ;) 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dancer είπε

φιλε σιγουρα κατι δε κανεις καλα και δε χρειαζεσε 1800 ευρω μαλλον ψαξτο λιγο καλυτερα

ο απειρος κοσμος που ξερεις και σιχτιριζει σιγουρα δεν ειναι ατομα που εμαθαν να κανουν τπτ παραπανω στον υπολογιστη απο το να βλεπουν ταινιες και να πλοηγουνται στο ιντερνετ και ενα πραγμα να ειναι διαφορετικο απο αυτο που εκαναν τοσο καιρο παλι θα τους πειραζε γιατι θα τους φαινοταν βουνο.

απλος χρηστης απο 10αρια να πηγε σε λινουξ τουλαχιστον ειναι οτι πιο αστειο εχω ακουσει οταν δεν μπορει 10αρια σιγουρα δε θα μπορει λινουξ. ενταξει δε τρωμε κουτοχορτο λιγο σοβαρευτειτε καποιοι με αυτα που λετε.

Προφανώς. Αυτό ακριβώς λέω και γώ. Γιατί ο χρήστης που κάνει τα απλά πραματάκια που λες να προτιμήσει τα Windows 10 από τα Windows 7 ? Προσωπικά αν εξαιρέσεις τα games πραγματικά δε βρίσκω ένα λόγο να τα προτιμήσω. Και σίγουρα αν δεν έχω σοβαρό λόγο (πχ σταματάει η υποστήριξη) δεν πρόκειται να βγάλω από το κύριο μηχάνημα τα 7αρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2019 στις 9:25 ΜΜ, Arkin είπε

Αν δεν θελετε να σας παρακολουθει κανεις βαζουμε o&o shut up και το προγραμμα ISLC v1.0.1.0 ωστε να σβηνει αυτοματα την stand by memory και βαζει και το timer resolution στο 0.5. Απορω γιατι καποιοι να μενουν ακομα στα εφτα.

Νομιζω ο,τι ειπες ειναι ενας λογος παραπανω?? Η 2? Τι εννοεις δλδ? Οτι στα 10 σε παρακολουθουν εκτος αν κατεβασεις extra προγραμματακια? Απιστευτο. Κατσε να το πω στην θεια να τα κατεβασει. 10 λεπτακια θα της παρει να διαβασει πως να τρεχει το ISLC στο startup..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2019 στις 9:25 ΜΜ, Arkin είπε

1. Εξαιρετικα ειναι τα Windows 10. Τα δουλευω απο οταν βγηκαν τα εχω αγορασμενα αυθεντικα και σε laptop και σε desktop και πετανε. Rock stable 24/7 χωρις καμια μπλε οθονη περα απο τις φορες που πειραζα το voltage του επεξεργαστη για overclock και εφταιγα εγω. 

2.Αν δεν θελετε να σας παρακολουθει κανεις βαζουμε o&o shut up και το προγραμμα ISLC v1.0.1.0 ωστε να σβηνει αυτοματα την stand by memory και βαζει και το timer resolution στο 0.5. Απορω γιατι καποιοι να μενουν ακομα στα εφτα.

1. Είναι κάθε άλλο παρά εξαιρετικά. Και το λέω εγώ που δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με τα 10. Και τα δουλεύω από 30/7/15. Αρχικά σε λάπτοπ 10ετίας (7ετίας τότε), και μετά στον σταθερό μου by that time. Ροκ στέιμπλ, με εκατοντάδες βλακείες να τρέχουν από πίσω τα οποία...

... 2. νομίζεις ότι κλείνεις με τα παραπάνω. Τι θα πει τρέχεις islc,o&o και δεν συμμαζεύεται; Πόσοι από τους δισεκατομμύρια χρήστες θα ψάξουν κάτι τέτοιο; Πόσοι γνωρίζουν πως να το ψάξουν; Είναι κάπως, το να λέμε ότι "βάλτε τα τάδε προγράμματα", τα οποία δεν ξέρεις από που κρατάει η σκούφια τους και με πιο όφελος σου προσφέρουν δήθεν "ανωνυμία", στο startup σας, ενώ αυτό απευθύνεται σε πολύ μικρό ποσοστό. Τα 10ρια είναι γεγονός πως είναι "ότι του φανεί του λωλοστεφανή". Κάθονται σε όποιον θέλουν καλά, μπορεί μετά από κάποιο update να σου καταστρέψουν τα πάντα, ποτέ δεν είσαι σίγουρος με αυτά. 

End of Story

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παθόν μετά από update και φαίνεται να έχουν βάλει στο μάτι να μου χαλάσουν τους ssd απο τα format . Φυσικά και δε λέω πάτε πίσω στα 7  αλλά ασχοληθείτε λίγο να  βουλώσετε το ''user statistics'' τους .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimmakoss E30 είπε

Νομιζω ο,τι ειπες ειναι ενας λογος παραπανω?? Η 2? Τι εννοεις δλδ? Οτι στα 10 σε παρακολουθουν εκτος αν κατεβασεις extra προγραμματακια? Απιστευτο. Κατσε να το πω στην θεια να τα κατεβασει. 10 λεπτακια θα της παρει να διαβασει πως να τρεχει το ISLC στο startup..

Το ίδιο telemetry έχουν και τα Windows 7, οπότε πες στη θειά σου να μην εγκαταστήσει τα KB2952664, KB2976978 κ.α

Στις 3/1/2019 στις 7:48 ΜΜ, jimmakoss E30 είπε

Ο περισσοτερος κοσμος τα χρησιμοποιει ειπαμε γιατι, δεν ειναι επιλογη πλεον. Το παντρευεσαι με το laptop/pc η πληρωνεις να στα βγαλουν. Αυτο που λεω εν ολιγοις ειναι οτι η microsoft δεν εχει δωσει πολλα περιθωρια επιλογης στους χρηστες λογισμικων της. Και η ερωτηση μου. Αν τα xp υποστηριζοντουσαν σημερα μαζι με τα 7 και στα μαγαζια σε ρωταγανε ποιο λογισμικο θελεις, θεωρεις οτι τα ποσοστα θα ηταν τα ιδια??

Ασε που μιλαμε για ενα ποσοστο διαφορας 2% μετα απο 3,5 χρονια κυκλοφοριας και με ανορθοδοξους και υπουλους τροπους...

 

Στις 3/1/2019 στις 8:12 ΜΜ, jimmakoss E30 είπε

Πως θα γυρισεις στα 7 δλδ? Η θα εχεις καποιο "φιλο" η θα σκασεις ενα 30αρι και αυτο για ενα χρονο ακομα. Μετα παει και η υποστηριξη πανε ολα. Πιο ξεκαθαρος πεθαινεις εντωμεταξυ, δεν κρυβω τα λογια μου.

Ασε που μιλαμε για ενα ποσοστο διαφορας 2% μετα απο 3,5 χρονια κυκλοφοριας και με ανορθοδοξους και υπουλους τροπους...

Και ασε που επι 3,5 χρονια τα 10 ηταν πισω. Τι σημαινει αυτο? Οτι τα 10ρια γινανε καλυτερα τον δεκ του 18? Τι αλλαξε μηπως θελεις να αναλογιστεις? Η συγκεκριμενη ερευνα μονο που δεν εκθειαζει τα 7ρια. Δεν καταλαβαινω γιατι δεν καταλαβαινεις τι λεει η ερευνα, αυτο που βλεπω εγω ειναι μια απελπιδη προσπαθεια 3,5 χρονων της microsoft να πλασαρει οπως οπως το καινουργιο της λογισμικο.

Εγω δεν συμπαθω ουτε τα 7 ουτε τα 8 ουτε τα 10. Αλλα αν ηταν να επιλεξω θα επελεγα τα 7 γτ υποστηριζονται ακομα και τρεχουν καλυτερα στον υπολογιστη μου

Σύμφωνα με το StatCounter μετά από 3.5 χρόνια στην αγορά, τα Windows 7 είχαν ποσοστό 61.16%. Με τους ίδιους ανορθόδοξους και ύπολους τρόπους που εφαρμόζει η MS και για τα 10αρια της + φυσικά την συγκυρία μαζικής αλλαγής των επεξεργαστών από την πλειοψηφία του κόσμου,. Με λίγα λόγια, με ιδανικότερες συνθήκες, με ανταγωνιστή ένα OS πίσω από την εποχή του (XP), τα Windows 7 έφτασαν το 60%

Αντίστοιχα σε 3.5 χρόνια, σύμφωνα με το StatCounter τα Windows 10 έχουν 52.69%, με τις πωλήσεις των PC να πέφτουν, να μην χρειάζεται αναβάθμιση ούτε καν ένα PC 5ετιας+ και με ανταγωνιστή τα Windows 7 που μόνο απαρχαιωμένα δεν τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...